Komentář: Teď už je reálných i dvacet let bez medaile. Češi promrhali unikátní šanci

Daniel Poláček Daniel Poláček
4. 6. 2021 14:53
Jindy konec, kteří mnozí beztak očekávají, letos opravdový krach. Tak působí vypadnutí Čechů ve čtvrtfinále hokejového mistrovství světa. Jestli někdy měli získat medaili, tak právě v Rize. Čekání se protáhlo na devět let.
Smutní Češi po vyřazení ve čtvrtfinále Česko - Finsko na MS 2021
Smutní Češi po vyřazení ve čtvrtfinále Česko - Finsko na MS 2021 | Foto: ČTK

Riga (od našeho zpravodaje) - Skončí vám opožděná sezona NHL, během níž jste museli dodržovat přísná proticovidová pravidla, a pak vás trenér reprezentace pozve na skoro měsíční šampionát v lotyšské "bublině" bez diváků.

Dá se pochopit, pokud odmítnete. Trenéři Švédska, Ruska, Kanady, Spojených států nebo Finska slyšeli "ne" často. Proto do Rigy přivezli nanejvýš druhořadé výběry.

Ani Filip Pešán neměl u dveří frontu zájemců, ale překvapivě dopadl lépe než někteří jeho předchůdci v jiných hubených letech. Sehnal nejlepšího českého beka Filipa Hronka nebo kanonýry Jakuba Vránu, Dominika Kubalíka a Filipa Zadinu. Rozdílové hráče.

O české medaili najednou nemluvili jen bezbřezí optimisté, ale i některá zahraniční média, což nebývá zvykem.

Ne, Češi nebyli hlavními favority na zlato, ale neměli výrazně menší šanci než kdokoliv jiný. Teď už víme, že odhady hrubě nevyšly. Reprezentanti měli problémy už ve skupině a ve čtvrtfinále nedali jediný gól. Finsko je po většinu času až neuvěřitelně vyšachovalo ze hry.

Pešánovo kouzlo jako by vyprchalo. Kritici, kterých má trenér víc než dost, namítnou, že stejně uspěl akorát v bohatém Liberci, což není žádný majstrštyk. Pešán už ale zaujal i ve světě. S českou dvacítkou, která s železnou pravidelností končí ve čtvrtfinále, hrál před třemi roky o bronz.

Mimochodem, cesta mezi nejlepší čtyřku tenkrát vedla přes Finy, kteří vyhráli na střely 54:30 (!), ale padli v nájezdech, což minimálně jejich brankář oplakal. V Rize hraje z tehdejšího severského výběru jediný hokejista - Jere Innala. Ano, střelec vítězného gólu ve čtvrtfinále. Účty jsou, zdá se, srovnány.

I když Pešán mládežnický bronz neukořistil, vzbudil dojem, že Česko našlo trenérskou hvězdu. Nového Vladimíra Růžičku.

Na první velké akci v reprezentačním áčku však nezazářil. Naopak. Je jedno, že na střídačce cvičil "poker face", každý přece nemusí jančit, ale kolotoč v sestavě zaráží. 

Přestože příprava na šampionát začala v dubnu, Pešán před klíčovým čtvrtfinále znovu překopal útoky. Dá se říct, že nakonec si každý zahrál s každým. Třeba Chytil nastoupil v průběhu turnaje vedle Stránského, Lence, Zohorny, Zadiny, Sekáče, Fleka, Blümela a Vrány.

Takový chaos nejde jednoduše vysvětlit tím, že k mužstvu se na poslední chvíli připojilo šest posil z NHL. Kanaďané i Američané se bez jakékoliv přípravy sešli až před turnajem, přesto ve skupině našli ideální složení a postoupili do semifinále.

Češi po předloňském vzplanutí na Slovensku, kde sahali po bronzu, zase jedou domů předčasně. A až se hokej po pandemii vrátí do starých kolejí, nijak jim to nepomůže. Dál budou svištět pendolinem, zatímco velmoci vytáhnou skutečné vysokorychlostní vlaky, které jen tak nevykolejí.

Těžko si lze představit, že Švédsko nepostoupí ze skupiny i s kompletně zámořským výběrem, který na velké akce obvykle vozí.

Už na příštím mistrovství ve Finsku tak Čechy zřejmě čeká obvyklá role černého koně, jenž může uspět jen za určitých okolností. Stejně jako Švýcarsko a Německo.

Pak je těžké předvídat, jestli medaile přijde za rok, za dva nebo za deset let. Ano, i tak dlouhé čekání je zcela reálné. Zlatá generace v čele s Jaromírem Jágrem nebo Davidem Výborným totiž nevyrostla z prohraných čtvrtfinále na šampionátu dvacítek.

Dokud tedy současná česká mládež nezačne také vozit medaile nebo alespoň pravidelně postupovat mezi nejlepší čtyřku, změna oproti současnému stavu je v nedohlednu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Koudelka a Anežka Indráčková jsou mistry republiky ve skoku na lyžích

Favorizovaný Roman Koudelka a patnáctiletá Anežka Indráčková se stali mistry republiky ve skoku na lyžích. Koudelka na středním můstku v Harrachově vyhrál před Filipem Sakalou a Anežka Indráčková před svou starší sestrou Karolínou.

Koudelka byl po prvním kole o půl bodu druhý za Sakalou, který výkonem 92,5 metru předvedl nejdelší pokus dne. Ve druhém kole ale Koudelka skočil o dva metry dál než syn mistra světa v letech na lyžích a zvítězil o osm bodů. Třetí byl další olympionik Viktor Polášek.

Anežka Indráčková porazila po skocích 85 a 78,5 metru sestru Karolínu, která je v olympijské nominaci do Pekingu, o 5,5 bodu.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

NATO chce Rusku předložit písemné návrhy týkající se bezpečnosti, řekl Jens Stoltenberg

Severoatlantická aliance chce v brzké době předložit Rusku písemné návrhy ke sporům v otázkách zbrojení a transparentnosti. V rozhovoru s magazínem Der Spiegel to dnes prohlásil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, který se odpoledne sešel s německým kancléřem Olafem Scholzem. Tématem jejich jednání bylo Rusko a pokračující krize na východní Ukrajině.

"Chceme připravit písemné návrhy. Rusům jsme řekli, že jim tyto písemné návrhy předložíme," řekl Stoltenberg v rozhovoru, který magazínu Der Spiegel poskytl odpoledne. "Tyto návrhy jasně ukážou, že jsme připraveni sednout si ke stolu a o všem jednat. O kontrole zbrojení, o opatřeních k větší transparentnosti ve vojenských otázkách, budeme mluvit i o raketách. Nejsme ale připraveni vzdát se vlastních principů," dodal.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Ministři zahraničí Spojených států a Ruska se při telefonátu dohodli, že se v pátek 21. ledna sejdou v Ženevě, informuje ruský list Kommersant

Zdroj: ČTK
Další zprávy