Kanada obhájila titul mistrů světa, finále s Finy rozhodl McDavid

Podívejte se na fotogalerii z finále světového šampionátu
Několik hráčů nového šampiona neodolalo a došlo si po zlatých konfetách s prvním mužem Ruska potřást rukou a někteří se s ním i objímali.
S čerstvým členem Triple Gold Clubu Coreym Perrym se ruský prezident objal "pod dohledem" staronového šéfa IIHF Reného Fasela.
Kanaďané se zlaté radosti dočkali až na druhý pokus. Poté, co se do prázdné branky trefil Matt Duchene a upravil skóre finále na 2:0, vypukly první oslavy. Jenže do konce řádné hrací doby chybělo ještě devět desetin vteřiny.
Vítězové se nakonec na chvíli uklidnili a na závěrečnou buly přišla i pětice zdrcených Finů.
Aktualizováno 22. 5. 2016 22:32
Kanada ukončila vítěznou jízdu Finska hokejovým šampionátem v Rusku a obhájila loňský titul z Prahy, když ve finále porazila Suomi 2:0.

Moskva - Kanadští hokejisté obhájili titul mistrů světa. V nedělním finále letošního šampionátu v Moskvě přehráli do té doby neporažené Finsko 2:0. Utkání jsme sledovali živě zde.

Rozhodující branku vstřelil Connor McDavid, který se na turnaji gólově prosadil vůbec poprvé. Jeho trefu si můžete prohlédnout zde.

Perry v Triple Gold Clubu

Kanada oplatila Finsku, které dosud procházelo turnajem bez jediné ztráty, porážku ze základní skupiny z Petrohradu 0:4. Dosáhla tak na 26. triumf na světových šampionátech v historii a má o jeden méně než lídr Rusko, pokračovatel Sovětského svazu.

"Kanada dnes odehrála nejlepší zápas na turnaji. Dali jsme do toho všechno, ale oni hráli opravdu chytře," řekl smutně finský útočník Jussi Jokinen. "Kanada hrála zodpovědněji, lépe než ve skupině. My jsme navíc nedali gól. Musím je ocenit, hráli dobře. Byl to pro nás skvělý turnaj, prohráli jsme jen jeden zápas, ale teď je vše historie. Poslední zápas jsme prohráli," doplnil kapitán Suomi Mikko Koivu.

Kanadský útočník Corey Perry se stal po triumfu 27. hráčem, který vstoupil do Triple Gold Club. V něm jsou majitelé zlatých medailí z olympijských her, světových šampionátů a zároveň prstenů za triumf ve Stanleyově poháru.

"Je to něco ohromného. Každý den mi to na turnaji někdo připomínal, takže jsem to pořád někde vzadu v hlavě měl. Ale nikdy nevíte, co se může v zápase přihodit. Jsem rád, že se to povedlo," řekl novinářům Perry, který podobně jako loňský nový člen vybrané společnosti Sidney Crosby přebíral pohár pro mistra v roli kapitána. Dostal jej od prezidenta IIHF Reného Fasela a ruského prezidenta Vladimira Putina.

McDavid rozhodl už ve dvanácté minutě

Kanaďané hned po úvodním vhazování ukázali, jak moc chtějí obhájit titul světového šampiona a vypracovali si velký nápor v útočném pásmu. Zámořský celek byl aktivní ve střelbě a pálil ze všech pozic.

Mikko Koskinen ve finské brance ve spolupráci s obětavými spoluhráči z pole odolával ale jen do 12. minuty. Jednička loňského draftu Connor McDavid se prosadil poprvé na šampionátu v pravou chvíli. Před brankovištěm dokázal kanadský mladý útočník šikovně zpracovat neposedný kotouč, rychlým blafákem jej dopravil pod horní tyč a Kanada po zásluze vedla.

Tlak "javorových listů" otupil až faul Boone Jennera. Finové se v přesilové hře nastartovali ke zlepšenému výkonu, krátce po vypršení trestu se zjevil po krásné přihrávce od mantinelu sám před Camem Talbotem Patrik Laine, kanadský brankář ale objev šampionátu dokázal skvěle vychytat betonem.

Finové nemohli přejít střední pásmo

Ve druhé části se však Kanada postupem času vrátila zpět ke své hře z úvodních minut utkání. Finové se museli v obranném pásmu pořádně ohánět, do vyloženější příležitosti ale soupeře nepouštěli.

Nejzajímavější chvíle na obou stranách nastaly v prostřední třetině až pár minut před další přestávkou. Jenner svůj samostatný únik v oslabení ale nestačil včas zakončit, v pokračující přesilovce Finska měl výbornou možnost vyrovnat Jarno Koskiranta, po přihrávce Jussi Jokinena však sám před Talbotem nedokázal dostat puk přes jeho beton.

Kanada slavila nadvakrát

V závěrečné třetině Kanada hru zcela kontrolovala. Zámořští hokejisté drželi soupeře aktivní hrou daleko od své brány a vyhrávali osobní souboje. Finům se nedařilo dostat do útočného pásma, natož kvalitně zakončit.

V závěrečné minutě Finové Kanadu i díky odvolanému brankáři přeci jen přitlačili. Hokejistům Suomi se podařilo osm sekund před sirénou navíc vybojovali vhazování v kanadském pásmu a chystali se na poslední zteč.

Klíčový souboj na vhazování ale vyhráli Kanaďané a Matt Duchene se necelou sekundu před koncem trefil z poloviny hřiště do prázdné finské klece, čímž odstartoval kanadskou radost z obhajoby titulu pro mistra světa. Kanaďané přitom závěr zápasu poněkud kuriózně slavili hned dvakrát, neboť rozhodčí trvali na tom, aby se zbylých devět desetin sekundy po Ducheneho brance ještě dohrálo.

MS v hokeji 2016
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Mistrovství světa v hokeji v Rusku:

Finále - Moskva:

Finsko - Kanada 0:2 (0:1, 0:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 12. McDavid (Duchene), 60. Duchene (Marchand). Rozhodčí: Gofman (Rus.), Wehrli (Švýc.)- Lazarev (Rus.), McIntyre (USA). Vyloučení: 3:4. Bez využití. Diváci: 11.509.

Sestavy:

Finsko: Koskinen - Pokka, Lindell, Hietanen, Jaakola, Ohtamaa, Kivistö - Laine, Barkov, J. Jokinen - Komarov, M. Koivu, Mikael Granlund - Pyörälä, Koskiranta, Aho - Rantanen, T. Sallinen, Pihlström. Trenér: Kari Jalonen.

Kanada: Talbot - Tanev, Rielly, Ellis, Murray, Ceci, Matheson, Dumba - Stone, O'Reilly, Scheifele - Duchene, McDavid, Marchand - Perry, Brassard, Hall - Jenner, Reinhart, Gallagher - Domi. Trenér: Bill Peters.

Konečné pořadí: 1. Kanada, 2. Finsko, 3. Rusko, 4. USA, 5. ČR, 6. Švédsko, 7. Německo, 8. Dánsko, 9. Slovensko, 10. Norsko, 11. Švýcarsko, 12. Bělorusko, 13. Lotyšsko, 14. Francie, 15. Maďarsko - sestup, 16. Kazachstán - sestup.