Slováci nenadchli ani nepropadli. Nejsme stabilní, ale máme na čem stavět, shodují se hráči

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
15. 5. 2018 20:30
Slováci získali na mistrovství světa v Kodani jedenáct bodů a postup do čtvrtfinále jim unikl o jedinou příčku. Svěřenci Craiga Ramsayho dali aspoň částečně zapomenout na loňský výbuch, ale dobře si uvědomují, že jim k návratu mezi nejlepších osm stále něco schází. V prvé řadě by potřebovali ustálit výkonnost.
Dávid Buc (na snímku) svými výkony na mistrovství světa v Kodani příjemně překvapil.
Dávid Buc (na snímku) svými výkony na mistrovství světa v Kodani příjemně překvapil. | Foto: Reuters

Kodaň (od našeho zpravodaje) - Svůj největší problém ukázali Slováci na mistrovství světa v Kodani v posledním utkání proti Bělorusku. Zápas proti sestupujícímu celku, v němž se hrálo pouze o čest, rozjeli výborně, ale udělali z něj kovbojku a ve třetí třetině museli otáčet stav 3:4.

Povedlo se, slovenští hokejisté vyhráli 7:4 a skončili na páté příčce. O bod za Švýcary a kvůli horšímu vzájemnému utkání s nimi o dva body za postupem do čtvrtfinále. "Neslo se to s námi celý turnaj. Nedokázali jsme dát dohromady 60 minut kvalitního výkonu," řekl kapitán Andrej Sekera.

Slováci svými výkony nenadchli, ale skoro do posledního utkání bojovali o pokračování. "Měli jsme dobré i špatné momenty. Kamenem úrazu byla nestabilita, někdy jsme odehráli dobře 50 minut, jindy ještě méně. Na to jsme doplatili," pokračoval účastník sedmého světového šampionátu.

Vedle Bělorusů porazili Slováci ještě Francouze a Rakušany, Švédům a Čechům vzali bod. Jenže právě zahajovací duel proti Česku je nejspíš stál postup. Deset sekund před koncem vedli a nakonec ztratili zápas v prodloužení. O den později předvedli proti Švýcarům nejhorší výkon.

"Nesmíme se ohlížet, co bylo včera, ale věnovat se dnešnímu zápasu. Na turnaji jsme dobře bruslili, a i když nejsme technicky tak vybavení jako Rusové nebo Švédové, účelnou hrou umíme zahrát dobrá utkání," vypočítával Sekera. S jeho hodnocením souhlasili i ostatní hráči.

Lukáš Cingel' měl v zápase proti Česku na holi gól na 3:1, ale jeho střelu odklonil od prázdné branky Červenka. "Zápas s Čechy mrzí asi nejvíc, tam jsme byli opravdu blízko. Pokud někdo dokáže odehrát 60 minut, jde nahoru. My jsme to nedokázali," smutnil útočník Hradce Králové.

Ramsay udělal v týmu spoustu změn

Promarněná příležitost štvala také Tomáše Jurča. "Byli jsme blízko, měli jsme tady výborné, ale i horší zápasy. Každopádně máme na čem stavět, je vidět, že jsme na ledě na stejné mentální úrovni a víme, kdo má kam jít, co dělat," podotkl útočník Chicaga a jedna ze tří posil Slováků z NHL.

Spolupráci s kanadským trenérem Craigem Ramsaym, který po loňské sezoně nahradil Zdena Cígera, si Jurčo pochvaloval. "V našem hokeji se událo spoustu změn, Craig přinesl spoustu důležitých detailů. Poslední roky jsme trochu zaspali, ale teď jsme na správné cestě," uvedl Jurčo.

Ramsay pozval na šampionát pouze šest pamětníků kolínského krachu z minulého roku, kde Slováci zapsali jedinou výhru v prodloužení proti Itálii a se záchranou jim pomáhali Dánové. "Teď jsme hráli více jako kolektiv a lépe se nám dařilo dodržovat taktiku," všiml si jeden z pamětníků Cingel'.

Mladík Fehérváry je slovenským příslibem

Oproti čtrnáctému místu se Slováci zlepšili, ale čtvrtfinále jim uniklo už popáté v řadě. Musí si zvykat, že mezi nejlepších osmou projdou třeba jednou dvakrát za deset let? "Určitě ano. Podmínky u nás jsou takové, jaké jsou. Bez podpory těžko někoho vychováme," prohlásil Sekera.

Zadák Edmontonu a člen stříbrného týmu Evropy ze Světového poháru 2016 pochválil teprve osmnáctiletého spoluhráče Martina Fehérváryho, který se blýskl dobrými výkony. "Je velmi šikovný. Má přihrávku, střelu a je to vynikající bruslař," vyjmenoval Sekera přednosti mladého obránce.

Fehérváry působí od patnácti let ve Švédsku a na příští rok má smlouvu podepsanou s klubem HV71. Ještě předtím ho čeká draft NHL. "Podle mě bude určitě do třetího kola. Když bude pokračovat v tom, co dělá, a nepřestane makat, je pro Slovensko velkým příslibem," chválil Sekera.

"V osmnácti letech byl schopný odehrát skvělé mistrovství světa," přidal další zkušený obránce Dominik Graňák na adresu Fehérváryho. Dobrý dojem zanechali dvaadvacetiletý zadák Christian Jaroš nebo už trochu starší popradská formace Patrik Svitana, Dávid Buc a Dávid Bondra.

Příští rok uspořádají světový šampionát právě Slováci, po osmi letech se vrátí do Bratislavy a Košic. Tam by se pochopitelně rádi posunuli zase o něco výše. "Je vidět, že se něco nastartovalo. Ale pořád máme spoustu slovenských zlozvyků. Stále je na čem pracovat," uzavřel Sekera.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy