Němci už mají patnáct bodů a jsou druzí, Švýcaři ani Švédové nezaváhali

Aktualizováno 22. 5. 2022 22:15
Němečtí hokejisté se po vítězství 5:4 nad Kazachstánem posunuli na druhé místo skupiny A, kterou vede po výhře 5:2 nad Francií stále bezchybné Švýcarsko. V "české" skupině B porazili Švédové Norsko 7:1 a Lotyši Velkou Británii 4:3.
Němečtí hokejisté se radují z vítězství
Němečtí hokejisté se radují z vítězství | Foto: Reuters

Švýcaři mají triumf ve skupině na dosah

Hokejisté Švýcarska porazili v Helsinkách Francii 5:2 a zůstávají i po šestém utkání bez ztráty bodu. K vítězství ve skupině A stačí svěřencům trenéra Patricka Fischera v úterním závěrečném utkání s Německem i bod. S Francií sice Švýcaři prohrávali po první třetině 0:2, ale i díky dvěma brankám a jedné asistenci kapitána Nica Hischiera výsledek otočili. Tři body za gól a dvě přihrávky si připsal také obránce Dean Kukan.

Úvodní třetina patřila Francouzům, kteří do utkání šli s jistotou záchrany a zároveň bez šance na postup od čtvrtfinále. Po minutě nastřelil levou tyč Berrovy branky Rech a Švýcaři se vzápětí ubránili při Forově vyloučení. Potom překazil Švýcarům přečíslení Sutera s Malginem obranným zákrokem Gallet. V 5. minutě se Francie ujala vedení. Texier vystihl Corviho rozehrávku a překonal Berru.

Při vyloučení Sachy Treilleho si Ylönen poradil s Malginovou střelou a Moser minul. Ve 13. minutě se dostal sám před švýcarského gólmana Rech, ale s bekhendovým blafákem neuspěl. V čase 13:25 už to bylo 2:0. Kombinaci Tima Bozona a Texiera zakončil do odkryté branky zlínský útočník Claireaux. Za 26 sekund fauloval Glauser v úniku Tima Bozona, ale Texier nařízené trestné střílení neproměnil.

Švýcaři se dočkali až po 25 sekundách druhé třetiny. Po Meierově přihrávce v přečíslení skóroval kapitán Hischier. Po vyloučeních bratrů Tima a Kevina Bozonových se sice Francouzi ubránili i 98 sekund v oslabení tří proti pěti a odolali i při Texierově pobytu na trestné lavici, ale ve 33. minutě už bylo vyrovnáno. Geisserovu střelu od modré čáry tečoval Riat. V čase 35:42 při vyloučení Chakiachviliho se trefil z pozice mezi kruhy Ambühl, který posunul svůj rekord zápasů na MS už na 121 utkání.

Náskok favorita pojistil v 52. minutě střelou od modré čáry Kukan. Francouzi se ještě pokusili zdramatizovat závěr v power play, ale do prázdné branky dovršil výsledek Hischier, který si polepšil na pět branek na turnaji a je druhý v tabulce střelců za Švédem Rasmusem Asplundem.

Kazachstán vedení neudržel

Kazachstánu se v zápase s Německem vydařil vstup do utkání a ve 3. minutě otevřel skóre kapitán Starčenko, který potrestal chybu německých obránců v rozehrávce. Favorit ale rychle vyrovnal, když bek Jonas Müller využil zakrytého výhledu brankáře Šutova.

Po několika slibných německých šancích se do vedení opět dostal Kazachstán, když brankářův zakrytý výhled pomohl ke gólu tentokrát útočníku Petuchovovi. Němci ale odpověděli ještě rychleji než v předešlém případě, o 24 sekund později vyrovnal Pföderl. A v 19. minutě bylo pro favorita ještě radostněji, z pohotové dorážky se totiž prosadil Fischbuch.

Čtvrtou branku přidali Němci v 26. minutě, kdy využil přesilovku pět na tři Reichel. Blízko dalšího gólu byl v polovině zápasu Michaelis, ale neuspěl stejně jako o pět minut později obránce Gewanke, jenž trefil tyč. I díky tomu 31 sekund před koncem druhé třetiny utkání zdramatizoval Akolzin, jenž zužitkoval Starčenkovu přihrávku a snížil na 3:4.

Navíc Kazachstánu se vydařil i vstup do závěrečné třetiny, když hned po 38 sekundách vyrovnal Michajlis. Němci ale nakonec na očekávanou výhru dosáhli, zápas rozhodl v 48. minutě Ehliz. Vyrovnat mohl v 54. minutě Šesťakov, gólmana Strahlmeiera ale tentokrát nepřekonal. Při power play mohl Němce uklidnit Ehliz, trefil ale jen tyč prázdné branky.

Norové do play off nepostoupí

Švédové porazili v Tampere Norsko jednoznačně 7:1. Až do 28. minuty přitom vedl favorit o jediný gól, než zvýšila na 2:0 čerstvá posila Tre kronor William Nylander. Vedle toho přidal i dvě nahrávky. Třemi body (2+1) se zaskvěl i další útočník Jacob Peterson. Vítězové využili čtyři z pěti přesilových her. Švédové se ve skupině B dotáhli o bod za vedoucí Finy, Norové vypadli ze hry o čtvrtfinále. Postup českých hokejistů do vyřazovací fáze nyní ohrožují už jen Lotyši, jejichž posledním soupeřem bude právě Švédsko.

Švédové sice dostali hned zkraje zápasu po velké skrumáži v norském brankovišti kotouč za brankovou čáru, ale po trenérské výzvě Norů byl gól odvolán. Jinak se ale favorit jen pomalu zahříval na provozní teplotu. Do vedení mu pomohla početní výhoda po faulu Bulla, kterou ve 12. minutě využil Peterson. Sami Švédové pak museli na 36 sekund dokonce do tří, ale odolali a těsné vedení uhájili až do přestávky.

Bemström ve druhém dějství sice neuspěl v přesilovce Švédů, ale na začátku 28. minuty následovala další a v ní se o slovo přihlásil hvězdný Nylander, který gólmana Arntzena propálil dobře mířenou ranou na bližší tyčku. V tu chvíli jakýkoliv odpor Norů skončil. O 64 sekund později dal druhý dnešní gól Peterson. Ve 32. minutě se prosadil Asplund a ještě před druhou pauzou zvýšil v přesilovce Wallmark.

Dohrávalo se už jen z povinnosti. Po 44 sekundách třetí třetiny zařídil alespoň dílčí radost Norů Fladeby. S odpovědí přispěchal po chvilce Friberg. Hned po rozehrání přišel kuriózní moment, Haga nahodil puk, trefil jednoho z čárových rozhodčích a od jeho nohy se kotouč odrazil do prázdné branky, kterou ve snaze zastavit nahození opustil Hellberg. Branka ale právě kvůli zásahu sudího nemohla být uznána, což rozhodčí potvrdili ještě u videa. Na konci 50. minuty uzavřel skóre druhým gólem Asplund, který zužitkoval další početní výhodu.

Lotyši otáčeli v přesilovkách

Hokejisté Lotyšska si po vítězství nad Velkou Británii 4:3 udrželi naději na postup do čtvrtfinále. S posledním týmem tabulky skupiny B už sice prohrávali 1:3, ale díky třem využitým přesilovým hrám vývoj otočili. Třemi asistencemi se na vítězství podílel útočník Martinš Dzierkals, který v této sezoně působil v extraligové Plzni.

Lotyši před úterním závěrečným duelem se Švédskem ztrácejí dva body na třetí Česko i na čtvrté Spojené státy americké a potřebovali by k posunu do play off vedle výhry nad výběrem Tří korunek zaváhání jednoho z těchto týmů. Velká Británie má na kontě stále jen bod a k udržení mezi elitou potřebuje v pondělí v běžné hrací době porazit Rakousko.

Britové se ujali vedení v 6. minutě v přesilové hře při Veinbergsově vyloučení. Neilson nahodil puk z rohu hřiště na Merzlikinse, který jej vyrazil k Myersovi a ten předložil kotouč před odkrytou branku Perlinimu. Útočník norského Ringerike skóroval podruhé na turnaji. Lotyši se neprosadili při trestu Jonathana Phillipse a sami odolali v dalším oslabení při Kuldově pobytu na trestné lavici.

V 13. minutě už měli svěřenci trenéra Petera Russella dvoubrankový náskok. Po Jonesově přihrávce dostal puk z levého kruhu do lotyšské branky bruslí Neilson. Sudí Dehaen s MacFarlanem po dlouhém zkoumání situace u videa gól uznali.

Lotyši marně dobývali Bownsovu branku. Povedlo se jim to až v čase 24:17, kdy Jelisejevsovu střelu zpoza pravého kruhu vykopl britský gólman betonem a Batna dorazil puk do odkryté branky. Za 127 sekund ale Britové opět vedli o dva góly. Hook se z pravého kruhu trefil k protější tyči a Merzlikinse vystřídal Šilovs.

V 35. minutě se Lotyši dostali při přesilovce čtyř proti třem zpět na kontakt. Robert Bukarts nabil na levý kruh Jaksovi, který se trefil na bližší tyč nad Bownsovu vyrážečku.

Ve třetí třetině se Lotyši nadále tlačili za vyrovnáním. Džerinš z levého kruhu nezamířil přesně a v 49. minutě netrefil odkrytou branku zblízka Balcers. V čase 51:49 při Ehrhardtově trestu už smazal ztrátu Rihards Bukarts, který po Dzierkalsově přihrávce u levé tyče překonal Bownse bekhendovým zakončením.

A za 82 sekund už Lotyši vedli. Britům se stal osudným pokus Jonathana Phillipse o bodyček na Jakse, který sudí u videa vyhodnotili jako nedovolený. Dzierkalsovu přihrávku z pozice mezi kruhy usměrnil za Bownse Džerinš. Stav už se nezměnil ani v závěrečné power play.

Mistrovství světa v hokeji ve Finsku:

Skupina A (Helsinky):

Kazachstán - Německo 4:5 (2:3, 1:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 3. Starčenko, 16. Petuchov (Asetov, Samat Danijar), 40. Akolzin (Starčenko, Samat Danijar), 41. N. Michajlis (Sagadějev, Metalnikov) - 5. J. Müller (Bittner, Karachun), 17. Pföderl (Seider), 19. Fischbuch (Wagner, Seider), 26. Reichel (Gawanke, Noebels), 48. Ehliz (Wissmann, Bittner). Rozhodčí: Hansen (Nor.), Öhlund (Švéd.) - Beresford (Brit.), Niitylä (Fin.). Vyloučení: 3:2. Využití: 0:1. Diváci: 3124.

Sestavy:

Kazachstán: Šutov - Orechov, Blacker, Metalnikov, Dietz, Šalapov, Beketajev, Samat Danijar - Akolzin, Sagadějev, Starčenko - N. Michajlis, Valk, Savickij - Panjukov, Šesťakov, Ševčenko - Petuchov, Gurkov, Asetov - Rachmanov. Trenér: Jurij Michajlis.

Německo: Strahlmeier - Seider, M. Müller, Gewanke, J. Müller, Wissmann, Wagner, Bittner - Fischbuch, Michaelis, Ehliz - Pföderl, Reichel, Noebels - Karachun, Loibl, Schmölz - Kastner, Soramies, Ehl. Trenér: Toni Söderholm.

Švýcarsko - Francie 5:2 (0:2, 3:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 21. Hischier (Meier, Kukan), 33. Riat (Geisser, Hischier), 36. Ambühl (Corvi, Kukan), 52. Kukan (Herzog, Corvi), 60. Hischier (Herzog, Ambühl) - 5. Texier, 14. Claireaux (Texier, T. Bozon). Rozhodčí: Ingram, Lawrence (oba Kan.) - Kroyer (Dán.), Merten (Něm.). Vyloučení: 3:7. Využití: 1:0. Diváci: 3997.

Sestavy:

Švýcarsko: Berra - Siegenthaler, Kukan, Moser, Fora, Glauser, Geisser, Egli - Meier, Hischier, Riat - P. Suter, Simion, Malgin - Ambühl, Herzog, Corvi - Kurashev, Bertschy, Scherwey - Miranda. Trenér: Patrick Fischer.

Francie: Ylönen - Gallet, Auvitu, Llorca, Chakiachvili, Crinon, Thiry, Guebey - Claireaux, Texier, T. Bozon - Boudon, S. Treille, Rech - Bertrand, Ritz, Perret - Colotti, Leclerc, Fabre - K. Bozon. Trenér: Philippe Bozon.

Skupina B (Tampere):

Velká Británie - Lotyšsko 3:4 (2:0, 1:2, 0:2)

Branky a nahrávky: 6. Perlini (Myers, Neilson), 13. Neilson (Hook, Sam Jones), 27. Hook (O'Connor, Batch) - 25. Batna (Jelisejevs, Čukste), 35. Jaks (Roberts Bukarts, Dzierkals), 52. Rihards Bukarts (Dzierkals, Roberts Bukarts), 54. Džerinš (Dzierkals, Čukste). Rozhodčí: Dehaen (Fr.), MacFarlane (USA) - Sewald (Rak.), Synek (SR). Vyloučení: 7:5. Využití: 1:3. Diváci: 4860.

Sestavy:

Velká Británie: Bowns - D. Phillips, O'Connor, Ehrhardt, Clements, Tetlow, Sam Jones, Batch - Mosey, Conway, Perlini - Lake, Neilson, Dowd - J. Phillips, Myers, Hook - Lachowicz, Duggan, Waller - Ferrara. Trenér: Peter Russell.

Lotyšsko: Merzlikins (27. Šilovs) - Zile, Jaks, Rubins, A. Kulda, Čukste, Sotnieks, Mamčics - Balcers, Abols, Keninš - Dzierkals, Džerinš, Rihards Bukarts - Jelisejevs, Batna, Roberts Bukarts - Veinbergs, Marenis, Smirnovs - Krastenbergs. Trenér: Harijs Vitolinš.

Švédsko - Norsko 7:1 (1:0, 4:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 12. Peterson (E. Gustafsson, Nylander), 28. Nylander (E. Gustafsson, Peterson), 29. Peterson (Grundström, Tömmernes), 32. Asplund (Kellman), 38. Wallmark (Dahlin, Bemström), 44. Friberg (O. Lang, Aman), 50. Asplund (Nylander, Wallmark) - 41. Fladeby (Johannesen, K. Olimb). Rozhodčí: Šír (ČR), Ansons (Lot.) - Briganti (USA), Obwegeser (Švýc.). Vyloučení: 4:5. Využití: 4:0. Diváci: 3707.

Sestavy:

Švédsko: Hellberg - A. Larsson, Dahlin, E. Gustafsson, M. Pettersson, Tömmernes, A. Lindholm, Pudas - Nylander, Wallmark, J. Nordström - Bemström, Kellman, Asplund - C. Klingberg, Peterson, Grundström - Aman, Friberg, O. Lang - A. Bengtsson. Trenér: Johan Garpenlöv.

Norsko: Arntzen - Johannesen, Lilleberg, Krogdahl, Nörstebö, Rokseth, Kasastul, Bull - K. Olimb, M. Olimb, Fladeby - Martinsen, Haga, Röymark - Hoff, Trettenes, Jakobsson - Salsten, Brekke Henriksen, Rönnild - od 41. navíc Geheb. Trenér: Petter Thoresen.