46. Lindbohm (Nousiainen, Ruohomaa)
25. Comtois (Brown, Walker)
53. Henrique (Comtois, Brown)
67. Paul (Brown)

Vítejte u online přenosu z finále MS v hokeji 2021 mezi Finskem a Kanadou. Zápas začíná v neděli v 19:15 a živě jej vysílá stanice ČT Sport.

Úvodní sestavy:

Finsko: Olkinuora (Säteri) - Sund, Koivisto, Kaski, Määttä, Pokka, Ohtamaa (A), Nousiainen, Lindbohm - Anttila (C), Björninen, Mäenalanen - Lundell, Ojamäki, Ruotsalainen - Innala, Kontiola (A), Pakarinen - Ruohomaa, Turunen, Sallinen.

Kanada: Kuemper (Hill) - S. Walker, Ferraro, Power, Stecher (A), Bernard-Docker, Beaudin, Schneider - Henrique (C), Co. Brown (A), Mangiapane - Vilardi, Bunting, Comtois - Danforth, N. Paul, Pirri - Foudy, Anderson-Dolan, Hagel - Perfetti.

Rozhodčí: Fraňo, Romasko - Lazarev, Šalagin

Finsko v základní skupině prohrálo pouze jeden zápas, a sice poměrně překvapivě proti Kazachstánu. Postup si tedy zajistili z druhého místa a ve čtvrtfinále vyzvali český výběr. O jeho osudu rozhodla jediná branka, díky které se z postupu radovali Finové. V semifinále se posléze ´´Suomi´´ postavili proti Německu, které se po výsledku 1:2 muselo spokojit s bojem o bronz.

Kanada měla hodně vlažný vstup do turnaje.Po úvodní porážce s Lotyšskem následovaly prohry i USA a Německem a situace javorového listu byla vážná. Nakonec však v dalších zápasech přidali tři výhry a v posledním duelu skupiny proti Finsku si díky získanému bodu za prohru na nájezdy a souhře okolností zajistili čtvrtfinále. V něm v prodloužení poslali domů Rusy a v semifinále je nezastavili ani Američané.

Kanadští hokejisté po zápase s Finskem
Kanadští hokejisté po zápase s Finskem | Foto: Reuters

Finové ve vyřazovací fázi brankami poměrně šetřili, na postup do finále proti Kanadě to ovšem stačilo.

Na šampionátu je už znám držitel první medaile. Odpoledne si bronz proti Němcům po vysoké výhře vybojovaly Spojené státy.

V rámci rekapitulace turnaje si projděte všechny dosavadní výsledky šampionátu.

0:01

Utkání právě začalo.

0:35

V prvním útoku Finové vyslali jen slabé nahození, které raději Kuemper ukryl do lapačky a vhazovat se bude v kanadském obranném pásmu.

1:02

Do zajímavé akce se nyní hnal Bunting, avšak kotouč měl k jeho smůle na bekhend, a tak jeho zakončení z dobré pozice skončilo mimo.

1:57

Finové dostali touš jen do střední třetiny a okamžitě odjíždějí na střídačku. Kanada tak bude začínat z vlastní poloviny.

2:36

Olkinuora posléze uschoval puk pod lapačku při zakončení hostů z levé strany a buly je tak nařízeno ve finském obranném pásmu.

3:33

Lundell chtěl šikovnou žabičkou vysunout do šance svého kolegu, avšak Kanaďané pohotově puk sklepli do své moci.

3:44

Olkinuora měl chvíli zakrytý výhled, ale nakonec si s nahozením od modré čáry poradil a připsal si další zákrok do statistik.

4:01

Další akce Kanady končí hvizdem čárového rozhodčího, který odpískal postavení mimo hru.

4:15

První vyloučení zápasu na straně Kanady. Justin Danforth vyfasoval 2+10 minut za vražení na hrazení.

4:40

Kanada přežila úvodní zámek Finů a vyhazují puk přes všechny čáry až ke Kuemperovi.

5:30

Finsku se zatím nedaří na delší dobu usadit v pásmu a Kanada se zatím celkem v pohodě brání.

5:58

Až teď přišla první solidní možnost Finů. Ruohomaa z prostoru pravého kruhu nebezpečně vypálil, ale Kuemper zakročil svou vyrážečkou.

6:15

Úvodní oslabení Kanady je u konce a hraje se opět v pěti proti pěti.

6:56

Ne však na dlouho. Nick Paul je potrestán dvěma minutami za vysokou hůl.

7:10

Kanada v početní nevýhodě přešla do přečíslení dvou proti jednomu, avšak Henriquovu žabičku Foudy netrefil.

7:55

Kanada se znovu dokázala osvobodit a Finové tak zatím marně obléhají Kuemperovu svatyni.

8:57

Finsko dává gól! Finové sice početní výhodu nevyužili, ale krátce po ní se přeci jen ujímají vedení. Kaski velmi dobře udržel kotouč v útočném pásmu a vyslal jen na bránu Kuempera. Zde se skvěle obtočil MIKAEL RUOHOMAA, jenž přesnou ranou překonal kanadského brankáře. Asistence: Oliwer Kaski.

10:23

Henrique nyní sice spěchal za pukem, ale marně. Je z toho jen zakázané uvolnění Kanady.

11:24

Nechybělo mnoho a Finsko mohlo odskočit na rozdíl dvou gólů. Lundell přesnou přihrávkou našel na levé straně rozjetého Määtäho, jenž byl zcela osamocen před Kuemperem. Kanadský brankář ovšem tentokrát odola.

12:10

Také Kanada mohla po chvíli udeřit. Vilardi ovšem před bránou netrefil ideálně přihrávku svého kolegy, a tak se skóre nezměnilo.

12:57

Další rána Kanady byla přizvednuta do ochranné sítě a vhazovat se tak bude před finským brankářem.

13:21

Antilla nyní dobře vypálil na Kuempera, který však ránu domácího kapitána kryl. Poté se strhla ještě potyčka u kanadské brány, jelikož Kanaďané nemohou překousnout chování Antilly, který přihrál situaci před vyloučení Paula. Vše vyústilo v menší trest Buntinga, jenž si odpyká dvě minuty za napadení.

13:56

Finům se teď nepovedlo přejít do útočné fáze a píská se zakázané uvolnění.

14:22

Kanada dokonce měla možnost zaútočit, avšak kombinace dvou proti jednomu skončila nepřesnou přihrávkou.

14:55

Kaski nyní tvrdě vypálil od modré čáry, nicméně Kuemper výborně ramenem vyrazil puk do rohu.

15:21

Finsko neudeřilo ani z této přesilové hry a pokračujeme opět ve vyrovnaném počtu na obou stranách.

16:13

Stecher nahazoval touš před bránu, ale svým pokusem trefil jen prvního bránícího hráče Finska.

16:58

Kanaďané nyní již vytlačili Määtäho s pukem do neutrální zóny a Finové tak musí vyklidit útočné pozice.

18:11

Olkinuora tentokrát již musel zasahovat. Další nahození totiž vyslal Stecher, avšak finský gólman touš ukryl ve výstroji.

18:52

Finové se ubránili další akci Kanady a Määtä vyhodil tak šikovně, že se icing konat nebude.

19:00

Probíhá poslední minuta první části.

19:41

Bunting připravil palebnou pozici pro Walkera, ale ten svou ranou minul bránu FInska.

20:00

Skončila první třetina.

Úvodní perioda je za námi. V ní jsme se dočkali poměrně vyrovnané podívané, ale také jedné branky. První možnost sice měli hosté, nicméně poté přišly tři přesilovky Finska, které však využity nebyly. Finové ovšem krátce po skončení jedné z nich udeřili. Po nahození Kaskiho se nejlépe zorientoval Mikael Ruohomaa, jenž poslal Finsko do vedení. Z dalších možností už gól nepadl, a tak do šatny odcházejí spokojeněji hráči Suomi.

20:01

Začala druhá třetina.

20:59

Kaskiho nahození od modré čáry zastavili Kanaďané na pravém kruhu a Kuemper tak nemusel zasahovat.

21:26

První přesilovku si zahraje i Kanada. Ruotsalainen dostává menší trest za hákování.

21:55

Finové se ale zatím velmi dobře brání a vyhazují až ke Kuemperovi.

22:13

Velké štěstí měli Finové. K odraženému puku se před bránou dostal Cumtois, avšak pohotová dorážka bekhendem skončila na tyči.

22:34

Nyní se už ale Finsko dostává ze třetiny a posílá kotouč znovu přes všechny čáry.

23:14

Finové jdou na 12 sekund do tří. Ohtamaa je sice chybně, ale přesto vyloučen. Dvě minuty za podrážení pro finského hráče.

23:26

Finsko přežilo ty nejhorší chvíle a je opět ve čtyřech.

24:30

Kanada dává gól! Kanaďané na rozdíl od Finů využívají přesilovku a srovnávají krok. Brownova pěkná rána orazítkovala jen tyč, od které se puk odrazil do MAXIMA COMTOISE, jenž touš nakonec dokázal dotlačit za brankovou čáru. Asistence: Connor Brown, Sean Walker.

25:30

Kotouč už byl ve středním pásmu a Finové nedokázali udržet pásmo. Píská se tak postavení mimo hru.

26:36

Příliš dlouhá přihrávka na Antillu, nicméně icing se nekoná a za bránou Kanady se strhl litý boj o puk.

27:13

Vysoký oblouček Comtoise trefil kostku nad ledem a hra je přerušena. Následuje komerční pauza.

27:55

Kanada dobře brání střední pásmo a Finům se nyní příliš nedaří přejít do útočné fáze.

28:40

Teď to již Suomi zvládli a byla z toho zajímavá šance. Turunen vypálil z levého kruhu na přední tyč, ovšem Kuemper jeho pokus výborně vyrazil.

29:36

A další příležitost domácích. Z mezikruží napálil odražený puk Björninen a Kuemper měl co dělat, aby touš ukryl před dotírajícím finským hokejistou.

30:08

Walker mizerně rozehrál, ale Finové jeho minelu nepotrestali. Kanada se poté nakonec dostala ven z pásma.

30:47

Björninen výborně servíroval puk zpoza brány na své kolegy, kteří však Kuempera z levého kruhu překonat nedokázali.

31:13

Stecher následně zkoušel štěstí od modré čáry, nicméně finský brankář druhý gól za svá záda nepustil.

31:27

Owen Power nyní zasáhl soupeře vysokou holí a je tady čtvrtá finská přesilovka Finů.

31:58

Finové nyní přišli o puk a museli se hodně rychle vracet do obranné třetiny. Situaci ovšem zvládli a mohou opět útočit.

32:20

Finové následně ujížděli do přečíslení čtyř proti dvěma, ale nepřesnost v jejich řadách je připravila o nadějnou možnost.

33:06

Petri Kontiola obdržel od pravého hrazení přesnou přihrávku a z ideální pozice mezi kruhy vypálil. Kuemper však dokázal jeho pokus vyrazit pravým betonem.

33:27

Kanada hraje v plném počtu.

34:23

Hra je nyní znovu přerušena a následuje další reklamní pauza.

34:28

Walker si posléze nabruslil do střelecké pozice z levého kruhu, avšak Olkinuora udržel puk ve své výstroji.

35:48

Finové se nedokázali prosadit v útočné pásmu a Kanaďané přecházejí do útoku.

36:01

Brown velmi dobře nahazoval touš z pravé strany a po dorážce Magnipaneho odrazil k Henriquovi, jenž dopravil puk do sítě. Finové se však vzali coach challenge, která odhalila ofsajd Kanady a gól tak neplatí.

36:23

Kuemper na druhé straně musel zasahovat proti nahození od modré čáry, ale puk udržel v náruči.

37:59

Power již mohl pálit z levé strany, ale ještě zvolil jedno kolečko za bránu a poté jeho přihrávku srazili Finové do středního pásma.

38:42

Olkinuora se dostal do problémů za vlastní bránou, ale nakonec stačil puk rozehrát před soupeřem a vrátit se do brány.

39:00

Probíhá poslední minuta prostřední periody.

39:45

Ruohomaa dobře posílal pas před bránu, kde ale Turunen jeho žabku netrefil.

40:00

Skončila druhá třetina.

I druhá část je minulostí. Kanada v ní zabrala a po zlepšeném výkonu jí byl odměnou vyrovnávací gól. Maxime Comtois nejprve sice trefil tyč, ale v 25. minutě se již dočkal, když pohotovou dorážkou dopravil puk do sítě. Kanaďané posléze dokázali stav otočit zásluhou Henriqua, ale Finsko si vybralo trenérskou výzvu a branka nebyla kvůli ofsajdu uznána. Po 40 minutách je tak skóre nerozhodné 1:1.

40:01

Začala třetí třetina.

40:39

Stecher v úvodu poslední části zakončoval bekhendem, nicméně jeho solidní pokus Olkinuora pokryl.

41:32

Ojamäki zakončoval rychlou akci Finů, ale nebezpečný pokus domácího hráče likviduje Kuemper.

42:27

Kuemper musel znovu do akce. Další nahození z levého kruhu končí zákrokem kanadského brankáře.

43:09

Björninen nahodil puk na bránu z velkého úhlu a Kuemper posílá touš do rohu svou holí.

43:59

Přihrávku zpoza brány v podání Kanady Finové srazili a po chvíli se dostali ven z obranné třetiny.

44:29

Zakázané uvolnění Kanady vrací hru zpět před Kuempera.

44:54

Velké problémy Olkinuory. Puk se u oblouku branky zamotal finskému brankáři pod nohy a Pirri se snažil dorážet do prázdné brány. V tom mu však zamezili finští zadáci.

45:27

Finsko dává gól! Finové jdou podruhé v zápasu do vedení a jsou blízko obhajobě. Nousiainen vymyslel hezkou přihrávku přes šířku útočného pásma, na levém kruhu oslovil PETTERI LINDBOHMA, jenž parádní ranou na zadní tyč překonal Kuempera. Asistence: Kim Nousiainen, Mikael Ruohomaa.

46:23

Finové se zásluhou Antilly dostávají do středního pásma a odjíždějí na střídačku.

47:38

Ruohomaa dnes hýří aktivitou a nyní se postaral o další nebezpečný pokus. Ten ovšem Kuemper dokázal vyrazit.

48:38

Kanada si cestu za srovnáním sama komplikuje. Walker vyfasoval 2+10 minut za vražení na hrazení a je tady přesilovka Finska.

48:57

Kanada mohla i přes oslabení srovnat. Paul se prosadil přes obránce k zajímavé střele, ale Olkinuora svůj tým podržel.

49:30

Finům se zatím toto oslabení příliš nedaří a Kanada se znovu osvobozuje,.

50:13

Kaski si počkal, až mu nyní do střely lehne Bernard-Docker, a poté puk napálil do kanadského hráče.

50:38

Kanada přežila i další oslabení a je znovu kompletní.

51:15

Innala byl donucen v přečíslení dva na jednoho zakončit akci z pravého kruhu, avšak Kuemper neméně dobře zakročil.

52:09

Turunen vyhrál souboj se Stecherem, ale posléze již nepřidal přesnou přihrávku před bránu.

52:19

Kanada má nyní velkou možnost na srovnání. Ruohomaa si odsedí dvě minuty za podrážení.

52:37

Kanada dává gól! Javorové listy velmi rychle srovnávají i podruhé. Po střele z pravé strany se k dorážce dostal Comtois, jehož pokus vykopl Olkinuora k ADAMU HENRIQUOVI, jenž v pohodě trefil prázdnou bránu. Asistence: Maxime Comtois, Connor Brown.

54:57

Kuemper slabé nahození ze středního pásma okamžitě rozehrál na své spoluhráče a Kanada může znovu zaútočit.

55:54

Pirri po přechodu modré čáry sice upadl, ale ještě dokázal udržet pásmo pro Kanadu.

56:13

Stecher opět vypálil od modré čáry, ale Olkinuora si připsal další jistý zákrok a vhazovat se bude po jeho levici.

56:25

Ojamäki mohl převážit misky vah opět na finskou stranu. Domácí útočník se dostal ke střele z mezikruží, ale Kuemper opět zachránil Kanadu.

57:36

Sudí nyní odpustili Kanadě trest za nedovolené bránění a hosté tak budou moci rozjet další akci zpoza své brány.

58:17

Po zakázaném uvolnění se ale hra vrací do obranného pásma Kanady.

58:37

Kuemper rychle vytřepal puk z lapačky po střele z levého kruhu a okamžitě rozehrává na hole svých kolegů.

59:00

Probíhá poslední minuta třetí třetiny.

59:26

Henrique byl nyní natlačen do brány Finů, která se vychýlila ze své pozice. Hra je tak přerušena a bude se vhazovat v útočném pásmu Kanady.

60:00

Skončila třetí třetina.

Ani třetí perioda nepřinesla rozuzlení. Blíže k výhře sice měli Finové, kteří se ve 46. minutě po přesné ráně Petteri Lindbohma dostali do vedení, ale o několik minut později hráli znovu v oslabení a přišel trest. Před bránou se nejrychleji zorientoval Adam Henrique, jenž rozhodl o tom, že finále poputuje do prodloužení.

60:35

Lundell se snažil přejít přes soupeře mezi kruhy, ale na hranici faulu byl zastaven. Hra pokračuje dále bez přerušení.

60:39

Na druhé straně se do zakončení dostal Mangiapane a Olkinuora si nebyl jistý, kde má puk. Ten byl naštěstí pro Finy v jeho výstroji.

62:30

Antilla zastavil soupeře na modré čáře a vpřed uhání pro změnu Finsko.

62:45

Kuemper následně musel tasit další zákrok vyrážečkou, ale situaci zvládl a pokračujeme dál.

63:55

Brown postupoval jeden proti jednomu na Sunda, který dokázal ránu kanadského hráče zablokovat.

64:25

Velká chyba v rozehrávce Kanady nebyla potrestána. Ruotsalainen vypálil po ztrátě hostů z pravého kruhu, nicméně Kuemper skvěle vyrazil puk ramenem do ochranné sítě.

65:19

Olkinuora s počíhal na ránu z levého kruhu a holí posléze ještě posunul puk do bezpečí.

66:17

Danforth si splnil obranné povinnosti a srazil puk do ochranné sítě.

66:26

Kanada dává gól! Finové propadli v útočném pásmu a to se jim stalo osudným. Do přečíslení se totiž dostal NICK PAUL s Connorem Brownem. První jmenovaný nejprve přihrál Brownovi, ten mu poté puk vrátil a Paul pohodlně skóroval do prázdné brány. Asistence: Connor Brown.

66:26

Utkání právě skončilo.

Je dobojováno a v Rize propuká kanadská radost. Přitom to byli Finové, kdo se jako první dostal do vedení. V 9. minutě totiž skóroval Mikael Ruohomaa a Finové tak vykročili lépe za obhajobou. Jenže ve 25. minutě srovnal Maxime Comtois a začínali jsme od začátku. Posléze sice Kanada sice vstřelila vedoucí gól, ale ten nebyl uznán po trenérské výzvě kvůli ofsajdu. V poslení třetině se znovu jako první trefili Finové a ve 46. minutě se radoval Petteri Lindbohm. Jenže ani tato branka Finům nestačila a v 53. minutě srovnal z přesilové hry Adam Henrique. Duel tak dospěl do prodloužení a v něm o osudu rozhodla v 67. minutě trefa Kanady. V přečíslení dvou proti jednomu o zisku titulu rozhodl Nick Paul. Poprvé v historii se tak stalo, že trofej získal tým, který na turnaji prohrál celkem 4 utkání.