Kousal stále nemůže uvěřit tomu, že si zahraje na MS

ČTK ČTK
5. 5. 2016 19:43
Útočník Robert Kousal zaujal kouče Vladimír Vůjtka svými výkony natolik, že se může těšit na premiéru na mistrovství světa. V Moskvě se dostal mezi prvních 17 hráčů, které zapsal na soupisku.
Robert Kousal.
Robert Kousal. | Foto: ČTK

Moskva - Od svého debutu v přípravě před šampionátem v roce 2014 čekal útočník Robert Kousal na další starty v hokejové reprezentaci až do letošního února. Od té doby ale pětadvacetiletý hráč ruského Novokuzněcku zaujal svými výkony natolik, že se může těšit na premiéru na mistrovství světa. V Moskvě se dostal mezi prvních 17 hráčů, které trenér Vladimír Vůjtek zapsal na soupisku.

"Užívám si to. Tak nějak pořád nemůžu uvěřit. Ani jsem to moc nečekal, takže si to užívám opravdu hodně," řekl novinářům Kousal. Pardubickému odchovanci skončila klubová sezona v nejhorším týmu uplynulého ročníku KHL po polovině února a za měsíc se zařadil do dlouhé přípravy českého týmu na šampionát.

"Šel jsem týden po týdnu. Pokaždé jsem si říkal: Jo, dobrý, přežil jsem další týden, příští už to nemusí vyjít. Proto jsem si užíval každý den. Začal jsem věřit až ten poslední týden. Říkal jsem si, že by to třeba mohlo vyjít, ale rozhodně jsem si pořád nebyl jistý," popisoval myšlenky na vysněný šampionát.

Zařadil se v tréninku do středu třetí formace s Lukášem Kašparem a bývalým spoluhráčem z Pardubic Tomášem Zohornou. "S Tomášem jsem poslední dobou hrál často, celkem nám to spolu klapalo. Lukáš Kašpar je výborný hokejista, dobrý střelec. O to bych se moc nebál, že bychom si nerozuměli," pochvaluje si souhru.

Držitel dvou zlatých medailí z extraligy s Pardubicemi (2010 a 2012) působí v Rusku od prosince 2013. Tehdy zamířil do Podolsku, odkud se loni stěhoval do Novokuzněcku. Na premiéru na šampionátu se může těšit v pátek proti domácí sborné. "Těším se na to hodně. Přijde plná hala, lidi je budou hnát. Bude to pro oba týmy těžké. Oni mají super tým, šikovné hráče, ale zase si myslím, že budou pod tlakem lidí tady v Rusku. To by mohlo hrát trošku pro nás," uvedl Kousal.

Rusové v Ledovém paláci dosud sehráli pět zápasů a vyhráli jediný. "Bylo by dobré, kdyby prohráli ještě jeden další," podotkl Kousal k bilanci sborné v dějišti turnaje. "Asi se jim tady moc nedaří a mohli bychom toho využít," dodal.

Užívá si konec sezony, v které se přitom v úvodu trápil. "Nemohl jsem pořádně najít nějaký rytmus a společnou řeč se spoluhráči. Pak prodali nějaké hráče z první lajny a začalo mi to jít. Tu druhou půlku sezony jsem měl o dost lepší," řekl Kousal, který v ročníku zaznamenal v 55 zápasech 27 bodů za devět branek a 18 asistencí.

V Novokuzněcku mu končí smlouva a s největší pravděpodobností změní dres. "Do Novokuzněcku mám nabídku, oni vlastní moje práva, ale já už se tam nechci vrátit. Chtěl bych jít do nějakého lepšího týmu. Teď v podstatě čekám. KHL úplně priorita není, nebránil bych se i jiné zahraniční lize, ale teď nic konkrétního nevím," dodal Kousal.

MS v hokeji 2016

Obrázky - vizuální box ms v hokeji 2016
Foto: Aktuálně.cz

Podívejte se na program mistrovství světa v hokeji 2016

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 33 minutami

Soudcovská unie nesouhlasí se zmrazením platů, podpoří ty, kteří se budou bránit

Soudcovská unie ČR (SU) zásadně nesouhlasí s vládním návrhem na letošní zmrazení platů všech ústavních činitelů včetně soudců na loňské úrovni. Na čtvrtečním zasedání v Kroměříži se republiková rada unie shodla na tom, že podpoří soudce, kteří se budou za využití všech právních prostředků domáhat "oprávněných platových nároků" za tento rok. Unie státních zástupců (USZ) rovněž vzkázala, že civilní žaloby státních zástupců jsou reálnou variantou.

Novelu schválila sněmovna a ve čtvrtek umožnil její přijetí Senát, který využil ústavní možnosti nezabývat se návrhem. Norma míří k prezidentu Miloši Zemanovi, který avizoval, že ji podepíše.

"Soudcovská unie České republiky vyjadřuje hluboké zklamání nad přístupem vlády ČR, která na jedné straně deklaruje posilování demokratického právního státu a vlády práva, a v rozporu s tím ve vztahu k nezávislé soudní moci, navíc bez potřebného předchozího dialogu s ní, pokračuje v dlouholeté erozi materiálního zabezpečení soudců," uvedla Soudcovská unie v prohlášení.

Zmrazení platů se týká rovněž státních zástupců. "Unie státních zástupců lituje, že Senát Parlamentu ČR dnes nevyhověl návrhům dvou vlastních výborů - ústavně-právního a hospodářského - na zamítnutí zákona snižujícího platy státních zástupců a soudců," sdělil viceprezident USZ Ondřej Šťastný.

Výše platů politiků, soudců a státních zástupců se stanovuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy. Od ledna se platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Novela je má opět snížit. V případě politiků to bude z částky 89 155 korun na 84 060 korun. U soudců má klesnout ze 106 986 korun na 100 872 korun a u žalobců z 96 287,40 korun na 90 748,80 korun.

Vláda chce novelou ušetřit státu zhruba 600 milionů korun. Právě touto úsporou zdůvodnila potřebu zrychleného schvalování novely. Podle kritiků ani to není v souladu s ústavním pořádkem.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Europoslanci podpořili prodloužení mandátu českého člena Evropského účetního dvora Jana Gregora

Evropský parlament ve čtvrtek doporučil Radě EU prodloužení mandátu českého člena Evropského účetního dvora (EÚD) Jana Gregora o dalších šest let. Nynější mandát mu skončí 6. května, stanovisko europarlamentu není pro Radu závazné, ale zpravidla se jím řídí.

Poslanci Gregora podpořili 656 hlasy z celkem 705 možných. Plénum doporučilo také prodloužení mandátů lotyšského a slovinského člena účetního dvora. Naopak polský kandidát stejně jako v roce 2020 podporu nezískal, tehdy ho však Rada přesto jmenovala. Kandidáty do tohoto úřadu navrhují jednotlivé členské země, každá zde má svého zástupce.

Gregor před nástupem k EÚD v roce 2016 působil mimo jiné na pozici náměstka ministra financí České republiky, kde sestavoval český rozpočet. Ministrem byl tehdy Andrej Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy