21:52 Černák (Sekera)
24:58 Tatar (Sukel')
55:54 Krištof (Marinčin)
12:05 DeBrincat (Kane, Eichel)

Dobrý den, vítejte u sledování online přenosu z utkání mezi Slovenskem a USA v rámci MS v hokeji 2019 na Slovensku. Duel začíná 10.5. ve 20:15.

Bitvy na hokejovém mistrovství světa se už rozhořely odpoledne. V obou z pořadatelských měst se od 16:15 hrálo utkání. A jednou uspěl favorit, jednou spíš outsider. Rusko si poradilo v úvodním zápase skupiny B v Bratislavě s Norskem 5:2, dařilo se jim především v početní převaze. Nedařilo se však Kanadě, která bez největší hvězdy Johna Tavarese prohrála s mladým týmem Finska. Od 20:15 vstoupí do turnaje čeští hokejisté proti Švédům, my se však budeme věnovat zápasu našich východních sousedů a zároveň domácího týmu. Slováci si překvapivě zvolili jako své hrací místo Košice a ve Steel Areně je na úvod čeká možná ten vůbec největší test. Proti nim totiž bude stát výběr USA v čele s Patrickem Kanem.

Můžete se také podívat na podrobný rozpis turnaje hraného v Bratislavě a Košicích.

Mapovat pro vás budeme samozřejmě i úvodní duel českého týmu proti Švédsku. Více informací včetně sestav najdete v našem online přenosu z tohoto utkání.

Slováci budou doma chtít uspět a hlavním cílem je postoupit ze základní skupiny do čtvrtfinále. K tomu by měly pomoct o posily ze zámoří. Obranné řady přijeli vyztužit Sekera, Černák, Jaroš nebo Marinčin, v útoku se budou o branky starat Tatar s Pánikem. Velkou roli by měl hrát také téměř čtyřicetiletý Ladislav Nagy, mistr světa z roku 2002. V bráně dnes naskočí Patrik Rybár, který by se měl prát o pozici jedničky s Markem Čiliakem. Z konečné nominace ale překvapivě vypadl třinecký Tomáš Marcinko, s jehož účastí na domácím šampionátu se počítalo. Nemoc léčí naopak jiný finalista Extraligy Libor Hudáček. Útočník Liberce dnes nebude moct naskočit do hry.

Jenže proti domácím bude stát papírově nejsilnější tým košické skupiny. Spojené státy tento rok přivezly na šampionát silnější tým než jejich zámořští rivalové z Kanady. Jedinou slabinou by mohl být brankářský post, kde bude roli jedničky plnit ne zrovna rozchytaný Cory Schneider z New Jersey. Obraně bude šéfovat velezkušený Ryan Suter, který bude mít po svém boku jak mladé kolegy, tak i zkušenější harcovníky z NHL. Kapitolou samo o sobě je americká ofenzíva. Kapitánem a tahounem bude Patrick Kane, který letos zaznamenal v NHL 110 bodů a minulý rok na mistrovství bodoval v desíti zápasech dvacetkrát. K němu se přidají další hvězdy jako Gaudreau, Larkin, Kreider, mladé, ale už zkušené esa jako Eichel, Keller či DeBrincat nebo očekávaná jednička letošního draftu Jack Hughes. Síla tohoto výběru je tedy obrovská.

Náš východní soused nastoupí v této sestavě. V bráně bude Patrik Rybár, před kterým bude stát silná obrana sestavená z hráčů NHL i KHL. Lídrem by měl zkušený Andrej Sekera, který je taky kapitánem týmu. O branky by se pak měli starat především Tatar s Pánikem.

Takto do dnešního duelu vstoupí výběr USA. Obrovská ofenzivní síla rozdělená do třech formací, navíc i čtvrtá může udeřit. Zajímavé je, že největší hvězda a kapitán týmu Patrick Kane bude hrát ve formaci s osmnáctiletým Jackem Hughesem, který by měl jít v červnu na draftu první na řadu. Rychlý centr ovládl bodování mistrovství světa do osmnácti let a stejně jako jeho vrstevník Kakko se představí poprvé na mužském turnaji.

V přípravě s Norskem se netardičním zakončením trestného střílení blýskl útočník Richard Pánik. Slovenští fanoušci věří, že útočník Arizony se prosadí i dnes.

Po úvodním ceremoniálu, který čítal kulturní vložku i projev prezidenta slovenského hokejového svazu, jsou na ledě už oba týmy. Slovensko bude hrát v modrých dresech, Spojené státy v dresech bílých.

Utkání Slovenska s USA v Košicích právě začalo.

0:35

Velká šance USA hned v úvodu. Slovenský tým propadl a Gaudreau s DeBrincatem mohli jet 2 na 1. Jenže DeBrincat byl po přihrávce playmaykera Calgary v těžkém úhlu a bránu netrefil.

1:43

Quinn Hughes nahazoval puk, který tečoval Eichel, branku Rybára však minul.

1:50

Lantoši poprvé prověřil Schneidera v bráně USA.

2:59

Slováci se osmělují, k zakončení se dostala také elitní formace domácích. Pánik ale pálil z úhlu, Schneider si s ní tak poradil.

4:02

Slovensko se nezaleklo top soupeře a po čtyřech minutách se ujímají vedení. Nagy našel Studeniče, ten sice Schneidera nepřekonal, jenže brankáři USA puk vypadl za bránu. Studenič ale objel bránu a naservíroval puk Sukel'ovi, který do odkryté brány otevřel skóre.

5:40

Ryan Suter po vyhraném buly pálil, Rybár ale zakročil.

V komerční přestávce se podívejte, jaká radost panovala na tribunách Steel Areny po brance domácího týmu.

8:15

Hanifin pálil z první od modré čáry, Jack Hughes ji ještě tečoval nad bránu Rybára.

10:32

Jack Eichel se krásně prosmýkl do šance, jenže po parádní kličce bekhdem přestřelil bránu.

10:54

Poprvé v zápase se vylučuje. Mario Lunter poslal k zemi nedovoleně Eichela. USA si zahraje první přesilovou hru.

12:05

Americká přesilovka k ničemu nevedla, nakonec se elitní formace USA dočkala srovnání. Jack Eichel nejprve křižnou přihrávkou na Kana rozhodil obranu Slovenska. Kapitán favorita poté puk podržel a žabičkou vybídl ke střele z mezikruží svého kolegu z Chicaga DeBrincata, který parádní střelou Rybára prostřelil.

13:12

Jack Hughes a jeho enormní talent v akci. Mladíček se protáhl až k bráně slovenského týmu a hledal před prázdnou bránou Van Riemsdyka. Tomu ale naštěstí pro domácí Sekera zablokoval hokejku.

14:32

Patrik Rybár musel zasahovat betonem proti střele Kellera po odrazu od mantinelu.

16:00

Po delším čase musel do akce Schneider, pokus Lišky z větší vzdálenost mu však příliš problémů neudělal.

16:45

Koch vypálil dělovku od modré čáry, která trefila Schneidera do masky. Studenič se snažil na brankovišti dorážet, ale k puku se nedostal.

18:20

Eichel s Kellerem si vyměňovali kotouč ve útočném pásmu, ale nakonec se nedostali ke střele, vše překombinovali.

Ještě v posledních vteřinách se z otočky pokoušel pálit Van Riemsdyk, jeho pokus ale zamířil nad bránu Rybára. První třetina tak skončila 1:1.

První třetina dopadl pro domácí tým velmi dobře. V úvodu využili bouřlivé atmosféry a laxnosti hráčů USA. Po čtyřech minutách se po výborné práci Nagyho se Studeničem prosadil Sukel' (viz příloha). Spojené státy se ale nedokázali smířit s takovým stavem. Přitlačili a vybojovali si přesilovku, kterou využili. Nadále se snažili dominovat, ale většinu akcí překombinovávali.

Před začátkem druhé třetiny se můžete podívat také na vyrovnávací gól USA.

Druhá třetina právě začala.

20:23

DeBrincat ztratil puk, Tatar se vydal dopředu, ale jeho střelu zablokoval Ryan Suter.

21:08

Slováci dnes nejvíc hrozí svou druhou formací. Takřka čtyřicetiletý Ladislav Nagy střílel z pravého kruhu, Schneiderovi navíc dobře clonil Studenič. Nakonec si brankář USA poradil.

21:21

První přesilovka pro Slovensko, rady Skjei trefil do obličeje Nagyho.

21:36

Američané půjdou do tří. Ryan Suter si počínal nedovoleně a slovenský tým bude hrát minutu a 45 vteřin přesilovku 5 proti 3.

21:52

Domácí hráči se podruhé ujímají vedení a využívají přesilovku 5 proti 3. Sekera si dvakrát vyměnil puk s Černákem a obránce Tampy Bay parádní ránou propálil Schneidera.

23:36

Slováci hráli výborně i pokračující přesilovku pěti proti čtyřem, další branku však nepřidali a odpovědět teď budou chtít Spojené státy.

24:58

Laxnost obrany USA domácí znovu trestají. Skvělý vstup do druhé třetiny potvrzuje i elitní slovenská řada. Sukel' našel před brankou úplně volného Tatara, který prostřelil brankáře New Jersey.

26:46

Keller krásně přenechal do tandemu Quinnu Hughesovi, ten ještě našel před bránou Eichel, Rybár ale byl připravený.

27:48

Američané vůbec netuší, co mají hrát proti aktivně napadajícím Slováků. V akci byl teď Zigo, jeho střelu z levého kruhu ale Schneider vyrazil.

29:22

Fox spíše nahazoval na bránu, chtěl, aby někdo z jeho spoluhráčů tečoval jeho puk. Nakonec však prošel bez povšimnutí až k Rybárovi, který si s ním nadvakrát poradil.

31:00

Přečíslení USA, jenže Fox po přihrávce Gaudreaua z jasné pozice ještě přihrával místo toho, aby střílel.

31:45

Lantošiho rychlost dělá favoritovi problémy, jenže ani Lantoši, ani Nagy z bekhendu Schneidera nepřekonali.

33:13

Hanifin pálil z pravého kruhu, skvěle chytající Rybár ale byl opět připraven.

35:40

Nagy pálil z první, těsně ale minul bránu. Slovenský výkon je dnes opravdu excelentní.

38:40

USA se snaží, ale nemohou se dostat do zakončení, Slováci jsou všude, po letě létají.

39:35

Eichel si pohrál se soupeři, jenže jeho střela mířila nad bránu.

Druhá třetina skončila a Slovensko vede stále 3:1 po fantastické druhé třetině.

Slovensko zažívá neuvěřitelnou hokejovou euforii. V druhé třetině proti obrovskému favoritovi během prvních pěti minut dvakrát zakončili. Nejprve využil domácí tým přesilovku pěti proti třemu, což je tak nakoplo, že v energickém výkonu pokračovali celou třetinu. Třetí trefu přidal Tatar a co víc, USA mělo štěstí, že rozdíl je jen dvoubrankový. Tak moc dobře hráli slovenští hokejisté.

Rozdílový gól na 2:1 vstřelil po této parádní dělovce obránce Erik Černák.

V Košicích začala třetí třetina.

40:10

Hned v úvodu pálil DeBrincat, Rybár ale zasáhl.

40:58

Nagy zkoušel pálit, ale minul.

41:14

Kane našel na brankovišti Van Riemsdyka, ten ale nedokázal z velké blízkosti zasunout do odkryté brány. Jeho pokus bruslí zastavil Jaroš.

42:30

Keller se dvakrát stahovačkou uvolnil, ale nedokázal vystřelit.

44:50

Jack Hughes vypálil z ostrého úhlu a trefil horní tyč nad ramenem Rybára. Z hranice brankoviště poté opět dorážel Van Riemsdyk, jenže ani teď puk nedostal do brány.

46:35

Skvělé střídání slovenského týmu. Kapitán Andrej Sekera podržel kotouč, zatáhl ho za bránu, naservíroval jej Bucovi, ten ale z dobré pozice nepropálil Schneidera.

47:40

Kane s Jackem Hughesem měli výborné střídání, poté našli i Skjeie najetého na vrcholuk kruhů, střela obránce New York Rangers ale Rybára nepřekvapila.

50:21

Marinčinova rána byla zablokována.

53:01

Robert Lantoši podrazil Adama Foxe a nabídl Američanům druhou přesilovku. Tu první favorizovaný tým využil.

53:30

Van Riemsdyk zkoušel z úhlu překvapit Rybára, to se mu ale nepovedlo.

53:50

Slováci zahrozili i při oslabení, hrají skvěle.

55:00

Američanům se přesilový hra vůbec nepodařila. Vteřinu před jejím koncem a 5 minut před koncem je stav stále 3:1.

55:19

Lantoši odpočatý z pobytu na trestné lavici nakopl vrtule, ujel kompletně všem americkým hráčům, ale puk přes Schneidera neprocpal, i když americký brankář moc jistý zákrok nepředvedl.

55:54

A je hotovo, slovenská hokejová pohádka na úvod šampionátu pokračuje. Američané opět působili v obranném pásmu bezradně a příliš bohorově, čehož slovenský tým využil. Krištof zachytil puk na modré čáře, posunul se kousek kupředu a i díky clonícímu Tatarovi prostřelil Schneidera.

58:16

Patrik Rybár předvedl další parádu. Alec Martinez už pálil do odkryté brány, když se v tom zjevil ve skoku slovenský brankář a senzačně jej vyrazil.

Je konec, Slovensko vyhrálo s USA 4:1.

Podívejte se, jak reagovalo slovenské publikum na čtvrtou branku.

Neuvěřitelné se stalo skutečností. Slovenský tým na úvod domácího šampionátu překvapili naprosto všechny, když dokázali přehrát velkého favorita u USA. Tým plný hvězd NHL včetně Patricka Kana nestačil na slovenský tým v nasazení, bojovnosti, napadání. Američané působili laxně, měli tendenci všechny akce překombinovat. To Slováci hráli jednoduše, dostali se soupeři po kůži, navíc k tomu výborně bránili předbrankový prostor a skvěle chytal také Patrik Rybár. Takový start fanoušci v Košicích nejspíš nečekali. Hvězdný tým se bude muset do příště zlepšit.

Ode mě je to pro dnešek vše, děkuji za pozornost a přeji hezký zbytek večera. Třeba se zbytkem online přenosu českého utkání se Švédskem.