Rusko touží po odplatě, Finsko po zlatém hattricku. USA můžou Kanadu jen překvapit

Daniel Poláček Daniel Poláček
21. 5. 2016 7:00
Zatímco čeští hokejisté se po vyřazení chystají na dovolenou, mistrovství světa směřuje k velkému finále Rusko - Kanada. Ne vždy ale prognózy vyjdou. Zlato chtějí urvat i Finové a Američané.
Kdo si zahraje v Moskvě finále?
Kdo si zahraje v Moskvě finále? | Foto: Reuters

Moskva (od našeho zpravodaje) – Zatímco čeští hokejisté se po vyřazení chystají na dovolenou, mistrovství světa směřuje k velkému finále Rusko - Kanada. Ne vždy ale prognózy vyjdou. Zlato chtějí urvat i Finové a Američané.

Hráči USA, kteří Česku připravili čtvrtfinálovou porážku, jsou však ve svízelné situaci, neboť v 19:15 narazí na Kanadu. Na olympiádě by šlo o zámořské derby, jak se patří, jenže teď je favorit víc než jasný.

Americký supertalent s mexickými kořeny Auston Matthews přesto hlásí: "Je jedno, jak se komu doteď dařilo. Teprve nyní se rozhoduje o tom, kdo bude hrát o zlato. Tak k tomu přistupujeme."

Jenže fakta jsou neúprosná. Ačkoliv hokejisté Spojených států skvěle bruslí, v průměru jim není ani 23 let. Přítomnost sedmi mladíků z univerzity hovoří za vše. Kanaďané jsou sice jen zhruba o rok starší, ale do Ruska přiletěli třeba s Taylorem Hallem, Bradam Marchandem, Coreym Perrym nebo Connorem McDavidem.

Zámořská velmoc svou sílu demonstrovala ve čtvrtfinále, v němž znemožnila Švédy kanonádou 6:0. Další zastávkou má být finále. Jiný výsledek by byl možná největší šok šampionátu.

Rusové chystají odplatu

Co přinese odpolední semifinále (15:15), je důmyslnější hádanka. Mírnými favority jsou domácí Rusové, jenže dosud neporažení Finové letos složili opravdu silné mužstvo. A prahnou po historickém úspěchu.

Sborná na mistrovství začala překvapivou prohrou s Českem (0:3), jenže později se nadechla k výkonům, které nahánějí hrůzu. U krasojízdy už jsou i Alexandr Ovečkin a spol., kteří přispěchali na pomoc po vyřazení v bitvě o Stanley Cup.

Ale i výběr Suomi má své klenoty. Patří mezi ně Jágrův parťák z Floridy Aleksander Barkov, šikula Mikael Granlund nebo neobyčejně nadaný kanonýr Patrik Laine.

"Tým Finska je kvalitní a dobře se pohybuje, bude to náš nejtěžší soupeř na turnaji. Pokusíme se ale o postup," hlásí ruský kouč Oleg Znarok.

Sborná má Seveřanům co vracet, chystá odplatu za dvě bolestivé facky z minulosti. Pro připomenutí…

Rok 2014, olympiáda v Soči, čtvrtfinále: Rusové prohrávají s Finskem 1:3 a na sledované domácí akci končí stejně brzy jako Češi, Lotyši a Slovinci.

Rok 2007, mistrovství světa v Moskvě a Mytišči, semifinále: Rusové zažívají teprve první porážku na domácím turnaji, ale vědí, že o zlato hrát nebudou. Finové tentokrát vítězí 2:1 po prodloužení.

Kterak Granlund potupil sbornou

Jako bonus lze zmínit bratislavský světový šampionát z roku 2011. Finové na něm dobyli zlato a v semifinále porazili Rusy 3:0. Slavný vítězný gól dával Granlund, jenž procedil puk do brány lakrosovým způsobem.

Zkusí parádní trik vytáhnout i dnes? "Každý se mě na to ptá, ale hlavní je vítězství," říká útočník Minnesoty. Jistě, pokud Finové uspějí, budou krůček od zkompletování svého prvního zlatého hattricku. Letos už slavili titul na mistrovství dvacítek i osmnáctek.

Ruští fanoušci si však malují jiný scénář – první domácí zlato po 30 letech díky finálovému vítězství nad rivalem z Kanady.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Rovinatou 5. etapu Gira vyhrál ve spurtu Ewan, Landa po pádu odstoupil

Rovinatou 5. etapu Gira d'Italia vyhrál v hromadném spurtu australský cyklista Caleb Ewan. V závěrečných kilometrech měli v pelotonu těžké pády adepti na přední celkové umístění Pavel Sivakov z Ruska, vítěz úterní etapy Joe Dombrowski z USA a především Španěl Mikel Landa, jenž musel ze závodu odstoupit.

Elitní spurtér Ewan si připsal po 175 kilometrech z Modeny do Cattolicy jubilejní desátou výhru nad Grand Tours. Člen týmu Lotto Soudal za sebou nechal italské rychlíky Giacoma Nizzola, Eliu Vivianiho a bývalého mistra světa Petera Sagana ze Slovenska.

Český cyklista Jan Hirt měl na 124. místě stejný čas jako vítěz a celkově se posunul na 39. pozici.

před 1 hodinou

Z pražské vesmírné agentury EU se stala Agentura EU pro kosmický program

V Praze od středy funguje Agentura Evropské unie pro kosmický program (EUSPA), transformovala se z Agentury pro evropský globální navigační družicový systém. Nově bude sdružovat řízení provozu kosmických programů EU, zároveň bude mít nadále na starosti řízení navigačního systému Galileo a dalších vesmírných programů. Ve středu o tom informovala EUSPA. Jde o jedinou agenturu EU se sídlem v Česku, její rozšíření by postupně mělo zajistit stovky nových pracovních míst.

"Agentura EUSPA bude hrát klíčovou úlohu při zavádění kosmického programu EU a naplňování vesmírných ambicí EU," uvedl výkonný ředitel nové agentury Rodrigo da Costa, který působil už v čele předchozí agentury.

Nová agentura podle něj zvýší návratnost investic Evropské unie do kosmického programu, který bude mít v rámci EU vyšší prioritu. "Toho bude dosaženo především díky maximálnímu využití synergií mezi jednotlivými složkami programu, zejména v oblasti navigace, pozorování Země a zabezpečené komunikace, s cílem stimulovat inovace v rámci širokého spektra odvětví," dodal da Costa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy