Slováci nenadchli ani nepropadli. Nejsme stabilní, ale máme na čem stavět, shodují se hráči

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
15. 5. 2018 20:30
Slováci získali na mistrovství světa v Kodani jedenáct bodů a postup do čtvrtfinále jim unikl o jedinou příčku. Svěřenci Craiga Ramsayho dali aspoň částečně zapomenout na loňský výbuch, ale dobře si uvědomují, že jim k návratu mezi nejlepších osm stále něco schází. V prvé řadě by potřebovali ustálit výkonnost.
Dávid Buc (na snímku) svými výkony na mistrovství světa v Kodani příjemně překvapil.
Dávid Buc (na snímku) svými výkony na mistrovství světa v Kodani příjemně překvapil. | Foto: Reuters

Kodaň (od našeho zpravodaje) - Svůj největší problém ukázali Slováci na mistrovství světa v Kodani v posledním utkání proti Bělorusku. Zápas proti sestupujícímu celku, v němž se hrálo pouze o čest, rozjeli výborně, ale udělali z něj kovbojku a ve třetí třetině museli otáčet stav 3:4.

Povedlo se, slovenští hokejisté vyhráli 7:4 a skončili na páté příčce. O bod za Švýcary a kvůli horšímu vzájemnému utkání s nimi o dva body za postupem do čtvrtfinále. "Neslo se to s námi celý turnaj. Nedokázali jsme dát dohromady 60 minut kvalitního výkonu," řekl kapitán Andrej Sekera.

Slováci svými výkony nenadchli, ale skoro do posledního utkání bojovali o pokračování. "Měli jsme dobré i špatné momenty. Kamenem úrazu byla nestabilita, někdy jsme odehráli dobře 50 minut, jindy ještě méně. Na to jsme doplatili," pokračoval účastník sedmého světového šampionátu.

Vedle Bělorusů porazili Slováci ještě Francouze a Rakušany, Švédům a Čechům vzali bod. Jenže právě zahajovací duel proti Česku je nejspíš stál postup. Deset sekund před koncem vedli a nakonec ztratili zápas v prodloužení. O den později předvedli proti Švýcarům nejhorší výkon.

"Nesmíme se ohlížet, co bylo včera, ale věnovat se dnešnímu zápasu. Na turnaji jsme dobře bruslili, a i když nejsme technicky tak vybavení jako Rusové nebo Švédové, účelnou hrou umíme zahrát dobrá utkání," vypočítával Sekera. S jeho hodnocením souhlasili i ostatní hráči.

Lukáš Cingel' měl v zápase proti Česku na holi gól na 3:1, ale jeho střelu odklonil od prázdné branky Červenka. "Zápas s Čechy mrzí asi nejvíc, tam jsme byli opravdu blízko. Pokud někdo dokáže odehrát 60 minut, jde nahoru. My jsme to nedokázali," smutnil útočník Hradce Králové.

Ramsay udělal v týmu spoustu změn

Promarněná příležitost štvala také Tomáše Jurča. "Byli jsme blízko, měli jsme tady výborné, ale i horší zápasy. Každopádně máme na čem stavět, je vidět, že jsme na ledě na stejné mentální úrovni a víme, kdo má kam jít, co dělat," podotkl útočník Chicaga a jedna ze tří posil Slováků z NHL.

Spolupráci s kanadským trenérem Craigem Ramsaym, který po loňské sezoně nahradil Zdena Cígera, si Jurčo pochvaloval. "V našem hokeji se událo spoustu změn, Craig přinesl spoustu důležitých detailů. Poslední roky jsme trochu zaspali, ale teď jsme na správné cestě," uvedl Jurčo.

Ramsay pozval na šampionát pouze šest pamětníků kolínského krachu z minulého roku, kde Slováci zapsali jedinou výhru v prodloužení proti Itálii a se záchranou jim pomáhali Dánové. "Teď jsme hráli více jako kolektiv a lépe se nám dařilo dodržovat taktiku," všiml si jeden z pamětníků Cingel'.

Mladík Fehérváry je slovenským příslibem

Oproti čtrnáctému místu se Slováci zlepšili, ale čtvrtfinále jim uniklo už popáté v řadě. Musí si zvykat, že mezi nejlepších osmou projdou třeba jednou dvakrát za deset let? "Určitě ano. Podmínky u nás jsou takové, jaké jsou. Bez podpory těžko někoho vychováme," prohlásil Sekera.

Zadák Edmontonu a člen stříbrného týmu Evropy ze Světového poháru 2016 pochválil teprve osmnáctiletého spoluhráče Martina Fehérváryho, který se blýskl dobrými výkony. "Je velmi šikovný. Má přihrávku, střelu a je to vynikající bruslař," vyjmenoval Sekera přednosti mladého obránce.

Fehérváry působí od patnácti let ve Švédsku a na příští rok má smlouvu podepsanou s klubem HV71. Ještě předtím ho čeká draft NHL. "Podle mě bude určitě do třetího kola. Když bude pokračovat v tom, co dělá, a nepřestane makat, je pro Slovensko velkým příslibem," chválil Sekera.

"V osmnácti letech byl schopný odehrát skvělé mistrovství světa," přidal další zkušený obránce Dominik Graňák na adresu Fehérváryho. Dobrý dojem zanechali dvaadvacetiletý zadák Christian Jaroš nebo už trochu starší popradská formace Patrik Svitana, Dávid Buc a Dávid Bondra.

Příští rok uspořádají světový šampionát právě Slováci, po osmi letech se vrátí do Bratislavy a Košic. Tam by se pochopitelně rádi posunuli zase o něco výše. "Je vidět, že se něco nastartovalo. Ale pořád máme spoustu slovenských zlozvyků. Stále je na čem pracovat," uzavřel Sekera.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Na Teplicku skončil první den senátních voleb, účast byla asi 12 procent

Volební místnosti na Teplicku, kde voliči vybírají nástupce Jaroslava Kubery (ODS), se ve 22:00 pro dnešek uzavřely. První kolo doplňovacích voleb bude pokračovat v sobotu od 8:00 do 14:00. Účast je zatím podle předběžného odhadu v průměru kolem 12 procent, řekla Pavla Doksanská z teplického magistrátu, která má na starosti organizační zabezpečení voleb.

Hlasování doprovází kvůli epidemiologické situaci zvýšená hygienická opatření. Lidé musí mít při vstupu do budov roušky, které si sejmou jen kvůli ověření totožnosti.

Nástupce Jaroslava Kubery, který nečekaně v lednu zemřel, lidé vybírají z devíti kandidátů. Pokud žádný z nich nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu, o vítězi rozhodne za týden finále mezi dvěma nejúspěšnějšími uchazeči z kola prvního. Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024. Mandát chtějí získat například teplický primátor Hynek Hanza (ODS), ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených).

Zdroj: ČTK
Další zprávy