Lotyši porazili Slováky o dva góly, hned třikrát trestali z přesilovky

Aktualizováno 7. 5. 2017 23:46
Slovenští hokejisté po vítězství nad Itálií v prodloužení nestačili ve druhém zápase na mistrovství světa na Lotyše, kteří vstřelili hned tři góly z přesilových her.
Slováci překonali lotyšského brankáře Elvise Merzlikinse pouze jednou.
Slováci překonali lotyšského brankáře Elvise Merzlikinse pouze jednou. | Foto: Reuters

Kolín nad Rýnem - Hokejisté Lotyšska porazili v základní skupině A světového šampionátu v Kolíně nad Rýnem Slovensko 3:1. Po dvou odehraných utkáních zůstali spolu s obhájcem titulu Kanadou, jež vede skupinu B v Paříži, jedinými stoprocentními týmy turnaje. Všechny branky padly v přesilovkách, Lotyši vedli po druhé třetině 2:0, pak sice snížil Michel Miklík, ale výhru Lotyšů zpečetil Andris Džerinš.

Slováci přišli o naději na příjezd Sekery, jehož Edmonton sice čelí v play off NHL hrozbě vyřazení, ale sám zkušený zadák je zraněný, a zaplnili tak zbývající místa na soupisce útočníky Zigem a Matouškem. Pro Matouška šlo o velmi nešťastnou premiéru na MS v kariéře, neboť dohrál v čase 6:04, kdy nešetrně zasáhl u hrazení Balinskise a musel do šaten s trestem na pět minut a do konce utkání za vražení na hrazení.

Za necelé dvě minuty navíc fauloval Mikuš a Lotyšsko hrálo celé dvě minuty pět na tři. Gólman Laco za vydatné pomoci obětavých spoluhráčů odolal, ale v pokračující hře pět na čtyři otevřel skóre Sprukts. Tři minuty poté už Slováci slavili vyrovnání, když se prosadil důrazný Kudrna, ale sudí pískli chybně brzy a gól nemohl být uznán. Merzlikins pak vychytal Skokana.

Začátek druhé třetiny příliš vzruchu nenabídl. Jenže ve 27. minutě musel Libor Hudáček po zcela zbytečném sekání na trestnou lavici a Lotyši předvedli výbornou přesilovku: Roberts Bukarts rozezvučel brankovou konstrukci, vzápětí jeho bratr Rihards přihrávkou od zadního hrazení oslovil Girgensonse a ten nezaváhal.

Smolařem utkání byl Kudrna

Se Slováky mohlo být ještě hůře ve 35. minutě, kdy Skvorcovs nejprve tečoval střelu od modré čáry těsně před Lacem a vzápětí se v pádu snažil ještě dorážet, ale slovenský gólman si poradil. Lotyši krátce poté nevyužili přesilovku.

V nástupu do třetí dvacetiminutovky si prožil další smolnou chvilku Kudrna, který napálil povedenou ranou horní tyčku. "Myslím, že jsme podali lepší výkon než v prvním utkání s Italy. Ve hře pět na pět jsme byli lepší než Lotyši, ale bohužel rozhodly přesilovky, které lépe zvládl náš soupeře," uvedl slovenský útočník Andrej Kudrna.

Kuldův faul potom sice potrestal Miklík, jenže Dravecký fauloval v útočném pásmu a Lotyšsko si dvoubrankové vedení vzalo zpět - střílel Cibulskis a Džerinš uklidil pohotovou dorážku mezi betony Laca.

"Byl to z naší strany dobrý zápas, ale přesto se ještě potřebujeme zlepšit a vést si lépe a chytřeji v obraně. Dnes mohli všichni vidět, jak malé detaily mohou tým stát inkasovaný gól. Z toho se musíme poučit," uvedl gólman vítězů Merzlikins, jemuž Miklík ukončil neprůstřelnost na turnaji po 109 minutách a devíti vteřinách.

Power play snížení nepřinesla. Slováci tak po porážkách z let 1997 (4:5) a 2013 (3:5) nedokázali porazit ve vzájemných utkáních Lotyšsko na MS v rámci elitní skupiny ani na třetí pokus.

Lotyšsko naopak vůbec poprvé v nejvyšším patře MS, kam se vyhouplo v roce 1997, vyhrálo oba dva úvodní zápasy. "Je dobré, že jsme nemuseli začínat s týmy jako jsou třeba Rusko nebo Švédsko. Měli jsme tím možnost získat trochu sebevědomí v naší hře, než přijdou tyto silné týmy na řadu," uvedl zkušený forvard Janis Sprukts.

Mistrovství světa v hokeji v Německu a Francii:

Skupina A (Kolín nad Rýnem):

Lotyšsko - Slovensko 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 11. Sprukts (Rihards Bukarts, Girgensons), 28. Girgensons (Rihards Bukarts, Roberts Bukarts), 51. Džerinš (Cibulskis, Daugavinš) - 50. Miklík (Dravecký, Haščák). Rozhodčí: Salonen (Fin.), Gofman - Otmachov (oba Rus.), Vanoosten (Kan.). Vyloučení: 6:6, navíc Matoušek (Slovensko) 5 min. a do konce utkání. Využití: 3:1. Diváci: 8149.

Lotyšsko: Merzlikins - Sotnieks, A. Kulda, Cibulskis, Galvinš, Freibergs, Balinskis - Daugavinš, Džerinš, Roberts Bukarts - Indrašis, Sprukts, Rihards Bukarts - Skvorcovs, Girgensons, Keninš - Meija, Blugers, Bičevskis. Trenér: Bob Hartley.

Slovensko: Laco - Sersen, Čajkovský, Jánošík, Čerešňák, Mikuš, Gernát, Šedivý, Trška - Skokan, Suja, Dravecký - Miklík, Bližňák, Haščák - Kudrna, Cingel, L. Hudáček - Matoušek, Zigo, Skalický. Trenér: Zdeno Cíger.