Slováci napravili debakl a míří za postupem. Kazachstán se blýskl rekordní kanonádou

Aktualizováno 29. 5. 2021 21:51
Hokejisté Slovenska na mistrovství světa porazili Dánsko 2:0 a postoupili na první misto ve skupině A. Důležitý krok ke čtvrtfinále udělali i Rusové, když 4:1 přehráli Švýcary. Kazachstán rozdrtil Itálii 11:3 a postarali se o zatím nejvyšší výhru turnaje.

Ve skupině B mají Kazaši s 10 body po šesti zápasech velkou šanci na postup do čtvrtfinále. Nováček elitní kategorie by mohl historicky první účast v play off zpečetit v pondělním posledním utkání proti Norsku.

Pětatřicetiletý kapitán Roman Starčenko se podílel na kanonádě pěti body za dvě branky a tři asistence, Curtis Valk zaznamenal gól a tři nahrávky.

Kazaši hrají mezi elitou poprvé od roku 2016, kdy v Rusku sestoupili z 16. místa zpět do skupiny A divize I. Na světových šampionátech je jejich nejlepším počinem 12. místo z roku 2005 z turnaje v Rakousku. Čtvrtfinále si zahráli jen na olympijských hrách v Naganu v roce 1998, kde nakonec skončili osmí.

Kazaši se ujali vedení ve 3. minutě, kdy v přesilové hře při vyloučení Stefana Giliatiho uvolnil Valk Starčenka a pětatřicetiletý útočník si připsal desátý gól ve 28. duelu mezi elitou na MS. V 25. minutě nejprve nevyužil možnost na zvýšení náskoku Anton Sagadějev a vzápětí Italové vyrovnali. Alex Petan našel bekhendovou přihrávkou volného Angela Miceliho, který si přehodil puk na forhend a zasunul je za bezmocného Nikitu Bojarkina.

Po polovině utkání italský brankář Justin Fazio nestačil na zakončení nekrytého Jegora Petuchova. Za 148 sekund překvapil z pravé strany z úhlu Fazia Jevgenij Rymarev.

Po 91 sekundách třetí třetiny získal už tříbrankový náskok pro Kazachstán při Petanově vyloučení Nikita Michajlis, který u levé tyče proměnil Starčenkovu ideální přihrávku a připsal si třetí gól na turnaji. Hned za 12 sekund sice po průniku Markuse Gandera snížil z dorážky Peter Hochkofler, ale ve 47. minutě při trestu Stefana Marchettiho Kazaši využili další přesilovku díky Valkovi.

Za 49 sekund ujel Arťom Lichotnikov a vyzrál na Fazia blafákem do forhendu. Po své premiérové brance ve třetím utkání na MS přidal v 50. minutě po rychlém průniku i další a Fazia nahradil Davide Fadani. Za 73 sekund se prokličkoval ke korekci stavu Petan, ale v 55. minutě tři vteřiny po skončení italského oslabení překonal náhradníka v brance tečí Kirill Panjukov.

Kazaši si proti odevzdanému sokovi ještě s chutí zastříleli. Hochkoflerovo vyloučení potrestal Starčenko, z levého kruhu se trefil Viktor Svedberg a osm sekund před koncem dovršil výsledek v přesilovce pět na tři Jegor Šalapov.

Slováci rozhodli ve třetí třetině

Hokejisté Slovenska porazili Dánsko 2:0. Díky čtvrté výhře z pěti zápasů v Rize se ve skupině A dotáhli s 12 body na vedoucí Rusko, které má výrazně lepší skóre. Slováci rozhodli až ve třetí třetině. Vítězný gól vstřelil ve 48. minutě útočník Peter Cehlárik, pojistku přidal obránce Adam Jánošík. Nulu vychytal díky 24 úspěšným zásahům brankář Július Hudáček.

Slovenští hráči měli během úvodní třetiny výraznou střeleckou převahu (13:4), ale ztroskotávali na Dahmovi. Dánský gólman vychytal postupně Kňažka, Faška-Rudáše i Studeniče, který se na něho řítil v polovině prvního dějství sám. Oba celky si pak zkusily hru v početní výhodě, zahřál se při ní i Hudáček, ale bezbrankový stav se nezměnil.

Záhy po návratu ze šaten zvládl nelehkou chvilku Hudáček, v pádu však dokázal pokus obránce Markuse Lauridsena od hrazení zlikvidovat. Buc zkoušel štěstí z úhlu, Dahm si prostor u bližší tyčky pokryl. V posledních sekundách před druhou přestávkou se ocitl ve skvělé pozici pro zakončení Lantoši, ale i jeho Dahm vychytal.

Hudáček se vyznamenal i v nástupu do třetí části, když zastavil Madsena. Slováci se dočkali ve 48. minutě, kdy Lantoši hledal prudkou přihrávkou od postranního mantinelu před brankou Hrivíka, puk se však odrazil přímo na hůl Cehlárika a ten snadno otevřel skóre. Nejproduktivnější hráč dosavadního průběhu turnaje krátce nato neuspěl v další šanci.

Napravil to však v 53. minutě Jánošík a vnesl klid do slovenských řad. Dánové se přesto nevzdávali a 80 sekund před koncem Dahm doslova skočil na střídačku. Největší šance ale přišla až těsně před závěrečnou sirénou, ani Storm ale Hudáčkovi čistý štít nepokazil.

Rusové hladce přehráli Švýcary

Sborná rozhodla duel se Švýcarskem třemi góly v poslední desetiminutovce a udělala důležitý krok k postupu. Třemi body za dvě branky a nahrávku se na vítězství podílel útočník Sergej Tolčinskij.

Do dějiště turnaje v sobotu dorazil hvězdný ruský brankář Sergej Bobrovskij, jemuž v NHL skončila s Floridou sezona po vyřazení v úvodním kole play off, nastoupit ale kvůli povinné šestidenní karanténě nemohl. Branku tak strážil opět Samonov, jenž dosud zastával post týmové jedničky.

V oboustranně opatrném boji to byl právě Samonov, kdo musel vytáhnout první výraznější zákrok. V deváté minutě při útoku tři na tři nebezpečně zakončoval Diaz. O chvilku později minul při přesilovce ranou z úhlu jeho spoluhráč Meier.

Ve druhé části se Rusové ubránili při svém druhém a zároveň posledním oslabení. Skrumáž před brankovištěm ležícího gólmana Berry nepropálil po polovině utkání tvrdou ranou Něstěrov. Rusové pak potrestali jediný prohřešek Švýcarů v celém utkání. Burdasov se protáhl podél hrazení, využil místa před sebou a nechytatelně zakončil k pravé tyčce.

Hodně vzruchu nabídla 39. minuta. Voronkov v ní orazítkoval tyčku, hned vzápětí na druhé straně našel Hofmann skvěle Herzoga, jenže ten netrefil zblízka kotouč ideálně. Puk jen díky teči jednoho ze soupeřů mířil na branku, ale skončil rovněž na její konstrukci.

Přečíslení ve 47. minutě zakončoval Andrighetto, jenže z ideální pozice mezi kruhy těsně minul. Jen o chvilku později vyrovnal po skvělé Ambühlově nahrávce Hischier. Švýcaři si ale vyrovnání dlouho neužili - jen dvě minuty a 14 sekund.

Karnauchov využil nabídku od Tolčinského, jenž mu nahrál jednoruč vsedě, a zakončil bekhendem zblízka mezi Berrovy betony. Sám Tolčinskij zvýšil o dvě a čtvrt minuty později bekhendovým blafákem. Při závěrečné power play Švýcarů zachránila Samonova horní tyčka při teči Kurasheva. Poslední slovo měl v čase 59:58 opět Tolčinskij.

Norové jsou ze hry venku

Američané získali na Seveřany do poloviny zápasu dvoubrankové vedení díky Conoru Garlandovi a Tageu Thompsonovi, v 55. minutě zkorigoval výsledek Ken André Olimb.

Norové potřebovali po pátečním vítězství nad domácím Lotyšskem 4:3 po samostatných nájezdech proti Američanům uspět, ale v polovině úvodní části nabídli soupeři špatným střídáním přesilovou hru a inkasovali. Po střele Zaca Jonese uspěl nadvakrát před Henrikem Haukelandem Garland, k němuž se po prvním nepřesném pokusu odrazil puk zpět od zadního mantinelu.

Zvýšit náskok mohl Kevin Rooney, ale neuspěl. V závěru první třetiny nevyužili Norové přesilovku. Ve 24. minutě dostal při vyloučení Maxe Krogdahla puk do Haukelandovy branky Garland, ale sudí si ověřili u videa, že ho tam posunul rukou. V čase 27:12 se po akci Ryana Donata dostal k puku Thompson a na druhý pokus skóroval.

Při trestu Matta Roye mohl ještě před polovinou utkání snížit Mats Rosseli Olsen, ale Oettinger jeho bekhendový pokus dokázal vleže ukrýt v lapačce. V závěru druhé části pomohla po protiútoku Rooneyho Norům levá tyč.

Ve 48. minutě mohl pojistit náskok Američanů Connor Mackey, ale trefil také tyč. V čase 54:57 přišel Jake Oettinger o čisté konto, když se na levém kruhu dostal k puku Ken André Olimb a bekhendem trefil bližší horní roh branky. Těsný náskok ale favorit uhájil.

Obhájci titulu jsou blízko

Finové vyhráli nad Německem 2:1, vedou se 13 body z pěti zápasů tabulku skupiny B a mají na dosah postup do čtvrtfinále. V 52. minutě rozhodl útočník Buffala Arttu Ruotsalainen po přihrávce devatenáctiletého Antona Lundella, který dal v utkání úvodní gól. Němci po stoprocentní bilanci z úvodních tří zápasů podruhé za sebou nebodovali.

Finové měli převahu a vedení se dočkali v 7. minutě, kdy hned po osmi sekundách potrestal vyloučení Moritze Seidera Lundell. Talentovaný útočník IFK Helsinky se v pravém kruhu pohotově opřel do přihrávky Tonyho Sunda a připsal si v pátém utkání na turnaji třetí branku.

V polovině úvodní části mohl vyrovnat Marcel Noebels, který se zpoza branky natlačil před Jussiho Olkinuoru, který ale puk za svá záda nepropustil. V 16. minutě Němce podržel gólman Mathias Niederberger při šanci Nika Ojamäkiho.

Ve druhé třetině Finové přestříleli soupeře v poměru 11:2, přesto ji prohráli 0:1. Ve 28. minutě přenechal Stefan Loibl puk u modré čáry Korbinianu Holzerovi, který zamířil přesně k levé tyči. Otočit stav mohl při vyloučení Miiky Koivista Leonhard Pföderl, ale nezamířil z levého kruhu přesně.

Na začátku třetí třetiny se snažil strhnout vedení zpět na finskou stranu tečující Jere Innala a neuspěl ani ve 46. minutě Teemu Turunen. V čase 51:26 na sebe natáhl při brejku dva bránící hráče Lundell, našel Ruotsalainena a ten rozhodl. Pojistit náskok mohl unikající Innala, ale neuspěl. V poslední minutě při power play měl možnost vyrovnat Markus Eisenschmid, Olkinuora však zasáhl.

Mistrovství světa v hokeji v Rize:

Skupina A (Olympijské sportovní centrum):

Švýcarsko - Rusko 1:4 (0:0, 0:1, 1:3)

Branky a nahrávky: 49. Hischier (Ambühl) - 36. Burdasov (Galimov), 51. Karnauchov (Tolčinskij, Barabanov), 53. Tolčinskij (Slepyšev, Provorov), 60. Tolčinskij (Barabanov, Karnauchov). Rozhodčí: Bruggeman (USA), Gouin - McCrank (oba Kan.), Constantineau (Fr.). Vyloučení: 1:2. Využití: 0:1. Bez diváků.

Švýcarsko: Berra - Diaz, Geisser, Siegenthaler, Loeffel, Frick, Heldner, Alatalo - Simion, Corvi, Hofmann - Kurashev, Hischier, Ambühl - Andrighetto, Vermin, Meier - Scherwey, Bertschy, Herzog - Rod. Trenér: Patrick Fischer.

Rusko: Samonov - Zadorov, Něstěrov, Provorov, Gavrikov, Rafikov, Ožiganov - Šalunov, Voronkov, Slepyšev - Barabanov, Karnauchov, Tolčinskij - Burdasov, I. Morozov, Galimov - Timkin, Kameněv, Švec-Rogovoj. Trenér: Valerij Bragin.

Slovensko - Dánsko 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 48. Cehlárik (Hrivík, Lantoši), 53. Jánošík (Lantoši, Hrivík). Rozhodčí: Arsons (Lot.), Heikkinen - Sormunen (oba Fin.), Zunde (Lot.). Vyloučení: 3:1. Bez využití. Bez diváků.

Slovensko: J. Hudáček - Gernát, Kňažko, Bučko, Ďaloga, Jánošík, Grman, Gachulinec - Cehlárik, Hrivík, Lantoši - Studenič, Krištof, Faško-Rudáš - Skalický, Miloš Roman, Kelemen - Slafkovský, Buc, Liška. Trenér: Craig Ramsay.

Dánsko: Dahm - Lassen, M. Lauridsen, Jensen Aabo, O. Lauridsen, Kristensen, Nicholas Jensen, O. Larsen - Nicklas Jensen, Jakobsen, Meyer - Storm, Jesper Jensen, Hardt - From, True, Asperup - Olesen, Madsen, Poulsen. Trenér: Heinz Ehlers.

Skupina B (Arena Riga):

Itálie - Kazachstán 3:11 (0:1, 1:2, 2:8)

Branky a nahrávky: 25. Miceli (Petan, Frank), 42. Hochkofler (Gander), 51. Petan - 3. Starčenko (Valk, N. Michajlis), 33. Petuchov (Asetov, Stěpaněnko), 35. Rymarev (Šin, Blacker), 42. N. Michajlis (Starčenko, Valk), 47. Valk (Starčenko), 48. Lichotnikov, 50. Lichotnikov (Makljukov, Šalapov), 55. Panjukov (Dietz, Starčenko), 57. Starčenko (Valk), 58. Svedberg (Šesťakov, Sagadějev), 60. Šalapov (Asetov, Lichotnikov). Rozhodčí: Gofman (Rus.), Sidorenko - Goljak (oba Běl.), Šalagin (Rus.). Vyloučení: 9:5, navíc Hochkofler (It.) 10 min. Využití: 0:5. Bez diváků.

Itálie: Fazio (50. Fadani) - Pietroniro, Trivellato, Spornberger, Glira, Miglioranzi, Hochkofler, Marchetti, Gios - Frank, Petan, Miceli - Frigo, Bardaro, Gander - Andergassen, Giliati, Cassetti - Magnabosco, Deluca, Pitschieler. Trenér: Giorgio De Bettin.

Kazachstán: Bojarkin - Dietz, Makljukov, Svedberg, Blacker, Šalapov, Stěpaněnko - Ševčenko, Sagadějev, Akolzin - N. Michajlis, Valk, Starčenko - Šin, Šestakov, Rymarev - Panjukov, Asetov, Savickij - Lichotnikov, Petuchov. Trenér: Jurij Michajlis.

Norsko - USA 1:2 (0:1, 0:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 55. K. A. Olimb (Rosseli Olsen) - 11. Garland (Z. Jones, T. Thompson), 28. T. Thompson (Donato, M. Roy). Rozhodčí: Sternat (Rak.), Tscherrig (Švýc.) - Merten (Něm.), Obwegeser (Švýc.). Vyloučení: 4:5. Využití: 0:1. Bez diváků.

Norsko: Haukeland - Lilleberg, Holös, Lesund, Espeland, Kaasastul, Krogdahl, Björgvik Holm - Pettersen, K. A. Olimb, Rosseli Olsen - Haga, Trettenes, T. Lindström - Solem, M. Olimb, Valkvae Olsen - Röymark, Salsten, Kristiansen - Hoff. Trenér: Petter Thoresen.

USA: Oettinger - Wolanin, M. Roy, Z. Jones, Tennyson, Ch. Wideman, Mackey, Clendening, Hellickson - Robinson, Rooney, Beniers - Donato, Drury, T. Thompson - Robertson, T. Moore, Garland - Abdelkader, Blackwell, Labanc - B. Boyle. Trenér: Jack Capuano.

Německo - Finsko 1:2 (0:1, 1:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 28. Holzer (Loibl, Plachta) - 7. Lundell (Sund, Innala), 52. Ruotsalainen (Lundell). Rozhodčí: Fraňo, Šír - Ondráček (všichni ČR), Synek (SR). Vyloučení: 3:3. Využití: 0:1. Bez diváků.

Německo: Niederberger - Seider, M. Müller, Holzer, J. Müller, Nowak, Wagner, Gawanke - Rieder, Krämmer, Kühnhackl - Pföderl, Noebels, Peterka - Eisenschmid, Loibl, Plachta - Tiffels, A. Eder, Kastner - Fischbuch. Trenér: Toni Söderholm.

Finsko: Olkinuora - Sund, Koivisto, Määttä, Kaski, Ohtamaa, Pokka, P. Lindbohm, Nousiainen - Mäenalanen, Björninen, Anttila - Ruotsalainen, Lundell, Ojamäki - Innala, Kontiola, Pakarinen - J. Sallinen, Ruohomaa, Turunen. Trenér: Jukka Jalonen.