Šampionát mohou ztratit také Lotyši, ale tvrdí opak. Fasel prosazoval Bratislavu

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
30. 1. 2021 7:23
Rozhodnutím odebrat turnaj Bělorusku debata o pořadatelství letošního mistrovství světa hokejistů zdaleka neskončila. Řeší se náhradník za Minsk, případně zda by Lotyšsko zvládlo uspořádat šampionát samo. Anebo jestli nakonec neodstřihnout také Rigu.
Možnost, že se hokejové mistrovství světa po dvou letech vrátí do Bratislavy, nabyla na síle.
Možnost, že se hokejové mistrovství světa po dvou letech vrátí do Bratislavy, nabyla na síle. | Foto: ČTK

V polovině ledna Mezinárodní hokejová federace IIHF rozhodla, že se letošní elitní šampionát neuskuteční v Bělorusku. Oficiálně "kvůli obavám o bezpečnost účastníků turnaje". Ani o necelé dva týdny později však není jasné, kde se 85. mistrovství světa bude konat.

IIHF ubezpečila, že se šampionát odehraje. Dva roky bez vrcholné akce si po loňském zrušení MS ve Švýcarsku zkrátka nemůže dovolit už jen z finančního hlediska. Muselo by dojít jedině k nekontrolovatelnému vzedmutí další koronavirové vlny v Evropě, aby tomu bylo jinak.

Federace plánuje pro účastníky turnaje v termínu od 21. května do 6. června přichystat bezpečnou "bublinu", stejně jako se podařilo během šampionátu juniorů v Kanadě na přelomu roku.

Po škrtnutí Minsku se zdálo být neotřesitelnou premisou, že šampionát zůstane lotyšské Rize, jež se o něj měla s běloruskou metropolí původně rozdělit. Tak o tom mluvil i Petr Bříza, bývalý český reprezentační brankář a nyní člen Rady IIHF, jejího nejužšího vedení.

Naskytly se tři varianty. Zaprvé, v Rize vyroste druhá provizorní hala a Lotyši uspořádají MS sami. Zadruhé, Rigu doplní jako druhé pořadatelské město Kodaň, dějiště MS 2018. Zatřetí, Rigu doplní jako druhý pořadatel Bratislava, dějiště dosud posledního MS 2019.

Jenže poslední týden přinesl několik zvratů a na stole se objevily nové alternativy. "Potřebujeme více času," řekl prezident IIHF René Fasel ruské agentuře TASS zkraje tohoto týdne, kdy podle jeho předešlých slov mělo být o náhradním řešení ideálně už rozhodnuto.

"Vzhledem k pandemické situaci by bylo lepší sehrát MS v jedné zemi namísto dvou," prohlásil ještě Fasel. Načež slovenská média přinesla informaci, že Bratislava je velkým favoritem a šance pro Lotyše jsou paradoxně nejmenší.

Byť měli MS přiklepnuté od května 2017 a pracovali na organizaci, mají v celé zemi jedinou halu, která splňuje podmínky pro pořádání šampionátu. Riga hostila mistrovství světa už před 15 lety a 23 zápasů se tehdy sehrálo ve zrekonstruované aréně Skonto s provizorní kapacitou 6 500 diváků.

Od té doby se v ní hokej stejně jako předtím nehraje a při současných přísnějších podmínkách by rozdělení mezi moderní Riga Arenu a právě arénu Skonto nebylo možné. Lotyši by museli za necelé čtyři měsíce vybudovat novou provizorní halu.

I tak přislíbili, že jsou toho schopní a že nové kluziště by mohlo vyrůst v nedalekém multisportovním Elektrum Olympic Centre. A podpory se jim dostalo od Finů. "Nejlepším řešením by bylo, kdyby se celé MS odehrálo v Lotyšsku," podotkl prezident finského hokeje Harri Nummela.

Vedle technických záležitostí, jako jsou způsobilé arény, či rizika šíření nákazy řeší IIHF také palčivou finanční stránku. Při hledání náhradníka za Minsk musí novému pořadateli zaplatit náklady (bez diváků nevydělá organizátor nic ani na vstupném), navíc bude Bělorusům proplácet kompenzace za přípravu turnaje, o který přišli.

Proto měl Fasel údajně prosazovat Bratislavu jakožto nejlevnější možnost náhrady. Do karet Slovákům hraje i fakt, že předloňské MS na jejich půdě bylo organizačně velmi vydařené.

Ruský zástupce ve čtrnáctičlenné Radě IIHF, bývalý gólman Vladislav Treťjak, ovšem upozornil, že nerozhoduje jen Fasel. "Vyjádřil svůj názor, ale rozhodne se celá Rada. Každý má nějakou představu," dal v rozhovoru pro ruské médium Ria Novosti najevo, že nic není jednoznačné.

Dánský Herning, spolupořadatel MS 2018, vstoupil do hry místo Kodaně coby lokalita, jež na konci minulého roku úspěšně uspořádala evropský šampionát házenkářek a má tedy zkušenosti s fungováním "bubliny".

Prozatím poslední relevantní informaci však přinesla lotyšská strana. Ve čtvrtek podle stránky Sportacentrs dorazila do Rigy delegace IIHF (bez prezidenta Fasela, zato s generálním sekretářem Horstem Lichnerem).

"Od našich zdrojů víme, že Rada IIHF byla blízko, aby určila Rigu jako jediného pořadatele MS," nechal se slyšet prezident lotyšského hokeje Aigars Kalvitiš.

Delegace v Rize údajně kontroluje technické přípravy. "Ještě sice nebylo rozhodnuto, ale myslím, že je dobrá zpráva, když je delegace zde, a ne v Bratislavě," dodal Kalvitiš. Lotyšském serveru prozradil, že IIHF by měla pokrýt zhruba dvě třetiny finančních nákladů.

Finální verdikt by měli Fasel a spol. vynést příští týden v úterý, nebo ve středu. Prostoru na další odklady a spekulace mají už jen pramálo.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Na letišti v Mošnově na Novojičínsku začaly Dny NATO, v okolí se tvoří kolony

Společným seskokem českých a polských parašutistů s vlajkami v sobotu na letišti v Mošnově na Novojičínsku začaly dvoudenní Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR. Po oba dny je v osmihodinovém programu připraveno mnoho dynamických ukázek na zemi i ve vzduchu. Kromě toho mohou lidé vidět na zemi řadu atraktivních strojů, mezi nimi poprvé víceúčelový letoun F-35 Lightning II nebo bezpilotní letoun MQ-9 Reaper.

V okolí letiště se i letos tvoří kolony aut, vzhledem k omezené kapacitě akce ale nejsou tak dlouhé jako v jiných letech. Operátor speciální policejní linky Michal Tichý řekl ČTK, že kolony ze všech stran dosahují maximálně tří kilometrů.

Dny NATO jsou největší bezpečnostní přehlídkou v Evropě. Na akci se představují armádní, bezpečnostní a záchranářské jednotky ze 17 zemí. Speciální partnerskou zemí je letos Švédsko.

Vstup na dvoudenní akci, která se koná nedaleko Ostravy, je zdarma. V minulosti ji navštěvovalo i přes 200 tisíc lidí, mnoho i ze zahraničí, zejména z Polska a Slovenska. Loni musely být Dny NATO kvůli koronavirové pandemii bez diváků v místě akce, lidé mohli program sledovat v televizi a na internetu. Letos je počet diváků omezený maximálně na 40 tisíc každý den.

Kvůli kontrole počtu lidí si letos návštěvníci poprvé museli předem pořídit vstupenky. Jsou sice nadále zdarma, ale lidé zaplatili 15 korun jako servisní poplatek. Musí rovněž mít potvrzení o bezinfekčnosti, tedy očkování proti covidu-19, prodělání nemoci nebo negativním testu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Autobus srazil v Ratiboři na Vsetínsku chodce, muž střet nepřežil

Linkový autobus srazil v pátek večer v Ratiboři na Vsetínsku chodce. Sedmačtyřicetiletý muž střet nepřežil. Okolnosti nehody zjišťují kriminalisté a dopravní policisté, sdělila dnes policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Tragická nehoda se stala po 18:00. "Zemřel při ní sedmačtyřicetiletý muž. Ten z prozatím přesně nezjištěných příčin vstoupil bezprostředně do jízdní dráhy linkového autobusu, který jel ve směru od Hošťálkové. Třicetiletý řidič autobusu, i přes veškerou snahu, již nedokázal střetu zabránit," uvedla mluvčí.

Chodec podle ní při nehodě utrpěl závažná zranění. "Na místo jako první dorazili policisté z Jablůnky, kteří společně se svědky události prováděli do příjezdu záchranářů resuscitaci. Muž bohužel svým zraněním na místě podlehl. U řidiče autobusu jsme provedli dechovou zkoušku na alkohol. Byla negativní," uvedla Kyšnerová.

Přesné okolnosti tragické nehody podle ní nadále zjišťují vsetínští kriminalisté společně s dopravními policisty. "Po dobu vyšetřování nehody byl provoz na komunikaci částečně omezen a doprava byla řízena kyvadlově," doplnila mluvčí.

Podle dostupných údajů je chodec dvacátou obětí letošních dopravních nehod ve Zlínském kraji. Za loňský rok zemřelo na silnicích v regionu při nehodách 23 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy