14:21 Lindbohm (Savinainen, Rajala)
16:11 Kakko (Mikkola, Manninen)
49:52 Kakko (Mikkola)
59:45 Kakko (Manninen)

Dobrý den, vítejte u sledování online přenosu z utkání mezi Slovenskem a Finskem v rámci MS v hokeji 2019 na Slovensku. Duel začíná 11.5. ve 20:15.

Úvodní den mistrovství světa přinesl nejedno velké překvapení. Český tým nebyl v utkání se Švédy favoritem, přesto dokázali tým s dvaceti hráči ze zámoří porazit 5:2. Podobně překvapivá byla také výhra Finska nad Kanadou. Seveřané přijeli na Slovensko s 18 nováčky, jen se dvěma hráči NHL, přesto zaskočili výběr složený z hvězd zámořské soutěže. Činil se především osmnáctiletý talent Kampo Kakko. O největší šok se však postaral domácí tým Slovenska. Ten nastoupil proti all-star výběru USAv čele s Patrickem Kanem. A po naprosto úchvatném výkonu obrovského favorita za bouřlivé atmosféry v Košicích porazil 4:1. A právě duelu dvou překvapivých vítězů se dnes budeme věnovat.

V naší infografice se můžete podívat, jaké výsledky se udály v odpoledním programu. Ve hře byli porvé například Švýcaři nebo Němci a úplnou premiéru na šampionátu má za sebou Velká Británie.

Domácí Slovensko totiž čeká duel s Finskem a vítěz by mohl hodně nakročit ke kýženému postupu do čtvrtfinále. Oba týmy porazily velkého zámořského favorita. Finové využili kanadské nesehranosti a delšího času, který je třeba ke zvyknutí si na daleko širším kluzišti. Především v první třetině měli Finové navrch, přesto to po ní bylo jen 1:1. V té druhé naopak byl severský tým pod tlakem, jenže podržel jej gólman Lankinen. V třetím dějství Finové zužitkovali nabídnutou přesilovku a své vedení už nepustili. Výborně se uvedl osmnáctiletý talent Kaapo Kakko, který se uvedl dvěma brankami. Na svůj výkon by chtěl navázat určitě i dnes.

Kaapo Kakko na MS 2019 ve finále Finska proti Kanadě.
Kaapo Kakko na MS 2019 ve finále Finska proti Kanadě. | Foto: Reuters

V sestavě slovenského týmu došlo jen k jediné změně. Vzhledem k tomu, že hrají domácí hráči druhý den po sobě, rozhodli se trenéři k prostřídání gólmanů. Místo včera vynikajícího Patrika Rybára tak naskočí Marek Čiliak. V opoře Komety mají ale Slováci dalšího skvělého gólmana, nemělo by to tak jít o žádné oslabení. Sestava jinak zůstává stejná jako včera.

Jenže pokud si Finové odnesou sebevědomí z utkání s Kanadou, Slováci ho budou mít ještě větší. Před domácím publikem ve Steel Areně totiž porazili nejsilnější americký tým za poslední dekádu 4:1. Využili nebetyčné laxnosti a bohorovnosti amerických hráčů. Ti vše překombinovávali, hledali složitá řešení a nestříleli. Slováci skvěle napadali, po ledě létali a získávali jeden puk za druhým. V obranném pásmu navíc skvěle zahustili prostor před bránou, takže byly hvězdy USA nuceny hrát ve velké vzdálenosti od brankáře Rybára. A když už se přiblížili, slovenský gólman polapil takřka vše. Komplexní výkon zajistil pořádající zemi velkou psychickou vzpruhu do dalších bitev.

Tomáš Tatar slaví gól na 3:1 v zápase Slovensko - USA na MS 2019
Tomáš Tatar slaví gól na 3:1 v zápase Slovensko - USA na MS 2019 | Foto: Reuters

V tomto složení naskočí do utkání Finové. Zatímco Slováci udělali změnu v brankovišti, severeský celek věří Kevinu Lankinenovi, který se ve výborném světle představil včera proti Kanadě. Pochopitelně zbytek sestavy zůstává stejný.

Zveřejnil(a) Leijonat dne 07. November 2013

Sledovat pochopitelně můžete i online přenos utkání českých hokejistů. Ty čeká po včerejší vítězné premiéře duel s Norskem. Do toho naskočí v bráně Šimon Hrubec.

Oba týmy už jsou na ledě, Slováci opět v modrých dresech, Fini dnes v bílém.

Utkání v Košicích právě začalo.

0:20

Hned od úvodu panuje ve Steel Areně bouřlivá atmosféra, která opět požene domácí tým kupředu.

1:09

Rajala kroužil po útočném pásmu, jenže z otočky poté trefil jen svého spoluhráče Lindbohma.

3:18

Pánik přenechal do druhé vlny Sekerovi, jeho bomba ale mířila nad finskou bránu.

4:00

Ještě před Sekerou měli příležitost i Finové, když Ojamaki tečoval puk před Čiliakem, ten však zasáhl.

4:46

Jaroš vletěl do pásma a z ostrého úhlu nahodil puk na Lankinena, který jej vyrazil. Studenič se ale k dorážce nedostal.

5:20

Pod levým kruhem zůstal úplně volný včera velmi agilní Lantoši, svou ranou ale finskou bránu minul.

7:04

Niko Mikkola dostal dobrý puk na modrou čáru od Ilomakiho, jenže jeho ránu nikdo neclonil, Čiliak ji tak neměl problém přikrýt.

8:14

Kakko zkoušel překvapit Čiliaki objetím branky, brankář Komety měl připravený beton.

8:50

Ohtaamaa vysekl hokejku Bucovi a oslabil tak svůj tým, slovenský tým bude hrát přesilovku.

9:10

Černák se dostal ke střele, ale nepřipravená akce nepřinesla úspěch.

10:07

Lantoši to opět zkoušel z levého kruhu na zadní tyč, opět ale Lankinen nemusel zasahovat.

10:52

Slovenští hokejisté vstoupili i do tohoto utkání famózně. Stačilo jim necelých 11 minut a znovu vedou. Dvě vteřiny po skončení přesilovky se prosazuje stejně jako včera Erik Černák. K tomu se dostal puk po střele Sekery, kterou Lankinen vyrazil. Obránce Tampy se z pravého kruhu opřel z první do puku a propálil finského strážce svatyně.

12:40

První početní výhoda také pro Finy. Čajkovský trefil Ilomakiho hokejkou do obličeje.

13:32

Slováci zahrozili i v oslabení, Buc našel Luntera, jeho pokus ale Lankinen chytil.

14:21

I přes předešlou výbornou práci v oslabení Slováci nakonec kapitulují. Savinaineovi nevyšla přihrávka, přesto kotouč skočil před Petterim Lindbohmem a ten se před odkrytou bránou nemýlil.

16:11

Finové po chvilce dokonce i otáčí stav zápasu. Pěkný signál po vhazování v útočném pásmu, Mikkola si sjel k mantinelu a Kaapo Kakko na modrou čáru, kde dostal přihrávku a tvrdou ránou propálil vše, co mu stálo v cestě.

18:03

Finské napadání je vynikající, po něm se dostal do šance Antilla, Čiliak ale tentokrát zůstal pozorný.

První třetina je za námi, v posledních vteřinách ještě mohl zakončovat Sekera, jenže prováhal vhodný moment ke střele nebo i přihrávce. Po 1. části tak Slovensko prohrává 1:2.

První třetina v Košicích nabídla zase mnoho zajímavých momentů. Aktivnější byli Finové, kteří jsou v napadání efektivní. Do vedení se však dostali domácí Slováci, když těsně po uplynutí přesilovky propálil Lankinena Erik Černák. Jenže přesilovky dokázali využít díky Lindbohma i Finové. A navázali na to pěkným signálem po vhazování, který zužitkoval svou třetí trefou na turnaji Kaapo Kakko.

Takto se prosadil obránce Slovenska a Tampy Bay Erik Černák.

Druhá třetina začala.

21:58

Kakko opět v akci, když kroužil v útočném pásmu. Po jeho přihrávce pálil Lehtonen, jeho střela ale byla zablokována.

22:50

Pánik chtěl v útočném pásmu prostrčit puk k Tatarovi, finská obrana ale dnes působí velmi dobře.

23:32

Finsko se navíc dostane podruhé v utkání do přesilovky. Tomáš Tatar dostal dvě minuty za hákování.

23:48

Rajalovu střílenou přihrávku tečoval Savinainen do tyče Čiliakovy brány.

24:45

Rajala to tentokrát od modré čáry zkoušel sám, bránu Čiliaka ale nedokázal trefit.

25:41

Slováci přežili oslabení, Daňo s Tatarem se drali dopředu, ale zastavil je ofsajd.

26:34

Před komerční přestávkou byl v dobré pozici ještě mladý obránce Feherváry, Lankinen si ale s problémy s pukem poradil.

27:10

Další oslabení pro slovenský tým. Kapitán Andrej Sekera totiž vyhodil puk mimo hřiště.

27:22

Kakko skrze brankoviště poslal přihrávku Jokiharjovi před odkrytou bránou, finský obránce ale promáchl, puk mu prošel pod nohami.

28:49

Lehtonen pálil od modré čáry nad bránu slovenského týmu.

29:16

Sekera je zpět na ledě. Pár vteřin předtím ale Pesonen místo střely z bezprostřední blízkosti ještě přihrávkou hledal některého ze svých spoluhráčů.

29:23

Několik minut hráli Slováci bez Erika Černáka, který schytal pukem ránu do obličeje. Jediný dnešní slovenský střelec už je ale zpět na ledě.

30:31

Po výborném střídání druhé slovenské formace přijde také přesilová hra pro domácí tým. Ojamaki je hráčem, který byl odeslán na trestnou lavici za sekání.

31:31

První minuta přesilovky se Slovákům vůbec nepovedla, nedaří se jim usadit v pásmu a rozehrát nějakou akci.

32:35

Nagy pálil z úhlu, před bránou stal Daňo, Lankinen ale zasáhl a k dorážce se Slováci nedostali.

33:31

Kakko opět čaroval v útočném pásmu, uvolnil přihrávku Lehtonena, ten ale jen vyprášil pravý beton Čiliaka.

34:11

Ošetřován byl další ze slovenských obránců Marek Ďaloga. Ten schytal do obličeje puk po střele Rajaly. Na ledě byla i krev a bývalý obránce Sparty musel opustit led s pomocí spoluhráčů.

34:56

Tatar se dostal z levého kruhu ke střele, tu ale skryl Lankinen do lapačky.

35:20

Finský obr Marko Antilla se prodral po pravém křídle až do zakončení, z úhlu ale Čiliaka neprostřelil.

38:54

Nagy krásně našel před odkrytou bránu, Studeničovi, jeho hokejku ale zablokoval Kaski.

39:20

Další branka od slovenských obránců. Jaroš pálil od modré čáry, kde Studenič zkoušel dorážet, puk proletěl brankovištěm, odkud ho bekhendem dorazil Martin Marinčin.

39:20

Natřikrát se museli radovat slovenští fanoušci. Gól zkoumali nejprve sami rozhodčí, poté si vyžádal trenér Finů Jalonen challenge, i ta potvrdila ale regulérnost slovenského gólu.

Druhá třetina je za námi, Slovensko v druhé třetině dokázalo srovnat. Stav je tak před poslední částí 2:2.

Druhá část v Košicích je za námi, fanoušci měli opět na co koukat. Finové měli dvě nebezpečné přesilovky, kdy dokonce nastřelili tyčku, třetí branku ale přidat nedokázali. Když už se zdálo, že půjdeme do šaten za stavu 1:2, přišlo na řadu monstrózní střídání Ladislava Nagyho, který se vzepřel svému věku a na ledě dominoval, nejprve našel v šanci Studeniče, poté zrychlil hru, což nakonec vedlo až k vyrovnávacímu gólu Marinčina. Před poslední třetinou je tak vše otevřené.

Začala třetí třetina.

42:00

Oba celky v úvodu třetí třetiny otestovali brankáře. Jde vidět, že s remízou nebude spokojený nikdo a oba týmy budou chtít urvat výhru v základní hrací době.

43:15

Kiviranta měl puk v dobré pozici, z pravého křídla si sjel na střed hřiště a vypálil na Čiliaka, brankář Komety ale nadvakrát pokryl kotouč.

45:38

Kaapo Kakko je s přehledem nejnebezpečnější hráč Finska druhý zápas v řadě. Opět zkoušel překvapit Čiliaka rychlým obtočením brány, ani tentokrát se ale brněnský brankář nenechal zaskočit.

Duel je přerušen kvůli uvolněnému plexisklu v rohu hřiště. To se musí opravit,jinak by šlo o zdraví hráčů.

47:26

Opět se pokračuje ve hře.

48:48

Tlak první slovenské formace, ke střelám se dostali Marinčin i Jaroš, velký vzruch před bránou dělal i Tatar, Lankinen ale drží Finy.

49:52

Finové se dostávají do vedení a střelcem je kdo jiný než Kaapo Kakko, v osmnácti letech rozdílový hráč finského výběru. Mladý útočník dostal od Mikkoly přihrávku k levé tyčce, vyjel si před bránu a bekhendem zasunul puk mezi betony Čiliaka. Krutý gól pro Slovensko, které mělo tlak.

51:29

Slovensko bude mít šanci srovnat z přesilové hry. Za hákování byl odeslán na trestnou lavici Antilla.

52:46

Ke střele z pravého kruhu se dostal Daňo, Lankinena ale neprostřelil.

53:29

Finové se ubránili a budou bránit vedení už v pěti hráčích.

54:44

Pánik nahazoval směrem k Tatarovi, útočník Montrealu ještě tečoval, finský gólman ale zůstává pozorný.

57:21

Slováci se dožadovali odpískání faulu, na zemi se ocitl Pánik, rozhodčí však hru nechali plynout dál.

58:40

Čiliak už opustil bránu, Slováci pokračují v 6.

59:45

Finové rozhodují gólem do prázdné brány. A hádejte, kdo přidal potvrzující trefu. Nikdo jiný jak Kaapo Kakko, který uzavírá hattrick a přidává celkem pátou branku na turnaji. Ukázal svou velkou sílu na puku.

Je konec, Finové porazili Slovensko 4:2.

Máme za sebou druhý zápas slovenského týmu. Ti se utkali s Finskem, které stejně jako domácí tým mělo na kontě skalp zámořského favorita. V dnešním zápase byla vidět na obou stranách únava ze včerejšího těžkého duelu. Přesto to v Košicích byla výborná a vyrovnaná podívaná, kterou rozhodla individuální kvalita Kaapa Kakka. Osmnátiletý finský křídelník byl totiž u všeho nebezpečného a hattrickem se postaral o rozdíl mezi oběma týmy. Nejprve dal vítěznou branku na 3:2, v závěru přidal i pojišťující trefu. Na turnaji ve dvou zápasech skóroval už pětkrát.

Ode mě je to dnes vše, děkuji vám za pozornost a přeji dobrou noc.