Bojovné Slováky dvougólová ztráta nezlomila, Bělorusko je prvním sestupujícím

Aktualizováno 12. 5. 2018 23:00
Švédská hokejová reprezentace ztratila na mistrovství světa v Dánsku první bod. Se Slovenskem vyhrála 4:3 až v prodloužení.
Marek Ďaloga snižuje během oslabení na 2:3.
Marek Ďaloga snižuje během oslabení na 2:3. | Foto: Luboš Vácha

Kodaň - Hokejisté Slovenska se favorita utkání nezalekli a v jedenácté minutě otevřeli vývoj utkání. Následně však patřil zápas Švédům, kteří se postupně propracovali do vedení 3:1. Na začátku třetí dvacetiminutovky Slovensko dvougólové manko smazalo a zápas dotáhlo až do prodloužení. Chvíli před sirénou si však dalo vlastní gól během oslabení a prohrálo 3:4.

Rakousko porazilo Bělorusko 4:0 a zajistili si účast v elitní divizi i pro příští rok. Bělorusové jsou naopak prvním sestupujícím. Rakušané o své výhře rozhodli ve druhé třetině, kdy se třikrát prosadili v přesilových hrách.

Čistým kontem se na úspěchu nováčka v nejvyšší kategorii podílel brankář Bernhard Starkbaum, který pochytal všech 34 střel soupeře. Gól a asistenci si připsal útočník Konstantin Komarek.

Rakousko má před posledním zápasem ve skupině A s českým výběrem v tabulce čtyři body, Bělorusko nebodovalo ani v šestém utkání.

Slováci zvrat ke třem bodů nedovedli

Ve slovenské brance dostal podruhé na turnaji šanci Rybár a v 8. minutě mu po Rakellově brejku pomohla horní tyč. Následně Švédsko nevyužilo první přesilovou hru a o minutu později inkasovalo. Grmanovu střelu tečoval Jurčo a gólman Hellberg nestihl zareagovat na změnu směru puku.

Favorizovaní Seveřané ale ještě v první části vývoj zápasu otočili. Nejprve vyrovnal ideálně tečující Everberg a poté se v početní výhodě nejrychleji zorientoval na brankovišti Nyquist.

Vyrovnat mohl Bondra, ale v koncovce neuspěl a i díky tomu Švédsko svůj náskok navýšilo. Rybára potřetí překonal De La Rose. Hráči Tre kronor měli optickou převahu, přesto se Slovákům podařilo snížit a dokonce v oslabení. Zpět do hry je dostal obránce Ďaloga.

Od slovenského týmu to nebylo vše. Ve třetí třetině nejprve zahrozil Buc, jehož šanci Hellberg zlikvidoval, o minutu později ale již tolik štěstí neměl. Na konci rychlé kombinace byl Nagy.

Hellberg byl ústřední postavou i v dalším průběhu. Tým kanadského kouče Ramsayho ucítil šanci na nečekaný úspěch a měl několik příležitostí rozhodnout. Nakonec však utkání dospělo do prodloužení, ve kterém skórovali Švédové. K výhře jim pomohlo Ďalogovo vyloučení, v přesilové hře si do branky srazil Zibanejadovu přihrávku Sekera.

Bělorusové prohráli i šestý zápas

Souboj týmů, které prohrály všech pět předešlých zápasů, začal lépe pro Rakušany. Do vedení jim ale v 5. minutě pomohl soupeř. Střelu Viveirose vyrazil brankář Karnauchov jen před sebe a od obránce Korobova se puk odrazil za jeho záda.

V polovině první třetiny trefil Haudum tyč, rozhodující pro vývoj utkání byla druhá část. Bělorusové nejprve nevyužili několik slibných šancí k vyrovnání, poté byl vyloučen Platt a Rakousko hned první přesilovku využilo. Na 2:0 upravil Komarek.

Smutní Bělorusové vědí, že sestupují z elitní skupiny MS
Smutní Bělorusové vědí, že sestupují z elitní skupiny MS | Foto: Luboš Vácha

Rakousko pak využilo zásluhou Raffla i druhou početní výhodu. Do běloruské branky se místo Karnauchova postavil Trus, ale v závěru druhé části fauloval Lisovec a soupeř v přesilovce opět udeřil. Mezi střelce se zapsal Zwerger.

V poslední třetině si již Rakušané vítězství v klíčovém duelu i přes střeleckou převahu soupeře pohlídali a udrželi se mezi elitou poprvé od MS v Praze 2004. Bělorusko, které v nejvyšší divizi hrálo od roku 2005, bez ohledu na výsledek posledního zápasu proti Slovensku sestoupí.

Týmu nepomohla ani nezvyklá změna hlavního trenéra v průběhu turnaje, kdy místo odvolaného Američana Davea Lewise mužstvo převzal jeho asistent Sergej Puškov.

Rusové přetlačili Švýcary

Ruští hokejisté porazili v pátém zápase na mistrovství světa v Kodani Švýcarsko 4:3 a připsali si čtvrtou výhru. Olympijští vítězové z Pchjongčchangu bodovali ve všech duelech, v prodloužení nestačili jen na českou reprezentaci. Švýcaři vyšli poprvé naprázdno.

V sestavě sborné se poprvé na turnaji objevil útočník Gusev a dal o sobě vědět ve 3. minutě, kdy trefil tyč. Branková konstrukce zachránila gólmana Berru v první třetině ještě dvakrát.

Bezbrankový stav se ale změnil až ve druhé části, kdy Gusev s Dacjukem připravili gól pro Kaprizova. Švýcaři však rychle srovnali krok. Vyloučení Bereglazova potrestal Untersander.

Za nerozhodného stavu se však hrálo jen 72 sekund, než vrátil Rusku vedení Dadonov. Následně byl blízko gólu Gusev, ale neuspěl stejně jako Haas a Meier na druhé straně.

V závěru druhé třetiny dostali Rusové výhodu přesilové hry pět na tři a rychle ji využili. Tři sekundy před odchodem do kabin jejich vedení navýšil obránce Něstěrov.

Švýcaři však nerezignovali a podařilo se jim snížit. Chybu v ruské rozehrávce potrestal Andrighetto. Košečkin ještě dokázal vyrazit Meierovu střelu, na dorážku však již nedosáhl.

Rusko dokázalo zásluhou Grigorenka získat dvoubrankové vedení zpět, ale přesto byl závěr zápasu dramatický. Švýcaři umocnili přesilovku odvoláním brankáře a Haas v čase 58:12 opět snížil. V pokračující power play trefil Corvi tyč, vyrovnat se však Švýcarsku nepodařilo.

Mistrovství světa v hokeji v Dánsku - Skupina A (Kodaň):

Slovensko - Švédsko 3:4 v prodl. (1:2, 1:1, 1:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 11. Jurčo (Grman, Krištof), 37. Ďaloga (Nagy), 47. Nagy (Krištof, Čajkovský) - 16. Everberg (Klingberg, Lindholm), 19. Nyquist (Backlund, Gustafsson), 25. De La Rose (Wikstrand, Kempe), 65. Zibanejad (Rakell, Klingberg). Rozhodčí: Iverson (Kan.), Reneau (USA) - Jensen (Dán.), Kohlmüller (Něm.). Vyloučení: 4:1. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 12.490.

Slovensko: Rybár - Čajkovský, Sekera, Ďaloga, Graňák, Jaroš, Fehérváry, Jánošík, Grman - Jurčo, Krištof, Nagy - Bakoš, Hovorka, Haščák - Svitana, Buc, Bondra - Kudrna, Marcinko, Cingel. Trenér: Craig Ramsay.

Švédsko: Hellberg - A. Larsson, Ekman-Larsson, Klingberg, Lindholm, Wikstrand, Gustafsson - Rakell, Zibanejad, Janmark - Pettersson, Backlund, Nyquist - Pääjärvi, J. Larsson, Everberg - Kempe, De La Rose, Andersson. Trenér: Rikard Grönborg.

Rusko - Švýcarsko 4:3 (0:0, 3:1, 1:2)

Branky a nahrávky: 23. Kaprizov (Dacjuk, Gusev), 28. Dadonov (Anisimov), 40. Něstěrov (Gusev, Dacjuk), 57. Grigorenko (Anisimov, Gavrikov) - 27. Untersander (Kukan, Corvi), 52. Andrighetto (Meier, Vermin), 59. Haas (Andrighetto, Niederreiter). Rozhodčí: Kubuš (SR), Schukies (Něm.) - Davis (USA), Kilian (Nor.). Vyloučení: 4:4. Využití: 1:2. Diváci: 12.366.

Rusko: Košečkin - Gavrikov, Kiselevič, Něstěrov, Zajcev, Jakovlev, Bereglazov, Trjamkin - Dadonov, Andronov, Mamin - Gusev, Dacjuk, Kaprizov - Bučněvič, Anisimov, Grigorenko - Šalunov, Kablukov, Barabanov - Michejev. Trenér: Ilja Vorobjov.

Švýcarsko: Berra - Diaz, Müller, Untersander, Kukan, Fora, Frick, Genazzi - Scherwey, Haas, Rod - Niederreiter, Corvi, Moser - Andrighetto, Vermin, Meier - Baltisberger, Schäppi, Hofmann - Riat. Trenér: Patrick Fischer.

Rakousko - Bělorusko 4:0 (1:0, 3:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 5. Viveiros, 31. Komarek (Unterweger), 35. M. Raffl (Komarek), 40. Zwerger (Ulmer). Rozhodčí: Öhlund (Švéd.), Rantala (Fin.) - Oliver (USA), Vanoosten (Kan.). Vyloučení: 5:4. Využití: 3:0. Diváci: 7370.

Rakousko: Starkbaum - Ulmer, Altmann, Schumnig, Unterweger, Peter, Viveiros, Schlacher - Schneider, Hundertpfund, Ganahl - Hofer, Komarek, Raffl - Haudum, Rauchenwald, Zwerger - Woger, Obrist, Spannring. Trenér: Roger Bader.

Bělorusko: Karnauchov (35. Trus) - Vorobej, Falkovskij, Chenkel, Lisovec, Ustiněnko, Korobov - Platt, Šarangovič, Linglet - Gavrus, Razvadovskij, Kislyj - Matěruchin, Kovyršin, Pavlovič - Děmkov, Kitarov, Drozd - Levša. Trenér: Sergej Puškov.