Komentář: Češi a spol. u dna. Slabé týmy hvězdě vadily, teď převracejí MS naruby

Daniel Poláček Daniel Poláček
24. 5. 2021 8:31
Na dně jedné skupiny jsou spolu s Velkou Británií Češi a Švédové. V té druhé se topí Itálie a Kanada. A na vedoucí Němce dotírá Kazachstán a Lotyšsko. Ne, nezabloudili jste do jiného sportu. Opravdu je řeč o hokejovém mistrovství světa. Papíroví outsideři ho ale obracejí vzhůru nohama.
Radost hokejistů Běloruska po historické výhře nad Švédskem na mistrovství světa.
Radost hokejistů Běloruska po historické výhře nad Švédskem na mistrovství světa. | Foto: Reuters

Riga (od našeho zpravodaje) - Kdo start turnaje promeškal nebo po českém nezdaru ztratil zájem, přišel o příval senzačních výsledků. Pro rekapitulaci…

Lotyši porazili Kanadu. Kazaši přehráli Finsko. Dánové i Bělorusové vyzráli na Švédsko. Nic z toho se na světovém šampionátu ještě nestalo.

A aby toho nebylo málo, Češi poprvé v samostatné historii začali dvěma porážkami, stejně tak Kanada. Slováci zase sotva porazili Velkou Británii, jejíž výhra byla podle kurzů stejně pravděpodobná, jako že Ivanka Trumpová bude příští americkou prezidentkou.

Turnaj v Rize přinesl za první víkend víc překvapivých výsledků než celý předloňský šampionát na Slovensku.

Tam se outsiderům dýchalo těžce. Hned šestnáctkrát schytalo poražené mužstvo minimálně "sedmičku". Italové dostali od sborné dokonce deset gólů.

Zatímco někteří i za takové situace hlásali, že každý může porazit každého, ruského beka Nikitu Zadorova, který tehdy hrál za Colorado, extrémně nevyrovnané zápasy namíchly. "Je to horor," řekl doslova. "Nedává žádný smysl, abychom hráli proti týmům z nižší kategorie."

Uplynuly dva roky a všechno je jinak. Třeba ve Švédsku se hlasitě mluví o tom, že reprezentace Tří korunek je na cestě k největšímu fiasku v dějinách.

Co se změnilo? Je to vlastně jednoduché. Přijelo méně posil z NHL. V případě Švédska třiapůlkrát méně. Celkově skoro dvakrát méně. A to kvůli posunuté zámořské soutěži a vlažnému přístupu mnohých hokejistů, kteří si dost možná řekli, že další hokej v covidové "bublině" už nemají zapotřebí.

Navíc nejde jen o počty. Předloňský turnaj rozzářili Nikita Kučerov, Patrick Kane, Leon Draisaitl, Andrej Vasilevskij nebo třeba William Nylander.

Takové superhvězdy působí na mistrovství světa jako bitevní vrtulníky v pozemní přestřelce pěšáků. Mění pravidla hry. Dokáží přinést rozhodující výhodu a zpravidla jsou ve službách favoritů.

Kdo je největší hvězdou letos? Ruský bek Ivan Provorov? Švýcarský centr Nico Hischier? Nebo snad český střelec Jakub Vrána? Pořád jde o velká jména, ale žádné z nich nevyprodává stadiony. Alespoň zatím.

Čechy v každém případě čekají těžké šichty. Normálně by i po dvou úvodních porážkách, zvlášť proti Rusku a Švýcarsku, měli dost manévrovacího prostoru, ale tentokrát se do čtvrtfinálových dveří derou i ti, kteří jindy postávají v bezpečné vzdálenosti.

Nejdřív Pešánovu partu čeká Bělorusko, které vyzrálo na Švédy.

Pak samotní Švédové, kteří po nečekaných ztrátách potřebují ukrást body silnějším týmům; jinak je čeká historická ostuda v podobě nepostupu do play off.

Češi narazí ještě na Dánsko, které se Švýcary drželo krok lépe (byť "zapomnělo" střílet), a Slovensko, jež na minulém šampionátu trápilo všechny favority. Snad jen Britové působí jako relativně snadné sousto.

Pořád platí předturnajové prognózy, že Česko může ve vyrovnané konkurenci získat medaili, klidně i zlatou. Po vzpouře outsiderů však není zcela nepředstavitelná ani blamáž.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Vesmírný teleskop Jamese Webba dnes dosáhl své konečné pozice zhruba 1,5 milionů kilometrů od Země

Na twitteru to napsal americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Dosud největší a nejvýkonnější zařízení svého druhu do kosmu vynesla raketa na konci loňského prosince, fungovat začne asi za čtyři měsíce.

Teleskop se na svou pozici dostal pomocí trysek při operaci, která trvala zhruba pět minut. Inženýři ze zemského střediska v americkém Baltimoru je aktivovali ve 20:00 SEČ, napsala agentura AFP.

Sedmitunové zařízení bude pozorovat vesmír z takzvaného druhého Lagrangeova bodu (L2), kde se vyvažují gravitační síly Země a Slunce. Díky tomu může teleskop udržovat stabilní pozici a zároveň je dostatečně daleko od Slunce na to, aby dokázal zachytit velice slabé infračervené záření, které dorazí na jeho zrcadla z prvních hvězd a galaxií, jež vznikaly před 13,5 miliardami let.

První pozorování se od zařízení, které je nyní od Země zhruba čtyřikrát dál než Měsíc, očekávají letos v červnu. Předcházet jim bude nastavení zrcadel a ochlazení detektorů infračerveného záření.

Další zprávy