Věčné čekání na gól. Hlavně ho od Italů nedostaň ty, dráždili Francouze

jzp jzp
18. 5. 2019 7:50
Po skoro třítýdenní pauze nedal znát jakoukoliv ztuhlost. Pavel Francouz při premiéře na letošním mistrovstvím světa 15 zákroky vynuloval Italy. "Jejich šance klidně mohly skončit v bráně," vyzdvihl gólmanův výkon trenér Miloš Říha. Ještě předtím Francouzovi při průchodu mixzónou hlasitě gratuloval kolega Patrik Bartošák, který páteční zápas spolukomentoval pro Českou televizi.
Pavel Francouz v zápase Česko - Itálie na MS 2019
Pavel Francouz v zápase Česko - Itálie na MS 2019 | Foto: Reuters

Moc střel na vás nešlo, ale některé z nich byly dost nebezpečné, viďte?

Takových zápasů už jsem na šampionátech pár zažil, takže jsem věděl, do čeho jdu. Musím říct, že kluci k tomu přistoupili zodpovědně. Hráli výborně dopředu a samozřejmě si to užívali v útočné zóně. Ale děkuju jim, že mysleli i na zadní vrátka a moc toho Italům nedovolili.

Ale zkraje druhé třetiny měli Italové pár šancí. Vycítili, že s vámi můžou hrát hokej, když jste první třetinu vyhráli jenom 1:0?

Viděl bych to trošku jinak. První třetinu jsme v podstatě celou strávili u nich, měli jsme drtivou převahu. Mohlo to svádět k pocitu, že je hotovo. Paradoxně to ale bylo jenom o gól. Myslím si, že Italové ucítili šanci a snažili se do toho dát všechno. Naštěstí jsme jim utekli o pár gólů. Pak už bylo znát, že zápas kontrolujeme.

Máte pocit, že šampionát pro vás konečně začal? Poprvé jste nastoupil.

Člověk se cítí jinak, když může být s týmem na ledě. Trošku víc vás to vtáhne. Jsem rád, že jsem si mohl zachytat.

Zaznamenal jste před zápasem, že Italové neskórovali mezi elitou 355 minut? Teď už 415.

Věděl jsem, že na tomhle mistrovství ještě nedali gól. Kluci mě popichovali, abych ho jako první nedostal já. Ale někdy stačí nešťastný odraz nebo chybička. Myslím, že oni ten gól dřív nebo později dají. Na druhou stranu bych chtěl říct, že předvedli srdnatý výkon. Dali do toho maximum, co mohli. Ke konci jim to tam napadalo. Trošku kruté.

Velkou šanci měli třeba zkraje druhého dějství, kdy vám vypomohl Dmitrij Jaškin. Řekli jste si k tomu něco?

Bavili jsme se o tom hned v tunelu, když jsme šli po druhé třetině do kabiny. Děkoval jsem mu, že mě zachránil. Ale on mi říkal, že zachránil i sebe, protože to byl jeho hráč. Super moment.

Jak se vám líbila česká souhra? Útoky znovu měly jiné složení.

Dnes si to kluci mohli užít, mohli si vyzkoušet věcičky navíc. Bylo vidět, že občas si to dávali do prázdné brány. Jejich gólman předváděl neskutečné zákroky, chytil ještě spoustu stoprocentních šancí. Tyhle zápasy podle mě jsou o tom, abychom si něco vyzkoušeli. Všechno samozřejmě směřujeme ke čtvrtfinále.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Benátky zažívají nápor turistů. Příští rok už bude vstup do centra za peníze

Do Benátek se před pondělním církevním svátkem Ferragosto vydalo téměř sto tisíc turistů. S fenoménem masového turismu se tak město na laguně potýká stejně jako před koronavirovou pandemií, poznamenala agentura APA.

Před svátkem, který je zároveň vrcholem období dovolených, v sobotu v Benátkách úřady napočítaly na 93 000 turistů. Bylo mezi nimi 75 000 cizinců, vyplývá z dat benátské koordinační a monitorovací centrály, která má k dispozici veškeré městské kamery.

Letošní léto je přitom poslední, kdy se mohou jednodenní turisté do historického centra dostat bez vstupného, které bude zavedeno v příštím roce. Turisté, kteří žijí mimo region Benátsko a nehodlají ve městě přespat, si pak budou vstup do historického města rezervovat na internetu. Lidé, kteří se objednají dlouho dopředu, mají dostat slevu.

Podle toho, který den se do Benátek vydají, budou platit za vstup do města tři až deset eur (73 až 244 korun). Rezervační systém má být otestován už v příštích týdnech.

Benátská radnice zatím nechystá stanovit denní limit počtu turistů, ale chce příliv návštěvníků regulovat. V některé dny bývá ve městě na laguně přes 100 000 turistů.

Svátek Ferragosto, který je v Itálii dnem pracovního volna, zavedl v roce 18 před naším letopočtem císař Augustus, a připomínal ukončení sklizně první srpnový den. V křesťanské éře byly oslavy posunuty na polovinu měsíce a spojeny se svátkem Nanebevzetí Panny Marie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy