Maďarský návrat na MS pokazil hvězdný Dán. Kazaši překvapili Norsko

13. 5. 2023 17:53
Hokejisté Dánska porazili na úvod mistrovství světa nováčka elitní skupiny Maďarsko 3:1. Dvěma góly v přesilových hrách se na tom podílel útočník z NHL Nikolaj Ehlers. Poraženému týmu k úspěchu nepomohl ani velmi dobrý výkon brankáře Bence Bálizse, který si připsal 41 zákroků.
Nikolaj Ehlers, Dánsko - Maďarsko, MS v hokeji 2023
Nikolaj Ehlers, Dánsko - Maďarsko, MS v hokeji 2023 | Foto: Reuters

Maďaři se mezi elitou představili po sedmi letech, poprvé od roku 2016. V úvodní třetině se převážně bránili. Nejprve sice nevyužili přesilovou hru, ale poté byl nejzaměstnanějším hráčem na kluzišti brankář Bálizs.

V úvodní dvacetiminutovce si připsal celkem 16 úspěšných zákroků, nestačil pouze na střelu Ehlerse v přesilové hře. Jeho protějšek Dichow musel čelit jen dvěma střelám.

Ve druhé části mohli Maďaři vyrovnat ve dvou přesilových hrách rychle za sebou, zejména ve druhé si vytvořili i několik šancí, Dichow byl ale připravený.

I díky tomu mohli Dánové zvýšit své vedení. V polovině utkání se v početní výhodě opět prosadila hlavní hvězda týmu, útočník Winnipegu Ehlers. Následně mohli snížit Sofron nebo Krisztián Nagy, ani jeden z nich ale neuspěl.

Ve 42. minutě byl Ehlers blízko hattricku, Bálizs si ale s jeho brejkem poradil. Maďaři se ale několikrát v útoku osmělili a Sofron dokázal ve 47. minutě snížit. Rychle mohl odpovědět Russell, ale trefil jen tyč. Na druhé straně poté neuspěl Papp.

Ofenzivnější hra Maďarů ale nabídla Dánsku prostor pro rychlé protiútoky a Poulsen toho využil ke vstřelení třetí branky. Maďarsku se poté již snížit nepodařilo, podruhé Dichowa nepřekonalo ani při power play.

Norům dvougólový náskok nestačil

Hokejisté Kazachstánu porazili v utkání základní skupiny B na mistrovství světa Norsko 4:3 po samostatných nájezdech. Seveřané v prvním vystoupení obou týmů na turnaji promarnili v Rize dvoubrankový náskok. S přispěním dvou gólů útočníka Michaela Hagy vedli 2:0 a 3:1, ale na výhru jim to přesto nestačilo. Vítězný gól dal v šesté sérii nájezdů kapitán Kazachů Roman Starčenko.

Norům vyšel na výbornou vstup do utkání. Před polovinou první třetiny měli na své straně už dvoubrankový náskok. V páté minutě sice zamířil Trettenes jen do brankové konstrukce, ale v osmé minutě otevřel v početní výhodě skóre svým prvním dnešním gólem Haga a už o 78 sekund později zvýšil Björgvik Holm. Soupeř ale dokázal odpovědět, když přečíslení tři na dva úspěšně zakončil střelou bez přípravy Muchametov.

Seveřané byli i ve druhém dějství střelecky výrazně aktivnějším týmem a zdálo se, že po druhém dnešním přesilovkovém zásahu Hagy z 22. minuty mají zápas pod kontrolou. Opak byl pravdou. Z jejich strany to bylo pro dnešek vše. Další šance nevyužili Eirik Salsten a Vikingstad, zatímco Orechov zužitkoval ve 36. minutě přesilovku a snížil. Ještě do přestávky mohl vyrovnat Michajlis, jenže neuspěl.

Kazaši vycítili šanci a v 52. minutě znovu potrestali nedisciplinovanost soupeře - chuť si spravil Michajlis a vyrovnal. Když Norové sami hned vzápětí početní výhodu nevyužili, rozhodovalo se až v nastavení.

Pětiminutové prodloužení vyhráli Norové na střely mezi tyčky 4:0, jenže kýžený vítězný gól nedali. V nájezdech sice dokázal Olden odpovědět na první Starčenkův úspěšný pokus ze třetí série, ale později v šesté sérii už se mu to nepodařilo.

Mistrovství světa v hokeji:

Skupina A (Tampere):

Maďarsko - Dánsko 1:3 (0:1, 0:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 47. Sofron (Szabó, Bartalis) - 16. N. Ehlers (N. Jensen, Russell), 30. N. Ehlers (M. Lauridsen, N. Jensen), 52. Poulsen (Lassen, Storm). Rozhodčí: MacFarlane (USA), Bloski - Mackey (oba Kan.), Hautamäki (Fin.). Vyloučení: 6:4. Využití: 2:0. Diváci: 7633.

Maďarsko: Bálizs - Fejes, Stipsicz, Szabó, Pozsgai, M. Horváth, Kiss, Garát, Hadobás - Hári, Galló, Sebök - Erdély, Bartalis, Sofron - Terbócs, Papp, G. Nagy - Vincze, Csányi, K. Nagy. Trenér: Constantine.

Dánsko: Dichow - Lassen, M. Lauridsen, Jensen Aabo, A. Koch, M. Jensen, O. Lauridsen, Krogsgaard - N. Ehlers, Russell, N. Jensen - Boedker, Poulsen, Storm - Andersen, Aagaard, Moelgaard - Olesen, Wejse, Bau Hansen. Trenér: H. Ehlers.

Mistrovství světa v hokeji - skupiny B (Riga):

Norsko - Kazachstán 3:4 po sam. nájezdech (2:1, 1:1, 0:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 8. Haga (Nörstebö, Trettenes), 10. Björgvik Holm (Trettenes, Martinsen), 22. Haga (Granath, Nörstebö) - 16. Muchametov (Muratov, Beketajev), 36. Orechov (Savickij, Muratov), 52. Michajlis (Savickij, Orechov), rozhodující sam. nájezd Starčenko. Rozhodčí: Fernandez (USA), Hürlimann (Švýc.) - Constantineau (Fr.), Niittylä (Fin.). Vyloučení: 3:4. Využití: 2:2. Diváci: 2870.

Norsko: Haukeland - Nörstebö, Lilleberg, Johannesen, Björgvik Holm, Krogdahl, Kasastul - Valkvae Olsen, Vikingstad, Berg-Paulsen - E. Salsten, H. Salsten, Hoff - Olden, Trettenes, Martinsen - Granath, K. A. Olimb, Haga - od 21. navíc Vesterheim. Trenér: T. Johansson.

Kazachstán: Šutov - Danijar, Beketajev, Polochov, Orechov, Koroljov, Gajtamirov, Butěnko - Starčenko, Šestakov, Rymarev - Michajlis, Grenc, Savickij - Rachmanov, Omirbekov, Asetov - Kajyržan, Muchametov, Muratov - Musorov. Trenér: Mambetalijev.