Nechci spekulovat, řekl Jalonen k chuti pokračovat. Má přitom smlouvu ještě na rok

Daniel Poláček Daniel Poláček
25. 5. 2023 19:28
Loňským bronzem přinesl českému hokeji první medaili ze seniorského mistrovství světa po deseti letech. Letos trenér Kari Jalonen vypadl ve čtvrtfinále po nevýrazném výkonu proti USA. Přestože smlouvu má i na příští šampionát v Praze a Ostravě, nechtěl ke svému pokračování u reprezentace nic říct. Před turnajem se spekulovalo, že nemá silnou pozici.
Kari Jalonen při premiéře u české hokejové reprezentace
Kari Jalonen při premiéře u české hokejové reprezentace | Foto: Lukáš Caha

Jak hodnotíte čtvrtfinálové vyřazení?

Pro každého z nás je určitě zklamání, že jsme si nevybojovali místo v zápasech o medaile. V posledních třech utkáních se nám zadrhla ofenziva. Švýcarům jsme dali dva góly, Kanadě jeden a Spojeným státům žádný. Z nějakého důvodu jsme neměli sílu vytvářet si gólové šance.

Co bylo tím důvodem?

Těžko říct. V posledních třech zápasech jsme měli méně času a prostoru než na začátku turnaje. Také jsme nedokázali brát soupeři kotouče a dostávat se do protiútoků. 

Chybělo vám víc hráčů z NHL?

Ne, měli jsme tým, jaký jsme měli. A já jsem na něj pyšný. Skoro deset hráčů s námi bylo od začátku přípravného kempu. Není důvod, abych říkal, že nám někdo chyběl. Jen jsme měli trochu smůlu se ztrátou Sedláka a Chytila.

Dominik Kubalík cítí, že vyřazení je jeho chyba, protože nevstřelil branku. Co na to říkáte?

Hokej je týmový sport. Nejde o Kubalíka ani žádného jiného hráče. Nikdo by to neměl brát na sebe, tomu nerozumím. Tým vyhrává a prohrává společně. 

Byli na tom Američané lépe, co se týče rychlosti a šikovnosti?

Vypadalo, že jsme byli trochu pozadu. Proti Švýcarsku, Kanadě i USA jsme se zasekli při jejich tlaku a sami jsme je nedokázali zmáčknout. Všechny ty tři zápasy byly v podstatě stejné.

Myslíte si, že čtvrtfinále bylo výkonnostním maximem vašeho výběru?

Věřili jsme, že máme šanci na turnaji pokračovat. Musíme ale respektovat sílu soupeřů. Spojené státy měly dobrý tým a hrály opravdu dobře.

Můžete srovnat sílu letošního českého výběru s tím loňským?

Nechci srovnávat, to nejde. Loni bylo loni, letos jsme měli jiný tým. Takové srovnávání by nebylo správné vůči hráčům.

Jak se vám líbila atmosféra zápasu v Tampere? Bylo vcelku ticho, moc českých příznivců nedorazilo. 

Fanouškům nepřišlo vhod naše cestování z Rigy. Ale je to tak, jak to je. Turnaj se měl hrát v Rusku a všichni ví, proč si ho nakonec rozdělily Finsko a Lotyšsko. Pro fanoušky to nebylo dobré. Když se hraje v jedné zemi, je pro ně přesun snadnější.

Protože Němci vyřadili Švýcarsko…

Němci vyhráli?

Ano, Češi kvůli tomu skončí na turnaji osmí, což je nejhorší český výsledek v historii mistrovství světa. Litujete toho, nebo na tom až tak nezáleží?

Není to tak, že by mi na tom nezáleželo, ale musím respektovat výsledek. Jestli jsme osmí, tak jsme osmí. Už s tím nic dělat nejde.

Po každém čtvrtfinálovém vyřazení dostane český trenér otázku, jestli má chuť a energii pokračovat. Co vy? Chcete u týmu zůstat? 

Na to se mi nechce odpovídat, nechci spekulovat. Není to moje práce.

Cítíte tlak od hokejového svazu?

Tlak je všude, víc k tomu neřeknu.

Koho považujete za favorita zbytku šampionátu?

Teď když skončilo Švýcarsko, tak nevím. Možná lepší, když nebudu jmenovat nikoho. Mým favoritem jsme byli my, ale dohráli jsme.

Jak dlouho se budete po vyřazení psychicky zotavovat? Máte na to nějaký recept?

Nějaký čas to určitě zabere. Musím to teď vzít zlehka a zanalyzovat se svými asistenty všechno, co se na turnaji dělo. Jinak nevím, co budu dělat. Pojedu s týmem do Prahy a pak uvidíme.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Při zřícení tribuny na dětském fotbale v Rusku zemřela jedna žena, 26 lidí je zraněných

Jedna žena přišla o život a dalších 26 lidí, včetně 15 dětí, utrpělo zranění v Rostově na Donu na jihozápadě Ruska, kde se během dětského fotbalového utkání zhroutila tribuna, oznámil gubernátor Vasilij Golubev na sociální síti Telegram. Tři zranění - další žena a dvě děti - jsou ve vážném stavu.

Celkem bylo hospitalizováno 13 dětí a dva dospělí, uvedl šéf Rostovské oblasti s tím, že nemocnici navštívil a že všem zraněným byla poskytnuta péče. Konstrukce montované tribuny u veslařského kanálu se podle gubernátora zhroutila pod poryvem prudkého větru.

Úřady podle agentury RIA Novosti zahájily vyšetřování neštěstí podle paragrafu, který postihuje práci a služby neodpovídající požadavkům bezpečnosti a vedoucí k usmrcení člověka z nedbalosti.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Akademiky, které Zeman odmítal, jmenuje Pavel profesory v červnu

Prezident Petr Pavel jmenuje historika umění Jiřího Fajta a fyzika Ivana Ošťádala profesory pravděpodobně v červnu, oznámila mluvčí Hradu Markéta Řeháková. Pavlův předchůdce Miloš Zeman jim nejvyšší akademický titul odmítl přiznat, zdůvodnil to jejich prohřešky z minulosti.

"Předpokládáme, že budou (Fajt a Ošťádal) jmenováni společně s ostatními profesory v červnu," uvedla Řeháková. Pavel se stal prezidentem letos v březnu. Nedlouho poté řekl, že jmenuje Fajta a Ošťádala profesory, pokud dostane potvrzující stanovisko příslušných orgánů vysoké škol. Spolehne se podle svých slov na akademické prostředí, aby posoudilo, zda dotyčný splnil všechna kritéria pro přiznání profesorského titulu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Dva členové Zemanovy ochranky zpronevěřili tisíce nábojů, od soudu odešli s pokutou

Peněžité tresty Obvodní soud pro Prahu 1 uložil dvěma mužům, kteří jako členové Útvaru pro ochranu prezidenta ČR podle obžaloby zpronevěřili tisíce nábojů. Podle nepravomocného rozsudku tím státu způsobili škodu přes 142 tisíc korun. Oba muži vinu odmítají, proti verdiktu se na místě odvolali. Případem se tak bude zabývat ještě pražský městský soud.

Obžaloba tvrdí, že Martin Tiefenbach a Patrik Přibyl, kteří u útvaru působili jako instruktoři, si z policejního skladu mezi lety 2018 a 2020 po vzájemné dohodě brali různé náboje. Celkem si jich podle státního zástupce pro soukromé účely přisvojili přes 20 tisíc. Střelivo pak podle nepravomocného verdiktu vykázali jako použité při střelecké přípravě.

Soudkyně Šárka Šantorová dnes uložila Tiefenbachovi peněžitý trest 150 tisíc korun, Přibylovi 100 tisíc korun. Druhému muži, který je na rozdíl od Tiefenbacha i nadále zaměstnán u policie, také na tři roky zakázala činnost v ozbrojených bezpečnostních sborech. Oba muže soudkyně potrestala za zpronevěru, Tiefenbacha navíc za nedovolené ozbrojování.

Ministerstvu vnitra musí podle verdiktu muži nahradit 105 tisíc korun, jde o částku se kterou se úřad do řízení jako poškozený přihlásil.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Evropská unie zdvojnásobí svou hasičskou flotilu, připravuje se na dopady klimatické změny

Evropská unie oznámila, že na letošní léto zdvojnásobí svou leteckou hasičskou flotilu. Učiní tak kvůli výzvám, jako je narůst počtu a intenzity lesních požárů v důsledku změny klimatu. Informovala o tom agentura Reuters.

"V několika posledních letech jsme byly svědky dosud největších výzev," uvedl komisař pro krizové řízení Janez Lenarčič. Během uplynulých deseti let byl podle něj zaznamenán v průměru 350procentní nárůst žádostí o pomoc skrze unijní mechanismus RescEU.

"Katastrofy jsou stále častější a intenzivnější," řekl Lenarčič s odkazem na riziko lesních požárů v oblastech, kde dříve nebyly běžné, a povodně v Belgii, Německu a Itálii.

Pro nadcházející sezonu lesních požárů bude rezerva RescEU zahrnovat 24 hasičských letadel a čtyři helikoptéry z deseti členských států. K tomu 11 unijních zemí vyšle téměř 450 hasičů, kteří budou mít základnu ve Francii, Řecku a Portugalsku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy