Vstříc největšímu úspěchu. Potrápíme je, věří hokejistky před čtvrtfinále s Finskem

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
11. 4. 2019 13:30
České hokejistky sbírají na světovém šampionátu v Espoo samé výhry. Ve skupině byly stoprocentní, v klíčovém zápase turnaje se proto vyhnou zámořským celkům a nastoupí proti domácímu Finsku. "To je sice evropská extratřída, ale český tým si na ně věří. Můžeme uspět," doufá před čtvrtfinále David Moravec.
České hokejistky jsou na MS v Espoo po skupině stoprocentní.
České hokejistky jsou na MS v Espoo po skupině stoprocentní. | Foto: Matt Zambonin / HHOF-IIHF Images

Bývalý manažer české ženské reprezentace sleduje družstvo i nadále a výsledky z Finska mu dělají radost. "Holkám to skvěle šlape, možná lépe, než samy čekaly," hodnotí Moravec čtyři vítězství Češek ve skupině proti Francii (3:1), Švédsku (5:3), Japonsku (3:1) a Německu (2:0).

Český tým vedený trenérem Petrem Novákem byl na MS zařazen do slabší ze dvou pětičlenných skupin, z níž vedla do čtvrtfinále tři místa. Silnější grupu tvořily v novém systému USA, Kanada, Finsko, Rusko a Švýcarsko, které měly postup do čtvrtfinále zajištěný automaticky.

"Je to slabší skupina, ale Češky po šesti letech zdolaly Švédky. Japonky jsou velmi nepříjemný soupeř, Němky hrají urputně. Až na Francii to jsou týmy, které nás v minulosti trápily, ba i porazily," reaguje Moravec, který působil u ženské reprezentace v letech 2013 až 2017.

Zažil s českými ženami postup z nižší divize, šesté místo na MS 2016 v Kanadě, ale také neúspěšnou kvalifikaci o olympiádu v Pchjongčchangu. "Holky se z toho poučily, posunulo je to. Teď je vidět, že vědí, co chtějí. Hrají kompaktně a táhnou za jeden provaz," chválí olympijský vítěz.

Ve čtvrtfinále proti Finsku nastoupily Češky i na zmíněném MS před třemi lety a prohrály 0:5. "Ale do poloviny zápasu to bylo velmi vyrovnané, měli jsme šance jít do vedení. Pak už se to zlomilo, ale nebylo to tak, že by si s námi Finky pohrávaly," vzpomíná Moravec na zápas v Kamloops.

Tam Češky nakonec obsadily šesté místo, které zůstává jako nejlepší výsledek českého ženského hokeje na MS. O rok později skončily v americkém Plymouthu na poslední osmé příčce, ale díky expanzi elitní skupiny z osmi na deset účastníků se vyhnuly sestupu.

Finky jsou evropské jedničky, ale na zámoří nestačí

Záchrana a postup do čtvrtfinále byly hlavními cíli také v Espoo. Teď už mohou Češky hrát v klidu a jedině překvapit. "Finky tomu dávají strašně moc, mají kvalitní soutěž i výsledky na mezinárodním poli. Ale dá se s nimi hrát a Češky si budou věřit," odhaduje Moravec.

Finky platí dlouhodobě za největší evropskou velmoc a světovou trojku za Američankami a Kanadou. Ženská reprezentace Suomi má ve sbírce 12 bronzových medailí z MS a tři olympijské kovy stejného lesku.

V základní skupině Finky s přehledem přehrály Rusko a Švýcarsko, ale proti zámořským týmům byly bez šance. "USA a Kanada hrají pořád úplně jiný hokej. Mají soutěže, ve kterých se hraje na krev, kvalitní univerzitní ligy," vysvětluje Moravec americkou dominanci.

"Rusky na tom byly dříve lépe, teď trochu ustupují. Na druhé straně MS je turnaj o jediném zápase, v němž rozhodují detaily," pokračuje bývalý útočník národního týmu. České hokejistky zdolaly Rusko v generálce před šampionátem, a to je pro jeho průběh posílilo.

"Můžeme hrát proti komukoliv a Finky by nás mohly podcenit. Naposled jsme s nimi prohrály 0:2, byl to vyrovnaný zápas, a navíc jsme neměly plnou sestavu," řekla v rozhovoru pro Hokej.cz jedna z nejzkušenějších českých hokejistek a kapitánka Alena Mills (dříve Polenská).

Jako jedna z prvních odešla za hokejem a studiem na univerzitě do USA a nyní tuto cestu absolvují i mladší hráčky. "Můžete vystudovat a u toho se denně zlepšujete ve skvělých podmínkách. Lepší možnost aktuálně v ženském hokeji není," soudí Moravec o americkém zázemí.

Hokejistky si zaslouží více pozornosti

Za oceánem hraje 12 hokejistek z českého týmu na MS, deset působí v evropských soutěžích nebo doma. "Švédská nebo ruská liga jsou dobré soutěže. Naše holky, které je hrají, zvolily trochu jinou cestu, ale hlavně se vytvořila zdravá osa reprezentace," kvituje bývalý manažer.

Mills a Aneta Tejralová se po skončení šampionátu střetnou ve finále ruské soutěže mezi Ufou a Petrohradem, teprve šestnáctiletá Daniela Pejšová zaujala svými výkony ve švédském MODO. Sedmnáctiletá Natálie Mlýnková sestřelila ve skupině dvěma góly Švédsko.

Jen pět hráček v týmu je starších 23 let. "Družstvo tvoří zejména holky, které jsou ještě mladé, ale už jsou v reprezentaci dlouho, mají něco za sebou. Mohl by přijít jejich vrchol," přeje si Moravec a zároveň ho mrzí, že se ženskému hokeji v Česku nedaří získat větší pozornost.

"Když jsme na MS v Kanadě viděli nějakou reklamu na národní tým, vždy byli součástí hokejista, hokejistka a para hokejista. U nás tohle vnímání trochu chybí. Rozumím tomu, že prioritu má mužský hokej, ale i ten ženský má svou kvalitu. Měl by se podporovat více," tvrdí Moravec.

Úspěšné tažení Češek v Espoo by ke zviditelnění hokeje žen v Česku mohlo přispět, stejně jako případná premiérová účast na olympiádě v Pekingu, které se zúčastní deset družstev místo dosavadních osmi.

Postup do semifinále MS by pro české ženy znamenal historický úspěch. Čtvrtfinále proti Finsku začíná dnes v 18:30. Ještě předtím se v Espoo utkají USA s Japonskem, Kanada s Německem a Rusky proti Švýcarsku. Z elitní skupiny sestupují Francie a velmi překvapivě Švédsko.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Milion chvilek svolal na příští čtvrtek demonstraci, bude požadovat demisi Benešové

Spolek Milion chvilek pro demokracii v reakci na odstoupení nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který naznačil, že čelil tlaku ministryně spravedlnosti Marie Benešové, svolal na příští čtvrtek demonstraci, na níž bude požadovat demisi ministryně. Konat se bude 20. května od 18:30 na Václavském náměstí.

"Nátlak Marie Benešové na Pavla Zemana je naprosto nepřijatelný. Vyšetřování kauzy Čapí hnízdo se chýlí ke konci a hradní kauzy probublávají. Tahle vláda nesmí rozhodovat o dalším nejvyšším státním zástupci," řekl k okolnostem pro pořádání demonstrace předseda Milionu chvilek Benjamin Roll. 

"Požadujeme demisi Marie Benešové. A požadujeme, aby vláda s trestně stíhaným premiérem nevybírala nového státního zástupce," dodal.

Spolek kvůli tomu zrušil původně plánované pondělní setkání "100 let stačilo!" k příležitosti 100 let od založení komunistické strany, kde plánoval předčítat jména obětí komunistického režimu před sídlem KSČM.

Zdroj: Domácí
Další zprávy