Češi jsou po kanonádě ještě silnější. Potřebují vůbec přílet opor z NHL?

Daniel Poláček Daniel Poláček
13. 5. 2016 6:06
Čeští hokejisté proti Norsku místy připomínali nezastavitelnou mašinu. Proto se mnozí fanoušci ptají: "Potřebujeme vůbec posily z NHL?" Přílet hráčů, kteří neuspěli v boji o Stanley Cup, není nereálný. Jenže kde najít volné místo v sestavě? Na startu šampionátu táhly reprezentaci první dva útoky, teď zazářil i třetí.
Čtvrtý zápas, čtvrté vítězství. Češi Norsko doslova převálcovali. Co předvedou proti Kazachstánu?
Čtvrtý zápas, čtvrté vítězství. Češi Norsko doslova převálcovali. Co předvedou proti Kazachstánu? | Foto: Reuters

Moskva (od našeho zpravodaje) – "Slabý soupeř neexistuje, nikdo už nedostává desítky," říkali kupříkladu čeští hokejisté, než se na mistrovství světa pustili do Norska. Kanonáda 7:0, při níž v závěrečné třetině dost zvolnili, je proto možná překvapila.

Výsledek však odpovídá průběhu klání, Češi místy připomínali nezastavitelnou mašinu. Proto se mnozí fanoušci ptají: "Potřebujeme vůbec posily z NHL?"

Přílet hráčů, kteří neuspěli v boji o Stanley Cup, není nereálný. Jenže kde najít volné místo v sestavě? Na startu šampionátu táhly reprezentaci první dva útoky, teď zazářil i třetí. Lukáš Kašpar, Robert Kousal a Tomáš Zohorna řídili potupu Norů čtyřmi góly a stouplo jim sebevědomí.

"Sílu mužstva to ještě zvedá," myslí si člen elitní lajny Roman Červenka.

"Věříme, že budou dál dávat góly," říká kouč Vladimír Vůjtek. "Před zápasem jsme si říkali, že by nám třetí nebo čtvrtá lajna měla pomoct s brankami."

Hvězdy NHL: Ano, nebo ne?

Gólové procitnutí třetí formace tedy přišlo vhod, Češi už našli devět útočníků, kteří skórovali alespoň jednou. Ačkoliv čtvrtá lajna stále mlčí, Richard Jarůšek v ní neúnavně pálí každý zápas. Proti Norům to zkusil třikrát. Jednou nastřelil tyčku a jindy pelášil sám na bránu, jenže bez kýženého efektu. "Zatím mu to tam prostě nepadá, tak doufejme, že se to obrátí," dodává Vůjtek.

Při dotazech na posily zpoza oceánu odpovídá opatrně: "Nechceme mužstvo nějak narušit. Také je otázka, jestli hráči přijedou, nemusí je pustit. To, že jsou volní, ještě nic neznamená."

Pokud ale vše klapne, je pravděpodobné, že nějaká zámořská opora dorazí. "Při zápasech, které tady ještě budou, přijdou nějaké šrámy. Čím je kádr širší, tím lépe," naznačuje Vůjtek.

Vychází i z posledních zkušeností. Při utkání s Lotyšskem skončil na ledě Tomáš Kundrátek, jehož obočí teď zdobí několik stehů. Do toho kvůli záhadnému zranění nedohrál David Pastrňák. Naposledy zamířil do šatny předčasně Robert Kousal, byť by měl být v pořádku.

Další nepříjemnosti můžou následovat, pohled na volné hokejisty ze zámoří je navíc lákavý. S Dallasem skončili vyhlášený šikula Aleš Hemský a urostlý dříč Radek Faksa. K dispozici naopak nejsou tvrdý bek Roman Polák a produktivní mladík Tomáš Hertl, kteří se San José postoupili dál. Vůjtek přitom původně myslel na jednoho obránce i útočníka, teď může vybírat jen z forvardů.

Hráči současného českého výběru si každopádně hledí svého, alespoň to tvrdí. "Nebavili jsme se o tom. Tyhle věci neřešíme. Co bude, to bude," říká Zohorna.

Pozor na Kanaďana s jamajskou krví

Jisté je, že dnes proti Kazachstánu nastoupí Češi s tím, co mají. Pokud vůbec nastane nějaká změna, tak nejspíš v brankovišti. Nabízí se, že den po další nule dostane Dominik Furch volno a mezi tyče vjede Pavel Francouz. Potvrzené však nic není.

Mužstvo vkročí do zápasu bez ranního rozbruslení, ale ví moc dobře, na co si dát pozor. Kazachstán, který má v Moskvě slušnou podporu fanoušků, spoléhá na senzační přesilovky (úspěšnost přes 41 procent) a útok kompletně složený ze Severoameričanů. Novou zemi můžou reprezentovat proto, že léta hrají v astanském Barysu.

"Tímhle možná chtějí překlenout nějaký čas, dokud si nevychovají vlastní kluky," myslí si Lukáš Kašpar, jenž za Astanu dřív nastupoval. "Mají v sobě hrdost, nechtějí padat do béčka a dostávat rychty."

Dres Kazachstánu ovšem působí lehce bizarně především na rodilém Kanaďanovi Nigelu Dawesovi, který má po otci také jamajské kořeny.

Útočník, jenž v newyorských Rangers okusil společnost Jaromíra Jágra, patří se statistikou 2+4 k nejproduktivnějším mužům šampionátu, ale hokejovou veřejnost upoutal především hereckým představením v duelu s Norskem. Pohleďte sami:

Co ze svého umu vytasí tentokrát, sledujte v našem online přenosu. Zápas s Kazachstánem začíná v 15:15.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Hokejovou sbornou povede Valerij Bragin

Novým trenérem ruské hokejové reprezentace byl jmenován Valerij Bragin. U sborné nahradil Alexeje Kudašova, který u mužstva působil teprve od léta 2019, ale pod jeho vedením patří Rusům poslední místo v nedohrané Euro Hockey Tour. Braginovými asistenty budou Alexej Žamnov, Andrej Kozyrev, Alexandr Bojkov a Rašit Davydov.

Čtyřiašedesátiletý Bragin dosud vedl ruský výběr do dvaceti let. Od roku 2014 s juniory vybojoval na mistrovství světa tři stříbrné medaile a dvě bronzové. Při předchozím angažmá získal Bragin s dvacítkou v roce 2010 titul a rok nato stříbro, načež rezignoval.

U současné dvacítky byl dnes jeho nástupcem oficiálně jmenován bývalý slavný útočník Igor Larionov, olympijský výběr povede Oleg Brataš.

před 21 minutami

Sněmovna se distancovala od Filipových výroků o legionářích, omlouvat se však nemusí

Sněmovna se distancovala od nedávných výroků svého místopředsedy a šéfa KSČM Vojtěcha Filipa o československých legionářích. Podle poslanců nejsou postojem sněmovny. Shodli se na tom dnes na návrh STAN všechny frakce s výjimkou komunistů. Filip již dříve jakékoli pochybení odmítl.

Sněmovna také na podnět Romana Kubíčka (ANO) vyzvala Filipa, aby jako ústavní činitel důstojně reprezentoval Českou republiku a tradice její státnosti. ODS neúspěšně požadovala, aby sněmovna vyzvala Filipa k omluvě. Občanští demokraté uspěli naopak s výzvou, aby se Ruská federace v souladu se vzájemnou smlouvou lépe starala o hroby legionářů. Dolní komora rovněž deklarovala, že legionáři se zásadním způsobem zasloužili o vznik samostatného svobodného a demokratického Československa, což podpořili i komunisté.

Filip v polovině května v rozhovoru pro ruský armádní deník Krasnaja zvezda pochválil ruskou vládu za to, že nenutí místní úřady, aby svolily k budování pomníků československým legionářům, kteří padli v boji s bolševiky. Současně kritizoval odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva z Prahy 6, označil je za "zločinné". Pražské politiky nařkl z neofašismu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy