Rusko touží po odplatě, Finsko po zlatém hattricku. USA můžou Kanadu jen překvapit

Daniel Poláček Daniel Poláček
21. 5. 2016 7:00
Zatímco čeští hokejisté se po vyřazení chystají na dovolenou, mistrovství světa směřuje k velkému finále Rusko - Kanada. Ne vždy ale prognózy vyjdou. Zlato chtějí urvat i Finové a Američané.
Kdo si zahraje v Moskvě finále?
Kdo si zahraje v Moskvě finále? | Foto: Reuters

Moskva (od našeho zpravodaje) – Zatímco čeští hokejisté se po vyřazení chystají na dovolenou, mistrovství světa směřuje k velkému finále Rusko - Kanada. Ne vždy ale prognózy vyjdou. Zlato chtějí urvat i Finové a Američané.

Hráči USA, kteří Česku připravili čtvrtfinálovou porážku, jsou však ve svízelné situaci, neboť v 19:15 narazí na Kanadu. Na olympiádě by šlo o zámořské derby, jak se patří, jenže teď je favorit víc než jasný.

Americký supertalent s mexickými kořeny Auston Matthews přesto hlásí: "Je jedno, jak se komu doteď dařilo. Teprve nyní se rozhoduje o tom, kdo bude hrát o zlato. Tak k tomu přistupujeme."

Jenže fakta jsou neúprosná. Ačkoliv hokejisté Spojených států skvěle bruslí, v průměru jim není ani 23 let. Přítomnost sedmi mladíků z univerzity hovoří za vše. Kanaďané jsou sice jen zhruba o rok starší, ale do Ruska přiletěli třeba s Taylorem Hallem, Bradam Marchandem, Coreym Perrym nebo Connorem McDavidem.

Zámořská velmoc svou sílu demonstrovala ve čtvrtfinále, v němž znemožnila Švédy kanonádou 6:0. Další zastávkou má být finále. Jiný výsledek by byl možná největší šok šampionátu.

Rusové chystají odplatu

Co přinese odpolední semifinále (15:15), je důmyslnější hádanka. Mírnými favority jsou domácí Rusové, jenže dosud neporažení Finové letos složili opravdu silné mužstvo. A prahnou po historickém úspěchu.

Sborná na mistrovství začala překvapivou prohrou s Českem (0:3), jenže později se nadechla k výkonům, které nahánějí hrůzu. U krasojízdy už jsou i Alexandr Ovečkin a spol., kteří přispěchali na pomoc po vyřazení v bitvě o Stanley Cup.

Ale i výběr Suomi má své klenoty. Patří mezi ně Jágrův parťák z Floridy Aleksander Barkov, šikula Mikael Granlund nebo neobyčejně nadaný kanonýr Patrik Laine.

"Tým Finska je kvalitní a dobře se pohybuje, bude to náš nejtěžší soupeř na turnaji. Pokusíme se ale o postup," hlásí ruský kouč Oleg Znarok.

Sborná má Seveřanům co vracet, chystá odplatu za dvě bolestivé facky z minulosti. Pro připomenutí…

Rok 2014, olympiáda v Soči, čtvrtfinále: Rusové prohrávají s Finskem 1:3 a na sledované domácí akci končí stejně brzy jako Češi, Lotyši a Slovinci.

Rok 2007, mistrovství světa v Moskvě a Mytišči, semifinále: Rusové zažívají teprve první porážku na domácím turnaji, ale vědí, že o zlato hrát nebudou. Finové tentokrát vítězí 2:1 po prodloužení.

Kterak Granlund potupil sbornou

Jako bonus lze zmínit bratislavský světový šampionát z roku 2011. Finové na něm dobyli zlato a v semifinále porazili Rusy 3:0. Slavný vítězný gól dával Granlund, jenž procedil puk do brány lakrosovým způsobem.

Zkusí parádní trik vytáhnout i dnes? "Každý se mě na to ptá, ale hlavní je vítězství," říká útočník Minnesoty. Jistě, pokud Finové uspějí, budou krůček od zkompletování svého prvního zlatého hattricku. Letos už slavili titul na mistrovství dvacítek i osmnáctek.

Ruští fanoušci si však malují jiný scénář – první domácí zlato po 30 letech díky finálovému vítězství nad rivalem z Kanady.

MS v hokeji 2016

Obrázky - vizuální box ms v hokeji 2016
Foto: Aktuálně.cz

Podívejte se na program mistrovství světa v hokeji 2016

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Státy by měly sdílet zkušenosti ohledně kyberbezpečnosti, řekl Bartoš po jednání s eurokomisařkou

Vicepremiér pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) diskutoval s eurokomisařkou Margrethe Vestagerovou o prioritách českého předsednictví v Radě EU, které nastane v druhé polovině roku, elektronické identitě, kybernetické bezpečnosti nebo transatlantické spolupráci. Řekl to na tiskové konferenci. Podle Vestagerové bude Česko EU předsedat v době, kdy bude schvalována důležitá legislativa týkající se umělé inteligence nebo způsobu, jakým je nakládáno s daty občanů EU.

Otázka kybernetické bezpečnosti podle Bartoše trápila Česko i v době koronaviru. Má za důležité, aby jednotlivé členské země EU k tématu přistupovaly zodpovědně nejen dobrou legislativou, ale i faktickým řešením bezpečnosti občanů i EU jako celku. "Můžeme sdílet zkušenosti, lidské zdroje a i v rámci vzájemné spolupráce můžeme reálnému nebezpečí čelit v budoucnu společně," poznamenal.

Co se týče umělé inteligence, vidí v ní Česko podle Bartoše obrovský potenciál, zároveň ale neopomíjí její případnou nebezpečnost. Je tak nutné nastavit podmínky, které otevřou benefity využití umělé inteligence například v obchodu, ale zároveň zachovají určité limity, aby technologie nemohla být zneužita.

Zdroj: ČTK
Další zprávy