Poloviční návštěvnost proti Praze a minimum hvězd. I po Moskvě ale má každoroční MS smysl

Radost i bolest na ledě, krásky v hledišti i dojatý Putin. 50 nejlepších fotografií z MS v hokeji
Jubilejní 80. světový šampionát hokejistů je už minulostí. Fanoušky v Moskvě a Petrohradu nepřiváděly do varu jen souboje na ledě, ale také půvabné ruské roztleskávačky...
... či krásky v hledišti fandící těm svým barvám. V tomto případě tedy Lotyšsku.
České fanynky byly v Moskvě oblíbené, vyhlédl si je i maskot šampionátu, psík Lajka.
Dojetí se na závěr šampionátu neubránil ani ruský prezident Vladimir Putin, jenž po finále emotivně objal kapitána zlatých Kanaďanů Coreyho Perryho.
Foto: Reuters
Daniel Poláček Daniel Poláček
24. 5. 2016 9:01
Uplynulé mistrovství světa se dá shrnout do několika vět… Češi jsou na hraně elitní šestky. Zámořský hokej má skvělou kondici. A ačkoliv Moskva není Praha, každoroční pořádání šampionátu má smysl.

Komentář - Uplynulé mistrovství světa se dá shrnout do několika vět… Češi jsou na hraně elitní šestky. Zámořský hokej má skvělou kondici. A ačkoliv Moskva není Praha, každoroční pořádání šampionátu má smysl.

Lidé, kteří se při finálovém klání motali kolem Ledového paláce, by však s posledním výrokem nemuseli souhlasit. Vyvrcholení turnaje působilo jako nudný dojezd. Betonová pláň kolem moskevského stadionu zela prázdnotou, přilehlá fanzóna přivábila v deštivém počasí minimum fanoušků. Zábava jednoduše vázla.

V aréně to nebylo o moc lepší. Ačkoliv drtivou většinu sedaček lidé obsadili, ohlušující atmosféru rozhodně nevytvořili. Zkrátka proto, že nehrála domácí sborná. Podobné to bylo celé mistrovství. Jiné reprezentace Moskvu neuchvátily, většinou ani neměly čím. Spousta hvězd si dopřála oddech mezi náročnou sezonou a zářijovým Světovým pohárem. Dalo se to čekat.

Přesto zarazí celková návštěvnost oproti loňskému šampionátu v Česku, která je zhruba poloviční. Rusko zkrátka žilo pouze Ovečkinem a spol., nikoliv hokejem obecně. Příliš nepomohli ani zahraniční příznivci, kterých nedorazilo mnoho. Cestu jim v mysli křížilo nepohodlné cestování – relativně dlouhé, drahé a s potřebou víza.

Byť finále KanadaFinsko bylo v očích Rusů (a možná i mnoha nezaujatých diváků) nudné, ukázalo, kdo momentálně vládne světovému hokeji. Přestože Kanaďané ani zdaleka nevytáhli největší esa, Seveřany téměř k ničemu nepustili a po právu obhájili titul. Překvapení se nekonalo.

USA na rozdíl od Čechů sílí

Zajímavější je, co svedla druhá zámořská velmoc. Ano, Američané ve skupině prohráli s Německem i Slovenskem, ale ve čtvrtfinále s klidnou hlavou a trochou štěstí vyřadili favorizované Čechy a v bitvě o finále potrápili Kanadu. Bronz jim uzmula sborná, ale mladí hokejisté bez pomoci zkušených hvězd můžou být spokojení.

I když do Ruska vyrazili především s hráči z NHL, jejich statisticky největší hvězdou byl 19letý Dylan Larkin, který letos v Detroitu posbíral 45 bodů. Doma, případně v bojích o Stanley Cup, zůstalo hned 26 (!) produktivnějších hokejistů.

Spojené státy skládají podobné výběry pro mistrovství světa pravidelně, přesto za posledních pět let získaly dvě medaile. Předtím na stejný počin potřebovaly skoro 50 let. Úspěchy mládeže očividně prosakují mezi dospělé. Silnou nastupující generaci má i Finsko.

Ale Češi? Na počítání budoucích hvězd stačí fanouškům prsty jedné ruky. Bohatá zásoba talentů se tenčí. Přestože vcelku neznámý výběr letos pod taktovkou končícího kouče Vladimíra Vůjtka často předváděl výborný hokej, skončil ve čtvrtfinále. Občas se to stane, ale že tuzemská reprezentace ukořistila za minulou pětiletku jedinou medaili, to už leccos našeptává.

MS každý rok má smysl

Zbylí členové elitní šestky (Rusko, Kanada, USA, Švédsko, Finsko) mezitím slavili cenný kov alespoň dvakrát. Pokud započítáme i výsledky z posledních dvou olympiád, jsou Češi díky lepším umístěním před Slovenskem i Švýcarskem, ale výš se probíjejí těžko, zvlášť v nejtvrdší konkurenci. Takovou přinese Světový pohár.

A opět se dostáváme k zámořskému hokeji, jehož vliv, zdá se, sílí. Slavná NHL chce zářijovou akcí v Torontu odstartovat pravidelný podnik, který by na rozdíl od olympiády měla pod kontrolou. Do toho přináší rychle se šířící trendy, třeba prodloužení tři na tři.

Dá se říct, že NHL svou náročností a pořádáním Světového poháru ovlivnila kvalitu letošního mistrovství v Rusku. Takovou zátěž už mnozí hokejisté zkrátka podstoupit nechtějí.

Co ale nejde ovlivnit, je tradice světového šampionátu. I díky ní letos Češi přitahovali pozornost, byť de facto představili mužstvo z Euro Hockey Tour. Fakt, že nájezdy ve čtvrtfinále proti USA sledovalo na ČT sport 2,5 milionu lidí, hovoří za vše. O nezájmu nemůže být řeč.

Rovněž je třeba zmínit, že mistrovství světa na rozdíl od nesledovaných akcí IIHF vydělává, hokej díky jeho každoročnímu pořádání může kvést. Co na tom, že hokejoví labužníci raději zhlédnou olympiádu či Světový pohár.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

Stovky ruských komunistů protestují v Moskvě proti výsledkům voleb

Stovky přívrženců ruských komunistů se v sobotu zapojily v centru Moskvy do protestu proti výsledkům parlamentních voleb z konce minulého týdne. Moskevská radnice akci nepovolila s odkazem na omezení kvůli pandemii covidu-19, policisté nicméně zatím nezakročili.

Agentura TASS uvedla, že na Puškinově náměstí se podle policie sešlo asi 400 lidí. Zpravodaj německé agentury DPA odhadl účast na zhruba tisícovku osob, podle něho je na místě množství příslušníků bezpečnostních složek a policejních kamionů. Policisté z reproduktorů pouštějí hlasitou hudbu, aby účastníci protestů neslyšeli projevy organizátorů, jinak ale proti demonstraci zatím nezasáhli.

Vládnoucí strana Jednotné Rusko ve Státní dumě, dolní komoře ruského parlamentu, obsadí 324 z celkových 450 křesel, což znamená dvoutřetinovou většinu, která je potřebná ke změně ústavy. Komunisté (KPRF) získali 57 mandátů, třetí Spravedlivé Rusko 27, Liberálnědemokratická strana Ruska (LDPR) Vladimira Žirinovského 21 a loni založená strana Noví lidé 13. Po jednom zástupci budou mít Vlast, Strana růstu a Občanská platforma. Do parlamentních křesel usedne i pět nezávislých poslanců.

Opozice a volební pozorovatelé mají podezření, že vládnoucí strana blízká prezidentu Vladimiru Putinovi dosáhla vítězství i za pomoci podvodů. Žádají mimo jiné přepočítání elektronicky podaných hlasů, které byly podle ní systematicky falšovány.

Aktualizováno před 52 minutami

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Místní policejní velitel, kterého dosadil Tálibán, později uvedl, že čtveřice zemřela při přestřelce s táliby při vysvobozování uneseného muže a jeho syna. Při boji podle něj únosci zranili jednoho člena Tálibánu a civilistu. Unesené se prý povedlo osvobodit.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

Další zprávy