Komentář: Česko jako sparingpartner velmoci. Loňský bronz střídá krutá realita

Daniel Poláček Daniel Poláček
26. 5. 2023 6:27
Tak špatné čtvrtfinále MS čeští hokejisté snad nikdy neodehráli. Šeredně se mýlili ti, kteří v loňském bronzu spatřili návrat mezi velmoci.
Čeští reprezentanti po vyřazení ve čtvrtfinále MS 2023.
Čeští reprezentanti po vyřazení ve čtvrtfinále MS 2023. | Foto: ČTK

Místy to připomínalo marnou snahu české dvacítky, která na juniorském světovém šampionátu obvykle nemá dostatečnou kvalitu, aby ve čtvrtfinále čelila opravdovým velmocem (proto v něm vypadla 15krát z posledních 18 pokusů).

Čtvrtfinále s Američany v Tampere tak přineslo debakl. Ne výsledkový, ale herní.

Na střely Češi prohráli 15:34. V první třetině vypálili dvakrát, ve třetí, kdy za nepříznivého stavu měli zabrat, čtyřikrát. Počet střel sám o sobě samozřejmě není klíčový, ale v tomto případě dobře odráží, co se na ledě dělo. Třeba že neproběhl žádný závěrečný tlak.

V kombinaci s mrtvou atmosférou na stadionu, kam sice přišlo relativně dost diváků, ale minimum těch českých, se pak zdálo, že žádný důležitý zápas ani neprobíhá a Češi dělají rychlonohým Američanům jen sparingpartnera před semifinále.

Ještě před rokem přitom svěřenci trenéra Kariho Jalonena ve stejné hale a proti stejnému soupeři slavili bronz, první medaili po deseti letech.

Co se změnilo? Stačí pohlédnout na soupisky. Úbytek kvality v obraně a útoku je zjevný.

Nejvíc oproti loňsku bije do očí absence jasně nejlepšího českého hokejisty Davida Pastrňáka, ale pokud jde o celkovou strukturu mužstva, problém nastal hlavně ve středu útoku.

Před rokem Češi bojovali o bronz s centry Davidem Krejčím, Tomášem Hertlem, Davidem Kämpfem a Jiřím Černochem.

Letos měli být páteří týmu Filip Chytil, Michael Špaček, Lukáš Sedlák a znovu Černoch. Slabší kombinace, ale pořád obstojná.

Jenže pak Chytil se Sedlákem odpadli kvůli smolným zraněním. V klíčovém čtvrtfinále tak český střed útoku vypadal takto: Sobotka, Černoch, Zohorna, Špaček.

Při vší úctě k této čtveřici jde oproti loňsku o extrémní propad. Je to, jako kdyby chtěl zámořský Pittsburgh před lety pomýšlet na Stanley Cup bez centrů Sidneyho Crosbyho s Jevgenijem Malkinem. Utopická představa.

A nezapomínejme, že loni musely USA hrát o bronz s pouhými čtyřmi obránci a že na turnaji chybělo Rusko. Bronz tudíž nebyl symbolem návratu mezi velmoci, "jen" skvělým úspěchem při shodě okolností. Ty letos naopak stály proti Čechům.

Brankář Karel Vejmelka si tak nakonec musel připadat jako v Arizoně, kde v rámci NHL kryje záda týmu, který podle posměváčků patří spíš do farmářské AHL.

Dalo se z papírově slabé reprezentace vykřesat víc než silné taktizování s čekáním na zázrak? Rozhodně ano. Důkazem budiž Lotyšsko, které také nesestavilo hvězdný výběr (ani nemohlo), ale ve čtvrtfinále senzačně vyřadilo Švédy. Sluší se ale připomenout, že předtím na MS jedenáctkrát z dvanácti případů ani nepostoupilo ze skupiny.

Letos Češi můžou být rádi, že se jim to povedlo. Úplná samozřejmost to při tolika omluvenkách a zraněních nebyla. Proto taky neporazili žádného silného soka a ve čtvrtfinále působili, jako by tam nepatřili.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 30 minutami

Při zřícení tribuny na dětském fotbale v Rusku zemřela jedna žena, 26 lidí je zraněných

Jedna žena přišla o život a dalších 26 lidí, včetně 15 dětí, utrpělo zranění v Rostově na Donu na jihozápadě Ruska, kde se během dětského fotbalového utkání zhroutila tribuna, oznámil gubernátor Vasilij Golubev na sociální síti Telegram. Tři zranění - další žena a dvě děti - jsou ve vážném stavu.

Celkem bylo hospitalizováno 13 dětí a dva dospělí, uvedl šéf Rostovské oblasti s tím, že nemocnici navštívil a že všem zraněným byla poskytnuta péče. Konstrukce montované tribuny u veslařského kanálu se podle gubernátora zhroutila pod poryvem prudkého větru.

Úřady podle agentury RIA Novosti zahájily vyšetřování neštěstí podle paragrafu, který postihuje práci a služby neodpovídající požadavkům bezpečnosti a vedoucí k usmrcení člověka z nedbalosti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Akademiky, které Zeman odmítal, jmenuje Pavel profesory v červnu

Prezident Petr Pavel jmenuje historika umění Jiřího Fajta a fyzika Ivana Ošťádala profesory pravděpodobně v červnu, oznámila mluvčí Hradu Markéta Řeháková. Pavlův předchůdce Miloš Zeman jim nejvyšší akademický titul odmítl přiznat, zdůvodnil to jejich prohřešky z minulosti.

"Předpokládáme, že budou (Fajt a Ošťádal) jmenováni společně s ostatními profesory v červnu," uvedla Řeháková. Pavel se stal prezidentem letos v březnu. Nedlouho poté řekl, že jmenuje Fajta a Ošťádala profesory, pokud dostane potvrzující stanovisko příslušných orgánů vysoké škol. Spolehne se podle svých slov na akademické prostředí, aby posoudilo, zda dotyčný splnil všechna kritéria pro přiznání profesorského titulu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Dva členové Zemanovy ochranky zpronevěřili tisíce nábojů, od soudu odešli s pokutou

Peněžité tresty Obvodní soud pro Prahu 1 uložil dvěma mužům, kteří jako členové Útvaru pro ochranu prezidenta ČR podle obžaloby zpronevěřili tisíce nábojů. Podle nepravomocného rozsudku tím státu způsobili škodu přes 142 tisíc korun. Oba muži vinu odmítají, proti verdiktu se na místě odvolali. Případem se tak bude zabývat ještě pražský městský soud.

Obžaloba tvrdí, že Martin Tiefenbach a Patrik Přibyl, kteří u útvaru působili jako instruktoři, si z policejního skladu mezi lety 2018 a 2020 po vzájemné dohodě brali různé náboje. Celkem si jich podle státního zástupce pro soukromé účely přisvojili přes 20 tisíc. Střelivo pak podle nepravomocného verdiktu vykázali jako použité při střelecké přípravě.

Soudkyně Šárka Šantorová dnes uložila Tiefenbachovi peněžitý trest 150 tisíc korun, Přibylovi 100 tisíc korun. Druhému muži, který je na rozdíl od Tiefenbacha i nadále zaměstnán u policie, také na tři roky zakázala činnost v ozbrojených bezpečnostních sborech. Oba muže soudkyně potrestala za zpronevěru, Tiefenbacha navíc za nedovolené ozbrojování.

Ministerstvu vnitra musí podle verdiktu muži nahradit 105 tisíc korun, jde o částku se kterou se úřad do řízení jako poškozený přihlásil.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Evropská unie zdvojnásobí svou hasičskou flotilu, připravuje se na dopady klimatické změny

Evropská unie oznámila, že na letošní léto zdvojnásobí svou leteckou hasičskou flotilu. Učiní tak kvůli výzvám, jako je narůst počtu a intenzity lesních požárů v důsledku změny klimatu. Informovala o tom agentura Reuters.

"V několika posledních letech jsme byly svědky dosud největších výzev," uvedl komisař pro krizové řízení Janez Lenarčič. Během uplynulých deseti let byl podle něj zaznamenán v průměru 350procentní nárůst žádostí o pomoc skrze unijní mechanismus RescEU.

"Katastrofy jsou stále častější a intenzivnější," řekl Lenarčič s odkazem na riziko lesních požárů v oblastech, kde dříve nebyly běžné, a povodně v Belgii, Německu a Itálii.

Pro nadcházející sezonu lesních požárů bude rezerva RescEU zahrnovat 24 hasičských letadel a čtyři helikoptéry z deseti členských států. K tomu 11 unijních zemí vyšle téměř 450 hasičů, kteří budou mít základnu ve Francii, Řecku a Portugalsku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy