Nejvíc jsme chtěli Česko, je hratelné, tvrdí Němci. Vede je superhvězda

jzp jzp
23. 5. 2019 6:38
Co dlouhé roky neplatilo, je nyní realitou. Češi jdou do čtvrtfinále hokejového mistrovství světa coby jasní favorité. Němci, kteří můžou jen překvapit, ovšem cítí, že v rámci možností dostali ideálního soka. Čtvrteční klání startuje ve 20:15.
Dominik Kahun (třetí zprava) slaví gól s Leonem Draisaitlem a dalšími parťáky.
Dominik Kahun (třetí zprava) slaví gól s Leonem Draisaitlem a dalšími parťáky. | Foto: Reuters

Bratislava (od našeho zpravodaje) - Po pětihodinové cestě vlakem z Košic nepřekypovala německá reprezentace energií. Na bratislavském ledě trénovalo ve středu odpoledne jen pár dobrovolníků.

Hvězdní lídři mužstva Leon Draisaitl a Dominik Kahun si dali pohov. Za českými novináři přišel pouze asistent trenéra Cory Murphy.

Náročné cestování však Němci neberou jako přítěž. Těší je, že ve čtvrtfinále na rozdíl od loňska vůbec jsou. Stěhování nestěhování. Teď větří šanci. Cítí, že jsou silní. Ve skupině získali 15 bodů, nejvíc od zavedení nového formátu mistrovství před sedmi lety.

Když v závěrečném vystoupení v Košicích porazili Finsko 4:2, začali spekulovat nad čtvrtfinálovým sokem. Mohli dostat Rusko, Švédsko, nebo Česko. Vyšla poslední varianta, což německou kabinu povzbudilo.

"Všichni jsme si nejvíc přáli Čechy, je to hratelný soupeř," řekl rodák z Plané Kahun sportovnímu magazínu Kicker. "Většinu kluků potěšilo, že na nás vyšli Češi," přikyvoval Yannic Seidenberg.

Dominik Kahun.
Dominik Kahun. | Foto: Reuters

Zatím zcela suverénní sborná Němce vůbec nelákala, švédští mistři světa, kteří mají prakticky celý tým z NHL, také ne.

"Myslíme si, že Češi jsou hratelní," citoval deník Bild kapitána Moritze Müllera. "Samozřejmě ale víme, že ve čtvrtfinále už jsou jen silní soupeři. Všichni mají několik výjimečných hráčů."

V české kabině je tucet hokejistů, kteří v sezoně okusili NHL; Němci mají čtyři. Brankáře Philippa Grubauera z Colorada. Beka Korbiniana Holzera z Anaheimu. Centry (v případě potřeby křídelníky) Draisaitla z Edmontonu a Kahuna z Chicaga.

Německá hra stojí především na dvojici hvězdných útočníků, nikdo v týmu netráví na ledě tolik času. Ani obránci. Kahun atakuje icetime 20 minut, Draisaitl je dokonce na 22 minutách. Ve čtvrtfinále možná dostane ještě přidáno. Vždyť v NHL letos nastřádal 105 bodů (50+55). Patří k absolutní špičce.

Na šampionátu je s osmi zápisy (5+3) nejproduktivnějším Němcem, přestože v útoku nemá stále parťáky. Vystřídal jich šest včetně Kahuna. Proti Finům spojil síly s Yasinem Ehlizem a Patrickem Hagerem, kteří stejně jako drtivá většina německého mančaftu hrají domácí ligu. 

Češi sice nemají centra, jako je Draisaitl, ale celkově disponují větší silou, hlavně ofenzivní, což ve skupině dokázali. Mají výrazně lepší skóre než Němci (39:14 oproti 18:18), lepší přesilovky, lepší oslabení.

Na druhou stranu ztrácejí v disciplinovanosti. Nasbírali dvacet dvouminutových trestů, o sedm víc než jejich příští soupeři. Také mají o píď horší brankáře, alespoň optikou úspěšnosti zákroků.

Jakuba Voráčka a spol. zřejmě bude krotit Grubauer. Brzy po příletu ze zámoří se sice zranil, ale proti Finům nakonec chytal. A vyhrál. Němci tak překvapivě skončili třetí před Američany.

"Výkony kluků během skupiny neustále rostly," pochvaloval si finský trenér Německa Toni Söderholm. A směrem ke čtvrtfinále prohodil: "Pokud budeme hrát kompaktně stejně jako posledně, určitě máme šanci postoupit. Nejdůležitější je, abychom si věřili."

"Už jsme si dokázali, že můžeme porazit velké hokejové národy," přidal útočník Marcel Noebels.

I on před 15 měsíci sahal v Jižní Koreji po senzačním olympijském zlatu, nakonec kvůli ruskému obratu bral stříbro. Teď by byl rád za jakoukoliv medaili ze světového šampionátu. S parťáky ovšem opět půjde proti předpokladům.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Policie v Hongkongu znovu nasadila slzný plyn, ale demonstrace slábnou

Policie v Hongkongu dnes zasáhla slzným plynem a vodními děly proti další vlně demonstrací prodemokratického hnutí. Původně pokojný povolený protest na předměstí Tuen Mun se proměnil v potyčky s policií poté, co někteří demonstranti začali házet na policisty kamení a zápalné lahve.

Nepokoje tam během odpoledne utichly a několik stovek lidí se přesunulo ke stanici Yuen Long, kde se pokojná demonstrace opět zvrhla ve střety s policií. Protestů se podle policie zúčastnilo kolem 4300 lidí, tedy několikanásobně méně, než v minulých týdnech.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Česko podepíše smlouvu na nákup dvanácti amerických vrtulníků ještě letos. Vyjdou na 14,5 miliardy korun

Stvrzení kontraktu do konce roku přislíbil ministr obrany Lubomír Metnar (ANO). "Jsme ve fázi finalizace dohody. Pevně věřím, že do konce roku uzavřeme smlouvu se Spojenými státy na nákup vrtulníků. Já se budu velmi těšit na dobu, až ty vrtulníky budou mít označení a znaky Armády České republiky," řekl Metnar.

O nákupu systému H1, který tvoří osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper, ministerstvo obrany rozhodlo v srpnu. V české armádě nahradí bitevní vrtulník Mi-24/35. Metnar řekl, že ho zaujala kompatibilita obou typů helikoptér, které mají 85 procent náhradních dílů společných, a také zbraňové vybavení a univerzálnost systémů.

Náčelník Generálního štábu Armády ČR Aleš Opata dodal, že dosavadní vrtulník Mi-24/35 významně zaostává v oblasti zbraňového vybavení, zbraňových systémů i systému vlastní ochrany. "Je to prostě jiná generace vrtulníků, je to zastaralé, je to něco jako Škoda 120 v porovnání s oktávkou," řekl Opata.

Vrtulníky Bell jsou podle něj velice pohyblivé s velmi významným výkonem motoru. "A hlavně mají to, co nás zajímá - komplexní zbraňový systém pro podporu pozemních sil. Na dnešním bojišti se prostě bez bojových vrtulníků nebo univerzálních neobejdete," řekl Opata.

Zdroj: ČTK
Další zprávy