Hráli jsme ještě lépe než proti Švédům, překvapil gólman Bartošák po porážce od Rusů

Na "ruskou mašinu" Češi nevyzráli, Slováci utrpěli šok dvě vteřiny před koncem
K smutku svých početných fanoušků v Bratislavě ve třetím vystoupení ve skupině B podlehli Rusku 0:3.
Sborná naopak zůstala stoprocentní.
V pondělí smutnili také Slováci. Ti v dramatickém duelu podlehli Kanadě 5:6.
Zápas rozhodl gól Marka Stonea v přesilové hře necelé dvě sekundy před koncem normální hrací doby.
Foto: Milan Kammermayer
Sport ČTK Sport, ČTK
14. 5. 2019 6:45
Možná ještě lepší výkon než při páteční úvodní výhře nad šampiony z minulých dvou let Švédy 5:2 podali podle brankáře Patrika Bartošáka čeští hokejisté na mistrovství světa v Bratislavě proti Rusku. Důvodem první bodové ztráty na turnaji ve třetím vystoupení po porážce 0:3 ale podle něj byl především výkon jeho protějšku Andreje Vasilevského.

"Hráli jsme možná ještě lepší hokej než se Švédy, ve třetí třetině jsme je několikrát zavřeli v pásmu," překvapil český brankář.

"Prohráli jsme, nedali jsme gól, bez toho se nedá vyhrát. Nebylo to naší produktivitou. Já si myslím, že kluci se cpali do brány, jak nejvíc to šlo, snažili se, ale bohužel jejich gólman zachytal tak, jak zachytal. To byl rozhodující moment," doplnil s tím, že jeho ruský protějšek ukázal, proč je hlavním kandidátem na Vezinovu trofej pro nejlepšího brankáře ročníku NHL.

Bartošák předvedl 25 úspěšných zákroků a inkasoval dvakrát. Nejdříve ve 14. minutě našel střelou z mezikruží skulinku nad jeho levým betonem a pod lapačkou Sergej Andronov. V čase 32:35 pak Nikita Gusev v úniku předvedl bekhendový blafák a od Bartošákova pravého betonu se puk odrazil k tyči.

"Na to, že to byly tutové šance, tak oba góly jsem skoro měl. Jeden se mi odrazil od kalhot, druhý od betonu," povzdechl si český omaskovaný muž. "Je to škoda, ale jejich gólman tyhle šance měl, já ne," podotkl. Poslední branku dali Rusové v závěru v power play.

Svým výkonem se český brankář nechtěl zabývat. "Na turnaji, kde rozhoduje vždycky jeden zápas, se člověk nemůže dívat na pocity ohledně sám sebe. Prohráli jsme a to je nejdůležitější," prohlásil.

Proti hvězdami nabitému týmu sborné se nezaměřoval na kanonýra Alexandra Ovečkina ani další. "Bylo tam víc situací, o kterých jsme věděli, že umí sehrát. Snažili jsme se zůstat mimo trestnou lavici, což se nám docela povedlo. Měli jsme jenom dvě oslabení, což je super proti takovému týmu jako Rusko," chválil Bartošák disciplínu svých spoluhráčů.

"Oni to umí zahrát výborně, v přesilovce mají strašně moc hrozeb. My jsme ta oslabení měli fantastická, výborně jsme to sehráli," našel pozitiva.

Po pátečním duelu se Švédskem stihl odjet do Ostravy a být v sobotu ráno u narození syna Damiana. Zápas s Norskem sledoval ze střídačky a kryl záda Šimonu Hrubcovi a v pondělí už v brance opět nechyběl.

"Měl jsem dvě noci to dospat, takže jsem se cítil úplně v pohodě. Nemyslím si, že jsem měl nějaký deficit. Bohužel jejich gólman byl lepší a to rozhodlo," zopakoval na adresu Vasilevského.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Policie v Hongkongu znovu nasadila slzný plyn, ale demonstrace slábnou

Policie v Hongkongu dnes zasáhla slzným plynem a vodními děly proti další vlně demonstrací prodemokratického hnutí. Původně pokojný povolený protest na předměstí Tuen Mun se proměnil v potyčky s policií poté, co někteří demonstranti začali házet na policisty kamení a zápalné lahve.

Nepokoje tam během odpoledne utichly a několik stovek lidí se přesunulo ke stanici Yuen Long, kde se pokojná demonstrace opět zvrhla ve střety s policií. Protestů se podle policie zúčastnilo kolem 4300 lidí, tedy několikanásobně méně, než v minulých týdnech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy