Nech Bože dá. Slováci jsou na hraně a musí fandit Finům

Adam Sušovský Adam Sušovský
11. 5. 2015 10:46
Slováci jsou v kritické situaci, stejně jako loni nejspíš přijdou o účast ve čtvrtfinále mistrovství světa.
Slovákům hrozí, že podruhé za sebou nepostoupí do čtvrtfinále mistrovství světa.
Slovákům hrozí, že podruhé za sebou nepostoupí do čtvrtfinále mistrovství světa. | Foto: Reuters

Ostrava - Bojovali do poslední chvíle, fantastický gólman Július Hudáček občas chytil i nemožné, a tak byli Slováci velmi blízko tomu, aby na mistrovství světa porazili Rusy. Jenže fantastické utkání nakonec prohráli 2:3 v prodloužení, získali jen bod a jejich situace v ostravské skupině je nadále kritická. 

Slováci jsou stále pod čarou postupu do čtvrtfinále a kvůli další bodové ztrátě se nad ní vyškrábou jen v případě, že by se Bělorusové doslova potopili sami. Mají totiž náskok dvou bodů a na rozdíl od Slováků je čekají ještě dva zápasy s Finskem a Norskem, Slováci už hrají pouze s USA. 

Co tedy říká postupová matematika? Jakákoliv běloruská výhra v jakémkoliv zápase posílá Slováky domů. Ti postoupí do čtvrtfinále pouze za předpokladu, že Bělorusové ze svých dvou zápasů vytěží maximálně bod a Slováci pak vyhrají s Američany. 

V kontextu s předešlými výsledky a především výkony Bělorusů na turnaji se už postup Slováků jeví jako nereálný, jejich situace je navíc o to vážnější, že pokud nepostoupí do čtvrtfinále, mohou přijít o účast na olympiádě v Koreji za tři roky kvůli možnému propadu v žebříčku IIHF. 

Slováci drží těsně poslední postupovou sedmou příčku, jenže dlouho se jim to se současnými výsledky na velkých akcích dařit nebude. Olympiáda v Soči skončila průšvihem, Slováci obsadili předposlední jedenácté místo a reputaci si nezlepšili ani na minulém šampionátu v Minsku, kde čtvrtfinále nehráli.

Slováci mají pořád sílu věřit

"Nech Bože dá, nech Bože dá, veď dobre to hráme. Aby viac na nás nik nezabudol," zpívá se v hokejové hymně Slováků, která včera několikrát při přerušení divákům hrála. Slováci totiž dál věří a spoléhají se i na toho hokejového boha.

V mixzóně po prohře s Ruskem odpovídal třeba kapitán týmu Tomáš Kopecký: "Samozřejmě věříme, proč ne? Vždyť se nemáme o čem jiném než čtvrtfinále bavit. My si věříme a víme, že musíme vyhrát s Američany. Zápas s Ruskem nás nakopne, teď víme, že můžeme s takovým týmem vyhrát," říkal. 

Jenže evidentně moc nevěděl o tom, jak ostrý nůž Slovákům stíná krk. "Budete zítra fandit Finům?" přišla další otázka z hloučku novinářů. 

"Já vůbec nevím, jaká je tam situace," odpověděl Kopecký, a když se dozvěděl, že Bělorusové mohou získat ve zbytku turnaje maximálně bod ze dvou zápasů, odpověděl po chvilce mlčení stejně: "Aha, já fakt nevím, jaká je tam situace."

Jiní hráči byli v obraze moc dobře. "Je to nepříjemný pocit, když to nemáte ve vlastních rukách," řekl třeba Tomáš Tatar. Střelec vyrovnávací branky na 2:2 Marián Gáborík zůstával optimistou: "Stále žijeme a věříme," prohlásil. 

Spokojený Vůjtek: Byl to nejlepší zápas na turnaji

Trenér Slováků Vladimír Vůjtek byl ale po včerejším utkání spokojený, protože Slováci s Rusy drželi krok, a dokonce v závěru sahali po vítězství v základní hrací době, jenže Tomáš Tatar gólovou šanci neproměnil. 

"Byl to náš nejlepší zápas na turnaji," zhodnotil Vůjtek s tím, že teď tým můžou mrzet bodové ztráty s Norskem a Dánskem, které zapříčinily současnou nelehkou pozici pod čárou postupu. 

"Věřím, že nám zápas s Ruskem dodá sebevědomí pro utkání s Amerikou. Nálada v týmu je bojovná," všiml si Vůjtek. Bude ale s Američany mít ještě o co hrát?

Uvidíme. "Samozřejmě budeme fandit Finům," řekl Vůjtek. Finové mají osud Slováků v rukou dnes v 16:15. 

 

Právě se děje

před 6 minutami

Třiasedmdesátiletého vítěze Tour Zoetemelka srazilo na kole auto

Někdejší vítěz Tour de France Joop Zoetemelk skončil s několika frakturami v nemocnici poté, co ho dnes při vyjížďce na kole v Paříži srazilo auto. Třiasedmdesátiletý nizozemský cyklista utrpěl podle informací rodiny při kolizi zlomeniny obou nohou a paže, je ale při vědomí a mimo ohrožení života.

"Ztratil bohužel dost krve, ale jeho život není ohrožen," řekl agentuře AFP další z bývalých vítězů Tour Bernard Thévenet, jenž je ve spojení s Zoetemelkovou manželkou.

Zoetemelk ovládl legendární závod v roce 1980. Cyklista, jenž patřil k rivalům Eddyho Merckxe, Théveneta či Bernarda Hinaulta, se navíc na Tour šestkrát probojoval na druhé místo. V roce 1985 získal v osmatřiceti letech titul mistra světa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy