V reprezentaci je znát nervozita. Budeme o padesát procent lepší, slibuje kouč Říha

Tuhý boj, dohánění ztráty a divoký závěr. Tak Češi padli v Brně s Finskem
Do úvodního vystoupení v rámci domácího turnaje Euro Hockey Tour přivedl českou reprezentaci jako kapitán Jakub Voráček.
V brance dostal přednost Jakub Kovář.
Od prvních minut viděla aréna v Brně pořádně urputnou bitvu.
Dlouho se činili obra brankáři. Na Jussiho Olkinuora nevyzrál Jiří Sekáč...
Foto: Lukáš Caha
Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
2. 5. 2019 21:12
Čeští hokejisté na začátek domácího turnaje Euro Hockey Tour před odjezdem na mistrovství světa podlehli Finům 2:3. Trenér Miloš Říha cítí v kabině určitou nervozitu a boj o místa, zápas proti Suomi se snažil zlomit změnami ve složení formací.

Jakub Voráček začal v elitní řadě s Janem Kovářem a Martinem Zaťovičem, ale od poloviny zápasu ho trenér přesunul k Dominiku Simonovi a Michaelu Frolíkovi. "Zkraje zápasu jsme měli hokejovou převahu, ale nebyl tam hlad a agresivita," hodnotil Říha.

Češi odehráli první třetinu z velké části na puku, ale těsně před sirénou inkasovali. "Pak se to změnilo, nabádali jsme hráče k jednoduchosti. Zase se vytvořilo nové mužstvo, po změnách v sestavě začali kluci poslouchat, začali šlapat nohama," potěšil trenéra výkon ve druhé polovině.

Domácí tým inkasoval smolný druhý gól po odrazech před brankou, ale v přesilovce pět na tři na konci druhé části snížil Filip Hronek na 1:2. "Byla to trochu secvičená akce, bavili jsme se o tom," popsal gól, při kterém po přihrávce od Voráčka propálil finského gólmana.

Hronek měl vzápětí další šanci a skórovat mohl i ve třetí třetině, kdy Češi soupeře zatlačili. "Je potřeba to sladit, aby si pětky sedly, aby v kabině nastal klid," řekl Říha po zápase, do kterého se poprvé zapojili Hronek, Jan Rutta, Simon, Frolík a Jaškin. Mimo zůstali zatím Jakub Vrána, Ondřej Palát a extraligoví šampioni Šimon Hrubec s Davidem Musilem.

"V týmu je ta nervozita trochu znát, kluci se rozhlížejí po kabině. Tento turnaj nám ukáže určité věci, některé hráče vyřadíme a bude to klidnější," podotkl český kouč. Jeho mužstvo momentálně tvoří 36 hokejistů, v neděli se jejich počet zredukuje na 25.

Finové se dvěma hráči z NHL přehráli český tým takticky

Finové před startem MS počítají mnoho omluvenek z NHL a na Čechy vyrukovali v Brně s mladým evropským mužstvem. "Hráli po taktické stránce výborně, dobře dozadu. Polovinu zápasu jsme s tím měli problém, pak jsme se začali hýbat," poznamenal kapitán Voráček.

Po zápase proti Slovákům v Nitře nastoupil ke druhému zápasu. "Jsou to pro nás (hráče ze zámoří) důležité zápasy. Po změnách v sestavě jsem Dominika (Simona) nechal tvořit hru, měl jsem toho po půlce plné zuby. Spíše jsem se tlačil do brány," popisoval útočník Philadelphie.

"Na klucích ze zámořích je vidět, že nemají mnoho odehráno. Jaškin v určitých fázích postrádal drajv, i když je na něm vidět velká chuť. Pomalu se do toho ale dostanou, zvyknou si na to, co budeme hrát. Budou ještě o 50 procent lepší než proti Finům," doufal Říha.

Český tým vloni i před dvěma lety závěrečný turnaj Euro Hockey Tour vyhrál, v Brně na úvod na rozdíl od předchozích dvou ročníků ani nebodoval. O víkendu čekají Říhovy svěřence těžší váhy než Finové. Ti mají v kádru dva hráče na hraně týmu NHL, Švédové a Rusové jsou podstatně nabitější hvězdami.

"Budou to těžké zápasy a musíme se hned od začátku lépe hýbat. Švédové vyhráli MS dvakrát za sebou, Rusové jsou hodně nabití. Čekají nás těžké zkoušky," potvrdil Voráček. Po šesti vítězstvích nad Rakušany, Němci a Slováky hrají Češi proti týmům vyšší úrovně.

Co vytěžit ze zbytku turnaje? Sebevědomí a klid

"Po této porážce už turnaj asi nevyhrajeme. Střetneme se s áčkovými soupeři a musíme do sebe dostat víru, že na ně máme. Je potřeba trochu zaškatulkovat hráče do jednotlivých formací a uklidnit se," nabádal Říha po první české porážce v přípravě před MS.

Před začátkem zápasu dostal bývalý útočník národního týmu a mistr světa Petr Hubáček památeční dres, symbolicky při utkání s Finy, v jejichž lize působil a má z ní mistrovský titul. Hubáček dostal prostor na krátký proslov a mimo jiné českému týmu popřál, aby z Bratislavy přivezl pohár.

"Rok 2010 se nevymaže z paměti, jsou to krásné vzpomínky. Ale už je to devět let, je třeba přivézt další pohár. Hubas mě potěšil, on byl vždycky upřímný. Já mu jedině gratuluju ke skvělé kariéře," prohlásil Voráček, který s Hubáčkem startoval na zlatém MS 2010 i bronzovém 2011.

Po zápase s Finskem, které Češi v základní skupině MS nepotkají, se Říhův tým utká se Švédy a Rusy. A na ně ve skupině šampionátu narazí, a to rovnou v prvních čtyřech dnech. Souboje s nimi naznačí, jak na tom skutečně český tým je.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Česko podepíše smlouvu na nákup dvanácti amerických vrtulníků ještě letos. Vyjdou na 14,5 miliardy korun

Stvrzení kontraktu do konce roku přislíbil ministr obrany Lubomír Metnar (ANO). "Jsme ve fázi finalizace dohody. Pevně věřím, že do konce roku uzavřeme smlouvu se Spojenými státy na nákup vrtulníků. Já se budu velmi těšit na dobu, až ty vrtulníky budou mít označení a znaky Armády České republiky," řekl Metnar.

O nákupu systému H1, který tvoří osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper, ministerstvo obrany rozhodlo v srpnu. V české armádě nahradí bitevní vrtulník Mi-24/35. Metnar řekl, že ho zaujala kompatibilita obou typů helikoptér, které mají 85 procent náhradních dílů společných, a také zbraňové vybavení a univerzálnost systémů.

Náčelník Generálního štábu Armády ČR Aleš Opata dodal, že dosavadní vrtulník Mi-24/35 významně zaostává v oblasti zbraňového vybavení, zbraňových systémů i systému vlastní ochrany. "Je to prostě jiná generace vrtulníků, je to zastaralé, je to něco jako Škoda 120 v porovnání s oktávkou," řekl Opata.

Vrtulníky Bell jsou podle něj velice pohyblivé s velmi významným výkonem motoru. "A hlavně mají to, co nás zajímá - komplexní zbraňový systém pro podporu pozemních sil. Na dnešním bojišti se prostě bez bojových vrtulníků nebo univerzálních neobejdete," řekl Opata.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šalamounovy ostrovy navázaly diplomatické vztahy s Čínou, Tchaj-wan už neuznávají

Šalamounovy ostrovy v sobotu navázaly diplomatické vztahy s Čínou, a to jen několik dní poté, co ukončily vazby s Tchaj-wanem. V pátek vztahy s Tchaj-pejí přerušil i ostrovní stát Kiribati. Ve světě je tak nyní už jen 15 zemí, které Tchaj-wan uznávají - většina z nich je z Jižní Ameriky, karibské oblasti a Tichomoří. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy