Dva Medvědi a k nim Jaškin. První lajna rozhodla, ale pořád máme slabší chvilky, ví Jandač

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
11. 5. 2018 7:13
Češi sbírají body na mistrovství světa po dvou. Rusko zdolali 4:3 v prodloužení, a byť setrvávají na pátém místě, přiblížili se jistotě postupu do čtvrtfinále. Ve skupině narazí na tři papírově slabší mužstva a zapracování Davida Pastrňáka a Davida Krejčího se jim povedlo nad očekávání rychle. Zapadl k nim Dmitrij Jaškin.
David Pastrňák (vlevo) a David Krejčí jako poslední doplnili českou reprezentaci.
David Pastrňák (vlevo) a David Krejčí jako poslední doplnili českou reprezentaci. | Foto: Luboš Vácha

Kodaň (od našeho zpravodaje) - Od počátku udávali tempo, v každém střídání ohrožovali ruskou branku. Takovou dominanci čekal od Davida Pastrňáka a Davida Krejčího po náročném přeletu ze zámoří do Kodaně málokdo.

Své první utkání na letošním šampionátu sehráli dva Medvědi z Bostonu po dvou hodinách odpoledního spánku. V letadle přes noc nezamhouřili oka. "Cítili jsme se mnohem lépe než ráno, to bylo důležité," zmínil Krejčí po zápase, v němž se podílel na výhře 4:3 v prodloužení čtyřmi body.

Dvaatřicetiletý útočník střelecký účet českého týmu proti Rusku otevřel a na všechny tři další trefy přihrál. "Šlo to. Bylo tam pár chyb, ale to se dalo čekat. Když se vyhraje s Ruskem, je to speciální," hodnotil vítěz Stanley Cupu z roku 2011, který hrál za národní tým poprvé od olympiády v Soči.

Krejčí strávil na ledě skoro dvacet minut, byl vyhlášen nejlepším hráčem a po 194 minutách a 41 minutách ukončil neprůstřelnost Rusů na turnaji. "Teď se konečně pořádně vyspím a bude to lepší," těšil se šternberský rodák. Češi porazili úřadující olympijské vítěze a zvedli si sebevědomí.

Češi zdolali Slováky, Švýcary a Rusy za dva body, na tříbodovou výhru pořád čekají. "Potřebujeme méně inkasovat, pokaždé máme nějaké slabší chvilky, musíme odstranit chyby v obraně," podotkl trenér Josef Jandač. V zadních řadách tlačí český tým bota od začátku šampionátu.

Jaškin se ukázal jako správná volba

Díky výhře nad odvěkým rivalem však vynikla hlavně pozitiva. Bezesporu největším z nich je složení první formace. "Umožnila nám vyhrát zápas. Kluci šli hrát z letadla, chtěli týmu pomoct. Nechávali jsme to čistě na nich, o to větší respekt jim patří," přiblížil kouč domluvu s posilami.

Do elitní řady zařadil k dvojici z Bostonu bojovníka Dmitrije Jaškina. "Měli jsme dvě varianty a evidentně jsme zvolili tu správnou. Tato lajna by měla pokračovat ve stejném složení," uvedl Jandač. Jaškin bojoval, nevypustil jediný souboj, rozdával hity a za odměnu se dočkal gólu a asistence.

Proti rodné zemi odehrál vynikající utkání. "Zapadl k nám dobře. Motal se pořád kolem branky, udělal nám hodně prostoru. Je velký, silný na puku a hrál výborně. Snad se budeme postupně zlepšovat," přál si Krejčí. Vliv bostonských kamarádů na výkon mužstva byl naprosto jednoznačný.

Perfektně zachytal David Rittich, o něco více zase vyrostl dvacetiletý bek Filip Hronek, který v prodloužení založil vítěznou českou akci. "Dostal jsem puk od Krejči, Rusáci šli střídat, tak jsem to zkusil. Kluci řvali, že jedeme tři. Dropnul jsem to tam a kluci dali gól," zářil obránce z AHL.

Přístupu Pastrňáka s Krejčím si váží. "Takoví hráči pomůžou každému týmu, mají obrovskou sílu," prohlásil Hronek. Dvojice z Bostonu přinesla obrovskou vzpruhu. "Jsou to skvělí hráči a výborní kluci. Pochopitelně s nimi síla vzrostla," doplnil Jandač na adresu Pastrňáka a Krejčího.

Běloruský boj o záchranu řídí Lukašenko

Na další představení posílené české reprezentace se fanoušci těší již dnes. Znovu ve 20:15 změří Češi síly s Běloruskem. "Musíme hezky zregenerovat a připravit se," poznamenal Krejčí. Bělorusové zůstávají v kodaňské skupině posledním týmem, který dosud nezískal ani bod.

Východoevropanům reálně hrozí sestup, první od roku 2003. Za účelem nápravy byl v průběhu mistrovství odvolán kanadský trenér Dave Lewis, jehož nahradil dosavadní asistent Sergej Puškov. Ani s ním Bělorusové napoprvé neuspěli a po Švédsku, Francii a Rusku padli i se Švýcary.

