Nejvíc jsme chtěli Česko, je hratelné, tvrdí Němci. Vede je superhvězda

jzp jzp
23. 5. 2019 6:38
Co dlouhé roky neplatilo, je nyní realitou. Češi jdou do čtvrtfinále hokejového mistrovství světa coby jasní favorité. Němci, kteří můžou jen překvapit, ovšem cítí, že v rámci možností dostali ideálního soka. Čtvrteční klání startuje ve 20:15.
Dominik Kahun (třetí zprava) slaví gól s Leonem Draisaitlem a dalšími parťáky.
Dominik Kahun (třetí zprava) slaví gól s Leonem Draisaitlem a dalšími parťáky. | Foto: Reuters

Bratislava (od našeho zpravodaje) - Po pětihodinové cestě vlakem z Košic nepřekypovala německá reprezentace energií. Na bratislavském ledě trénovalo ve středu odpoledne jen pár dobrovolníků.

Hvězdní lídři mužstva Leon Draisaitl a Dominik Kahun si dali pohov. Za českými novináři přišel pouze asistent trenéra Cory Murphy.

Náročné cestování však Němci neberou jako přítěž. Těší je, že ve čtvrtfinále na rozdíl od loňska vůbec jsou. Stěhování nestěhování. Teď větří šanci. Cítí, že jsou silní. Ve skupině získali 15 bodů, nejvíc od zavedení nového formátu mistrovství před sedmi lety.

Když v závěrečném vystoupení v Košicích porazili Finsko 4:2, začali spekulovat nad čtvrtfinálovým sokem. Mohli dostat Rusko, Švédsko, nebo Česko. Vyšla poslední varianta, což německou kabinu povzbudilo.

"Všichni jsme si nejvíc přáli Čechy, je to hratelný soupeř," řekl rodák z Plané Kahun sportovnímu magazínu Kicker. "Většinu kluků potěšilo, že na nás vyšli Češi," přikyvoval Yannic Seidenberg.

Dominik Kahun.
Dominik Kahun. | Foto: Reuters

Zatím zcela suverénní sborná Němce vůbec nelákala, švédští mistři světa, kteří mají prakticky celý tým z NHL, také ne.

"Myslíme si, že Češi jsou hratelní," citoval deník Bild kapitána Moritze Müllera. "Samozřejmě ale víme, že ve čtvrtfinále už jsou jen silní soupeři. Všichni mají několik výjimečných hráčů."

V české kabině je tucet hokejistů, kteří v sezoně okusili NHL; Němci mají čtyři. Brankáře Philippa Grubauera z Colorada. Beka Korbiniana Holzera z Anaheimu. Centry (v případě potřeby křídelníky) Draisaitla z Edmontonu a Kahuna z Chicaga.

Německá hra stojí především na dvojici hvězdných útočníků, nikdo v týmu netráví na ledě tolik času. Ani obránci. Kahun atakuje icetime 20 minut, Draisaitl je dokonce na 22 minutách. Ve čtvrtfinále možná dostane ještě přidáno. Vždyť v NHL letos nastřádal 105 bodů (50+55). Patří k absolutní špičce.

Na šampionátu je s osmi zápisy (5+3) nejproduktivnějším Němcem, přestože v útoku nemá stále parťáky. Vystřídal jich šest včetně Kahuna. Proti Finům spojil síly s Yasinem Ehlizem a Patrickem Hagerem, kteří stejně jako drtivá většina německého mančaftu hrají domácí ligu. 

Češi sice nemají centra, jako je Draisaitl, ale celkově disponují větší silou, hlavně ofenzivní, což ve skupině dokázali. Mají výrazně lepší skóre než Němci (39:14 oproti 18:18), lepší přesilovky, lepší oslabení.

Na druhou stranu ztrácejí v disciplinovanosti. Nasbírali dvacet dvouminutových trestů, o sedm víc než jejich příští soupeři. Také mají o píď horší brankáře, alespoň optikou úspěšnosti zákroků.

Jakuba Voráčka a spol. zřejmě bude krotit Grubauer. Brzy po příletu ze zámoří se sice zranil, ale proti Finům nakonec chytal. A vyhrál. Němci tak překvapivě skončili třetí před Američany.

"Výkony kluků během skupiny neustále rostly," pochvaloval si finský trenér Německa Toni Söderholm. A směrem ke čtvrtfinále prohodil: "Pokud budeme hrát kompaktně stejně jako posledně, určitě máme šanci postoupit. Nejdůležitější je, abychom si věřili."

"Už jsme si dokázali, že můžeme porazit velké hokejové národy," přidal útočník Marcel Noebels.

I on před 15 měsíci sahal v Jižní Koreji po senzačním olympijském zlatu, nakonec kvůli ruskému obratu bral stříbro. Teď by byl rád za jakoukoliv medaili ze světového šampionátu. S parťáky ovšem opět půjde proti předpokladům.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Bauer končí se svým týmem, soustředí se na trénování polských lyžařů

Tým Lukáše Bauera po sedmi sezonách v seriálu dálkových běhů na lyžích Ski Classics končí. Medailista z olympijských her a mistrovství světa se rozhodl soustředit na trénování polské mužské reprezentace, kterou vede už dva roky.

"Došel jsem k názoru, že ta kombinace není pro tým prospěšná, byť jsem na začátku věřil, že se podaří skloubit obojí. Nebylo to ale optimální a než přežívat, tak jsem se rozhodl činnost týmu ukončit - i s ohledem na úspěšnou historii. Nezavírá se mi to lehce, ale než lpět na něčem, co sám brzdím, je lepší to pro tuhle chvíli ukončit. Jestli je to konec definitivní, nebo půjde jen o přerušení, ukáže budoucnost," uvedl Bauer v tiskové zprávě.

Další zprávy