Rusové zahajují svá MS debakly, s Českem se však letos spálili

Česko versus Rusko. Od přeškrtnuté hvězdy přes Nagano až do Moskvy
Čechoslováci dokázali tým SSSR porazit dvakrát po sobě, což se při tehdejší suverenitě sborné stalo na MS vůbec poprvé. Prvně ve Švédku triumfovali 4:3, v dalším zápase pak 2:0.
Jenže oslav triumfu se Státní bezpečnost rozhodla zneužít pro provokaci, při níž byla zdemolována kancelář Aeroflotu v centru Prahy na Václavském náměstí.
Mezi vyslýchanými byl tehdy také zpěvák Pavel Bobek. Toho najdete v levém dolním rohu na tablu, které sestavila StB z osob předvedených po zdemolování kanceláře Aeroflotu.
Ani o sedm let později v Katovicích náboj ze vzájemného souboje ČSSR - SSSR nevyšuměl. Po těsné porážce v základní části 2:3 uhráli Čechoslováci ve finálové skupině remízu 3:3, která pečetila čtvrtý československý světový titul.
Foto: ČTK
Daniel Poláček Daniel Poláček
6. 5. 2016 6:03
České hokejisty čeká na mistrovství světa ostrý start. Rusové už mají od pravoslavného kněze posvěcený led i střídačku a plánovanou cestu za domácím zlatem chtějí začít vítězstvím. V minulosti předvedli, že vědí, jak na to. Na druhu stranu, Češi letos sborné ukázali, že z pozice outsidera dokážou zvítězit.

Moskva (od našeho zpravodaje) – České hokejisty čeká na mistrovství světa ostrý start. Rusové už mají od pravoslavného kněze posvěcený led i střídačku a plánovanou cestu za domácím zlatem chtějí začít vítězstvím. V minulosti předvedli, že vědí, jak na to.

V Moskvě před devíti roky znemožnili Dánsko výsledkem 9:1, v Petrohradu na přelomu tisíciletí – ještě než na ně za bídné výkony létaly láhve – smetli Francii 8:1.

I tentokrát vstoupí sborná do utkání jako favorit, byť ne tak výrazný. Devět posil ze zámořské NHL včetně ofenzivního kouzelníka Pavla Dacjuka dává ruskému mužstvu zvuk, který nepřehluší ani nepovedená příprava (jediné vítězství z pěti duelů).

Klání v moskevském Ledovém paláci rozehrají svěřenci Vladimíra Vůjtka jako outsideři. "Nemáme v týmu žádné hvězdy," zdůrazňoval novinářům kapitán Tomáš Plekanec. Ovšem nehvězdný český výběr dorazil i v prosinci na Channel One Cup. A ovládl ho, přičemž přehrál také domácí Rusko. "S takovou sestavou se od nás očekává, že dáme více branek a český tým porazíme," zlobil se kouč Oleg Znarok, když komentoval výsledek 2:4.

Na Rusy letos umí Furch. Nastoupí?

Zda se podobné překvapení bude opakovat, není jediná otázka před pátečním večerem. Další otazníky visí nad sestavou. Trenérský sbor Česka mlží, co to jde.

Bude chytat Pavel Francouz z Čeljabinsku, nebo Dominik Furch z Omsku? Prvně jmenovaný letos proti sborné nenaskočil, zato Furch vychytal dvě výhry ze tří pokusů.

O složení formací leccos napověděly tréninky, ale podle Vůjtka a spol. ještě můžou přijít změny. Na soupisce zatím nejsou Jiří Sekáč a Petr Koukal, zato elitní útok je nejspíš jasný. Plekanec bude mít po boku Romana Červenku a Davida Pastrňáka.

Češi paradoxně můžou být rádi, že s Ruskem podstoupí těžký start. Kdyby na východní velmoc narazili později, možná by čelili ještě náročnější zkoušce. Už v noci na neděli může v boji o Stanley Cup skončit Washington s Alexandrem Ovečkinem, Jevgenijem Kuzněcovem a Dmitrijem Orlovem.

Dnešní utkání, které začíná v 19:15 a můžete ho sledovat v naší online reportáži, určitě nestihnou. Zažije domácí parta úspěšný zahajovací večírek i bez nich, nebo Plekanec a spol. Moskvu rozesmutní?

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

U Kralup nad Vltavou vykolejil nákladní vlak, trať bude stát až do večera

U Kralup nad Vltavou vykolejil brzy ráno nákladní vlak. Mimo trať skončily tři vozy. Při nehodě se nikdo nezranil, řekl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Provoz na trati je zastavený. Omezení se dotkne desítek spojů, včetně mezinárodních, uvedly na svém webu České dráhy (ČD).

ČD momentálně předpokládají, že omezení provozu potrvá zhruba do 18:00, čas je ale pouze orientační. Termín bude průběžně aktualizován, uvedl dopravce. V úseku je náhradní autobusová doprava.

V úseku Praha-Holešovice - Kralupy nad Vltavou funguje náhradní autobusová doprava, ovšem v omezeném počtu autobusů. Cestující mohou také využít linku Pražské integrované dopravy číslo 370.

Zdroj: ČTK
Další zprávy