Nejlepší český start na MS za posledních pět let! Půjde to bez hvězd i proti Švédům?

Daniel Poláček Daniel Poláček
9. 5. 2016 6:01
Zatímco Den vítězství prožívá Moskva intenzivně, kolem mistrovství světa tolik slávy není. Mimo Ledový palác žije hokejem málokdo. Českému týmu to ale vůbec nevadí, neboť odstartoval nejlépe za posledních pět let. Co na to ale řeknou Švédové?
Češi zatím mají důvod k oslavám, ale ještě je čeká hodně těžké práce.
Češi zatím mají důvod k oslavám, ale ještě je čeká hodně těžké práce. | Foto: Reuters

Moskva (od našeho zpravodaje) – Zatímco Den vítězství prožívá Moskva intenzivně, kolem mistrovství světa tolik slávy není. Mimo Ledový palác žije hokejem málokdo. Českému týmu to ale vůbec nevadí, neboť odstartoval nejlépe za posledních pět let. Přesto do dnešního klání se Švédy nevkročí jako favorit.

Pro připomenutí – Češi nejdřív zaskočili domácí Rusy výhrou 3:0, načež v nájezdech udolali Lotyše. To dělá pět bodů a nejlepší vstup do šampionátu od roku 2011. Zvláštní, tehdy tuzemská reprezentace zářila s deseti hvězdami zpoza oceánu (po skvělých výkonech dokráčela k bronzu), teď má po odjezdu zraněného Jiřího Sekáče k dispozici pouze tři. Většinu mužstva tvoří nováčci a bojovníci. Oproti jízdě z Bratislavy zásadní rozdíl.

Jedna věc však podobná je – elitní lajna. Mančaft znovu táhnou Roman Červenka a Tomáš Plekanec. Tentokrát ale nemají po boku veterána Jaromíra Jágra, nýbrž 19letého Davida Pastrňáka.

Úderné trio dokáže přehrávat soupeře hokejovým umem, zařídilo polovinu českých gólů. Proto fanoušky nepotěšila zpráva, že Pastrňák kvůli zdravotním potížím vynechal včerejší trénink. Při dnešním rozbruslení ale na ledě byl, takže by nastoupit měl.

Strašák jménem Švédsko

Porazit Švédsko ovšem bude přetěžký úkol i s talentem Bostonu. Výběr Seveřanů nebudí zrovna strach, rovněž ztratil bod s Lotyšskem, ale Dánsko už bezpečně přehrál.

"Musíme do toho jít plus minus stejně, nebo možná ještě líp než s Rusy," tuší Petr Koukal. "Body sice máme, ale určitě do zápasu nejdeme jako favorité."

I kvůli jednoduchému faktu. Ať Švédové přivezou na velký turnaj jakýkoliv tým, s Českem si většinou poradí. V posledních osmi střetech prohráli jedinkrát.

Další úspěch jim mají zajistit borci z Evropy, ale i pár zámořských hvězd, mezi které patří Mikael Backlund či Gustav Nyquist. "Jsou tam hráči, kteří s hokejkou umí velké věci," připomíná bek Michal Kempný. I jeho po dvou duelech ve dvou dnech osvěžila pauza.

"Věříme, že hráči si odpočinuli nejen fyzicky, ale i psychicky. Cítíme, že se zase těší na zápas," říká asistent trenéra Jiří Kalous.

Pohled na nedávnou přípravu se Švédy toho moc neprozrazuje. Nejdřív ponížení 2:7, poté výhra 7:1. Češi samozřejmě chtějí navázat na druhý výsledek. "Budeme si pouštět pasáže ze hry, abychom viděli, co na ně platilo," prozrazuje Kalous.

Boj s "outsidery" či jídlem

Klání s neoblíbeným sokem bude nesmírně důležité, i když moskevská skupina není ani v polovině. Vítěz získá naději na schůdnější čtvrtfinále. Střet s Kanadou či Finskem, velkými favority turnaje, si přeje málokdo.

Ale to je ještě daleko. Češi se navíc můžou spálit i po zápasu se Švédskem, postupně je čeká Norsko, Kazachstán, Dánsko a Švýcarsko. "Soupeře nerozlišujeme, protože každé utkání na mistrovství světa je těžké," tvrdí Jiří Kalous. "Dosvědčují to ostatní zápasy."

Třeba Kazachstán porazil Švýcary a (pod velkým tlakem křečovitým) Rusům nastřílel čtyři góly. Proto Čechy nemine tvrdý boj, pouze šikovnost elitní lajny úspěch nezajistí. Alespoň ne vždy.

Svěřenci kouče Vladimíra Vůjtka zatím v Moskvě svádí bitvy jen na ledě. Přestože cesta na stadion není nejkratší, se zázemím nemají problém. Jen jídlo rozhodně nechutná všem. "Na Rusko je to normální. Zažíval jsem to celý rok, takže jsem celkem zvyklý," usmívá se Kempný.

Zápas se Švédskem začíná v 19:15 a můžete ho sladovat v naší online reportáži.

 

Právě se děje

Další zprávy