Jeřábkovy bodyčeky, odpíchnutý Rittberger i předčasná radost Kanady. Proč si pamatovat letošní MS?

Podívejte se v přehledu na nejzajímavější momenty právě skončeného světového šampionátu hokejistů, který uspořádalo Rusko.
KAŠPAROVY NÁJEZDY: Třikrát během šampionátu předvedl "svůj klenot" český nájezdový velmistr Lukáš Kašpar. "Roztáhni mi nohy a já tam dám kotouč, tak jak se sluší a patří," tak zněla slova Roberta Záruby v Kolíně 2010. Letos Kašpar skóroval z nájezdu nebo trestného střílení na vlas stejně třikrát. Napočtvrté to už bohužel proti USA nevyšlo a medailový sen se zbortil.
SIMULANT DAWES: V hokeji se simulování moc nenosí, a když už se přeci přihodí, obvykle se diskutuje o úmyslu hráče. Tady však žádné diskuse třeba nebyly. Kanadský Kazach Nigel Dawes předvedl v zápase s Nory takového odpíchnutého Rittbergera, že po pár hodinách doučování by z něj mohl být klidně nový Pljuščenko.
SLOVENSKÉ TRÁPENÍ POKRAČUJE: Za posledních devět let hráli Slováci na MS jen jedinkrát play off (pod Vladimírem Vůjtkem v roce 2012) a trápili se i v Petrohradu. Prohráli s Němci, Bělorusy, Kanadou (viz video) i Finy, a nebýt výhry nad Maďary, mohli hrát v posledním zápase skupiny o udržení, a nikoliv o čtvrtfinále. Jistě, slovenský hokej postihla loni v létě menší revoluce a za reprezentaci málem neměl kdo hrát, nicméně těch osm let bez čtvrtfinále tím vysvětlíte stěží.
MAĎAŘI (!) Mimochodem když už jsme u úhlavních rivalů Slováků z Maďarska, ani u nich se nelze nezastavit. Ano, z petrohradské skupiny sice sestoupili, ale i tak jejich výkony zaujaly natolik, že si vysloužili pozornost nejen evropských médií. Třeba brankář Ádam Vay si svými výkony v Petrohradu dokonce vysloužil smlouvu s Minnesotou a má šanci stát se prvním Maďarem v NHL.
Foto: Reuters
Jakub Šafránek Ondřej Kuchař Jakub Šafránek, Ondřej Kuchař
23. 5. 2016 10:33
Podívejte se v přehledu na nejzajímavější momenty právě skončeného světového šampionátu hokejistů, který uspořádalo Rusko.
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy