Lotyši se nadechli k další senzaci, Kanaďané ale semifinále ve třetí třetině otočili

27. 5. 2023 15:45
Hokejisté Kanady zdolali v semifinále MS v Tampere Lotyšsko 4:2 a počtvrté za sebou postoupili do finále. V 49. minutě dal vítězný gól Adam Fantilli.
Radost Kanaďanů
Radost Kanaďanů | Foto: ČTK

Kanadští hokejisté zvítězili v semifinále mistrovství světa v Tampere nad Lotyšskem 4:2 a budou útočit na 28. titul. Svěřenci trenéra Andrého Tourignyho sice dvakrát prohrávali, ale nakonec slavili čtvrtý postup do finále za sebou. Naposledy triumfovali předloni v Rize. Vítěznou branku vstřelil v čase 48:56 osmnáctiletý útočník Adam Fantilli a 43 sekund před koncem v power play potvrdil výhru do prázdné branky Scott Laughton.

"Ve čtvrtek (proti Finsku) jsme nedali fanouškům příležitost, aby se dostali do varu, ale dnes Lotyši dvakrát vedli a měli příznivce v zádech. My jsme se s tím však vyrovnali. Musím ocenit tým za to, jak zvládl třetí třetinu. Řekli jsme si, že musíme být trpěliví. Nebyl důvod být nervózní. Stříleli jsme, chodili jsme do brány a díky tomu jsme to otočili," řekl webu IIHF kanadský obránce Tyler Myers.

Do první šance se dostal v 2. minutě kanadský obránce Justin Barron, který z pozice mezi kruhy Arturse Šilovse nepřekonal. Lotyšský gólman si poradil i pokusem Jacka Quinna a střelou Scotta Laughtona z otočky.

V čase 8:18 se radovali z vedení Lotyši, kteří měli i po přesunu z Rigy v Nokia Areně díky množství fanoušků opět takřka domácí prostředí. Po střele Kristapse Zileho od modré čáry z první dorážky ještě Rihards Bukarts Samuela Montembeaulta nepřekonal, ale z druhé už uspěl Dans Ločmelis.

V polovině úvodní části měl příležitost vyrovnat kapitán Tyler Toffoli, který bekhendovou střelou trefil pravou tyčku. Před první pauzou mohl zvýšit Miks Indrašis, jehož první pokus kanadský brankář vyrazil a druhý těsně minul branku.

Na začátku druhé části nabídli Kanaďané špatným střídáním Lotyšům první přesilovku v utkání a po nedovoleném zákroku Pierrea-Oliviera Josepha se museli bránit 58 sekund ve třech proti pěti. Lotyši se ubránili při trestu Rihardse Bukartse a v polovině utkání z dobré pozice z levého kruhu minul Deniss Smirnovs. V 32. minutě při vyloučení Rodriga Abolse pomohla Šilovsovi pravá tyčka po střele Fantilliho.

Po sérii vyloučení se potom stav neměnil. V 36. minutě se už Kanada dočkala vyrovnání. Po přihrávce Peytona Krebse trefil Sammy Blais skákavý puk z pravého kruhu přesně do protějšího horního rohu branky.

Za 66 sekund Lotyši znovu vedli. Rudolfs Bukarts se uvolnil přes MacKenzieho Weegara a střelou na lapačku překonal Montembeaulta. Před druhou přestávkou si lotyšský gólman po tlaku Kanady poradil s Toffoliho ránou.

Po 45 vteřinách závěrečné části smazal ztrátu Jack Quinn, který ze záporného úhlu poslal puk o Šilovsovu masku do branky. Obratu se dočkala Kanada ve 49. minutě, kdy Fantilli oklamal mezi kruhy obránce Ralfse Freibergse a střelou na lapačku poslal svůj tým do vedení 3:2.

"Dostal jsem pas od (Milana) Lucice, byla to mezi kruhy situace jeden na jednoho. Snažil jsem se naznačit pohyb a dostat se do střelecké pozice. Padlo to tam a mám z toho velkou radost," řekl Fantilli. Předpokládaná dvojka červnového draftu NHL se radovala z první branky na turnaji.

Necelé tři minuty před koncem snížil naděje Lotyšů na vyrovnání vyloučený Oskars Batna. V přesilovce měl možnost pojistit kanadskou výhru Michael Carcone. Povedlo se to až v power play Laughtonovi, jenž z vlastního obranného pásma trefil prázdnou branku.

"Jsem si jistý, že kdybychom hráli semifinále v Rize, byl by to úplně jiný zápas. Ale i tady byla dobrá atmosféra. Přijelo hodně fanoušků a snažili se nás podpořit. Pokusíme se to dotáhnout zítra. Je to poslední zápas sezony, dáme do něj všechno a uvidíme," řekl gólman Šilovs.

Mistrovství světa v hokeji v Tampere - semifinále:

Kanada - Lotyšsko 4:2 (0:1, 1:1, 3:0)

Branky a nahrávky: 36. Blais (Krebs, Middleton), 41. J. Quinn (Crouse, Laughton), 49. Fantilli (Lucic, Barron), 60. Laughton - 9. Ločmelis (Rihards Bukarts, Zile), 37. Balcers. Rozhodčí: Kaukokari (Fin.), MacFarlane - Briganti, Davis (všichni USA). Vyloučení: 6:6. Bez využití. Diváci: 8669.

Kanada: Montembeault - Weegar, Middleton, Barron, Hunt, Myers, Joseph - Fantilli, Glass, Lucic - J. Quinn, Laughton, Crouse - Blais, Krebs, Neighbours - Toffoli, McBain, Carcone. Trenér: Tourigny.

Lotyšsko: Šilovs - Balinskis, Zile, Rubins, Jaks, Čukste, Freibergs, Cibulskis - Daugavinš, Abols, Balcers - M. Dzierkals, Batna, Roberts Bukarts - Indrašis, Ločmelis, Rihards Bukarts - Krastenbergs, Smirnovs, Andersons - Keninš. Trenér: Vitolinš.