Aktualizováno 8. 5. 2015 22:50
Záchranářský duel rozhodli třemi využitými přesilovkami a udrželi se i ve hře o postup do čtvrtfinále.
Souboj z utkání mezi Norskem a Slovinskem.
Souboj z utkání mezi Norskem a Slovinskem. | Foto: Reuters

Ostrava - Hokejisté Norska porazili v dnešním utkání na mistrovství světa v Ostravě Slovinsko 3:1 a dvě kola před koncem základní skupiny B mají jistotu setrvání v elitní divizi. Záchranářský duel rozhodli třemi využitými přesilovkami a udrželi se i ve hře o postup do čtvrtfinále.

Ve večerním duelu dokázali Američané přetlačit Dány 1:0, když jedinou branku vítězů zaznamenal ve 28. minutě Nelson. Zámořský celek je tak jednou nohou ve čtvrtfinále.

Slovinci měli opět smůlu

Už osmnáct hodin po neúspěchu s Finskem muselo Slovinsko znovu na led a v jednom z existenčních utkání o udržení v elitní skupině se nezbavilo smůly. Bez suspendovaného útočníka Goličiče bylo na začátku aktivnější, ale Urbas největší šanci po Muršakově průniku zahodil střelou do brankáře Haugena.

Vzápětí po přísném verdiktu sudích putoval na trestnou lavici Mušič a už za devět sekund přesilovku zužitkoval krásnou tečí ze vzduchu Thoresen.

Slovinsko srovnalo krok bezvadným nástupem do druhé části. Muršak už po 15 sekundách z brejku skóroval švihem pod břevno a po šesti třetinách a 133 minutách ukončil čekání svého týmu na gól. Když se zdálo, že se Slovinci nadechují, následovalo další vyloučení a Bastiansen už po třech minutách znovu vrátil vedení na stranu Norů.

Slovinci neměli na obrat sílu

Oslabení byla slovinskou zkázou. Ze čtvrtého rezultoval třetí gól v jejich síti, o který se postaral ranou od modré čáry Holös. Šestou finální asistenci na turnaji si u něj připsal Mathis Olimb a zařadil se mezi nejlepší nahrávače šampionátu.

Gól 71 sekund před závěrem druhé části už byl na Slovince příliš. S výsledkem proti urputně hrajícímu soupeři nic nesvedli ani v dlouhé power play a v posledních dvou utkáních proti Spojeným státům a Dánsku musí pro udržení v elitní divizi nutně bodovat.

Američané neměli na Dány dobré vzpomínky

Poslední vzájemný zápas na mistrovství světa vyhráli před pěti lety překvapivě Dánové, kteří byli v úvodu utkání nebezpečnější. Nenápadnou střelu Jensena z ostrého úhlu zastavila tyč. Jakoby na sebevědomí Američanů zanechala stopy nečekaná prohra s Bělorusy a v první třetině si vypracovali jedinou gólovou akci, kterou zahodil Larkin.

Od prostřední části se hrál strhující hokej nahoru dolů. Dopředu se tlačil zejména favorit, vytvářel před brankou skvěle chytajícího Dahma závary a po jednom z nich udeřil Nelson. Americký útočník rychle obkroužil branku a s pomocí odrazu o gólmanův beton skóroval.

Seveřany zradila koncovka

Inkasovaná branka outsidera nepoložila, ale Dánové se trápili v koncovce. Některé jejich šance zblokovali na poslední chvíli američtí obránci anebo Dány zradila nepřesná muška.

Tak tomu bylo v případě Olivera Bjorkstanda, který sám před brankou mířil vedle. Stejný hráč ve třetí třetině spálil dvě šance včetně sólového úniku. Na druhé straně trefil po teči Sexton tyč. Na skóre nic nezměnila ani minutová power play Dánska.

Mistrovství světa v hokeji:

Skupina B (Ostrava):

Slovinsko - Norsko 1:3 (0:1, 1:2, 0:0)

Branky a nahrávky: 21. Muršak (A. Kopitar, Kranjc) - 9. Thoresen (M. Olimb, Hölos), 24. Bastiansen (K. A. Olimb, Sörvik), 39. Hölos (M. Olimb, Thoresen). Rozhodčí: Stricker (Švýc.), Vinnerborg - Dahmen (oba Švéd.), Semjonov (Est.). Vyloučení: 4:3. Využití: 0:3. Diváci: 8812 (vyprodáno).

Slovinsko: Kristan - Kranjc, Kovačevič, Robar, Gregorc, Vidmar, Pretnar, Štebih, Tavželj - Urbas, A. Kopitar, Muršak - Jeglič, Tičar, Sabolič - Razingar, Mušič, Pance - Verlič, Rodmar, Ograjenšek. Trenér: Matjaž Kopitar.

Norsko: Haugen - Tollefsen, Höllos, Nörstebö, Trygg, Sörvik, Bonsaksen - M. Olimb, Thoresen, Ask - Rosseli Olsen, K. Olimb, Martinsen - Trettenes, Bastiansen, Forsberg - Roest, Röymark, Stene - Dahlström. Trenér: Roy Johansen.

USA - Dánsko 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)

Branka: 28. Nelson. Rozhodčí: Hodek (ČR), Olenin (Rus.) - Mills (Kan.), Tošenovjan (ČR). Vyloučení: 3:3. Bez využití. Diváci: 8812.

USA: Hellebuyck - Faulk, Krug, Jones, Reilly, Murphy, Moore, Redmond, Gardiner - Morin, Bonino, Lee - Smith, Arcobello, Vesey - Lewis, Eichel, Nelson - Larkin, Hendricks, Sexton. Trenér: Todd Richards.

Dánsko: Dahm - Nielsen, O. Lauridsen, Kristensen, J. B. Jensen, Boedker, M. Lauridsen - Hardt, Jakobsen, Madsen - O. Bjorkstrand, J. Jensen, P. Bjorkstrand - Spelling, Green, Storm - A. Poulsen, M. Poulsen, N. Jensen. Trenér: Jan Karlsson.

1. USA 5 4 0 0 1 14:9 12
2. Bělorusko 4 3 0 1 0 15:7 10
3. Finsko 4 3 0 0 1 13:5 9
4. Rusko 4 3 0 0 1 18:11 9
5. Slovensko 4 1 2 0 1 11:8 7
6. Norsko 5 2 0 0 3 9:16 6