Pod Tatrami se blýská. Golonka nasazení Slováků do Košic nechápe, Šatan pro návrh hlasoval

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
24. 5. 2018 14:19
Slováci odehrají základní skupinu domácího mistrovství světa v hokeji v Košicích. Toto odvážné rozhodnutí v posledních dnech hýbe Slovenskem. Jozef Golonka s umístěním národního týmu na východ nesouhlasí, Miroslav Šatan návrh údajně podpořil.
Rozhodnutí o umístění národního týmu do Košic rozděluje slovenské fanoušky.
Rozhodnutí o umístění národního týmu do Košic rozděluje slovenské fanoušky. | Foto: Luboš Vácha

Praha - Hokejové mistrovství světa skončilo teprve před čtyřmi dny, ale už v jeho průběhu se na Slovensku rozproudila horečná debata o tom příštím. V roce 2019 uspořádají šampionát Bratislava a Košice, emoce vyvolalo umístění domácího týmu do menšího města na východě.

Proti rozhodnutí slovenského svazu se vyjádřil například bývalý útočník Jozef Golonka. "Jen se usmívám, nedokážu to pochopit. Na triko si to musí vzít ten, kdo o tom rozhodl," řekl legendární hokejista a trenér.

Nelíbí se mu, že příznivci z Bratislavy a jejího okolí budou za domácím týmem muset cestovat více než 400 kilometrů. "Není v tom nic lokálně patriotického, ale nechceme si pobouřit fanoušky. Jsem z toho smutný," doplnil Golonka, který strávil v Bratislavě podstatnou část své kariéry.

Bratislavský stadion Ondreje Nepely má kapacitu 10 040 míst, košická Steel Arena pojme o 1 693 diváků méně. Samostatné Slovensko hostilo mistrovství světa už v roce 2011 a domácí tým hrál společně s Čechy v hlavním městě. V Košicích se představili třeba Švédové nebo Kanada.

V příštím roce chtějí šéfové slovenského hokeje vyjít vstříc fanouškům z východu země. Bratislava bude domovem českého mužstva a odehraje se tam finálová fáze turnaje. "Věřím, že si slovenský tým zahraje v obou městech," prohlásil prezident hokejového svazu Martin Kohút.

"Košice si po roce 2011 zaslouží vidět slovenský tým, navíc tam máme velkou základnu hráčů. Pochází odtamtud Ladislav Nagy, Tomáš Jurčo nebo Christián Jaroš," pokračoval Kohút. Věří, že fanoušci v Košicích vytvoří hráčům příjemné prostředí, jako to zvládli Dánové v Herningu.

Koneckonců, Němci hráli v Berlíně jen v roce 1930 a další šampionáty konané v Německu už viděla jiná města. Rusové se před osmnácti lety usadili v Petrohradu, Švédové o dva roky později zase v Göteborgu.

"Neumím si představit, že by Češi hráli na mistrovství světa v Liberci nebo v Plzni. Košice jsou od Bratislavy daleko, dálnice nejsou hotové," podotkl Golonka. Představa zmodernizovaného bratislavského stánku bez Slováků se nelíbí ani zastupitelům hlavního města.

Podvedená Bratislava a podpora pro Košice

Hokejový svaz s nimi podepsal nájemní smlouvu, v níž se píše, že svaz vyvine maximální úsilí, aby hráli Slováci svá utkání v Bratislavě. "Stal se podraz a svaz nás jednoduše oklamal," uvedl Jozef Uhler.

"Tak obrovská akce by měla přinést benefity celé zemi, nejen Bratislavě," poznamenala naopak radní Lucia Štasselová. Očekává se, že v Košicích mistrovství světa pomůže městu a infrastruktuře, přísun diváků z Německa zajistí letecké spojení s Mnichovem a Düsseldorfem.

Východoslovenská metropole potřebuje nadzvednout také po sportovní stránce, upoutat pozornost. Vždyť druhé největší město na Slovensku nemá zástupce ve fotbalové lize, pozice lehce vyklízí hokej, nedávno ukončil svou působnost ženský basketbalový klub Good Angels.

Košice po vrcholném sportu prahnou. "Bude to šílené. Lidé na východě si budou vážit, že se tam po letech uskuteční něco velkého," řekl útočník Tomáš Jurčo. Podle Kohúta se už na zápasy v Košicích připravují také manažer reprezentace Miroslav Šatan a trenér Craig Ramsay.

"Šatan jakožto člen výkonného výboru svazu pro tento návrh hlasoval. Prošel jsem si s ním a Ramsaym celé Košice včetně hotelů, kde se mohou hokejisté ubytovat," ubezpečil prezident hokejového svazu.

Slováci teď mají rok na to, aby situaci uklidnili. Nyní se pod Tatrami blýská. Lidé z Bratislavy označují Košice v diskuzích na internetu jako špinavou díru, Košičané jim kvůli tomu spílají a zesměšňují nedávný výrok premiéra Roberta Fica o tom, že na východě nic není.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Začíná vánoční čas, je první adventní neděle

Začíná vánoční čas, dnes je první adventní neděle. Na adventním věnci je čas zapálit první ze čtyř svíček. Dříve advent býval dobou duchovní přípravy na Vánoce, dobou rozjímání a dobročinnosti, nyní je pro značnou část lidí ale spíš obdobím nakupování dárků. Už podruhé advent ovlivní epidemie koronaviru a omezení, která mají šíření viru zpomalit. Vláda tento týden zakázala konání vánočních trhů s výjimkou prodeje stromků a kaprů.

Ještě před jejich zákazem mnozí organizátoři avizovali, že omezí kulturní program nebo nebudou slavnostně rozsvěcet vánoční stromy tak, aby zbytečně nelákali velké množství lidí. Plánovali ale otevření prodejních stánků i provoz dalších atrakcí či doprovodný program.

První adventní neděle se označuje železná, druhá bronzová, třetí stříbrná a čtvrtá zlatá. Slovo advent pochází z latinského adventus, tedy příchod. Pro křesťany první adventní neděle připomíná příchod Ježíše Krista. Věřící přinášejí věnce do kostela, kde je kněz požehná. I přes omezení mohou stále lidé přijít rozjímat na roráty, což jsou ranní mše ke cti Panny Marie. Začínají brzy ráno ještě za tmy a v některých kostelích jsou slaveny jen při svíčkách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy