Komentář: Česko jako sparingpartner velmoci. Loňský bronz střídá krutá realita

Daniel Poláček Daniel Poláček
26. 5. 2023 6:27
Tak špatné čtvrtfinále MS čeští hokejisté snad nikdy neodehráli. Šeredně se mýlili ti, kteří v loňském bronzu spatřili návrat mezi velmoci.
Čeští reprezentanti po vyřazení ve čtvrtfinále MS 2023.
Čeští reprezentanti po vyřazení ve čtvrtfinále MS 2023. | Foto: ČTK

Místy to připomínalo marnou snahu české dvacítky, která na juniorském světovém šampionátu obvykle nemá dostatečnou kvalitu, aby ve čtvrtfinále čelila opravdovým velmocem (proto v něm vypadla 15krát z posledních 18 pokusů).

Čtvrtfinále s Američany v Tampere tak přineslo debakl. Ne výsledkový, ale herní.

Na střely Češi prohráli 15:34. V první třetině vypálili dvakrát, ve třetí, kdy za nepříznivého stavu měli zabrat, čtyřikrát. Počet střel sám o sobě samozřejmě není klíčový, ale v tomto případě dobře odráží, co se na ledě dělo. Třeba že neproběhl žádný závěrečný tlak.

V kombinaci s mrtvou atmosférou na stadionu, kam sice přišlo relativně dost diváků, ale minimum těch českých, se pak zdálo, že žádný důležitý zápas ani neprobíhá a Češi dělají rychlonohým Američanům jen sparingpartnera před semifinále.

Ještě před rokem přitom svěřenci trenéra Kariho Jalonena ve stejné hale a proti stejnému soupeři slavili bronz, první medaili po deseti letech.

Co se změnilo? Stačí pohlédnout na soupisky. Úbytek kvality v obraně a útoku je zjevný.

Nejvíc oproti loňsku bije do očí absence jasně nejlepšího českého hokejisty Davida Pastrňáka, ale pokud jde o celkovou strukturu mužstva, problém nastal hlavně ve středu útoku.

Před rokem Češi bojovali o bronz s centry Davidem Krejčím, Tomášem Hertlem, Davidem Kämpfem a Jiřím Černochem.

Letos měli být páteří týmu Filip Chytil, Michael Špaček, Lukáš Sedlák a znovu Černoch. Slabší kombinace, ale pořád obstojná.

Jenže pak Chytil se Sedlákem odpadli kvůli smolným zraněním. V klíčovém čtvrtfinále tak český střed útoku vypadal takto: Sobotka, Černoch, Zohorna, Špaček.

Při vší úctě k této čtveřici jde oproti loňsku o extrémní propad. Je to, jako kdyby chtěl zámořský Pittsburgh před lety pomýšlet na Stanley Cup bez centrů Sidneyho Crosbyho s Jevgenijem Malkinem. Utopická představa.

A nezapomínejme, že loni musely USA hrát o bronz s pouhými čtyřmi obránci a že na turnaji chybělo Rusko. Bronz tudíž nebyl symbolem návratu mezi velmoci, "jen" skvělým úspěchem při shodě okolností. Ty letos naopak stály proti Čechům.

Brankář Karel Vejmelka si tak nakonec musel připadat jako v Arizoně, kde v rámci NHL kryje záda týmu, který podle posměváčků patří spíš do farmářské AHL.

Dalo se z papírově slabé reprezentace vykřesat víc než silné taktizování s čekáním na zázrak? Rozhodně ano. Důkazem budiž Lotyšsko, které také nesestavilo hvězdný výběr (ani nemohlo), ale ve čtvrtfinále senzačně vyřadilo Švédy. Sluší se ale připomenout, že předtím na MS jedenáctkrát z dvanácti případů ani nepostoupilo ze skupiny.

Letos Češi můžou být rádi, že se jim to povedlo. Úplná samozřejmost to při tolika omluvenkách a zraněních nebyla. Proto taky neporazili žádného silného soka a ve čtvrtfinále působili, jako by tam nepatřili.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Senát schválil snazší odstraňování nelegálních poutačů u silnic

Odstraňování nelegálních reklamních poutačů, které se objevily u silnic, by měli řešit správci nebo vlastníci komunikací. Senát to dnes schválil v rámci vládní novely, která transformuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) z příspěvkové organizace na státní podnik. Transformace má podle vlády zlepšit prověrku finančních toků a také přinést větší konkurenceschopnost na trh práce, aby ŘSD jako státní podnik mohlo lépe platit svoje odborníky.

Pokud vlastník nebo správce komunikace zjistí, že se u komunikace objevilo reklamní zařízení, obrátí se na příslušný úřad s dotazem, zda je povoleno. Pokud povoleno není, bude mít povinnost ho odstranit. Vlastníka reklamního poutače pak bude muset informovat například na internetu a poutač bude skladovat až tři roky na jeho náklady. Pokud si ho vlastník nevyzvedne, nechá nelegální poutač sešrotovat.

Novela, kterou nyní dostane k podpisu prezident, z odstraňování nepovolených poutačů vypouští správní řízení, které je komplikované hlavně kvůli doručování různých výzev vlastníkům. Navíc se vlastníci mohou změnit nebo mohou sídlit v zahraničí, kam se jim musí doručovat korespondence.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Piráti vyloučili ze strany tři zastupitele z Prahy 1, neplnili úkoly. Trojice to odmítá

Piráti vyloučili ze strany kvůli neplnění úkolů tři zastupitele z Prahy 1 - místostarostu čtvrti Davida Bodečka, radní pro sociální oblast Ivanu Antalovou a uvolněného člena zastupitelstva Martina Ardena. Rozhodnutí strana zveřejnila na svých stránkách. Upozornil na to server Deník N. Trojice vyloučených vytvořila na radnici Prahy 1 koalici s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1, přestože členská základna Pirátů byla proti. Následně trojice odmítla z koalice vystoupit. Vyloučení na webu strany uvádějí, že většinu povinností splnili. Bodeček Deníku N řekl, že zvažuje vystoupení z pirátského klubu na pražském magistrátu.

Členská základna Pirátů už loni v listopadu rozhodla poměrem 277 ku 167 hlasů, že se Piráti nemají účastnit koalice s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1. Tři zmínění zastupitelé Pirátů v čele s Bodečkem ale již tehdy oznámili, že koaliční smlouvu vypovídat nehodlají. Rozhodčí komise pirátské strany uložila letos v únoru třem zastupitelům z Prahy 1, aby buď vyjednali novou koaliční smlouvu, nebo současnou smlouvu vypověděli a vzdali se funkcí ve vedení radnice. Zadané úkoly doteď podle komise nesplnili.

Bodeček, Antalová a Arden ve společném prohlášení na webu strany naopak tvrdí, že většinu úkolů splnili, včetně předložení nové koaliční smlouvy. "Konstatujeme, že v průběhu mimořádného přezkumu jsme se opakovaně setkali se situacemi, kdy došlo k porušování pravidla subsidiarity, šíření dezinformací a manipulacím, které negativně ovlivnily naši pozici a poškozovaly nás," sdělili. Podle rozhodčí komise však trojice předložila jen dodatek ke koaliční smlouvě, a to navíc až po uplynutí lhůty stanovené komisí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy