MS v hokeji • Skupina B • 15:20

USA - Česko

USA
0:1
0:1, 0:0, 0:0
Česko
7:53 Blümel (Zohorna)

Dobrý den, vítejte při sledování on-line přenosu z utkání USA - Česko v rámci skupinové fáze na hokejovém mistrovství světa v Tampere. Zápas začíná v pondělí 23. května v 15:20.

Sestava Česka nedoznala oproti minulému zápasu žádných změn. Američané se budou muset mít na pozoru zejména pokud bude na ledě elitní česká formace. V brance dostal opět důvěru Karel Vejmelka. Pozici třináctého útočníka obsadí Michael Špaček.

To v sestavě Američanů nezůstal kámen na kameni. Do první útočné formace se přesunuli Boldy, Hartman a Galchenyuk, přičemž první jmenovaný nastoupí v jednadvaceti letech do vůbec prvního utkání na šampionátu! Dnešní soupeř Česka se navíc bude spoléhat pouze na pět beků.

Jméno Alexe Galchenyuka bude jistě příznivcům hokeje známé. Forma osmadvacetiletého forvarda Arizony sice v posledních letech upadá, nicméně stále platí za jednu z největších hvězd amerického výběru.

Pamětníci si jistě vzpomenou také na běloruského otce tohoto útočníka, Alexandra Galčeňuka. Ten se "proslavil" zejména tím, že byl součástí rvačky na mistrovství světa juniorů 1987, které se konalo v československých Piešťanech. Ta bývá navíc označována jako dost možná největší v hokejové historii.

Jindy klidný finský trenér národního týmu Kari Jalonen se pořádně rozhořčil. S nepochopením se totiž setkal nepotrestaný tvrdý hit na útočníka Matěje Blümela. Rozhodčí navíc měli možnost prozkoumat tento zákrok na videu, avšak neučinili tak. Pozitivní je, že Blümel absolvoval ranní trénink a je připraven nastoupit na křídle druhé formace.

České hokejisty sice pořádně vzpružilo vítězství nad Norskem čtvrtfinále však ještě jisté nemají. Je pravdou, že český národní tým má postup ve vlastních rukou a může jej ohrozit už "pouze" Lotyšsko, které má na český i americký tým dvoubodovou ztrátu, a navíc má na programu náročné utkání se Švédskem. Pamatovat je však nutné také na co nejlepší postavení ve skupině.

TABULKA SKUPINY B

  1. Finsko - 6 zápasů, 16 bodů
  2. Švédsko - 6 zápasů, 15 bodů
  3. Česko - 5 zápasů, 10 bodů
  4. USA - 5 zápasů, 10 bodů
  5. Lotyšsko - 6 zápasů, 8 bodů
  6. Norsko - 6 zápasů, 5 bodů
  7. Rakousko - 6 zápasů, 4 body
  8. Velká Británie - 6 zápasů, 1 bod

Poslední vzájemné utkání:

Češi se s USA utkají po více než čtyřech letech. K poslednímu vzájemnému měření sil došlo na Mistrovství světa 2018, kde Američanům smolně podlehli 2:3 ve čtvrtfinále. Celkově se od vzniku České republiky bude jednat o třiadvacátý zápas s tímto soupeřem, přičemž má český národní tým mírně pozitivní bilanci 11 výher, 1 remízy a 10 porážek.

Individuální statistiky:

Američané by si rozhodně měli dávat pozor na českou elitní formaci ve složení Červenka - Krejčí - Pastrňák. Právě Červenka (3+8) je k dnešnímu dni nejproduktivnějším hráčem turnaje, Krejčí (1+6) se jen těsně nevešel do první desítky bodování. Pastrňák pak po svém příjezdu ze zámoří stihl odehrát dvě utkání s bilancí 3+2.

To v týmu USA nikdo výrazně nevyčnívá a kanadské body mají hráči rovnoměrně rozdělené. K nejproduktivnějším patří Adam Gaudette (3+2), čtyři body poté mají na svém kontě forvard Bellows, a obránci Jones se Schmidtem, všichni hrající v NHL.

Hlavními rozhodčími tohoto utkání budou Lassi Heikkinen (FIN) a Jeff Ingram (CAN). Na čarách jim budou asistovat Maxime Chaput (CAN) a Nathan van Oosten (CAN).

V Nokia aréně je pořádně živo. Oba týmy totiž nastupují na ledovou plochu, kde po zaznění hymen obou států již nic nebude bránit startu utkání.

První třetina právě začala.

00:11

Úvodní buly vyhrál český tým a přes Červenku se snažil proninkout do útočného pásma. To se nepovedlo.

00:36

První lajna se ke konci střídání ještě dostala do kombinace, na jejímž konci byl Pastrňák. Tomu však střela z první nesedla.

01:06

Češi se opět poměrně snadno dostali do útočného pásma, Američané je však nepouští do žádné šance. Hra se odehrává především po rozích.

01:47

Vrána pronikl po pravém křídle do útočného pásma, kde se pokusil prudce zabrdit a vybídnout nahrávkou někoho ze spoluhráčů. Obránce USA jeho úmysl přečetl.

02:29

Schmidt nahodil puk na zadní mantinel. Kotouč se nakonec dostal až ke Karlu Vejmelkovi, který jej raději přikryl.

02:54

Češi vyhazují puk přes všechny čáry a odchází střídat. Touš byl poslán tak dobře, že se nejedná o zakázané uvolnění.

03:32

Hughes nastřelil puk po pravém mantinelu, nicméně za brankou českého týmu nebyl nikdo z jeho spoluhráčů. Kempný tak má možnost vyvézt puk.

04:13

Boldy nabíral na červené čáře rychlost a Tomáš Hertl jej dokázal zastavit pouze za cenu drobného háčku. Dvě minuty pro útočníka San José.

04:20

Tynan našel hůl volného Gaudetta, proti němuž se vyznamenal Karel Vejmelka.

05:31

Bellows nepříjemně střílel z dobré pozice na vrcholku pravého kruhu. Vejemlka vyráží.

06:04

Šimek neúspěšně vyhodil puk a po sérii odrazů se do skvělé pozice dostal Meyers. Tomu vystavil stopku zatím skvělý brankář českého týmu.

06:31

Hayden byl před Vejmelkou úplně volný, nicméně přihrávka, která na něj byla směřována, byla až příliš prudká.

07:10

Kempného ledabylé nahození od modré čáry zastavil první hráč soupeře. Po nedorozumění se však Američané provinili zakázaným uvolněním.

07:53

Američané tak dlouho kombinovali v útočném pásmu, až udělal Hughes na modré čáře obrovskou chybu. Zohorna se dobře postavil do nahození soupeře a poté vyslal do brejku MATĚJE BLÜMELA, jenž se forhendovým blafákem nemýlil. Asistence: Hynek Zohorna.

08:04

Schmidt se snažil rozehrát puk o mantinel, avšak sudí pískají zásah ochranné sítě. Vhazovat se bude před americkým brankářem.

08:20

Smejkal vyhrál čistě buly na Vránu, jehož štiplavá střela zápěstím nadělala brankáři Swaymanovi drobné problémy.

09:00

Gaudette po levé straně dobře zavezl puk do útočného pásma. Dobře zformovaná obrana Česka ale nedovolila soupeři dostat se do jakékoliv střelecké pozice.

09:31

Kundrátek dojížděl vyhozený kotouč, nicméně čárový rozhodčí nakonec rozpažil. Hra se poté přesunula na opačnou stranu, kde dobře střílel z bezprostřední blízkosti Stránský. Swayman chytá.

10:41

Hronek po souhře s Červenkou ladně zavezl puk do pásma, kde opět čarovali Pastrňák s Krejčím. Výsledkem byla střela Krejčího z netradiční pozice na modré čáře.

11:53

Češi prostřídali a druhá lajna pokračuje v kombinaci v útočném pásmu. Na závěr celé situace však Ščotkovi nesedla střela od modré čáry.

12:16

Bellows z levého kruhu nebezpečně pálil do horních pater branky. Vejmelka si s touto střelou i následnou dorážkou poradil.

13:12

Gaudette provětral lapačku Karla Vejmelky střelou z pravého kruhu.

13:27

Peeke vyhazoval touš, který nepříjemně trefil do obliečeje kapitána Červenku. Ten ale, zdá se, bude v pořádku.

13:41

Pastrňákovu střelu se pokoušel tečovat Červenka, nicméně kotouč skončil mimo tři tyče.

14:16

Vypadalo to, že Pastrňák prudkou rozehrávku českého týmu dokázal tečovat, sudí ale byli jiného názoru. Icing.

15:00

Bellows tečoval nahození od modré čáry. Puk však naštěstí neměl takovou razanci, aby dokázal proplachtit až za záda Vejmelky.

15:23

Sklenička důrazně odstavil Watsona od kotouče, nicméně Američané mají možnost dále pokračovat v kombinaci v útočném pásmu.

15:50

Stránský dostal na modré čáře nabito od Černocha. Tento pokus ale statistiku střel na branku neovlivní.

16:32

Američané jsou v posledních minutách houževnatí. Pokud se jim nepovede založit útok, okamžitě so dostávají zpět na kotouč a mají možnost dále kombinovat.

17:16

Na brankovišti se octl úplně volný Krejčí, jemuž přihrával Pastrňák. Útočník Olomouce však situaci mírně prováhal a gólmana USA nepřekonal. Američanům pomohla tyč!

18:12

Druhá lajna dobře rotovala v útočném pásmu, nicméně k nějakému ohrožení soupeřovy branky se nedostala.

18:47

Dobrý forčeking Smejkala nutí obranu USA k chybě. Vrána ale poté kotouč od mantinelu nedostal a sudí raději přerušil hru.

19:26

Kotouč se po odrazech dostal až na americkou střídačku. Vhazovat se bude ve středním pásmu.

19:46

Střela Lettieriho od modré čáry byla spíše z kategorie propagačních. Vejmelka touš bez potíží lapí.

19:51

Sklenička po buly šlápl na puk, ztratil stabilitu a napravo se k volnému kotouči dostal Boldy. Ten v obrovské šanci nastřelil bekhendem vnější tyč.

20:00

Konec první třetiny.

Češi vyslali v úvodní třetině na branku soupeře pouhé tři střely, i přesto však odchází do kabin s vedením 1:0. Jedinou branku utkání zaznamenal ze samostatného úniku v 8. minutě Matěj Blümel. Dobrou šanci měl ještě po přihrávce Pastrňáka David Krejčí, jenž trefil tyč. Vejmelka se musel vyznamenat proti osmi střelám soupeře, z nichž minimálně ta Meyersova ze 13. minuty a Boldyho ze závěru třetiny byla gólová.

Střely na branku po 1. třetině: 8 - 3

20:01

Druhá třetina právě začala.

20:31

Hartman nahodil puk do pásma, kde se jej zmocnili jeho spoluhráči. Žádná šance z toho nebyla, český tým však zahrál vysokou holí a hra je přerušena.

20:45

Zohornovi v útočném pásmu přeskočil puk hokejku, rozehrávka Američanů však přesná nebyla. Jelikož šel touš přes hole hráčů, sudí zakázané uvolnění neodpískal.

21:12

Schmidt se dostal na pravém kruhu k puku a přízemní střelou vyprášil Vejmelkovy betony.

21:50

Smejkal pouze protečoval puk do pásma, kde jej sbírají beci USA.

22:23

Jones na červené čáře dloubl do puku, jenž pak přesně před Vejmelkou odskočil. Někdejší brankář Komety Brno jej dokázal zkrotit.

23:04

Stránský dostal dobrou nahrávku od Černocha. Na útočníka Davosu se však sjeli hned tři protihráči a od kotouče jej odstavili.

23:16

Hlavní rozhodčí si všimli, že Američané hráli malou chvíli v šesti a vypadalo to, že si český tým zahraje přesilovku. Po poradě všech čtyřech sudích je však tento trest zrušen!

23:23

Češi si ve středním pásmu přihráli rukou, což neuniklo pozornosti čárového rozhodčího.

23:45

Pastrňák dobře zachytil puk na modré čáře a posílal jej zpět do hloubi útočného pásma. Červenka si ale proti převaze neporadil.

24:12

Pastrňák hladce pronikl do pásma po levé straně. Poté si trochu přibrzdil a přemýšlel, co s toušem provede. Výsledkem byla nepříliš přesná střela, kterou Swayman chytá.

24:43

Bellows se snažil zavézt kotouč do útočného pásma, nicméně narazil hned na prvního muže české obrany. Tím byl Hynek Zohorna.

25:30

Smejkal svým pohybem pořádně zamotal hlavu Jonese. V sezóně produktivní útočník finského Lahti se ale do střelecké pozice neprobojoval.

26:17

Vejmelka vyjel za vlastní branku a snažil se rozehrát kotouč. To se mu příliš nepovedlo, k ohrožení jeho branky ale nedošlo.

26:38

Český tým hrál v šesti a tentokrát se vylučovat určitě bude, jelikož se jednalo o poznání zřetelnější situaci než před malou chvílí v případě USA. Dvouminutový trest odpyká kapitán Roman Červenka.

26:51

Češi ihned po buly vyhodili kotouč a Američané musí zakládat útok z hloubi vlastního pásma.

27:04

Jordán plácl do kotouče, jenž trefil někoho na české střídačce. Buly po Vejmelkově levici.

27:34

Šimek skvěle vystihl Schmidtovu nahrávku a alespoň na malý moment zabrzdil kombinaci soupeře.

28:03

Kämpf vystoupil proti Hartmanovi a vyhodil kotouč do bezpečí.

28:27

Hartman nebezpečně střílel z mezikruží. Vejmelka vyrazil kotouč držadlem hole!

28:37

A následně se ve velké šanci octl Hartman! Vejmelka si s jeho pokusem i následným závarem poradil.

29:30

Na ledě se začíná ostřit a aktivní jsou v tomto ohledu zejména Američané. Sudí zatím vylučovat nemuseli.

30:07

Hra je teď na obou stranách rozháraná a ani jeden z týmů se nemůže dostat do nějaké střelecké pozice.

30:38

Kempný sebral kotouč na modré čáře a sjel si s ním až na osu kluziště. Jeho tvrdou střelu Swayman vyráží.

30:58

Kotouč je v hledišti, následuje komerční přestávka.

31:35

Smejkal pronikl mezi oběma beky USA do samostatného úniku. Jeden z obránců soupeře ho však čistým způsobem rozhodil natolik, že útočník třetí formace nedokázal zakončit.

32:15

Bellows se agresivně probil do útočného pásma, kde však kotouč převzal Kundrátek a bez potíží rozehrál.

33:03

Gaudette se pokusil vysunout jednoho ze spoluhráčů. Jeho nahrávka ale přesná nebyla a navíc přišla ještě před červenou čárou. Píská se zakázané uvolnění.

33:15

Hronek si najel na Červenkovu nahrávku a tvrdě vypálil. Kotouč se mezi tři tyče nevešel.

34:01

Hayden ve středním pásmu podrazil Pastrňáka a český tým si zahraje první přesilovku.

34:13

Pastrňák naznačil střelu a nahrávkou křížem vybídl ke střele Krejčího. Jeho pokus byl ztečován mimo.

34:47

Nyní střílel zprava sám Pastrňák. K němu se ale dobře postavil bek USA a puk končí v ochranné síti.

35:15

Krejčí, Pastrňák a Hronek si teď s pukem doslova hráli. Žádná kloudná akce však z této situace nevzešla.

35:41

Američané vyhazují touš přes všechny čáry.

35:56

Kundrátek hledal přízemní střelou hůl některého ze spoluhráčů. Marně.

36:21

Vrána se dostal před brankou k dobré střele příklepem! Jeho pokus zastavuje Swayman maskou.

37:03

Gaudette byl natlačen na Karla Vejmelku. Kotouč se poté dostal do rohu, odkud jej Češi odpalují na zakázané uvolnění.

37:40

Američané nadále kombinovali v útočném pásmu a přinutili Čechy k vyhození kotouče. Tentokrát se o zakázané uvolnění nejedná.

38:12

Sklenička podlehl forčekingu Američanů, kteří se opět usazují v útočném pásmu.

38:46

Hronek hledal nahrávkou najíždějícího Fleka. Kotouč byl příliš rychlý a píská se icing.

39:15

Červenka na červené čáře tečoval puk na českou střídačku. Vhazovat se bude na středu.

39:30

Jones nahodil kotouč na zadní mantinel, kde jej sebral Kundrátek. Poté se však Pastrňákovi nepodařilo protečovat kotouč pryč z pásma.

40:00

Konec druhé třetiny.

Druhá třetina nabídla vyrovnanou bitvu zejména o střední pásmo. Češi mají na svém kontě pouhých 7 střel, nicméně byli to právě oni, kdo mohl ve 2. periodě skórovat. Ve 32. minutě se totiž do brejku dostal Smejkal, avšak nedokázal jej zakončit, v dobré šanci se octl také Krejčí.

Střely na branku po 2. třetině: 15 - 7

40:01

Třetí třetina právě začala.

40:01

Hned úvodní vhazování třetiny se muselo opakovat.

40:16

Hartman dostal mezi kruhy nabito a střelou z jedné pořádně vyprášil Vejmelkovy betony!

40:43

Vejmelka za brankou pouze ztlumil puk a převzal jej soupeř.

41:01

Červenka vjel do útočného pásma a nahrávkou hledal volného Ščotku. Jeho úmysl přečetl napadající útočník USA.

41:35

Zohorna dostal ve spolupráci s Hertlem puk z vlastního pásma. Touš se však zastavil až na české střídačce a vhazovat se bude před Vejmelkou.

42:07

Češi teď mají problém dostat se z vlastního pásma. Bellows navíc srazil Šimka k zemi a ten se těžce zvedá z ledu. Opakované záběry odhalily, že Bellows měl ruce pořádně vysoko.

42:07

Hlavní rozhodčí si jdou celou situaci prohlédnout na videu!

42:07

Kieffer Bellows si na pět minut odpočine na trestné lavici! Hlavní rozhodčí zároveň dodal, že útočník USA automaticky nedostává trest do konce utkání.

42:21

Hertl vyhrál buly a posunul kotouč na Hronka. Ten sehrál kus černé gumy na zadní mantinel, kde jej sebrali a vyhodili Američané. Češi se stále nepřehoupli přes 10 střeleckých pokusů na branku.

42:57

Křižná přihrávka směřovala nalevo na úplně volného Krejčího, jenž netrefil kotouč ideálně.

43:30

Na led se dostane také druhá přesilovková formace.

43:40

Kundrátek před dotírajícím soupeřem neudržel puk v útočném pásmu.

44:09

Farrell se dostal k odraženému kotouči a vyhodil jej až k Vejmelkovi.

44:40

Američané využili situace a s kotoučem na holi ukrojili dobrých 15 sekund z vlastního oslabení.

45:03

Pastrňák na první pohled ledabyle práskl do kotouče, nicméně Swayman se musel pořádně ohánět.

45:16

Kotouč po zmatcích vyplaval na hůl Davida Krejčího, jenž trefil val před americkou svatyní.

46:20

Kempný vyslal od modré čáry přízemní střelu, kterou před Swaymanem nebezpečně tečoval Smejkal.

47:16

Pětiminutová přesilovka je tatam. Bellows se navíc na pravé straně dostal ke střele. Vejmelka zasahuje.

47:31

Boldy se dostal v mezikruží ke kotouči, jeho střelu se podařilo zblokovat.

48:15

Zohorna pouze nahodil kotouč do útočného pásma a odebral se střídat. Američané na opačné straně modrou čáru nepřešli.

48:40

Bellowsovu prudkou nahrávku ztečoval Sklenička do ochranné sítě. Vhazovat se bude v českém obranném pásmu.

49:05

Krejčí našel skvělou nahrávkou Pastrňáka, jehož střelu z voleje z levého kruhu skvěle chytá Swayman!

49:54

Kuhlmanovu střelu zápěstím sráží Šimek do ochranné sítě.

50:13

Čárový sudí se teď upískl a přestože se Swayman zapojil do hry, bylo odpískáno zakázané uvolnění. Vhazovat se tedy bude na středu.

50:25

Šimkovo nahození od modré čáry se až k brankáři nedostalo. Američané se poté zmocňují kotouče.

50:59

Skleničkův prudký pas o mantinel nikdo ze spoluhráčů nezachytil. Icing.

51:16

Touš se po odrazech dostal někam do hlediště. Následuje komerční přestávka.

51:30

Tynan zastavil Pastrňákovi přihrávku, směrem do útoku to však nikterak slavné nebylo.

51:44

Swayman před dotírajícím Krejčím raději puk přikryje.

52:06

Gaudette z bezprostřední blízkosti minul skákavý odražený kotouč! Pokud by jej trefil, Vejmelka by byl bez šance.

52:24

Smejkal poslal kotouč před branku USA, kde o něj bojoval Kämpf. Swayman nakonec i díky skvělé práci svých obránců zasahovat nemusel.

53:35

Stránský při návratu na střídačku trefil u středu Watsona a útočník Davosu je vyloučen na dvě minuty za nedovolené bránění. Přestože se Stránský vzteká, jeho pohyb proti soupeři byl jednoznačný…

53:55

Boldyho nahození do předbrankového prostoru odvrátil Ščotka.

54:30

Šimek skvěle zasáhl před Gaudettem, který by jinak dorážel do prázdné branky!

55:10

Flek vyvezl kotouč od vlastní modré čáry a nakonec se přes Bellowse dostal i k zajímavé střele!

55:30

Smejkal vyhodil kotouč do bezpečí.

55:56

Krejčího lob zastavil ještě před modrou čárou Galchenyuk, avšak v útočném pásmu poté nic kloudného nevymyslel.

56:31

Jones pouze protečoval Meyersovu nahrávka a Američané střídají.

57:02

Američané kombinují v útočném pásmu, Swayman ale zatím zůstává ve svém brankovišti.

57:30

Jordán odpaluje kotouč na zakázané uvolnění a Swayman opošutí svou branku. Američané to zkusí v šesti!

57:40

Jordán přitlačil kotouč ke hrazení a získal dobrých pár sekund.

58:10

Tynanovu střelu dorážel do odkryté branky Hartman, nicméně díky dobrému bloku Ščotky nedokázal dostat kotouč za čáru!

58:33

Zprava opět střílel Tynan. Vejmelka betony zasahuje.

58:52

A opět střílel Tynan. Tentokrát spíš propagačně od modré čáry. Vejmelka si kotouč našel a pokryl.

58:52

Střídačka USA si vybírá oddechový čas.

59:02

Boldy hledal u pravé tyčky volného Jonese, ten ale míjí!

59:30

Do Jonesovy střely se obětavě položil Kämpf.

59:58

Češi vyhazují kotouč na zakázané uvolnění. Kouč USA žádá kontrolu časomíry.

60:00

Konec utkání.

V Nokia aréně je dobojováno. Utkání sice oku diváka nikterak nelahodilo, důležitý je však fakt, že Češi si tímto tříbodovým vítězstvím definitivně zajistili postup do čtvrtfinále.

Jedinou branku zápasu obstaral už v 8. minutě Matěj Blümel, jenž dokázal chladnokrevně proměnit samostatný únik. Češi měli štěstí, že zejména po nebezpečných křižných nahrávkách nedokázali Američané hned v několika případech usměrnit kotouč za skvělého Vejmelku.

Nejlepší hráči utkání:

USA - Jeremy Swayman

CZE - Karel Vejmelka

Střely na branku v utkání: 24 - 16

To je od nás pro tuto chvíli vše. Zůstaňte věrni také našim dalším on-line přenosům a někdy zase na počtenou!

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Řecko bojuje s lesními požáry, během jediného dne jich vypuklo padesát

V Řecku za posledních 24 hodin vypuklo přes 50 lesních požárů. Informoval o tom v pondělí večer deník Kathimerini. Během dne se podařilo dostat pod kontrolu požár, který vypukl zhruba 50 kilometrů od Atén a vyžádal si evakuaci jedné menší obce. Mimo kontrolu hasičů je požár u města Delfi ve středním Řecku.

Hasiči za posledních 24 hodin zaznamenali vznik 52 lesních požárů, uvedl jejich mluvčí. Ve velké části země, a to včetně regionu kolem Atén, zůstává velmi vysoké riziko vzniku požárů kvůli vysokým teplotám a silnému větru. Do boje s ohněm dnes řečtí hasiči nasadili také letadla a helikoptéry.

S rozsáhlým požárem u města Dilesi v pondělí bojovalo na 100 hasičů a čtyři letadla. Část obyvatel byla kvůli tomu evakuovaná. Podle večerních informací se ale požár podařilo dostat pod kontrolu. Večer pak vypukl požár u města Delfi, který donutil k odchodu například obyvatele jednoho místního kláštera. Zasahuje tam na 50 hasičů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 9 hodinami

Na západě Uzbekistánu vyšli lidé do ulic, během protestů zemřelo 18 lidí

Osmnáct lidí přišlo o život a nejméně 243 bylo zraněno při protestech, které se o víkendu odehrály v Karakalpatské autonomní republice v Uzbekistánu. Oznámila to dnes místní generální prokuratura. Úřady také zadržely více než 500 účastníků nepokojů. Agentura Reuters označila události posledních dnů za nejhorší násilnosti v této středoasijské zemi za posledních 17 let.

"Během masových nepokojů v Nukusu ve dnech 1. a 2. července zahynulo 18 lidí, různě závažná zranění utrpělo 243 občanů, včetně 38 příslušníků bezpečnostních složek," řekl uzbecké zpravodajské televizi mluvčí generální prokuratury Abror Mamatov. Nukus je správním střediskem autonomní republiky. Mezi mrtvými je 14 civilistů a čtyři členové bezpečnostních složek, uvedla s odvoláním na úřady agentura AP.

Dva exiloví opoziční politici, kteří jsou v kontaktu s lidmi na místě, se domnívají, že skutečný počet obětí je mnohem vyšší. Agentura Reuters poznamenala, že počet mrtvých nebylo možné nezávisle ověřit. Uzbecký server Daryo.uz citoval šéfa karakalpatského ministerstva zdravotnictví, podle kterého jsou nemocnice v Nukusu plné pacientů zraněných při střetech s policií. "Hospitalizovaných byly tisíce, podstupují léčbu," řekl.

Při nepovolených demonstracích a následných nepokojích v Nukusu úřady zadržely 516 lidí. Z nich některé po správním řízení propustily na svobodu, uvedl velitel národní gardy Uzbekistánu Davron Džumanijazov, kterého citovala agentura Interfax. Ta připomněla dřívější prohlášení úřadů, že zadržely skupinu organizátorů nepokojů a obvinily je z pokusu o převzetí moci.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Čeští basketbalisté vyhráli v Litvě 83:72 a jsou v další fázi boje o MS

Čeští basketbalisté porazili v závěrečném kole základní skupiny F v Klajpedě domácí Litvu 83:72 a postoupili do další fáze kvalifikace o mistrovství světa 2023.

Soupeři, který dosud vyhrál všech pět duelů, připravili první porážku a mohou se spolu s ním těšit na další duely s Francií, Černou Horou a Maďarskem. Doplní je ještě Bosna a Hercegovina, která zdolala Bulharsko 76:73. Tomáš Satoranský přispěl k výhře jako nejlepší střelec utkání 21 body.

Češi dokázali proti Litevcům ukončit devítizápasovou šňůru neúspěchu a vyhráli nad nimi poprvé od 27. srpna 2006, kdy v přípravě v Opavě zvítězili 85:79. V soutěžním zápasem je porazili naposledy 21. června 1999 na mistrovství Evropy v Dijonu (78:62).

V kvalifikaci budou Češi pokračovat 24. a 27. srpna, předtím je čekají v Pardubicích a Hamburku přípravné turnaje na zářijový Eurobasket v Praze a případně v Berlíně.

Kvalifikace basketbalistů o postup na mistrovství světa 2023 - skupina F:

Litva - Česko 72:83 (13:23, 32:45, 52:61)

Nejvíce bodů Litvy: Brazdeikis 13, Grigonis 11, Masiulis 10.

Sestava ČR: Satoranský 21, J. Bohačík 9, Balvín 8, Hruban 3, Kříž - Kyzlink 18, Auda 14, Jelínek 10, Peterka, Sehnal.

Fauly: 27:26. Trestné hody: 28/20 - 23/14. Trojky: 8:5. Doskoky: 31:38.

Bosna a Hercegovina - Bulharsko 76:73.

Konečná tabulka:

1. Litva 6 5 1 462:421 11
2. ČR 6 3 3 485:483 9
3. Bosna a Hercegovina 6 3 3 472:486 9
4. Bulharsko 6 1 5 446:475 7

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy