Lotyši obrali hvězdnou Kanadu o bod. Korejci nestačili ani na Norsko a po roce opouští elitu

Aktualizováno 14. 5. 2018 23:19
Velké trápení zažila Kanada v zápase s Lotyšskem. Výhru 2:1 vydřela až v prodloužení a postoupila do čtvrtfinále. Jižní Korea neuspěla ani ve svém posledním představení na MS a s Norskem prohrála 0:3.
Kristians Rubins slaví gól v síti Kanady.
Kristians Rubins slaví gól v síti Kanady. | Foto: Reuters

Herning - Hokejisté Jižní Koreje se loučí s elitní skupinou mistrovství světa bez jediného bodu. Norsku v pondělí podlehli 0:3 a po Bělorusku jsou druhým sestupujícím týmem.

Kanada se ve večerním duelu trápila s Lotyšskem, které na začátku třetí třetiny vyrovnalo na 1:1 a zápas tak dospěl do prodloužení. Druhý bod a s ním spojenou jistotu postupu trefil zámořskému favoritovi kapitán Connor McDavid. Lotyše čeká v úterý přímý souboj o čtvrtfinále s domácím Dánskem.

Norsko se udrželo, Korea sestupuje

Norové zůstávají díky druhému úspěchu na turnaji zůstávají v nejvyšším patře mezinárodního hokeje nepřetržitě od roku 2006. Vítězný gól dal v přesilovce ve 14. minutě Tobias Lindström, jistotu pak dali Seveřanům ve třetí třetině Thomas Valkvae Olsen a další trefou v početní výhodě Jonas Holös. Čisté konto vychytal díky 17 úspěšným zákrokům Lars Haugen.

Možná nejdůležitější moment rozhodujícího souboje se odehrál hned v první minutě. Krátce po vyloučení Mathise Olimba, jenž se provinil proti pravidlům už 40 vteřin od úvodního vhazování, dostali Korejci puk za Haugenova záda. Norská střídačka ale sáhla k trenérské výzvě a sudí po přezkoumání situace na videu rozhodli, že Pak U-sang si před norským gólmanem počínal nedovoleně.

Technický přestupek v podobě špatného střídání pak přiblížil Koreu sestupu v polovině 14. minuty. Při hře pěti proti čtyřem dostal hodně času k ráznému nápřahu na kruhu pro vhazování Lindström a propálil korejského brankáře Daltona. Korejci se sice snažili, bojovali, ale v útoku se neprosadili.

I proto Norové vcelku s přehledem hájili těsné vedení až do třetí části, do níž navíc nastupovali s vědomím toho, že si mohou dovolit i luxus v podobě inkasovaného gólu, a přesto se zachrání. Valkvae Olsen však místo toho v 47. minutě zvýšil a další trefou v početní výhodě završil výsledek od modré čáry Jonas Holös.

"Samozřejmě, že jsme chtěli dosáhnout na lepší výsledek (v turnaji), ale to se nám nepodařilo. Hlavní však je, že zůstáváme mezi nejlepšími a můžeme jet příští rok na Slovensko s cílem potrápit zase ty nejsilnější týmy," prohlásil zadák Daniel Sörvik.

Kanada díky McDavidovi udolala Lotyše a je ve čtvrtfinále

Kanada začala podle očekávání a už na konci třetí minuty šla do vedení, když Beauvillier byl tím nejrychlejším, kdo zaregistroval volně ležící kotouč pod klečícím gólmanem Gudlevskisem. Sotva kdo asi v tu chvíli čekal, že od Kanaďanů to bude v základní době vše. Odpovědět mohl záhy Keninš, ale trefil pouze strážce kanadského brankoviště Kuempera.

Lotyši si v průběhu druhé třetiny zahráli v oboustranně slušně hraném duelu obě dvě přesilovky, které se jim naskytly. Nedlouho po skončení té první notně pozlobil Kanaďany Roberts Bukarts. Naopak poté, co se Kanada zformovala po druhém trestu, pláchl Lotyšům McDavid, ale Gudlevskise přelstít nedokázal.

Třetí dějství začalo velmi překvapivě, když po 110 sekundách procedil Rubins ranou zápěstím kotouč za Kuempera. Byla to jedna z pouhých dvou střel Lotyšska mezi tyče, ale přestože Kanada evidentně toužila po vítězné trefě, nedosáhla na ni. Lotyšsku tak v souboji s Dány, kteří mají o bod víc, bude stačit i výhra v prodloužení či po nájezdech.

Kanada se nakonec dočkala v prodloužení, když předvedl své umění McDavid. I když nejprve selhal sám před položeným Gudlevskisem a trefil pouze jeho beton, vzápětí kotouč ze vzduchu doklepl do sítě bekhendem a v souladu s pravidly pod úrovní horní tyče.

Mistrovství světa v hokeji v Dánsku - skupina B (Herning):

Korea - Norsko 0:3 (0:1, 0:0, 0:2)

Branky a nahrávky: 14. Lindström (M. Olimb, Espeland), 47. Valkvae Olsen (Bastiansen, Espeland), 51. Holös (K. A. Olimb, S. Thoresen). Rozhodčí: Kaukokari (Fin.), Iverson - McCrank (oba Kan.), Goljak (Běl.). Vyloučení: 6:1. Využití: 0:2. Diváci: 3330.

Korea: Dalton - Young, Kim Won-čon, Regan, I Ton-ko, So Jong-čon, Plante, O Hjon-ho - Kim Sang-uk, Kim Ki-song, I Čong-hjon - Radunske, Čo Min-ho, Swift - An Čin-hi, Pak U-sang, Pak Čin-kjo - Šin Sang-hun, I Jong-čon, Kim Won-čong - Šin Sang-u. Trenér: Pek Či-son.

Norsko: Haugen - Holös, Bonsaksen, Johannesen, Bull, Sörvik, Espeland - K. A. Olimb, M. Olimb, Lindström - Valkvae Olsen, Bastiansen, Salsten - S. Thoresen, K. Forsberg, Trettenes - Kristiansen, Roest, Röymark. Trenér: Petter Thoresen.

Kanada - Lotyšsko 2:1 v prodl. (1:0, 0:0, 0:1 - 1:0)

Branky a nahrávky: 3. Beauvillier (Pageau, Barzal), 61. McDavid (Nugent-Hopkins) - 42. Rubins (Roberts Bukarts, Blugers). Rozhodčí: Reneau (USA), Wehrli (Švýc.) - Malmqvist (Švéd.), Šefčík (SR). Vyloučení: 2:2. Bez využití. Diváci: 2966.

Kanada: Kuemper - Vlasic, Parayko, Ekblad, Edmundson, R. Murray, Nurse, Chabot - Josh Bailey, R. O'Reilly, Schwartz - Nugent-Hopkins, McDavid, B. Schenn - Jost, Horvat, Eberle - Beauvillier, Barzal, Pageau. Trenér: Bill Peters.

Lotyšsko: Gudlevskis - Galvinš, Cibulskis, Siksna, Sotnieks, Freibergs, Rubins, Zile - M. Redlihs, Džerinš, Indrašis - Keninš, Abols, Balcers - Rihards Bukarts, Blugers, Roberts Bukarts - Pavlovs, Jevpalovs, Meija - Razgals. Trenér: Bob Hartley.