"Největší šok za poslední roky." Češi skákali radostí, vzteklí Američané lámali hole

jzp jzp
18. 8. 2022 15:28
Postup Čechů přes Spojené státy do semifinále hokejového mistrovství světa dvacítek zaujal i v zahraničí. Podle bývalého švédského reprezentanta Jonase Anderssona jde o největší šok za poslední roky.
Česko slaví gól proti Spojeným státům ve čtvrtfinále juniorského mistrovství světa 2022.
Česko slaví gól proti Spojeným státům ve čtvrtfinále juniorského mistrovství světa 2022. | Foto: ČTK

Poté co Švédové udolali houževnaté Lotyšsko a postoupili mezi nejlepší čtyřku, jejich kapitán Emil Andrae dostal otázku na semifinále proti USA. Nešlo o jediný dotaz tohoto typu. Část novinářů v Edmontonu jednoduše měla za hotovou věc, že Američané proti Česku nezaváhají.

Andrae nicméně zůstal zdrženlivý. "Vždyť ještě nevyhráli," dodal na adresu favoritů. 

Češi nakonec zámořského obra senzačně skolili 4:2, přičemž na střely prohráli jen 24:30. Brankář Tomáš Suchánek, který turnaj odstartoval jako dvojka, zazářil úspěšností zákroků přes 93 procent. Forvard Jiří Kulich režíroval výhru třemi body (1+2). 

"Bezpochyby největší šok na letošním turnaji a v kontextu juniorských šampionátů i největší šok za docela dlouhou dobu. Česko předvedlo skvostný týmový výkon," prohlásil expert švédské stanice SVT a bývalý útočník Jonas Andersson.

Američané, kteří prošli skupinou bez porážky, naopak hráli pod svými možnostmi a na konci z nich tryskala frustrace. Když Kulich skóroval do prázdné klece na konečných 4:2, dojíždějící obránci Jack Peart a Luke Hughes vzteky zničili své hokejky o brankovou konstrukci.

Češi pochopitelně slavili. Do semifinále juniorského mistrovství postoupili teprve podruhé za posledních 17 let a Američany porazili po dlouhých 11 letech.

"Paráda, něco nepopsatelného. Skákal jsem, křičel. Budu si to pamatovat do konce života," radoval se z postupu gólman Suchánek, který poslední sezonu strávil v severoamerické juniorce.

"Myslím, že nám pomohla facka od Lotyšska," vrátil se k poslednímu zápasu ve skupině, který dvacítka nečekaně prohrála 2:5. "Pomohlo nám to i tím, že Amerika nás možná trochu podcenila, když to viděla."

"Od Lotyšů jsme dostali lekci," souhlasil kapitán výběru Jan Myšák. "Spočívala v tom, že prostě chtěli vyhrát víc než my. Proto jsme prohráli. Proti Americe jsme na to šli stejně. Prostě jsme chtěli postoupit víc než oni, a tak jsme vyhráli. Blokovali jsme střely, žrali puky a nakonec jsme uspěli."

Obránce David Jiříček, který už zažil i bronzové mistrovství světa dospělých, označil výhru nad Spojenými státy za nejlepší zápas v reprezentační kariéře.

"Já osobně to tak beru. Hodně lidí se mě ptalo, proč vlastně na mistrovství jedu a proč radši nedám přednost přípravě na sezonu," prozradil bek, kterého si v posledním draftu NHL vybral ze šesté pozice Columbus.

"Kvůli tomu ale hokej nehrajeme. Jak už jsem několikrát říkal, tohle je vzkaz těm, kteří nepřijeli reprezentovat," rýpl si do "omluvenkářů".

Účast na srpnovém šampionátu odmítl třeba bek Michael Krutil nebo brankář Nick Malík.

Nyní tak přijdou o semifinále, které výběr trenéra Radima Rulíka rozehraje v pátek ve 22:00 českého času proti domácím Kanaďanům. Ve skupině jim podlehl 1:5, byť do 17. minuty vedl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

O fotbalové MS 2030 se má ucházet i Ukrajina

Ukrajina by se měla spolu s Portugalskem a Španělskem ucházet o pořádání fotbalového mistrovství světa v roce 2030. S odvoláním na nejmenovaný zdroj o tom informovala agentura AP.

Portugalsko se Španělskem společnou kandidaturu připravovaly tři roky a ve středu ji oficiálně předloží v sídle UEFA v Nyonu. Obě země nyní k pořádání šampionátu přizvaly Ukrajinu, která od února čelí ruské invazi.

Oznámení by se měl přímo na místě zúčastnit i předseda ukrajinského fotbalového svazu Andrij Pavelko. Šestačtyřicetiletý činovník agentuře AP cestu do Švýcarska potvrdil, důvod však neuvedl.

před 18 minutami

Vrchní státní zastupitelství zamítlo Mynářovu stížnost na postup kvůli skartované zprávě o Vrběticích

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Královna americké country hudby Loretta Lynnová zemřela ve věku 90 let ve spánku.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Soud odmítl stížnost na Zemana kvůli milosti pro Baláka. Nemá pravomoc jeho rozhodnutí přezkoumat

Prezident republiky při udílení milosti vystupuje jako ústavní orgán, správní soudy proto nemají pravomoc milost přezkoumávat, anebo dokonce rušit. Nejvyšší správní soud v úterý zamítl kasační stížnost muže z Prahy, který prostřednictvím správní žaloby zpochybnil milost udělenou prezidentem Milošem Zemanem šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi, odsouzenému za ovlivňování veřejné zakázky v Lánské oboře. 

V rozhodnutí senátu s předsedou Zdeňkem Kühnem se správní soud zabýval otázkou, zda je prezident při udělování milosti správním orgánem, a zda je tím pádem milost přezkoumatelná ve správním soudnictví. Dospěl k názoru, že nikoliv. Poukázal na to, že pravomoc k udělení milosti svěřuje prezidentovi ústava. Žádný jiný zákon ji neomezuje ani nereguluje.

"Prezident není vázán žádnými podmínkami, při jejichž splnění lze milost udělit, jeho úvaha je v tomto směru právně neomezená. Ani ten, komu má být milost udělena, nemusí splňovat žádné předpoklady," stojí v rozsudku.

Podle dokumentu prezident republiky při udílení milostí vystupuje jako ústavní orgán. Udělená milost je pak ústavním aktem a správní soudy nemají pravomoc takové akty přezkoumávat.

Nejvyšší správní soud poukázal také na starší usnesení Ústavního soudu, který v roce 2013 odmítl návrh na zrušení amnestie prezidenta Václava Klause. Uvedl tehdy, že jak hromadné amnestie, tak individuální milosti nepodléhají soudnímu přezkumu a nabízí se pouze politická odpovědnost prezidenta. Teoretickou výjimkou jsou "situace mimořádně extrémní".

Zdroj: ČTK
Další zprávy