Poloviční návštěvnost proti Praze a minimum hvězd. I po Moskvě ale má každoroční MS smysl

Radost i bolest na ledě, krásky v hledišti i dojatý Putin. 50 nejlepších fotografií z MS v hokeji
Jubilejní 80. světový šampionát hokejistů je už minulostí. Fanoušky v Moskvě a Petrohradu nepřiváděly do varu jen souboje na ledě, ale také půvabné ruské roztleskávačky...
... či krásky v hledišti fandící těm svým barvám. V tomto případě tedy Lotyšsku.
České fanynky byly v Moskvě oblíbené, vyhlédl si je i maskot šampionátu, psík Lajka.
Dojetí se na závěr šampionátu neubránil ani ruský prezident Vladimir Putin, jenž po finále emotivně objal kapitána zlatých Kanaďanů Coreyho Perryho.
Foto: Reuters
Daniel Poláček Daniel Poláček
24. 5. 2016 9:01
Uplynulé mistrovství světa se dá shrnout do několika vět… Češi jsou na hraně elitní šestky. Zámořský hokej má skvělou kondici. A ačkoliv Moskva není Praha, každoroční pořádání šampionátu má smysl.

Komentář - Uplynulé mistrovství světa se dá shrnout do několika vět… Češi jsou na hraně elitní šestky. Zámořský hokej má skvělou kondici. A ačkoliv Moskva není Praha, každoroční pořádání šampionátu má smysl.

Lidé, kteří se při finálovém klání motali kolem Ledového paláce, by však s posledním výrokem nemuseli souhlasit. Vyvrcholení turnaje působilo jako nudný dojezd. Betonová pláň kolem moskevského stadionu zela prázdnotou, přilehlá fanzóna přivábila v deštivém počasí minimum fanoušků. Zábava jednoduše vázla.

V aréně to nebylo o moc lepší. Ačkoliv drtivou většinu sedaček lidé obsadili, ohlušující atmosféru rozhodně nevytvořili. Zkrátka proto, že nehrála domácí sborná. Podobné to bylo celé mistrovství. Jiné reprezentace Moskvu neuchvátily, většinou ani neměly čím. Spousta hvězd si dopřála oddech mezi náročnou sezonou a zářijovým Světovým pohárem. Dalo se to čekat.

Přesto zarazí celková návštěvnost oproti loňskému šampionátu v Česku, která je zhruba poloviční. Rusko zkrátka žilo pouze Ovečkinem a spol., nikoliv hokejem obecně. Příliš nepomohli ani zahraniční příznivci, kterých nedorazilo mnoho. Cestu jim v mysli křížilo nepohodlné cestování – relativně dlouhé, drahé a s potřebou víza.

Byť finále KanadaFinsko bylo v očích Rusů (a možná i mnoha nezaujatých diváků) nudné, ukázalo, kdo momentálně vládne světovému hokeji. Přestože Kanaďané ani zdaleka nevytáhli největší esa, Seveřany téměř k ničemu nepustili a po právu obhájili titul. Překvapení se nekonalo.

USA na rozdíl od Čechů sílí

Zajímavější je, co svedla druhá zámořská velmoc. Ano, Američané ve skupině prohráli s Německem i Slovenskem, ale ve čtvrtfinále s klidnou hlavou a trochou štěstí vyřadili favorizované Čechy a v bitvě o finále potrápili Kanadu. Bronz jim uzmula sborná, ale mladí hokejisté bez pomoci zkušených hvězd můžou být spokojení.

I když do Ruska vyrazili především s hráči z NHL, jejich statisticky největší hvězdou byl 19letý Dylan Larkin, který letos v Detroitu posbíral 45 bodů. Doma, případně v bojích o Stanley Cup, zůstalo hned 26 (!) produktivnějších hokejistů.

Spojené státy skládají podobné výběry pro mistrovství světa pravidelně, přesto za posledních pět let získaly dvě medaile. Předtím na stejný počin potřebovaly skoro 50 let. Úspěchy mládeže očividně prosakují mezi dospělé. Silnou nastupující generaci má i Finsko.

Ale Češi? Na počítání budoucích hvězd stačí fanouškům prsty jedné ruky. Bohatá zásoba talentů se tenčí. Přestože vcelku neznámý výběr letos pod taktovkou končícího kouče Vladimíra Vůjtka často předváděl výborný hokej, skončil ve čtvrtfinále. Občas se to stane, ale že tuzemská reprezentace ukořistila za minulou pětiletku jedinou medaili, to už leccos našeptává.

MS každý rok má smysl

Zbylí členové elitní šestky (Rusko, Kanada, USA, Švédsko, Finsko) mezitím slavili cenný kov alespoň dvakrát. Pokud započítáme i výsledky z posledních dvou olympiád, jsou Češi díky lepším umístěním před Slovenskem i Švýcarskem, ale výš se probíjejí těžko, zvlášť v nejtvrdší konkurenci. Takovou přinese Světový pohár.

A opět se dostáváme k zámořskému hokeji, jehož vliv, zdá se, sílí. Slavná NHL chce zářijovou akcí v Torontu odstartovat pravidelný podnik, který by na rozdíl od olympiády měla pod kontrolou. Do toho přináší rychle se šířící trendy, třeba prodloužení tři na tři.

Dá se říct, že NHL svou náročností a pořádáním Světového poháru ovlivnila kvalitu letošního mistrovství v Rusku. Takovou zátěž už mnozí hokejisté zkrátka podstoupit nechtějí.

Co ale nejde ovlivnit, je tradice světového šampionátu. I díky ní letos Češi přitahovali pozornost, byť de facto představili mužstvo z Euro Hockey Tour. Fakt, že nájezdy ve čtvrtfinále proti USA sledovalo na ČT sport 2,5 milionu lidí, hovoří za vše. O nezájmu nemůže být řeč.

Rovněž je třeba zmínit, že mistrovství světa na rozdíl od nesledovaných akcí IIHF vydělává, hokej díky jeho každoročnímu pořádání může kvést. Co na tom, že hokejoví labužníci raději zhlédnou olympiádu či Světový pohár.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy