MS je velká burza hráčů. Kdo zazáří, dostane snový kontrakt

Adam Sušovský Adam Sušovský
14. 5. 2015 9:27
Přečtěte si rozhovor s hokejovým agentem Vladimírem Vůjtkem mladším, který má nejvíce práce během mistrovství světa. Snaží se získat výhodné smlouvy pro hráče, kterým se v Ostravě a Praze daří.
Jiří Sekáč na loňském šampionátu zazářil a pak se dočkal smlouvy v NHL. Šampionát je zároveň velkou burzou hráčů.
Jiří Sekáč na loňském šampionátu zazářil a pak se dočkal smlouvy v NHL. Šampionát je zároveň velkou burzou hráčů. | Foto: Roman Kučera

Praha - Kde hrát hokej? Po sportovní stránce je pořád jasně nejlepší Kontinentální liga, po pádu rublu už jí ale finančně šlape na paty i liga ve Švýcarsku. Hrát tam je prý sen každého hráče, jen málokomu se ale může vyplnit.

Požadavky hokejistů a zákulisí vyjednávání výhodných smluv s kluby v rozhovoru pro Aktuálně.cz odkrývá hráčský agent Vladimír Vůjtek mladší. Zrovna v době, kdy světový šampionát vrcholí, má nejvíce práce. 

Obecně totiž platí, že kdo na šampionátu zazáří, dosáhne na miliony. Hraje se totiž před zraky desítek klubových manažerů z celého světa, kteří sem přijeli pro vytouženou posilu. Z boje o milionový kontrakt v podstatě každý rok vzejde i vítěz. Jiří Sekáč loni zazářil a dostal smlouvu v NHL, o rok dříve Vůjtek zase udal tehdy ještě neznámé Slovince Roka Tičara a Žigu Jegliče za dobré peníze do KHL. 

"Uchvátili nás na šampionátu ve Švédsku, nabízeli jsme je pak i několika extraligovým klubům, a ty je přitom nechtěly," vzpomíná Vůjtek, jakou udělali tehdy Češi chybu. Také na tento rozhovor Vůjtek dorazil rovnou ze schůzky s manažerem jednoho z ruských klubů.

Kolik takových schůzek teď během turnaje denně absolvujete?
Těch schůzek je dost. Jsem teď rád, že je mistrovství světa v podstatě u mě doma v Ostravě, nemusím nikam jezdit a můžu si pořešit všechno v podstatě z domu. Je to blázinec, ale zase je tady příjemná atmosféra, v Ostravě na zápasech fakt úžasná. Je to fajn. 

Dá se říct, že je mistrovství světa taková burza hráčů?
Samozřejmě. Je specifické v tom, že třeba hráči, kteří neměli úplně super sezonu, ale na mistrovství světa zazáří, si mohou říct o velice výhodný kontrakt. Je to tak, že je to v podstatě opravdu burza hráčů. Jsou tady manažeři z celého světa, kteří si vyhledávají talenty. Nám se třeba loni v Minsku povedlo po šampionátu dostat do NHL Jiřího Sekáče.

Nebo třeba Rok Tičar a Žiga Jeglič. To jsou přesně ty typy hráčů, které nikdo neznal, ale na mistrovství světa vylétli a vy jste je poté dokázali dostat do KHL, že?
Ty kluky máme asi tři roky. Já jsem si jich všiml poprvé na mistrovství světa ve Švédsku a Finsku, tam mě i partnera Michala Sivka strašně upoutali. Nabízeli jsme je extraligovým klubům, že to jsou super hráči, a nikdo je moc nechtěl, protože jim tenkrát nedůvěřovali. Teď hráli KHL ve Slovanu a patřili tam k nejlepším hráčům.

On je vlastně šampionát i takový boj mezi agenty, kdo bude koho zastupovat, že? I tihle dva Slovinci tehdy agenta určitě měli, a přesto jste jim další angažmá hledali vy...
Měli agenta, samozřejmě, ale ten se specifikoval spíše na Německo, Rakousko a tady tyhle země, ke kterým mají Slovinci blíž. Takže jsme se v podstatě dohodli na spolupráci i s jeho agentem, protože my máme kontakty zase třeba v Rusku.

Už jste si na mistrovství letos vyhlédli nového Jegliče a Tičara?
Abych řekl pravdu, letos se moc na vyhledávání talentů nesoustředíme. U nás je letos nepříjemná situace, protože máme hodně kluků ve slovenském týmu a hodně kluků ve Slovanu. A tam je situace dodnes nejasná, což je teď náš největší problém. Práva na ně má pořád Slovan, a dokud se nerozlouskne, co s ním vůbec bude, nemůžeme nic dělat. Pořád věřím, že Slovan bude v KHL, ale taky se může stát, že to krachne a my budeme mít problém těm hráčům místa na takové úrovni sehnat. A my je potřebujeme někam udat.

Dva dny nazpět vyšla zpráva, podle které to vypadá na to, že se Slovan vrátí do slovenské extraligy. 
Těch zpráv, co se Slovanem bude, už bylo tolik...

Jaký je teď vůbec mezi hráči po uplynulém roce, kdy výrazně klesl rubl a krachovaly kluby jako Slovan, zájem o KHL?
Teď se trošičku kurz rublu stabilizoval, to je ale prostě život. V Americe taky padl dolar, vždyť kdysi byl za 40 korun, pak za 17 a teď zase za asi 26. Tyhle věci se ve světě dějí, a i přes to všechno, jak rubl padl, je angažmá v Rusku pro hráče atraktivní.

Je KHL pořád nejvíc, nebo už Rusy dohání třeba Švýcarsko?
To je specifické, tam by chtěl hrát asi každý. Za slušné peníze žijete v nádherné zemi a na super místě. Já tam chvíli taky hrál, takže to můžu potvrdit. Jenže zase jsou třeba hráči, kteří mají větší ambice. Švýcarsko je super, ale sportovně je Rusko výše. Je to o jednotlivcích, do Švýcarska to táhne spíše kluky, co už nechtějí být v Rusku, co mají rodiny. Na druhou stranu je taky těžké se tam dostat, protože tam mají limit cizinců. Švýcarsko je v podstatě za odměnu. Je to fakt výjimečné, v podstatě vůbec se tam necestuje, každý den spíte ve vlastní posteli, je tam nádherná krajina.

Pojďme zpět k burze hráčů na šampionátu. Jsou tady i hráči, kteří smlouvu před šampionátem nechtěli podepsat s tím, že když tady zazáří, dostanou více peněz?
Jasně, tohle taky řešíme a individuálně s každým hráčem podle toho, jaké jsou šance. Když se hráč na tom šampionátu ukáže, má šanci na skvělý kontrakt. Jsou tady všichni manažeři a mají v hledáčku více hráčů. Až na závěr mistrovství zjistí, že by chtěli tamtoho, ale už ho nezískají, protože má o něj zájem i někdo jiný, nebo k nim ten hráč nechce. Tak jdou hned po jiném hráči. Po mistrovství to bude taková loterie. 

Vy zastupujete i Martina Réwaye, který má ze Sparty určitě ambice odejít do NHL. Ublížilo mu moc, že o šampionát přišel kvůli nemoci?
Samozřejmě mu to nepomůže. On je specifický a výjimečný hráč, kdyby tady byl a ukázal se, otevře se mu brána i do Ruska. I když má smlouvu se Spartou, má tam klauzuli o výstupní hodnotě. Je to škoda, protože Rusy by určitě zaujal, oni berou mistrovství světa hodně vážně.

O jaké hráče je největší zájem?
O ty nejlepší samozřejmě (směje se). Ale ne, největší zájem je o centry a o obránce pro přesilovky, ideálně to musí být pravák. První odpověď klubu na otázku "Koho chcete?" je: "My chceme ofenzivního beka praváka, nebo centra." Až pak jde to další.

V Česku je to s nabídkou ofenzivních beků trošku průšvih, že? Vždyť žádné takové nemáme.
A nejen v Česku, platí to všeobecně. Ofenzivní bek a pravák k tomu, to je nedostatkové zboží.

Před čtrnácti dny mi jeden představitel extraligového klubu řekl, že největší zlo hokeje jsou agenti. Jak pak taková jednání probíhají, když mezi vámi panují takové vztahy?
No jo, to se jim hodí do krámu. Vždycky to musejí na někoho hodit. Agenti jsou součástí tohohle byznysu a takhle se to musí brát. Je to tak v celém světě.

O kolik se zvedá nabídka za hráče, kterému se povede mistrovství světa?
Rozhoduje nabídka-poptávka a taky to, do jaké soutěže půjde. Záleží, jestli jde do Ruska, nebo zůstane v Čechách. Platy jsou limitované.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska

Americký prezident Donald Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska, oznámil Pentagon. Spojené státy mají v této africké zemi zhruba 700 vojáků. Jejich úkolem je pomáhat místní armádě porazit radikály ze skupiny Šabáb, která je napojená na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida. Misi v Somálsku se ve Spojených státech velké pozornosti nedostává, přestože je klíčovým pilířem globálních snah Pentagonu porazit Al-Káidu.

Možné důsledky stažení amerických vojáků ze Somálska se Pentagon podle agentury Reuters v prohlášení snaží zlehčit. Experti však dlouhodobě varují, že stažení těchto sil může vést k vážnému zhoršení bezpečnostní situace v africké zemi. Pentagon uvedl, že snížení počtu vojáků nepředstavuje změnu americké pozice. 

Rozhodnutí šéfa Bílého domu Reuters označil za součást širšího Trumpova záměru snížit počty amerických vojáků na zahraničních misích před tím, než v lednu 2021 opustí Bílý dům. Snížit se má také počet amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu.

Další zprávy