Plekanec: Nejsme skleslí, jsme v pozici, kterou málokdo čekal

ČTK ČTK
16. 5. 2016 16:31
"My nekoukáme na to,jestli uděláme bod, dva nebo tři. Chceme jít hrát dobrý hokej a vyhrát zápas. Samozřejmě to ale udělat chceme, abychom se nemuseli stěhovat. Ale hlavně, ať jsme dobře připravení a dobře to odehrajeme," uvedl lídr týmu.
Tomáš Plekanec
Tomáš Plekanec | Foto: Michal Eger

Moskva - Nedělní porážka s Dánskem (1:2 po samostatných nájezdech) nijak neubrala českým hokejistům na mistrovství světa v Rusku na dobré náladě a soustředění na další boj. Kapitán Tomáš Plekanec se ani nechce před úterním závěrečným duelem se Švýcarskem zabývat propočty o konečném umístění ve skupině, soupeři pro čtvrtfinále či jeho dějišti.

"Myslím, že nikdo z nás není skleslý. Jsme v pozici, ve které málokdo čekal, že budeme. Chceme se jen soustředit na zápas, připravit se a dobře ho odehrát. Zatím jsme odehráli parádní turnaj, je potřeba se zase soustředit na první třetinu se Švýcary," řekl Plekanec novinářům.

K jistotě stačí bod

Aby se český tým nemusel starat o ostatní výsledky, potřebuje se Švýcarskem bod k jistotě, že se nebude muset stěhovat na čtvrteční čtvrtfinále z Moskvy do Petrohradu. Pokud by totiž domácí Rusové skončili třetí, zůstane v Moskvě spolu s nimi jen vítěz skupiny A a tým z druhé pozice čeká přesun. Hrát budou Češi i o prvenství a v tuto chvíli k němu potřebují tři body.

"My nekoukáme na to,jestli uděláme bod, dva nebo tři. Chceme jít hrát dobrý hokej a vyhrát zápas. Samozřejmě to ale udělat chceme, abychom se nemuseli stěhovat. Ale hlavně, ať jsme dobře připravení a dobře to odehrajeme," uvedl lídr týmu.

Do každého zápasu chce jít dál s pokorou a vůbec si nepouští do hlavy, jestli se po skvělém startu do turnaje v podobě pěti výher z pěti zápasů zvedla očekávání fanoušků. "My na ta očekávání moc nekoukáme," uvedl účastník dvou olympijských her a už devíti světových šampionátů.

K udržení neporazitelnosti i proti Dánsku podle Plekance chybělo proměnit šance. "Měli jsme jich spoustu, nedali jsme. Byly tam tyčky. Není to výmluva, ale nepadlo to tam. Na druhou stranu jsme udělali pár chyb, Dánové mohli taky dát góly. Dominik Furch to pochytal. Kdybychom ale dali góly, tak se o tom nebavíme," připojil Plekanec.

"Jsme rádi, že jsme v té pozici a čtvrtfinále jsme si uhráli dva zápasy před koncem skupiny, což asi nikdo nečekal. Dneska jsme tady mohli stát a hrát o čtvrtfinále, ale my to zvládli," řekl Plekanec.

Němci, nebo Amerika?

Ve čtvrtfinále se český tým s jistotou nejhůře druhého místa ve skupině vyhnul tomu, aby narazil na favority Kanadu a Finsko. V úvahu připadají Německo, Spojené státy americké, Slovensko a teoreticky i Francie.

"Jedeme dál, o čtvrtfinále nemá cenu mluvit. Němci nebudou slabý soupeř a ať už to je Amerika nebo kdo, tak taky ne. Samozřejmě to asi není Kanada a Finsko, ale jsou to výborné týmy, které mají výborné hokejisty. Jakýkoliv zápas bude vyrovnaný, nemůžeme čekat, že ve čtvrtfinále někoho přejedeme," dodal Plekanec.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Thermal dostane kvůli pandemii dalších 300 milionů korun, schválila vláda

Základní kapitál karlovarského hotelu Thermal stoupne o 300 milionů korun na 1,1 miliardy korun. Návrh ministerstva financí (MF) v pondělí schválila vláda, uvedla na Twitteru ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Důvodem navýšení je podle dřívějšího vyjádření MF propad tržeb kvůli pandemii, růst cen stavebních prací a neočekávané náklady spojené s modernizací hotelu - jako například potřeba likvidace nebezpečných látek či nutnost sanace havarijních kovových konstrukcí. Zvýšení základního kapitálu se uskuteční upsáním nových akcií. Akcionářská práva státu v hotelu vykonává MF.

"Cílem navrhovaného kapitálového posílení Thermal je primárně zajistit, aby společnost mohla realizovat zamýšlené investice a aby zabránila riziku vrácení poskytnutých investičních prostředků (dotace a úvěr od SFŽP), neboť již v polovině roku 2021 dochází k plnému dočerpání prostředků pocházejících ze zatím posledního vkladu do základního kapitálu společnosti," uvádí materiál.

Schillerová již dříve upozornila, že jen za poslední tři roky vyskočily ceny stavebních prací téměř o třetinu a areál, který je kulturním, kongresovým a lázeňským centrem Karlovarska, proměnila pandemie v dům duchů. "Také faktický stav konstrukcí odhalila modernizace v daleko horším stavu, než se počítalo při posledním navýšení základního kapitálu v roce 2016," uvedla. Podle ní je vzhledem k investičnímu plánu do roku 2025 a s přihlédnutím k riziku krácení dotace na snížení energetické náročnosti budovy zvýšení základního kapitálu jediný možný krok.

Zdroj: ČTK
Další zprávy