Pavel Dacjuk, hubeňour z Uralu, který si podmanil NHL. Teď povede sbornou proti Čechům

Ondřej Kuchař Ondřej Kuchař
5. 5. 2016 6:19
Nikdo ho nechtěl. Coby mladík dvakrát toužebně očekával, že nějaký zámořský celek v draftu nadějí vyřkne jeho jméno, ale nestalo se tak. Až napotřetí si ho v 21 letech vybral jako 171. v pořadí Detroit. Tak začala velká kariéra Pavla Dacjuka.
V NHL Dacjuk neoblékl jiný než detroitský dres. Za Red Wings odehrál za osmnáct let 953 zápasů, v nichž posbíral úctyhodných 918 kanadských bodů.
V NHL Dacjuk neoblékl jiný než detroitský dres. Za Red Wings odehrál za osmnáct let 953 zápasů, v nichž posbíral úctyhodných 918 kanadských bodů. | Foto: ČTK

Praha – Nikdo ho nechtěl. Coby mladík dvakrát toužebně očekával, že nějaký zámořský celek v draftu NHL nadějí vyřkne jeho jméno, ale nestalo se tak. Až napotřetí si ho v jednadvaceti letech vybral jako 171. v pořadí Detroit. Tak začala velká kariéra Pavla Dacjuka.

Jako pohublý mladík nevelkého vzrůstu nevypadal ani jako sportovec, natož profesionální hokejista. Nikdo v Detroitu od něj velké věci nečekal. Vždyť v šestém kole se už hráči vybírají spíše na náhodu a do počtu.

Rodák z Jekatěrinburgu ale nakonec v dresu Rudých křídel posbíral přes devět set bodů a zařadil se mezi nejproduktivnější hráče klubové historie. K tomu vyhrál dva Stanley Cupy, tři Selke Trophy pro nejlépe bránícího útočníka a čtyři Lady Byng Trophy pro nejslušnějšího hráče NHL.

Dvě děti a starý kozel

Na kluka, kterého nikdo nechtěl, slušný počin. První sezony se rozjížděl pomaleji. Neuměl anglicky, ale s adaptací do zkušeného týmu Red Wings mu pomohli hvězdní ruští mentoři Igor Larionov a Sergej Fjodorov.

Ve druhém roce jeho působení v Detoitu byl do jeho formace po bok Bretta Hulla zařazen mladík Henrik Zetterberg. Vznikla tak slavná a soupeři obávaná "Two Kids & An Old Goat line".

Bombarďák Hull o Dacjukovi již po prvních dnech společného tréninku pronesl tato slova: "Je to nejšikovnější lidské stvoření, jaké jsem kdy viděl. A to se teprve učí."

Génius bez jediné slabiny

A učil se rychle. Jeho hbité ruce stále přivádí soupeře k šílenství. Vyžívá se v kličkách, umí bleskově vystřelit. Oproti jiným útočným zabijákům jej však zdobí také poctivá hra dozadu. Toho si na něm cenil i bývalý kouč Red Wings Mike Babcock.

"Těžko ho popsat, on nemá jedinou slabinu. Je to hokejový génius," řekl na jeho adresu současný trenér Toronta, který Dacjuka vedl rovných deset let.

Takhle například poslal před deseti lety "na párek" Tomáše Vokouna:

Konec. Nebo ne?

Po letošní sezoně je však jeho zámořská kariéra zřejmě u konce. Podle svých slov se chce vrátit domů do Ruska. "Nebylo to lehké rozhodnutí, neudálo se to ze dne na den, ale chci se po sezoně vrátit domů. Možná ještě neskončím s hokejem, ale myslím, že jsem skončil v NHL," řekl Dacjuk listu Detroit Free Press.

Už loni se ale nechal majiteli klubu přesvědčit k pokračování a není vyloučeno, že tomu tak bude i letos. Zítra každopádně potáhne tenhle velikán domácí sbornou v zahajovacím zápase mistrovství světa na Čechy. Zápas budete moct sledovat v online přenosu ZDE.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy