Nejvíc jsme chtěli Česko, je hratelné, tvrdí Němci. Vede je superhvězda

jzp jzp
23. 5. 2019 6:38
Co dlouhé roky neplatilo, je nyní realitou. Češi jdou do čtvrtfinále hokejového mistrovství světa coby jasní favorité. Němci, kteří můžou jen překvapit, ovšem cítí, že v rámci možností dostali ideálního soka. Čtvrteční klání startuje ve 20:15.
Dominik Kahun (třetí zprava) slaví gól s Leonem Draisaitlem a dalšími parťáky.
Dominik Kahun (třetí zprava) slaví gól s Leonem Draisaitlem a dalšími parťáky. | Foto: Reuters

Bratislava (od našeho zpravodaje) - Po pětihodinové cestě vlakem z Košic nepřekypovala německá reprezentace energií. Na bratislavském ledě trénovalo ve středu odpoledne jen pár dobrovolníků.

Hvězdní lídři mužstva Leon Draisaitl a Dominik Kahun si dali pohov. Za českými novináři přišel pouze asistent trenéra Cory Murphy.

Náročné cestování však Němci neberou jako přítěž. Těší je, že ve čtvrtfinále na rozdíl od loňska vůbec jsou. Stěhování nestěhování. Teď větří šanci. Cítí, že jsou silní. Ve skupině získali 15 bodů, nejvíc od zavedení nového formátu mistrovství před sedmi lety.

Když v závěrečném vystoupení v Košicích porazili Finsko 4:2, začali spekulovat nad čtvrtfinálovým sokem. Mohli dostat Rusko, Švédsko, nebo Česko. Vyšla poslední varianta, což německou kabinu povzbudilo.

"Všichni jsme si nejvíc přáli Čechy, je to hratelný soupeř," řekl rodák z Plané Kahun sportovnímu magazínu Kicker. "Většinu kluků potěšilo, že na nás vyšli Češi," přikyvoval Yannic Seidenberg.

Dominik Kahun.
Dominik Kahun. | Foto: Reuters

Zatím zcela suverénní sborná Němce vůbec nelákala, švédští mistři světa, kteří mají prakticky celý tým z NHL, také ne.

"Myslíme si, že Češi jsou hratelní," citoval deník Bild kapitána Moritze Müllera. "Samozřejmě ale víme, že ve čtvrtfinále už jsou jen silní soupeři. Všichni mají několik výjimečných hráčů."

V české kabině je tucet hokejistů, kteří v sezoně okusili NHL; Němci mají čtyři. Brankáře Philippa Grubauera z Colorada. Beka Korbiniana Holzera z Anaheimu. Centry (v případě potřeby křídelníky) Draisaitla z Edmontonu a Kahuna z Chicaga.

Německá hra stojí především na dvojici hvězdných útočníků, nikdo v týmu netráví na ledě tolik času. Ani obránci. Kahun atakuje icetime 20 minut, Draisaitl je dokonce na 22 minutách. Ve čtvrtfinále možná dostane ještě přidáno. Vždyť v NHL letos nastřádal 105 bodů (50+55). Patří k absolutní špičce.

Na šampionátu je s osmi zápisy (5+3) nejproduktivnějším Němcem, přestože v útoku nemá stále parťáky. Vystřídal jich šest včetně Kahuna. Proti Finům spojil síly s Yasinem Ehlizem a Patrickem Hagerem, kteří stejně jako drtivá většina německého mančaftu hrají domácí ligu. 

Češi sice nemají centra, jako je Draisaitl, ale celkově disponují větší silou, hlavně ofenzivní, což ve skupině dokázali. Mají výrazně lepší skóre než Němci (39:14 oproti 18:18), lepší přesilovky, lepší oslabení.

Na druhou stranu ztrácejí v disciplinovanosti. Nasbírali dvacet dvouminutových trestů, o sedm víc než jejich příští soupeři. Také mají o píď horší brankáře, alespoň optikou úspěšnosti zákroků.

Jakuba Voráčka a spol. zřejmě bude krotit Grubauer. Brzy po příletu ze zámoří se sice zranil, ale proti Finům nakonec chytal. A vyhrál. Němci tak překvapivě skončili třetí před Američany.

"Výkony kluků během skupiny neustále rostly," pochvaloval si finský trenér Německa Toni Söderholm. A směrem ke čtvrtfinále prohodil: "Pokud budeme hrát kompaktně stejně jako posledně, určitě máme šanci postoupit. Nejdůležitější je, abychom si věřili."

"Už jsme si dokázali, že můžeme porazit velké hokejové národy," přidal útočník Marcel Noebels.

I on před 15 měsíci sahal v Jižní Koreji po senzačním olympijském zlatu, nakonec kvůli ruskému obratu bral stříbro. Teď by byl rád za jakoukoliv medaili ze světového šampionátu. S parťáky ovšem opět půjde proti předpokladům.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Zdražení energií dopadlo na lidi na přístrojích, rada pro ně žádá příspěvek

Prudký růst cen energií výrazně dopadl na lidi se zdravotními obtížemi a handicapem, kteří se neobejdou bez podpory přístrojů s vyšší spotřebou elektřiny. Výdaje se jim tak zvedly víc než ostatním. Týká se to více než 10 tisíc lidí. Řekl to předseda Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP) Václav Krása. Například dýchací přístroj podle údajů rady denně používá na 6000 osob. Další handicapovaní používají různé ventilátory či jiné aparáty s vyšší spotřebou.

"Dýchací přístroje mají příkon kolem 300 wattů. Člověk je používá denně třeba deset hodin. Za den jsou to tři kilowatty. To lidé platí navíc, bez toho ale nemohou být. Domníváme se, že mají tak enormní náklady na energie, že je potřeba jejich problém řešit," uvedl Krása. Podotkl, že řada handicapovaných žije z invalidního důchodu. "Jsou to většinou lidé, kteří mohou pracovat jen minimálně. Situace je pro ně tak velmi složitá," dodal šéf rady. O problému a jeho možném řešení chce jednat s ministrem práce Marianem Jurečkou (KDU-ČSL).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Soudcovská unie nesouhlasí se zmrazením platů, podpoří ty, kteří se budou bránit

Soudcovská unie ČR (SU) zásadně nesouhlasí s vládním návrhem na letošní zmrazení platů všech ústavních činitelů včetně soudců na loňské úrovni. Na čtvrtečním zasedání v Kroměříži se republiková rada unie shodla na tom, že podpoří soudce, kteří se budou za využití všech právních prostředků domáhat "oprávněných platových nároků" za tento rok. Unie státních zástupců (USZ) rovněž vzkázala, že civilní žaloby státních zástupců jsou reálnou variantou.

Novelu schválila sněmovna a ve čtvrtek umožnil její přijetí Senát, který využil ústavní možnosti nezabývat se návrhem. Norma míří k prezidentu Miloši Zemanovi, který avizoval, že ji podepíše.

"Soudcovská unie České republiky vyjadřuje hluboké zklamání nad přístupem vlády ČR, která na jedné straně deklaruje posilování demokratického právního státu a vlády práva, a v rozporu s tím ve vztahu k nezávislé soudní moci, navíc bez potřebného předchozího dialogu s ní, pokračuje v dlouholeté erozi materiálního zabezpečení soudců," uvedla Soudcovská unie v prohlášení.

Zmrazení platů se týká rovněž státních zástupců. "Unie státních zástupců lituje, že Senát Parlamentu ČR dnes nevyhověl návrhům dvou vlastních výborů - ústavně-právního a hospodářského - na zamítnutí zákona snižujícího platy státních zástupců a soudců," sdělil viceprezident USZ Ondřej Šťastný.

Výše platů politiků, soudců a státních zástupců se stanovuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy. Od ledna se platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Novela je má opět snížit. V případě politiků to bude z částky 89 155 korun na 84 060 korun. U soudců má klesnout ze 106 986 korun na 100 872 korun a u žalobců z 96 287,40 korun na 90 748,80 korun.

Vláda chce novelou ušetřit státu zhruba 600 milionů korun. Právě touto úsporou zdůvodnila potřebu zrychleného schvalování novely. Podle kritiků ani to není v souladu s ústavním pořádkem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy