Finy ve čtvrtfinále srazili nájezdníci a Jágr. Češi umí hodit slabší skupinu za hlavu

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
3. 6. 2021 15:43
České hokejisty čeká na mistrovství světa v Rize zápas pravdy. Od 19:15 se postaví proti Finům a vzejde z toho buď postup do boje o medaile, nebo smutné loučení s turnajem. S reprezentací Suomi prohráli ve čtvrtfinále olympiády, ale na MS s ní v této fázi mají stoprocentní bilanci. Podívejte se, jak si Češi vedli v posledních deseti "utkáních na hraně úspěchu a neúspěchu".
Milan Michálek střílí vítězný gól ve čtvrtfinále MS 2012.
Milan Michálek střílí vítězný gól ve čtvrtfinále MS 2012. | Foto: Reuters

2012 - Michálkova loupež v Globenu

Další důkaz toho, že MS začíná vlastně až od čtvrtfinále. Ve Švédsku 2012 nepředváděli Češi ve skupině bůhvíjaké výkony. Podlehli Švédům i Rusku, Nory přetlačili až na nájezdy. To nejlepší si však schovali právě na čtvrtfinále.

Proti domácí reprezentaci Tří korunek vedli ještě v 39. minutě 3:1. Švédové dokázali vyrovnat a v závěrečné desetiminutovce nepříjemně ostřelovali branku Jakuba Kováře. Když už se zdálo, že utkání spěje do prodloužení, šokoval osazenstvo na červených sedačkách haly Globen Milan Michálek.

V rohu kluziště lišácky obral beka, pověsil puk pod břevno a 29 sekund před koncem rozpoutal českou euforii. Švédové byli ze hry. Češi potřetí za sebou přešli čtvrtfinále a vyrovnali tak opačnou bilanci z let 2007 až 2009. V semifinále nestačili na Slovensko, proti Finům vykutali bronz. Dosud poslední českou medaili, na kterou už povážlivě sedá prach.

ČF: Česko - Švédsko 4:3