Rána pro hokej. NHL stojí, extraliga končí. V zámoří pohřbili i mistrovství světa

Sport Sport
Aktualizováno 12. 3. 2020 18:43
Hokejový ročník letos kvůli koronaviru COVID-19 nevyvrcholí. Extraliga v reakci na vyhlášení nouzového stavu v zemi ohlásila předčasný konec. Podle kanadského časopisu The Hockey News se ruší také mistrovství světa ve Švýcarsku, byť federace IIHF informaci vyvrátila. NHL sezonu přerušila.
Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie. | Foto: Reuters

Extraliga po dohodě s kluby původně přerušila svůj chod do konce března, kdy mělo padnout další rozhodnutí. Teď už ale nemá smysl vyčkávat.

Česká vláda vyhlásila na měsíc nouzový stav a v boji s koronavirem přijala přísnější opatření. "Proto dnes bylo rozhodnuto o zrušení zbývajících zápasů předkola a celého play off extraligy," uvedl mluvčí svazu Zdeněk Zikmund.

Vláda mimo jiné zakázala veřejné akce s účastí nad 30 lidí a přístup na sportoviště. Hokejisté by tedy ani nemohli trénovat.

Extraligovým mistrem není nikdo, Liberec vyhrál "pouze" základní část. Sestupuje Kladno a o patro výš míří České Budějovice coby vítěz základní části první ligy.

Ukončení další evropské soutěže nahrává tomu, že v květnu neproběhne mistrovství světa. O zrušení tradiční akce, kterou letos hostí Curych a Lausanne, už informoval magazín The Hockey News. Oficiální potvrzení má přijít v nadcházejících dnech.

IIHF však zprávu vyvrátila. "Status ohledně konání turnaje se v současné chvíli nemění," stojí v prohlášení.

Oficiálně tedy stále platí, že o osudu šampionátu se rozhodne nejdříve v polovině března, tedy za několik dní, a nejpozději v půlce dubna.

Stopka každoročnímu turnaji by nicméně málokoho překvapila. Švýcarsko coby hostitel už kvůli šíření koronaviru předčasně ukončilo svoji hokejovou ligu. Stejný postup zvolili v Česku, Německu, Rakousku, Norsku, Dánsku, Polsku a na Slovensku.

Sám šéf českého hokeje Tomáš Král podle úterního vyjádření nevěří, že by mistrovství světa v květnu vypuklo.

Tak jako tak je otázkou, zda by turnaj odstartoval v plné parádě, tedy s účastí hvězd NHL. Také zámořská liga má s aktuální pandemií potíže. Ve čtvrtek svůj chod s okamžitou platností přerušila na neurčito, čímž navázala na basketbalovou NBA, kde testy odhalily koronavirus u dvou hráčů.  

IIHF je vůči světovému šampionátu mužů opatrná, ovšem řadu méně sledovaných turnajů už zrušila. Naposledy dubnové mistrovství světa osmnáctek ve Spojených státech. Informoval o tom Bob McKenzie ze stanice TSN, který hovořil se šéfem světového hokeje Reném Faselem.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Letošní květen byl celosvětově nejteplejší od začátku měření v roce 1979

Letošní květen byl celosvětově v průměru nejteplejší od zahájení těchto měření v roce 1979. Na Havajských ostrovech byla zaznamenána rekordní koncentrace skleníkového plynu oxidu uhličitého (CO2) v atmosféře. Na oba rekordy, znepokojivé pro vývoj klimatu, podle agentury DPA upozornila Světová meteorologická organizace (WMO).

Globálně nejteplejší květen zaznamenala na základě svých dat evropská služba Copernicus. Podle ní byla během minulého měsíce průměrná teplota celosvětově o 0,63 stupně vyšší, než byl průměr v letech 1981 až 2010.

Ukazatele klimatické změny dosáhly nových nejvyšších hodnot, konstatovala dnes mluvčí WMO Clare Nullisová. "To má velký vliv na rozmanitost druhů a přírodu," upozornila mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Nezaměstnanost v USA v květnu překvapivě klesla. Analytici kvůli koronaviru očekávali opak

Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech v květnu překvapivě klesla na 13,3 procenta z dubnové hodnoty 14,7 procenta. V pátek to oznámilo americké ministerstvo práce. Uplatnění na trhu práce našlo zhruba 2,5 milionu lidí, což znamená, že ti, kteří byli kvůli dopadům koronaviru propuštěni, se v květnu zpět do práce vraceli rychleji, než se čekalo.

Analytici předpokládali, že kvůli pandemii způsobené šířením koronaviru se míra nezaměstnanosti dostane v květnu až ke dvaceti procentům. Byla by tak nejvýše od velké hospodářské krize ve 30. letech minulého století.

Zdroj: ČTK
Další zprávy