Němci jsou na MS zatím stoprocentní, porazili i Dány. Amerika roznesla Francii

Aktualizováno 12. 5. 2019 22:50
Hokejisté Německa porazili na mistrovství světa v Košicích Dánsko 2:1 a po dvou odehraných zápasech mají na kontě plný počet šesti bodů. Duel základní skupiny A Němci rozhodli ve druhé třetině, kdy si vypracovali dvoubrankové vedení. Dánsko dokázalo ve třetí části už jen snížit a nenavázalo tak na výhru nad Francií. Hráči spojených států amerických porazili jednoznačně 7:1 a připsali si první tři body. Kanada zase deklasovala na mistrovství světa v Košicích Velkou Británii 8:0 a získala první body do tabulky skupiny A.
Němci si poradili i s Dánskem
Němci si poradili i s Dánskem | Foto: Reuters

Souboj Dánska a Německa moc hokejové krásy nenabídl. V 7. minutě se sice Bergmannovi podařilo překonat dánského brankáře Dahma, rozhodčí však po podnětu trenéra Seveřanů gól neuznali.

Oba týmy následně nevyužily několik přesilových her a bezbrankový stav se změnil až v polovině zápasu, kdy se při hře čtyři na tři prosadil přesně střílející Plachta. Druhý gól přidali Němci jedenáct sekund před koncem druhé třetiny, kdy skóroval Tiffels.

Dány ale gól do šatny nepoznamenal a ve třetí části se jejich výkon zlepšil. Eller a Nicklas Jensen trefili tyč, Bau v 51. minutě již dokázal snížit. Vyrovnat ale Seveřané už nestihli, gólmana Niederbergera podruhé nepřekonali ani v závěrečné power play.

Amerika má první výhru

Američané po páteční porážce se Slovenskem rozhodli dnešní souboj hned na začátku. Do první šance se sice dostal Claireaux, ale brankáře Demka nepřekonal. Následně byl vyloučen Fleury a DeBrincat otevřel skóre. V následujících necelých dvou minutách navíc zámořští hráči přidali další dva góly a bylo rozhodnuto.

Ve druhé třetině měli sice Francouzi několik šancí zápas zdramatizovat, skórovat však nedokázali a ve 34. minutě počtvrté inkasovali. Ylönena v brance Francie prostřelil White. Následně se si první gól na turnaji připsala i hvězda Chicaga Patrick Kane.

V závěrečné části se gólu dočkali i hráči Francie, za stavu 0:6 snížil dvě sekundy po skončení jejich první přesilové hry Rech. Poslední slovo měl ale v 55. minutě White.

Kanada nadělovala osmičku

Kanaďané podle očekávání diktovali tempo hry a ve 3. minutě se dostali do vedení. Skóre otevřel pohotově dorážející Joseph. Britové mohli následně vyrovnat, ale více práce měl i nadále brankář Bowns. Podruhé jej po McCannově akci překonal Mantha.

Další tři góly přidali zámořští hráči ve druhé třetině, ve které pokračovala jejich střelecká i herní převaha. Zatímco gólman Hart si za 40 minut připsal jen šest zákroků, na jeho protějšek šlo 40 střel. Potřetí jej překonal Turris, poté v přesilovce Strome a 23 sekund před druhým odchodem do kabin Fabbro.

I ve třetí části nakonec Kanaďané, kteří na úvod MS prohráli s Finskem, přidali tři góly. Po osmé inkasované brance Bowns přepustil své místo Whistleovi, kterého již hráči Javorových listů nepřekonali.

Mistrovství světa v hokeji na Slovensku:

Skupina A (Košice):

Dánsko - Německo 1:2 (0:0, 0:2, 1:0)

Branky a nahrávky: 51. Bau (Meyer, Larsen) - 31. Plachta (Draisaitl, Eisenschmid), 40. Tiffels (Kahun, Mauer). Rozhodčí: Nikolic (Rak.), Romasko (Rus.) - McCrank (Kan.), Oliver (USA). Vyloučení: 7:7. Využití: 0:1. Diváci: 5605.

Dánsko: Dahm - O. Lauridsen, M. Lauridsen, Jensen Aabo, Lassen, Nicholas Jensen, Larsen, Bruggisser - Storm, Eller, Nicklas Jensen - Madsen, Regin, Boedker - Bau, J. Jensen, Meyer - Poulsen, Jakobsen, Olesen. Trenér: Heinz Ehlers.

Německo: Niederberger - M. Müller, Holzer, Seidenberg, Seider, Schopper, Nowak, Reul - Eisenschmid, Draisaitl, Plachta - Mauer, Kahun, Tiffels - Pföderl, Hager, Ehliz - Bergmann, Fauser, Noebels. Trenér: Toni Söderholm.

USA - Francie 7:1 (3:0, 2:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 5. DeBrincat (J. van Riemsdyk, P. Kane), 6. Vatrano (Eichel, Martinez), 7. DeBrincat, 34. White (Q. Hughes, Martinez), 36. P. Kane (D. Larkin, Fox), 41. Kreider (D. Larkin), 55. White (Vatrano) - 47. Rech (Claireaux, Bertrand). Rozhodčí: Björk (Švéd.), Sidorenko (Běl.) - R. Jensen (Dán.), Nikulainen (Fin.). Vyloučení: 3:3. Využití: 1:0. Diváci: 4960.

USA: Demko - R. Suter, Martinez, Hanifin, Skjei, Fox, Q. Hughes, Wolanin - P. Kane, D. Larkin, DeBrincat - Kreider, Eichel, J. Gaudreau - Keller, J. Hughes, J. van Riemsdyk, - White, Glendening, D. Ryan - Vatrano. Trenér: Jeff Blashill.

Francie: Ylönen - Gallet, Hecquefeuille, Dame-Malka, Manavian, Chakiachvili, Thiry, Janil - Rech, Texier, Treille - Bertrand, Ritz, Perret - Fleury, Claireaux, T. Bozon - Valier, Berthon, Leclerc - Di Dio Balsamo. Trenér: Philippe Bozon.

Velká Británie - Kanada 0:8 (0:2, 0:3, 0:3)

Branky a nahrávky: 3. Joseph (Henrique, Nurse), 13. Mantha (McCann, Stecher), 23. Turris (Mantha), 28. Strome (Marchessault, Chabot), 40. Fabbro (Jost), 41. Turris (Mantha), 47. Couturier (Mantha, Chabot), 51. Mantha (Theodore, Jost). Rozhodčí: Rantala (Fin.), Tufts (USA) - Goljak (Běl.), Lazarev (Rus.). Vyloučení: 3:2, navíc Lachowicz (Brit.) 10 min. Využití: 0:2. Diváci: 4563.

Velká Británie: Bowns (51. Whistle) - O'Connor, D. Phillips, Richardson, Lee, Ehrhardt, Mosey, Swindlehurst, Billingsley - Betteridge, Perlini, Farmer - Dowd, Hammond, Lake - J. Phillips, Davies, Lachowicz - Ferrara, Myers, Kirk. Trenér: Peter Russell.

Kanada: Hart - Stecher, Chabot, Severson, Nurse, Montour, Theodore, Fabbro - Stone, Strome, Marchessault - Reinhart, Couturier, Cirelli - Mantha, Turris, McCann - Joseph, Henrique, Bertuzzi - Jost. Trenér: Alain Vigneault.