49. Klok (Kovář)
59. Flek (Kubalík)
13. Wingerli (Friberg)
16. Rakell (A. Kempe, Nygren)

Vítejte u online přenosu z utkání mezi Českem a Švédskem v rámci základní skupiny MS v hokeji. Zápas začne ve čtvrtek 27. května v 19:15 a živě jej vysílá stanice ČT Sport.

Švédsko: Reideborn (Fasth) - Pudas, Tömmernes (C), Lööv, Pilut, Nygren, Dahlbeck (A), Sellgren - O. Lindberg, P. Lindholm, Rakell - Rasmussen, A. Kempe, M. Kempe - Sörensen, Lundeström, Olofsson - Frödén, Wingerli, Friberg.

Česko: Hrubec (Will) - Hronek (A), D. Musil, Klok, Hájek, Šulák, Šustr, D. Sklenička - D. Kubalík, Jan Kovář (C), Zadina - Sekáč, Chytil, Blümel - M. Stránský, Špaček, Lenc - Smejkal, R. Hanzl (A), Flek - J. Vrána.

Rozhodčí: Gofman, Romasko - Lazarev, Shalagin

Český celek zatím na turnaji nepředvedl přesvědčivé výkony a po třech duelech se krčí na dně skupiny A s pouhými 2 body. Na úvod svěřenci Filipa Pešána nestačili na Rusko, kterému podlehli 4:3 a posléze padli i proti Švýcarsku, jenž se radovalo z vítězství 5:2. V utkání proti Bělorusku Češi sice otočili nepříznivý průběh, avšak Bělorusové ve třetí části poslali za stavu 2:2 duel do prodloužení, kde nakonec rozhodl o zisku dvou bodů v náš prospěch Dominik Kubalík.

Filip Pešán na české lavičce v zápase Česko - Rusko na MS 2021
Filip Pešán na české lavičce v zápase Česko - Rusko na MS 2021 | Foto: Reuters

Švédové rovněž nikterak nezáří a dokonce nezvládli dva duely s papírově slabšími soupeři. Na úvod turnaje prohráli 4:3 s Dánskem a následně také 1:0 s Běloruskem. Naději na lepší zítřky však oživili pro Švýcarsku, které si odneslo debakl 7:0. Tre Kronor tak mají na kontě 3 body a patří jim prozatimní 7. příčka.

Radost švédských hokejistů v zápase proti Švýcarům na MS 2021.
Radost švédských hokejistů v zápase proti Švýcarům na MS 2021. | Foto: Reuters

Filip Pešán proti Švédsku opět postaví mezi tři tyče Šimona Hrubce, role až třináctého útočníka nakonec zbyla pro Jakuba Vránu.

Naopak turnaj definitivně skončil pro Ondřeje Vitáska, jenž musel odstoupit kvůli zlomeným žebrům.

Další duel dnes odehráli také Slováci. Ti po třech výhrách tvrdě narazili a od Švýcarů utrpěli těžký debakl.

Rovněž Švédové počítají ztráty. Domů již kvůli zranění v dolní části těla odcestovali obránce Lundkvist a útočník Klingberg.

Pro Čechy je duel se Švédy z kategorie klíčovým. Po prohře by to svěřenci Filipa Pešána měli nesmírně složité.

Český tým dnes odehraje duel v červených dresech, zatímco Švédsko oblékne žluté trikoty.

0:01

Utkání právě začalo.

0:09

Hned po devíti vteřinách měl první práci Šimon Hrubec. Ten ovšem v pohodě ukryl do výstroje ránu Lindberga.

0:33

Češi odpověděli o malou chvíli později. Po rychlém přechodu vypálil z levého kruhu Dominik Kubalík, jehož pokus ale pokryl Reideborn.

1:02

Na ledě se objevuje dle zápisu třináctý útočník Jakub Vrána, jenž nastoupil v druhé formaci. Tato pětka si hned vytvořila první velkou šanci, ale po přikopnutí Chytila nestačil Sekáč zakončit do poloodkryté brány.

1:51

Češi si hned v úvodu zahrají první přesilovku. Lawrence Pilut dostává menší trest za držení.

2:42

Češi již okupují útočné pásmo, avšak Hronkova nabídka nenašla adresáta, ale i tak pokračuje český tlak.

2:52

Filip Zadina se dostal do solidní pozice, avšak z prostoru levého kruhu Reideborna nepřekonal.

3:35

Až nyní se Švédsko osvobozuje po velkém tlaku Čechů a oba celky střídají.

3:51

Tre Kronor přežilo první oslabení a hraje se opět v pěti proti pěti.

4:52

Hanzl si pěknou individuální akcí připravil pozici na střelu, nicméně jeho pokus byl sražený švédskou obranou.

5:40

Švédové zatím dobře brání svou polovinu a český tým má problémy s rozehrávkou.

5:56

Švédové se posléze dostali k puku, ale jejich následnou akci přerušuje postavení mimo hru.

6:18

Mario Kempe nyní zakončoval z levé strany. Hrubec ovšem jeho střelu vyrazil do ochranné sítě a vhazovat se bude v obranné třetině Česka.

6:38

Šimon Hrubec vyrazil do rohu kluziště nahození od modré čáry, kde se o puk strhává velký boj.

7:28

Sekáč šikovnou žabičkou posunul kotouč na Vránu, jemuž se ovšem jednoruč nepovedlo lépe zakončit.

8:15

Dlouhý pas na Dominika Kubalíka nevyšel. Český hráč nedokázal puk zpracovat a je z toho zakázané uvolnění.

8:42

Také Švédové si vypracovali velmi zajímavou možnost. Rasmussen nicméně z přebrankového prostoru skóre neotevřel, díky skvělému zákroku Hrubce.

9:23

Stránský v útočném pásmu ztratil kotouč a Češi se museli hodně rychle vracet, aby zamezili švédskému ataku.

10:01

Nebezpečí poté opět vzniklo před naší bránou, kam se od zadního hrazení odrazil kotouč po střele Švédů. Tam ovšem výborně zapracoval Šulák, jenž ránu zablokoval.

11:10

Šimon Hrubec se nyní skvěle přesunul k levé tyči, kde dokázal betonem vyrazit střelu od mantinelu.

11:30

Jakub Vrána se ve středním pásmu snažil vypíchnout kotouč, ale při souboji dostalo zabrat jeho poraněné rameno a okamžitě s bolestivou grimasou odjíždí na střídačku.

12:08

Švédsko dává gól! Švédové vykračují lépe do tohoto duelu a po pěkné akci se ujímají vedení. Friberg parádní žabku poslal přímo na hůl ANDREASE WIGERLIHO, jenž šikovnou tečí překonal Hrubce. Asistence: Max Friberg.

13:53

Lukáš Klok nyní vyfasoval dvě minuty za krosček a český tým se bude muset bránit první přesilovce soupeře.

14:20

Adrian Kempe to nyní dobře zkusil z levého kruhu, ovšem Hrubec jeho pokus vyrazil. Švédsko ale pokračuje v kombinaci.

15:02

Švédsko dává gól! Tak to je opravdu nepříjemné a Češi musí po využité přesilovce Švédů dotahovat dvoubrankové manko. Adrian Kempe dobře našel křižnou přihrávkou na levém kruhu RICKARDA RAKELLA, jenž přesným švihem nedal Hrubcovi šanci. Asistence: Adrian Kempe, Magnus Nygren.

16:20

Švédsko i nadále pokračuje v kombinaci, ale Češi se nyní srdnatě brání ataku soupeře.

17:38

David Musil měl chvíli čas na ránu od modré čáry, ale na poslední chvíli jeho pokus srazili Švédové mimo.

18:30

Flek dobře operoval v útočném pásmu, kde ale nakonec kotouč ztratila a Švédové jej vyvážejí ven.

19:00

Probíhá poslední minuta první třetiny.

19:26

Kovář nyní nezpracoval Skleničkovu nahrávku a Švédsko kombinuje ve svém obranném pásmu.

20:00

Skončila první třetina.

Je za námi úvodní část duelu, která český výběr srazila opět o něco níže. Češi sice začali nebezpečně, když Sekáč nedokázal zasunout touš do odkryté brány, ale první branku vstřelilo Švédsko. Ve 13. minutě rozvlnil sít šikovnou těčí Fribergovy přihrávky Andreas Wingerli. V 16. minutě bylo pro Česko ještě hůř. Rickard Rakell přesnou ranou potrestal vyloučení Kloka a Švédsko vedlo 2:0. Stejný stav také platí po první siréně a Česko má před sebou opravdu těžkou šichtu.

20:01

Začal druhá třetina.

20:10

Hned v úvodu druhé části se Jan Kovář snažil překonat Reideborna, jenž ale puk dobrým zákrokem vyrazil.

21:08

Libor Šulák posléze pálil bez přípravy od levého hrazení, ale Reideborn opět vyráží touš svým betonem.

21:24

Češi začali aktivně, ovšem po tlaku museli hodně rychle zpátky. Švédům je ale nakonec odpískáno postavení mimo hru.

22:29

Robin Hanzl se ocitl sám před Reidebornem, ale švédský gólman odolal i jeho teči a skóre se tak nemění.

23:41

Čechům se teď nepovedla rozehrávka a po zakázaném uvolnění se hra vrací před Šimona Hrubce.

24:10

Spolupráce bratrů Kempeů třetí gól Švédska nepřinesla a Češi dostávají hru do neutrální zóny.

24:24

Šustr posléze vyhazuje přes všechny čáry a je tady další icing Česka.

24:36

Tommernes trochu nešikovně zasáhl při bránění rukavicí do obličeje Fleka a od sudího vyfasoval dvě minuty za hrubost.

25:16

To byla zajímavá pozice. Jan Kovář zpoza brány oslovil mezi kruhy Kubalíka, jehož rány z pod nohou pokryl svými betony brankář Reideborn.

25:20

Švédové po vyhranném buly okamžitě vyhazují a Češi se musí vracet pro puk až k Hrubcovi.

26:25

Jakub Vrána dobře pálil bez přípravy, nicméně jeho zakončení těsně minulo švédskou bránu.

26:36

Švédové přežili i druhé oslabení a vyloučený Tommernes se právě vrátil na led.

26:46

Vzápětí si v oslabení zahrají i Češi. Menší trest za hákování pro Jakuba Vránu.

27:10

Nygrenovu ránu od modré vyráží Hrubec, ale Češi se musí i nadále bránit tlaku soupeře.

27:35

Až nyní vyvezl kotouč Flek a dal svým kolegům možnost vystřídat. Švédové začínají útok až od Reideborna.

28:25

Tommernesovo nahození tečoval jĹindholm jen do ochranné sítě a sudí vykazují Švédsko do neutrální zóny.

28:40

Lindholm teď z dobré pozice nepřekonal Hrubce a přesilovka Švédska pomalu končí.

28:46

Jakub Vrána si odpykal svůj trest a pokračuje se v pěti proti pěti.

29:36

Zadina to zkoušel individuálně proti přesile, avšak jeho akce neměla moc šancí na úspěch.

30:03

Hrubec viděl Pilutovo nahození od modré čáry a kotouč bezpečně ukryl ve výstroji. Následuje komerční pauza a po ní vhazování po pravici českého brankáře.

30:19

Blümel prudkou ranou ohrozil Reideborna, který odolal i v tomto případě. Češi se zatím ne a ne prosadit proti jistě chytajícímu švédskému brankáři.

31:08

Libor Šulák vzápětí posílá Čechy opět do čtyř. Dvě minuty za hákování pro českého beka.

31:44

Češi nyní nedostali kotouč z pásma a kombinace Švédu v útočné třetině tak pokračuje dál.

32:25

Šustr zachytil přihrávku Adriana Kempeho a vyhazuje touš alespoň do střední třetiny.

32:50

Český výběr znovu vyhazuje a dobrou práci odvedl opět Jakub Flek.

33:08

Libor Šulák má svůj trest za sebou a pokračujeme ve stejném počtu hráčů na obou stranách.

33:59

Jiří Sekáč ve druhé tutovce zápasu opět selhal. Tentokrát pálil z levého kruhu, nicméně bránu Švédů netrefil ani v tomto případě.

34:20

Na druhé straně to zkoušel pro změnu Rasmussen, ale svůj um předvedl také Šimon Hrubec v bráně Česka.

35:45

Český tým sice nyní obléhal útočné pásmu soupeře, ale kombinace k další šanci nevedla. Švédové posléze sáhli do přihrávky a kotouč se ocitl až na střídačce.

36:19

Zadina nezpracoval přihrávku a vpřed uháněli Švédové. Lindberg své nahození poslal přímo na Hrubce, jenž pro jistotu ukryl puk pod lapačku.

36:39

Šustr se posléze opřel do střely od modré čáry, avšak ta byla sražena za bránu Švédska.

37:25

Mario Kempe pouze odevzdal kotouč za Hrubce a následoval své spoluhráče v cestě na střídačku.

38:03

Vrána z rohu útočného pásma nabil Špačkovi, jehož rána od modré čáry skončila za pomoci hole WIngerliho a zákroku Reideborna až na tyči.

38:35

Šimon Hrubec má nyní kotouč ve své moci a čeští beci mají co dělat proti dotírajícím Švédům na brankovišti.

39:00

Probíhá poslední minuta prostřední části.

39:24

Pudas nyní touš vyhodil jen na českou střídačku a vhazování je tedy nařízeno před Reidebornem.

40:00

Skončila druhá třetina.

40:00

Po závěrečné siréně se ještě strhla menší potyčka po nahození Švédů v poslední vteřině na Hrubce a sudí musí krotit rozbouřené vášně.

Druhá perioda je tedy také za námi a Švédové jsou po ní stále o dost blíže k důležité výhře. Švédsko v prostřední třetině hrálo chytrý hokej a Češi se jen obtížně dostávali do šancí. Přesto si velké možnosti vypracovali, ovšem v té první selhal znovu Sekáč, jenž netrefil bránu a při druhé ráně Špačka skončil touš nakonec až na tyči. Tre Kronor tak stále vedou o dva góly.

40:00

Závěrečná strkanice přinesla hned několik trestů. Na straně Švédska dostává Lindberg 2+2 minuty za nedovolené bránění a sekání a na české straně je potrestán Filip Hronek menším trestem za sekání.

40:01

Začala třetí třetina.

40:50

Český tým začíná poslední třetinu v početní výhodě, ale zatím marně okupuje útočné pásmo.

41:10

Česko dává gól! Češi skvěle vstupují do třetí části a díky využité přesilovce jsou na dostřel. JAKUB VRÁNA si na pravém kruhu přichystal puk na střelu a poté parádní ranou do šibenice překonává Reideborna. Asistence: Matěj Stránský.

41:49

Nechybělo mnoho a mohlo být srovnáno! Kovář si skvělým blafákem položil Reideborna a zakončoval do prázdné brány. Jenž trefil jen Pudasovu nataženou hůl, která z brankové čáry odrazila puk mimo.

43:27

Češi si nyní zahrají další přesilovku. Frödén dostává menší trest za podrážení.

44:53

Češko dává gól! Tak to je opravdu parádní vstup do třetí části a Češi díky dvěma přesilovkám srovnávají. Při rychlé kombinaci Čechů poslal Sekáč z první touš zpoza brány do mezikruží na hůl JANA KOVÁŘE, jenž ranou bez přípravy propálil Reidebrona. Asistence: Jiří Sekáč, Dominik Kubalík.

45:53

Filip Chytil se po pěkné akci dostal až před bránu, kde však Reideborn pokus českého útočníka dokázal vyrazit.

46:41

Smejkal se snažil obhodit svého soupeře, ovšem kotouč končí jen na střídačce Švédska.

47:40

Čeští hráči výborně vytlačili Lindholma z útočného pásma a Švédové musí začít znovu z vlastní poloviny.

48:07

LIbor Šulák vypálil z obrovské dálky a Reideborn raději ponechal kotouč v rukavici.

48:17

Česko dává gól! Tak to je opravdu paráda a český výběr třemi brankami otáčí průběh. Jan Kovář poslal puk na modrou čáru na LUKÁŠE KLOKA, jehož skryté nahození propadlo Reidebornovi až do sítě. Asistence: Jan Kovář.

49:18

Češi ovšem půjdou znovu do čtyř. Náš celek hrál nyní v šesti a následuje menší trest pro hráčskou lavici.

49:37

Čechům se nepodařilo vyhodit a před Hrubcem bylo ihned živo. Naštěstí po zásahu českého brankáře skončila dorážka mimo.

50:27

Rakell nebezpečně pálil z pravého kruhu a Hrubec výborným zákrokem puk vyrazil. Češi se následně odvobozují.

50:59

A opět Šimon Hrubec v akci. Češi se po dalším zákroku vítěze KHL opět osvobozují a oslabení je pomalu u konce.

51:18

Jakub Vrána je zpět na kluzišti a český výběr přežil další početní nevýhodu bez úhony.

52:18

Švédové vyhráli buly a Hrubec nyní kontroloval ránu Lindberga, která minula jeho svatyni.

52:30

Teď už ale český brankář musel zasahovat a puk ukryl pod svou lapačku. Po reklamní přestávce se bude vhazovat v našem obranném pásmu.

53:13

Smejkal s Flekem odvedli další dobrou práci v útočném pásmu a druhý jmenovaný pálil trochu z úhlu. Ke smůle Čechů ovšem mimo.

53:50

Také Pilut nemířil mezi tři tyče. Švédský hokejista to však zkoušel od modré čáry.

54:51

Špatnou rozehrávku Šustra odčinil Sklenička, jenž dokázal puk dopravit z našeho obranného pásma.

55:20

Vynikající Šimon Hrubec! Olofsson pálil bez přípravy z pravého kruhu, ale český gólman se bleskově přemístil a utěsnil prostor u své tyčky.

55:39

Češi byli nyní pod velkým tlakem, naštěstí Olofssonova rána skončila na Musilovi, jenž dopravil touš ven z pásma.

56:05

Na druhé straně se musel mít také na pozoru Reideborn, který ale v pohodě vyrazil pokus z levého kruhu.

56:55

Reideborn uhání na střídačku a Švédsko to zkouší v 6 lidech v poli.

57:55

Kovář výborně vybojoval puk a bekhendem posílá puk do středního pásma.

58:18

Šimon Hrubec vyhodil puk přes všechny čáry a píská se pochopitelně zakázané uvolnění.

58:26

Česko dává gól! Troufám si říct, že je rozhodnuto. Češi vyhodili puk z pásma, za kterým uháněl JAKUB FLEK, jenž přesprintoval Rakella a dopravil puk do prázdné brány. Asistence: Dominik Kubalík.

58:40

Reideborn je znovu na střídačce a Švédsko hraju opět v šesti.

59:00

Probíhá poslední minuta třetí části.

59:46

Lukáš Klok vyhodil puk na icing, ale do konce zbývá už je 14 vteřin a vítězství je opravdu blízko.

59:46

Oddechový čas pro český výběr.

60:00

Utkání právě skončilo.

Je konec a byť to po dvou třetinách nevypadalo, tak po závěrečné siréně zní česká hymna. Švédové si totiž v první periodě vypracovali dvoubrankový náskok, když se nejprve trefil Andreas Wingerli a po něm také z přesilovky Rickard Rakell. V prostřední části se český celek marně snažil dobýt bránu Švédska, který hrálo chytrý hokej  a na další gól jsme si museli počkat až do poslední části. A že to byla část parádní. Ve 42. minutě vstřelil v přesilovce kontaktní branku Jakub Vrána a o tři minuty později srovnal Jan Kovář. Ve 49. minutě poté propadlo nahození Lukáše Kloka za Reideborna a Česko tak otočilo skóre. Při závěrečné powerplay poté pečetil výhru trefou do prázdné brány Jakub Flek a Češi si tak po výhře 4:2 uchovali naději na čtvrtfinále.