Start MS s hvězdami za dvě a půl miliardy. Češi a zlato? Stejná šance, jako že se Jágr vrátí do NHL

Daniel Poláček Daniel Poláček
4. 5. 2018 7:46
Češi získají v Dánsku zlato. 46letý Jaromír Jágr odstartuje příští ročník v NHL. Pravděpodobnost těchto událostí je zhruba stejná.
Radko Gudas by měl na MS vést českou obranu.
Radko Gudas by měl na MS vést českou obranu. | Foto: Michal Eger

Praha - Začíná mistrovství světa, jízda, která skončí až 20. května a spolu s bitvami o Stanley Cup uzavře hokejovou sezonu. 

Dánsko, konkrétně města Kodaň a Herning, uvidí sešlost nejlepších dostupných hráčů poprvé v historii. A tak přijde vhod, že dnešní start turnaje bude velkolepý.

Předtím, než domácí Dánové vyjedou v Herningu na Němce, vypukne v 16:15 na stejném místě klání mezi Kanadou a Spojenými státy. Na ledě budou kroužit Connor McDavid, Mathew Barzal či Aaron Ekblad. Opačným směrem povedou útok Patrick Kane, Johnny Gaudreau, Dylan Larkin.

Hodnota kanadského mančaftu (měřeno průměrnými ročními výdělky v NHL) přesahuje 67 milionů dolarů. Američané dovezli soupisku za 53,5 milionu. Oproti minulým rokům moc nelovili po univerzitách.

Arénu Herningu tudíž poctí "zboží" za více než 120 milionů (2,5 miliardy korun).

Favoritem utkání i celého šampionátu jsou Kanaďané. Jestliže naplní potenciál, získají už 27 titul, čímž vyrovnají rekord Ruska a Sovětského svazu. "Myslím, že máme stejnou šanci vyhrát jako všichni ostatní," řekl až příliš skromně jeden z manažerů kanadského týmu Sean Burke. 

Druhými nejžhavějšími kandidáty na celkový triumf jsou Švédové s 16 posilami z NHL. Loni zvítězili, když v úchvatném finále překazili Kanadě zlatý hattrick.

Dalšími adepty na titul jsou omlazení Rusové, netradičně silní Američané a jako vždy nebezpeční Finové. Až za nimi se krčí Češi. Kurz na jejich triumf skáče od 13:1 k 16:1. 

Pro srovnání - variantu, že Jaromír Jágr zahájí příští sezonu v NHL, ohodnotili bookmakeři Fortuny kurzem 15:1. Všechno nasvědčuje tomu, že 46letý veterán v nejlepší soutěži světa dohrál.

Podobné je to s českým mužstvem a zlatem z Dánska.

V představovacím videu od IIHF stojí: "Ačkoliv Češi patří k největším hokejovým národům, medaili z mistrovství nezískali pětkrát za sebou." A to je rekordně dlouhé sucho.

"Síla českého týmu bude nižší než na minulých šampionátech. Naznačuje to nominace a výsledky posledních zápasů," píše slovenský deník SME.

Právě Slováci jsou úvodním soupeřem Čechů. Federální derby uvidí Kodaň v sobotu od 20:15.

Parta vedená trenérem Josefem Jandačem vůbec nezvládla generálku na šampionát - na Švédských hrách prohrála všechny tři zápasy a ukázala hlavně nejistotu v obraně. Inkasovala hned dvanáctkrát.

"Obrana Čechů je na tom nejhůř," hlásí deník SME.

V posledních dnech však nastal posun k lepšímu. Pět z osmi beků v původní nominaci nikdy nehrálo na velkém turnaji ani nezářilo na klubové úrovni. Ze zámoří ale na poslední chvíli dorazila ofenzivně laděná dvojka Filip Hronek - Libor Šulák. Navíc by mohl brzy doléčit zranění prověřený Jakub Krejčík z mistrovské Komety.

Otázkou je, jak Češi, kteří v přípravě nikdy nehráli v kompletním složení, zvládnou náročný turnajový start. Ten obnáší tři duely (Slovensko, Švédsko, Švýcarsko) ve čtyřech dnech.

"Ze začátku bude mužstvo hledat tvář," připustil Jandač. "Vsadíme hodně na bojovnost. A když se nám něco nebude líbit, zareagujeme. Jednoduché to ale nebude."

 

Právě se děje

před 1 hodinou

První návrh státního rozpočtu na příští rok počítá se schodkem 116 miliard korun, ale kvůli koronaviru se nejspíš zvýší

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v prvním návrhu státního rozpočtu na rok 2021 plánuje schodek 116 miliard korun. Před schvalováním se však schodek pravděpodobně výrazně prohloubí, kvůli dalším opatřením přijímaným kvůli koronaviru.

Stávající verze navíc nepočítá například s výpadkem, který by nastal při zrušení superhrubé mzdy a zavedení patnáctiprocentní daně z příjmu, odhadovaným na 70 až 90 miliard korun.

Letošní schodek se kvůli koronavirové epidemii několikrát zvyšoval z původních 40 miliard na aktuálních 500 miliard korun. Schillerová počítá s tím, že svůj návrh na příští rok bude zpřesňovat podle dalších přijatých opatření.

"Příjmová strana je zatížena značnými nejistotami. Nemáme dohodu na superhrubé mzdě, to je jednoznačně spojeno s dohodou na rozpočtu. A je tam celá řada pozměňovacích návrhů k daňovému balíčku," řekla ČT Schillerová.

V neděli bude rozpočet na příští rok a související daňové změny probírat expertní tým prezidenta Miloše Zemana za účasti Schillerové a premiéra Andreje Babiše (ANO).

Zdroj: ČTK , Domácí
Další zprávy