Pod Tatrami se blýská. Golonka nasazení Slováků do Košic nechápe, Šatan pro návrh hlasoval

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
24. 5. 2018 14:19
Slováci odehrají základní skupinu domácího mistrovství světa v hokeji v Košicích. Toto odvážné rozhodnutí v posledních dnech hýbe Slovenskem. Jozef Golonka s umístěním národního týmu na východ nesouhlasí, Miroslav Šatan návrh údajně podpořil.
Rozhodnutí o umístění národního týmu do Košic rozděluje slovenské fanoušky.
Rozhodnutí o umístění národního týmu do Košic rozděluje slovenské fanoušky. | Foto: Luboš Vácha

Praha - Hokejové mistrovství světa skončilo teprve před čtyřmi dny, ale už v jeho průběhu se na Slovensku rozproudila horečná debata o tom příštím. V roce 2019 uspořádají šampionát Bratislava a Košice, emoce vyvolalo umístění domácího týmu do menšího města na východě.

Proti rozhodnutí slovenského svazu se vyjádřil například bývalý útočník Jozef Golonka. "Jen se usmívám, nedokážu to pochopit. Na triko si to musí vzít ten, kdo o tom rozhodl," řekl legendární hokejista a trenér.

Nelíbí se mu, že příznivci z Bratislavy a jejího okolí budou za domácím týmem muset cestovat více než 400 kilometrů. "Není v tom nic lokálně patriotického, ale nechceme si pobouřit fanoušky. Jsem z toho smutný," doplnil Golonka, který strávil v Bratislavě podstatnou část své kariéry.

Bratislavský stadion Ondreje Nepely má kapacitu 10 040 míst, košická Steel Arena pojme o 1 693 diváků méně. Samostatné Slovensko hostilo mistrovství světa už v roce 2011 a domácí tým hrál společně s Čechy v hlavním městě. V Košicích se představili třeba Švédové nebo Kanada.

V příštím roce chtějí šéfové slovenského hokeje vyjít vstříc fanouškům z východu země. Bratislava bude domovem českého mužstva a odehraje se tam finálová fáze turnaje. "Věřím, že si slovenský tým zahraje v obou městech," prohlásil prezident hokejového svazu Martin Kohút.

"Košice si po roce 2011 zaslouží vidět slovenský tým, navíc tam máme velkou základnu hráčů. Pochází odtamtud Ladislav Nagy, Tomáš Jurčo nebo Christián Jaroš," pokračoval Kohút. Věří, že fanoušci v Košicích vytvoří hráčům příjemné prostředí, jako to zvládli Dánové v Herningu.

Koneckonců, Němci hráli v Berlíně jen v roce 1930 a další šampionáty konané v Německu už viděla jiná města. Rusové se před osmnácti lety usadili v Petrohradu, Švédové o dva roky později zase v Göteborgu.

"Neumím si představit, že by Češi hráli na mistrovství světa v Liberci nebo v Plzni. Košice jsou od Bratislavy daleko, dálnice nejsou hotové," podotkl Golonka. Představa zmodernizovaného bratislavského stánku bez Slováků se nelíbí ani zastupitelům hlavního města.

Podvedená Bratislava a podpora pro Košice

Hokejový svaz s nimi podepsal nájemní smlouvu, v níž se píše, že svaz vyvine maximální úsilí, aby hráli Slováci svá utkání v Bratislavě. "Stal se podraz a svaz nás jednoduše oklamal," uvedl Jozef Uhler.

"Tak obrovská akce by měla přinést benefity celé zemi, nejen Bratislavě," poznamenala naopak radní Lucia Štasselová. Očekává se, že v Košicích mistrovství světa pomůže městu a infrastruktuře, přísun diváků z Německa zajistí letecké spojení s Mnichovem a Düsseldorfem.

Východoslovenská metropole potřebuje nadzvednout také po sportovní stránce, upoutat pozornost. Vždyť druhé největší město na Slovensku nemá zástupce ve fotbalové lize, pozice lehce vyklízí hokej, nedávno ukončil svou působnost ženský basketbalový klub Good Angels.

Košice po vrcholném sportu prahnou. "Bude to šílené. Lidé na východě si budou vážit, že se tam po letech uskuteční něco velkého," řekl útočník Tomáš Jurčo. Podle Kohúta se už na zápasy v Košicích připravují také manažer reprezentace Miroslav Šatan a trenér Craig Ramsay.

"Šatan jakožto člen výkonného výboru svazu pro tento návrh hlasoval. Prošel jsem si s ním a Ramsaym celé Košice včetně hotelů, kde se mohou hokejisté ubytovat," ubezpečil prezident hokejového svazu.

Slováci teď mají rok na to, aby situaci uklidnili. Nyní se pod Tatrami blýská. Lidé z Bratislavy označují Košice v diskuzích na internetu jako špinavou díru, Košičané jim kvůli tomu spílají a zesměšňují nedávný výrok premiéra Roberta Fica o tom, že na východě nic není.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Na Teplicku skončil první den senátních voleb, účast byla asi 12 procent

Volební místnosti na Teplicku, kde voliči vybírají nástupce Jaroslava Kubery (ODS), se ve 22:00 pro dnešek uzavřely. První kolo doplňovacích voleb bude pokračovat v sobotu od 8:00 do 14:00. Účast je zatím podle předběžného odhadu v průměru kolem 12 procent, řekla Pavla Doksanská z teplického magistrátu, která má na starosti organizační zabezpečení voleb.

Hlasování doprovází kvůli epidemiologické situaci zvýšená hygienická opatření. Lidé musí mít při vstupu do budov roušky, které si sejmou jen kvůli ověření totožnosti.

Nástupce Jaroslava Kubery, který nečekaně v lednu zemřel, lidé vybírají z devíti kandidátů. Pokud žádný z nich nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu, o vítězi rozhodne za týden finále mezi dvěma nejúspěšnějšími uchazeči z kola prvního. Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024. Mandát chtějí získat například teplický primátor Hynek Hanza (ODS), ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených).

Zdroj: ČTK
Další zprávy