Ve studiu České televize se ke změně vyjádřil Marek Sýkora. "Je to neobvyklý tah, ale tam o těch věcech rozhoduje prezident (Alexandr) Lukašenko. To on dal podnět federaci, která musela začít jednat," řekl bývalý trenér Magnitogorsku, Jekatěrinburgu nebo Dinama Minsk.

"Nechápu, s jakou sestavou sem trenér Lewis přijel. Zkusili neobvyklý tah a jsem zvědav, jestli to něco přinese. Myslím, že to na věci nic nezmění," pokračoval Sýkora. Ještě dál šel ve svých prognózách další expert David Pospíšil. "Nezmění se vůbec nic, ti hráči na to prostě nemají," pravil.

Kariéru ukončil před dvěma lety útočník Alexej Kaljužnyj, v reprezentaci již nehrají ani bratři Sergej a Andrej Kosticynovi. A nastupující generace schází. Čtvrtfinále hráli Bělorusové naposled před třemi lety, v Kodani to zatím vypadá, že se v přímém souboji o záchranu střetnou s Rakušany.

Český tým může Bělorusku zasadit další těžkou ránu a sám konečně získat tři body. Utkání můžete sledovat prostřednictvím on-line přenosu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Průměrná mzda s bonusy a odměnami v pololetí stoupla o sedm procent na 49 166 korun

Průměrná mzda v Česku včetně bonusů a odměn v prvním pololetí letošního roku činila 49 166 korun, proti stejnému období loni tak výdělky zaměstnanců vzrostly o sedm procent. Proti prvnímu čtvrtletí činil nárůst čtyři procenta. Vyplývá to z dat platového portálu Profesia.cz, který shromažďuje údaje o platovém ohodnocení zaměstnanců v Česku. Vycházejí z odpovědí od více než 45 tisíc respondentů.

"Největší meziroční nárůst celkové průměrné mzdy, a to o 10,3 procenta, jsme v posledním roce zaznamenali ve třetím čtvrtletí 2021, pak se ale téměř zastavil. V prvním čtvrtletí 2022 byla celková průměrná mzda jen o 0,8 procenta vyšší než v posledním kvartálu 2021. To nasvědčuje tomu, že růst mezd se nyní mírně nastartoval. Vzhledem k ekonomické situaci ale nelze očekávat velké skoky. Firmy budou přidávat spíše jen tam, kde nutně potřebují získat nebo udržet pracovní síly," komentoval situaci Michal Novák z portálu Platy.cz.

Z pohledu jednotlivých oborů mělo podle dat nejvýraznější vliv na meziroční nárůst mezd v prvním pololetí 2022 zvýšení minimální mzdy. Největší posun byl v kategorii pomocné práce (o 23 procent), dřevozpracující průmysl (o 16 procent), služby (o 11 procent). Ve všech těchto oborech je nízká průměrná celková mzda, od 26 tisíc korun za pomocné práce po 33 400 korun v dřevozpracujícím průmyslu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalý kancléř Schröder může zůstat členem německé SPD, předpisy neporušil

Někdejší německý kancléř Gerhard Schröder může i přes své sporné ruské angažmá zůstat členem německé sociální demokracie (SPD). Rozhodčí komise regionální organizace SPD v Hannoveru v pondělí oznámila, že Schröder působením v ruských státních koncernech stranické předpisy neporušil. Zatím není jasné, zda tím skončí snaha části sociální demokracie Schrödera zbavit členství ve straně, protože proti rozhodnutí je možné se odvolat. Německá média nicméně dlouhodobě poukazují na to, že na cestě k případnému vyloučení Schrödera z SPD stojí řada právních překážek.

Proti Schröderovi byly podány takřka dvě desítky vnitrostranických žádostí o vyloučení, kterými se rozhodčí komise začala zabývat v červenci. 

Schröder, který německou vládu vedl v letech 1998 až 2005, po ruské invazi na Ukrajinu čelí tvrdé kritice za to, že útok dostatečně neodsoudil a že se odmítal vzdát členství v dozorčích radách ruských státních energetických podniků. Schröder mimo jiné působil ve společnostech Nord Stream a Nord Stream 2, v koncernu Rosněfť a ucházel se i o členství v dozorčí radě Gazpromu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Policisté budou školeni o zásazích na shromážděních. ANO bude mít na mítincích místo pro odpůrce

Velitelé městských a obvodních policejních ředitelství a územních odborů dostanou školení o zásazích a přítomnosti policie na shromážděních. Jednodenní školení začnou tento měsíc a zúčastní se jich zhruba 240 policistů. Policejní prezident Martin Vondrášek se na tom v pondělí dohodl s policejními řediteli a zástupci odborů vnitřní kontroly, se kterými jednal kvůli nedávným kritizovaným zákrokům na mítincích předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. Na webu to oznámil mluvčí policejního prezidenta Jozef Bocán.

Hnutí ANO na základě doporučení policejního prezidenta nově na politických mítincích pokaždé vyhradí místo pro odpůrce. Ve videu na sociálních sítích to v pondělí uvedl předseda hnutí a bývalý premiér Andrej Babiš, který minulý týden čelil podle médií na mítincích hlasitým protestům svých odpůrců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy