Hokej? Radši se uč. Britovi se smáli, teď je nejlepším střelcem MS a myslí na NHL

Daniel Poláček Daniel Poláček
30. 5. 2021 8:00
Diskutovanou ztřeštěnost hokejového mistrovství světa v Rize dokresluje, že jeho nejlepším střelcem je Brit. Jako kluk byl Liam Kirk kvůli hokeji terčem vtípků od kamarádů, teď má zaděláno na zajímavé angažmá.
Proti českému týmu se Liam Kirk střelecky neprosadil, získal ale jednu asistenci.
Proti českému týmu se Liam Kirk střelecky neprosadil, získal ale jednu asistenci. | Foto: Reuters

Riga (od našeho zpravodaje) - Kirk za Velkou Británii nastoupil už na minulém šampionátu na Slovensku. K senzačnímu udržení ale přispěl minimálně, ve statistikách neměl ani bod.

"Bylo mi teprve devatenáct a snažil jsem se zapadnout do týmu, neměl jsem takovou pozici jako dnes," vylíčil Kirk deníku Aktuálně.cz. "Teď už je ze mě úplně jiný hráč. Trochu jsem upravil svůj styl, hraju o dost rychleji. Vyrostl jsem hokejově i jako člověk."

Čísla mu dávají za pravdu. Proti Česku získal "jen" asistenci, ale jinak pálí jako divý. V šesti kláních vstřelil pět gólů, přičemž dva z nich dal Bělorusku. Británie i díky tomu slavila na mistrovství světa první výhru v základní hrací době po 59 letech.

Kirk logicky patří k nejvytěžovanějším Britům, v průměru hraje 17 minut za zápas, asi o pět víc než před dvěma roky.

"Hraje úžasně," vyzdvihl parťáka Matthew Myers. "Za poslední dva tři roky se ohromně zlepšil. Všichni mu fandíme. Doufám, že ho čekají velké věci. Vlastně jsem si jistý, že lidé z některých hokejových zemí budou volat jeho agentovi kvůli smlouvě."

Už se stalo. O Kirka, momentálně nejlepšího střelce šampionátu, má podle deníku Expressen zájem Mora z druhé švédské ligy. 

"Je jedním z několika hráčů, které sledujeme," řekl trenér klubu a bývalý brankář Pittsburghu či Atlanty Johan Hedberg.

Kirk už ve Švédsku hrál, v poslední sezoně tam okusil třetí ligu. A dokázal, že na ni bez problému má. Ještě lépe si poté vedl v britské nejvyšší soutěži, kde patřil k hlavním hvězdám.

Normálně by se ale doma neobjevil. Nabízelo se, že sehraje ještě jednu sezonu v kanadské juniorce OHL, kde předtím uhranul slušnými bodovými hody, ale kvůli koronavirové pandemii soutěž vůbec nezačala.

Kirk tím pádem trochu sešel z očí Arizony, která ho před třemi roky draftovala v sedmém kole. "Tenhle rok byl trochu zvláštní, ale pořád jsme v kontaktu. Dávají mi zpětnou vazbu," vysvětluje útočník.

Draftem NHL prošel jako vůbec první hráč narozený a vychovaný v Anglii. Do slavné soutěže má však ještě daleko. Ostatně ji zatím nehraje nikdo z tehdejšího sedmého kola. Ani bek Hradce Radim Šalda a brankář Pardubic Milan Klouček.

Hokej jako terč vtípků

Už jen šance na NHL je ale pro Kirka úspěch. Vyrůstal v zemi, kde si lidé pod slovem "hokej" představí ten pozemní. 

Sportovní jedničkou je pak samozřejmě fotbal. I Kirk ho zkoušel. Jenže v obrovské konkurenci často jenom zahříval lavičku. Nakonec ztratil zájem a po vzoru staršího bratra kompletně přesedlal na hokej. Ten lední. Čímž vzbudil pozornost.

"Ostatní děti považovaly hokej za nějaký divný sport, který v Anglii nikdo nehraje," vzpomínal Kirk před draftem. "Pár mých kamarádů si ze mě neustále dělalo srandu, že kdyby měli brusle, mohli by zajít na stadion a dostat se do britského národního týmu."

Teď Velká Británie ukazuje, že její reprezentace rozhodně není směskou náhodných kolemjdoucích. Místy zatápí i největším favoritům.

Samotný Kirk je zase blízko zajímavému angažmá v Evropě. A stále může snít o nejlepší lize planety, což dělal už v dětství.

"Každý vyrůstající hokejista myslí na kariéru v NHL. V Británii vám na to ale tak nějak řeknou, ať se radši učíte a připravíte se na opravdovou práci. Já chci dokázat, že když něčemu věříte, můžete to dokázat. A je jedno, odkud pocházíte," prohlásila britská hvězda.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

Policie a celníci na Vysočině zadrželi tři migranty, kteří byli schováni v autě

Policie a celníci na Vysočině zadrželi tři migranty z Turecka, které převážel rumunský řidič schované v autě. Dva migranti byli nezletilí. Novináře o tom dnes informovala policejní mluvčí z Vysočiny Dana Čírtková. Dodala, že auto zadrželi na 111. kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu.

Migranti se pohybovali podle Čírtkové po území EU bez platných dokladů. Při výslechu uvedli, že cestovali z Turecka letecky do Srbska, poté v nákladovém prostoru nákladního vozidla jeli do Bulharska a dále do Rumunska. Zde nastoupili do dodávky, kterou řídil občan Rumunska. S ním jeli do Maďarska, odtud přes Slovensko do České republiky. Jejich cílovými státy podle policie měly být Německo a Francie.

„Po provedení všech úkonů správního řízení byli dva šestnáctiletí mladíci na základě předběžného opatření okresního soudu ve čtvrtek 16. září umístěni do zařízení pro cizince v Praze. S dospělým cizincem jsme zahájili správní řízení ve věci ukončení přechodného pobytu a poté mu udělili výjezdní příkaz,“ uvedl vedoucí odboru cizinecké policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina Oldřich Chaloupka.

Řidiče dodávky policisté podezírají z přečinu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. Muž je stíhán na svobodě a v případě prokázání viny mu hrozí až dvouleté vězení.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Národní pouť k výročí sv. Ludmily pokračovala mší, kterou sloužil papežský legát

Národní pouť k výročí 1100 let od smrti svaté Ludmily v Tetíně na Berounsku dnes pokračovala mší, kterou sloužil papežský legát Christoph Schönborn. Jde o jednu z hlavních částí programu. Přijelo několik tisíc věřících. Mše se konala na louce na kraji obce. Dopravu návštěvníků zajišťovala i kyvadlová autobusová doprava, přijeli také lidé v Moravy, někteří byli v krojích.

Starosta Tetína a předseda spolku Svatá Ludmila Martin Hrdlička při zahájení mše řekl, že čeští historici a genealogové zjistili, že je kardinál Schönborn přímým potomkem svaté Ludmily. "Proto jsme připravili certifikát, který tuto skutečnost dokládá," dodal Hrdlička.

Schönborn se narodil na zámku Skalka, v roce 1945 byla jeho rodina vysídlena v rámci odsunu Němců, poté žila převážně v Rakousku. Papežský legát je jmenovaný přímo papežem při mimořádných příležitostech. Schönborn také v Tetíně vyřídil osobní pozdravy od papeže Františka. V úvodní části mše se s věřícími pomodlil česky, i když nejprve zmínil, že přes své předsevzetí se česky nenaučil.

Pouť začala v pátek přivezením lebky české světice z Prahy, dnes odpoledne bude vystavena v místním kostele svaté Ludmily. Dnešní program doplní koncert, výstava i vyhlášení celosvětového srazu Ludmil a Bořivojů. Přemyslovský kníže Bořivoj byl Ludmiliným manželem.

Příběh zakladatelky přemyslovské dynastie a babičky svatého Václava dnes připomene i prezentace poutní cesty po stopách Ludmiliných potomků nebo loutkové ztvárnění legendy o této světici. Národní pouť pokračuje i v neděli.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

V Paříži dokončili zabezpečovací práce na katedrále Notre-Dame

V Paříži skončily práce na zabezpečení a zpevnění katedrály Notre-Dame, kterou předloni v dubnu poničil rozsáhlý požár. Nyní tak může začít vlastní obnova chrámu, oznámily v sobotu francouzské úřady. Katedrála patřila k nejnavštěvovanějším památkám v Evropě vůbec, její zničení tak vyvolalo ohlasy po celém světě.

"Práce na zabezpečení a zpevnění katedrály Notre-Dame, které začaly 16. dubna 2019 (den po požáru), byly úspěšně završeny v souladu se stanoveným harmonogramem," citovala agentura AFP z úředního komuniké. Katedrála je nyní zcela zabezpečená. Předchozí fáze zahrnovala odstranění lešení, které bylo na místě v době požáru, odmontování a odvoz velkých varhan, zkoušky čištění ve dvou kaplích, instalaci opěr pod oblouky, zajištění místa, kde trojlodím katedrály prochází příčná loď, a roztřídění a odklizení ruin.

Souběžně s tím se připravovala fáze obnovy, uvádí komuniké. První restaurační práce by měly začít nadcházející zimu. Prezident Emmanuel Macron uvedl, že rekonstrukce katedrály by měla být hotova do pěti let. Podle AFP už je ale jasné, že se stavební práce nepodaří ve stanovené lhůtě dokončit.

V hlavní lodi katedrály se má 16. dubna 2024 znovu sloužit mše, jak loni v prosinci oznámil generál Jean-Louis Georgelin. Tohoto bývalého náčelníka generálního štábu Macron před časem pověřil dohledem nad rekonstrukcí chrámu. Nyní se připravuje vypsat řízení na výběr podniků, které se budou na obnově chrámu podílet. Na začátku září také podle komuniké začalo hloubkové čištění interiérových stěn a podlah.

Světoznámou architektonickou a církevní památku v srdci Paříže zachvátily plameny 15. dubna 2019. Oheň se rozšířil v krovu a pohltil rozsáhlé části této středověké budovy. Příčina požáru ještě nebyla zcela objasněna. Katastrofu mohla způsobit závada v elektroinstalaci nebo nedopalek cigarety. Památku chráněnou organizací UNESCO před požárem navštěvovalo na 13 milionů lidí ročně.

Při požáru se uvolnilo několik desítek tun olova z konstrukce gotické budovy, které i v podobě toxického olověného prachu zamořilo okolí. Prostranství u katedrály proto muselo projít hloubkovým čištěním.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Seznam zakázaných anabolik se rozroste o 53 nových látek. Počítá s tím návrh, který v pondělí projedná vláda

Nově budou na seznamu například buserelin, deslorelin a gonadorelin, které jsou součástí registrovaných veterinárních léčivých přípravků. Změna reaguje na nové látky s anabolickým a jiným hormonálním účinkem, které odhalují policisté a celníci. Jejím cílem je zabránit jak nabídce, tak i zneužívání těchto preparátů. 

Nové látky s anabolickým nebo jiným hormonálním účinkem zneužívají podle předkladatelů návrhu nejen profesionální, ale i amatérští sportovci a další veřejnost. "Výroba těchto látek probíhá nelegálně bez kontroly státních orgánů, čímž je významně zvýšeno riziko ohrožení zdraví jejich uživatelů, a to zejména z dlouhodobého hlediska," uvedlo ministerstvo spravedlnosti. Připomnělo, že dopingové látky mohou mít vedlejší účinky, které se nemusí projevit hned, ale až o několik let později.

Výroba, přechovávání, nabízení, prodej či poskytnutí anabolik obsažených v příslušném nařízení vlády je trestným činem, za který hrozí v základní sazbě až roční vězení. Při spojení s organizovanou skupinou působící ve více státech nebo při způsobení těžké újmy na zdraví nejméně dvou lidí lze pachateli uložit až 12 let odnětí svobody.

Stávající seznam zakázaných anabolik nabyl stejně jako trestní zákoník účinnosti 1. ledna 2010 a od té doby na něj žádné nové látky nepřibyly. "Naopak na trhu s látkami s hormonálním účinkem dochází k velmi rychlému a neustálému vývoji," upozornilo ministerstvo.

Seznam nových látek ministerstvo konzultovalo s policií, celníky a Antidopingovým výborem ČR. Vychází také ze seznamu, který vede Světová antidopingová agentura (WADA). "Tyto látky nemají využití v chemickém, farmaceutickém či jiném průmyslu. Jejich případné využití pro výzkumné, vědecké či velmi omezené terapeutické účely bude umožněno pouze v konkrétně stanovených případech," uzavřel úřad. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy