Nakládal: NHL je risk. Když ale nevyjde, můžu si za to sám

Adam Sušovský Adam Sušovský
21. 5. 2015 12:16
Nejlepší český obránce na mistrovství světa Jakub Nakládal podepsal dvoucestnou smlouvu v NHL, i když měl na stole lukrativní kontrakt z Čerepovce. Prosadí se v Calgary a splní si sen?
Jakub Nakládal válel v české obraně na mistrovství světa a vysloužil si smlouvu v NHL.
Jakub Nakládal válel v české obraně na mistrovství světa a vysloužil si smlouvu v NHL. | Foto: Lukáš Bíba

Pardubice – Měl na stole lukrativní kontrakt v Čerepovci, jenže na mistrovství světa válel. Obránce Jakub Nakládal se stal klíčovým bekem českého týmu a tím zaujal i skauty ze zámoří. V NHL po něm byla dokonce poptávka, Chicago i Carolinu odmítl, nakonec podepsal smlouvu s Calgary.

„Svým způsobem ale strašně riskuji. Měl jsem na stole i kontrakt s Čerepovcem v KHL, kdybych ho podepsal, jsem v klidu,“ uvědomuje si Nakládal, že teď je v sázce všechno.

V 27 letech je to patrně jeho poslední šance vybojovat si pozici v nejlepší lize na světě, jeho roční smlouva je ale dvoucestná. Pokud nezaujme trenéry v přípravném kempu, může skončit pouze na farmě v nižší soutěži.

„S Calgary jsem se ale dohodl, protože mi slíbili dát šanci. Mám z podpisu smlouvy parádní dojmy, jsem nadšený,“ říká Nakládal v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Tak upřímně. Věří hokejista ve 27 letech, že se ještě může do NHL dostat?
Věřil jsem. Ale samozřejmě to vyšlo díky mistrovství a díky tomu, jak se mi povedlo, se to stalo realitou. Bez těch výkonů na šampionátu by to nedopadlo, hodně mi šampionát pomohl. Ve skrytu jsem věřil, že by to tak mohlo vyjít.

Před mistrovstvím světa jste s Calgary vůbec v kontaktu nebyl?
Ne, s Calgary se to vyvrbilo až během toho šampionátu. Jednali jsme delší dobu s Chicagem, to bylo dva roky zpátky, pak to utichlo a opět se ozvali až během mistrovství. Jenže Calgary bylo nejsilnější v tom, že přesně řekli, co si představují, jak by to vypadalo a že mi dají šanci.

Co si představují?
Bylo to hlavně o tom, že já chci dostat šanci. Nemělo by smysl tam chodit a šanci si získávat. Odchodem do NHL riskuji hodně, měl jsem v Čerepovci smlouvu na stole, kdybych ji podepsal, byl jsem v klidu. Calgary mi ale dalo jasně vědět, že se mnou počítají a chtějí mi tu šanci dát. Když budu hrát tak, jak jsem hrál teď, udělám první tým a měl bych v něm zůstat. Je to v podstatě jen na mně. Když první tým neudělám, můžu si za to jen sám.

Změníte kvůli tomu nějak letní přípravu?
Nezměním. Budu trénovat se svým kondičním trenérem, se kterým jsem trénoval už loni. To jsem si pochvaloval. Ale teď ze sebe vymáčknu i to, co ve mně snad ani není. NHL je pro mě obrovská výzva.

Je to slušný obrat k lepšímu, že? Ještě loni ve Lvu Praha jste byl na hraně sestavy, moc jste nehrál. A teď jdete coby nejlepší český bek z mistrovství světa do NHL.
Já v to věřil a doufal. Možná to vyzní namyšleně, ale já si absolutně nemyslím, že by to byla má vina, že jsem byl na hraně sestavy.

Co se tedy stalo?
Sezonu jsem začínal v první pětce, jenže pak jsem se zranil a zrovna v tu chvíli přišel trenér Jalonen. Do té doby bylo všechno super, ale on měl pak jiné koně a od jeho příchodu to bylo takhle. Pořád jsem věřil, že to není mnou. Však ono to tak bývá, někdy trenérovi sednete a někdy ne. Takže jsem věřil, že to není mnou, že hokej umím hrát, a nechtěl jsem o sobě pochybovat.

Minulou sezonu jste strávil ve finském Turku, tam to bylo jiné?
Byl jsem naopak hodně na ledě, hrál jsem přesilovky, oslabení, prostě ty nejdůležitější situace v zápase. Hokej mě tam začal zase bavit. To bylo to nejdůležitější, abych si hokej užíval. A to, jak se teď vyvrbilo mistrovství, to už pro mě bylo hrozně příjemné. A že se teď bavíme o tom, že jdu do Calgary? To je sen.

Už jste volal Jiřímu Hudlerovi a Ladislavu Šmídovi, kteří v Calgary hrají?
Ještě ne, teprve se jim chystám volat. Nebyl na to čas, teď je to hodně hektické období, co jsem přijel z mistrovství. Chci se vidět a trávit čas hlavně se svou rodinou.

Už se do Kanady těšíte? Teď na šampionátu jste si už vyzkoušel, jaké to je, bránit třeba Sidney Crosbyho. Jak jste si to užíval?
Těším se na to hodně! Proti Kanadě jsem hrál svůj první zápas už čtyři roky zpátky, když jsem začínal v národním mužstvu. To byla příprava před šampionátem v Bratislavě a už tehdy mě ten hokej strašně bavil. A to jsme navíc nehráli na tak úzkém hřišti. Líbilo se mi hrát do těla, s Kanaďany to bylo živé a agresivní. I letos. Očekávám, že to bude podobné i v NHL.

Už jste někdy hrál na tom úzkém hřišti s rozměry NHL?
(Přemýšlí) Nevím, jestli jsem na té typické nudli někdy hrál. Pamatuji si, že Slavia tady měla asi tři roky zpátky podobné rozměry, ale jestli to bylo vyloženě jako v NHL, to nevím. Uvidíme, jak mi to bude vyhovovat, ale s mým stylem... Já mám rád tvrdší hru, když se to dohrává a hraje se tvrdě. Já myslím, že mi to bude sedět.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Překvapilo mě, že přežil, řekl muž, který napadnul spisovatele Rushdieho

"Asi mě překvapilo, když jsem slyšel, že přežil," řekl listu New York Post Hadi Matar, 24letý muž, který v pátek během přednášky v New Yorku pobodal britského spisovatele indického původu Salmana Rushdieho. Matar odmítl komentovat, zda se k útoku nechal inspirovat bývalým íránským duchovním vůdcem ajatolláhem Rúholláhem Chomejním.

"Respektuji ho. Podle mě to byl skvělý člověk, to je všechno, co k tomu řeknu," prohlásil Matar o Chomejním, který zemřel v roce 1989. S novináři mluvil prostřednictvím videohovoru z okresní věznice Chautauqua. Před soudem znovu stane v pátek.

V roce 1989 íránský duchovní vůdce Chomejní vydal pokyn (fatvu) k zabití Rushdieho za román Satanské verše. Část muslimů tuto knihu považuje za urážku islámu. Rushdie se kvůli fatvě musel léta mnohokrát stěhovat z jednoho přísně tajného místa střeženého britskou vládou na druhé.

Matar uvedl, že ze Satanských veršů četl "jen pár stránek". O Rushdiem ale řekl, že "je někým, kdo napadl islám". "Nemám toho člověka rád. Nemyslím, že je to dobrý člověk. Nemám ho rád. Vůbec ho nemám moc rád," řekl o spisovateli obviněný útočník. Ačkoliv Rushdieho knihy důkladně nečetl, sledoval jeho přednášky na YouTube. "Viděl jsem jich hodně. Nemám rád pokrytecké lidi, jako je on," prohlásil Matar.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Perušič a Schweiner vyhráli na ME skupinu a jsou v osmifinále

Beachvolejbalisté Ondřej Perušič a David Schweiner postoupili na mistrovství Evropy v Mnichově do osmifinále. Po vítězství 2:1 nad Youssefem Krouem a Quincym Ayem z Francie vyhráli skupinu D a vynechají díky tomu čtvrteční úvodní kolo play off. Naopak Jakub Šépka a Tomáš Semerád po druhé porážce na šampionátu dohráli, v konečném pořadí jim patří 25. místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy