Poloviční návštěvnost proti Praze a minimum hvězd. I po Moskvě ale má každoroční MS smysl

Radost i bolest na ledě, krásky v hledišti i dojatý Putin. 50 nejlepších fotografií z MS v hokeji
Jubilejní 80. světový šampionát hokejistů je už minulostí. Fanoušky v Moskvě a Petrohradu nepřiváděly do varu jen souboje na ledě, ale také půvabné ruské roztleskávačky...
... či krásky v hledišti fandící těm svým barvám. V tomto případě tedy Lotyšsku.
České fanynky byly v Moskvě oblíbené, vyhlédl si je i maskot šampionátu, psík Lajka.
Dojetí se na závěr šampionátu neubránil ani ruský prezident Vladimir Putin, jenž po finále emotivně objal kapitána zlatých Kanaďanů Coreyho Perryho.
Foto: Reuters
Daniel Poláček Daniel Poláček
24. 5. 2016 9:01
Uplynulé mistrovství světa se dá shrnout do několika vět… Češi jsou na hraně elitní šestky. Zámořský hokej má skvělou kondici. A ačkoliv Moskva není Praha, každoroční pořádání šampionátu má smysl.

Komentář - Uplynulé mistrovství světa se dá shrnout do několika vět… Češi jsou na hraně elitní šestky. Zámořský hokej má skvělou kondici. A ačkoliv Moskva není Praha, každoroční pořádání šampionátu má smysl.

Lidé, kteří se při finálovém klání motali kolem Ledového paláce, by však s posledním výrokem nemuseli souhlasit. Vyvrcholení turnaje působilo jako nudný dojezd. Betonová pláň kolem moskevského stadionu zela prázdnotou, přilehlá fanzóna přivábila v deštivém počasí minimum fanoušků. Zábava jednoduše vázla.

V aréně to nebylo o moc lepší. Ačkoliv drtivou většinu sedaček lidé obsadili, ohlušující atmosféru rozhodně nevytvořili. Zkrátka proto, že nehrála domácí sborná. Podobné to bylo celé mistrovství. Jiné reprezentace Moskvu neuchvátily, většinou ani neměly čím. Spousta hvězd si dopřála oddech mezi náročnou sezonou a zářijovým Světovým pohárem. Dalo se to čekat.

Přesto zarazí celková návštěvnost oproti loňskému šampionátu v Česku, která je zhruba poloviční. Rusko zkrátka žilo pouze Ovečkinem a spol., nikoliv hokejem obecně. Příliš nepomohli ani zahraniční příznivci, kterých nedorazilo mnoho. Cestu jim v mysli křížilo nepohodlné cestování – relativně dlouhé, drahé a s potřebou víza.

Byť finále KanadaFinsko bylo v očích Rusů (a možná i mnoha nezaujatých diváků) nudné, ukázalo, kdo momentálně vládne světovému hokeji. Přestože Kanaďané ani zdaleka nevytáhli největší esa, Seveřany téměř k ničemu nepustili a po právu obhájili titul. Překvapení se nekonalo.

USA na rozdíl od Čechů sílí

Zajímavější je, co svedla druhá zámořská velmoc. Ano, Američané ve skupině prohráli s Německem i Slovenskem, ale ve čtvrtfinále s klidnou hlavou a trochou štěstí vyřadili favorizované Čechy a v bitvě o finále potrápili Kanadu. Bronz jim uzmula sborná, ale mladí hokejisté bez pomoci zkušených hvězd můžou být spokojení.

I když do Ruska vyrazili především s hráči z NHL, jejich statisticky největší hvězdou byl 19letý Dylan Larkin, který letos v Detroitu posbíral 45 bodů. Doma, případně v bojích o Stanley Cup, zůstalo hned 26 (!) produktivnějších hokejistů.

Spojené státy skládají podobné výběry pro mistrovství světa pravidelně, přesto za posledních pět let získaly dvě medaile. Předtím na stejný počin potřebovaly skoro 50 let. Úspěchy mládeže očividně prosakují mezi dospělé. Silnou nastupující generaci má i Finsko.

Ale Češi? Na počítání budoucích hvězd stačí fanouškům prsty jedné ruky. Bohatá zásoba talentů se tenčí. Přestože vcelku neznámý výběr letos pod taktovkou končícího kouče Vladimíra Vůjtka často předváděl výborný hokej, skončil ve čtvrtfinále. Občas se to stane, ale že tuzemská reprezentace ukořistila za minulou pětiletku jedinou medaili, to už leccos našeptává.

MS každý rok má smysl

Zbylí členové elitní šestky (Rusko, Kanada, USA, Švédsko, Finsko) mezitím slavili cenný kov alespoň dvakrát. Pokud započítáme i výsledky z posledních dvou olympiád, jsou Češi díky lepším umístěním před Slovenskem i Švýcarskem, ale výš se probíjejí těžko, zvlášť v nejtvrdší konkurenci. Takovou přinese Světový pohár.

A opět se dostáváme k zámořskému hokeji, jehož vliv, zdá se, sílí. Slavná NHL chce zářijovou akcí v Torontu odstartovat pravidelný podnik, který by na rozdíl od olympiády měla pod kontrolou. Do toho přináší rychle se šířící trendy, třeba prodloužení tři na tři.

Dá se říct, že NHL svou náročností a pořádáním Světového poháru ovlivnila kvalitu letošního mistrovství v Rusku. Takovou zátěž už mnozí hokejisté zkrátka podstoupit nechtějí.

Co ale nejde ovlivnit, je tradice světového šampionátu. I díky ní letos Češi přitahovali pozornost, byť de facto představili mužstvo z Euro Hockey Tour. Fakt, že nájezdy ve čtvrtfinále proti USA sledovalo na ČT sport 2,5 milionu lidí, hovoří za vše. O nezájmu nemůže být řeč.

Rovněž je třeba zmínit, že mistrovství světa na rozdíl od nesledovaných akcí IIHF vydělává, hokej díky jeho každoročnímu pořádání může kvést. Co na tom, že hokejoví labužníci raději zhlédnou olympiádu či Světový pohár.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy