Češi jsou po kanonádě ještě silnější. Potřebují vůbec přílet opor z NHL?

Daniel Poláček Daniel Poláček
13. 5. 2016 6:06
Čeští hokejisté proti Norsku místy připomínali nezastavitelnou mašinu. Proto se mnozí fanoušci ptají: "Potřebujeme vůbec posily z NHL?" Přílet hráčů, kteří neuspěli v boji o Stanley Cup, není nereálný. Jenže kde najít volné místo v sestavě? Na startu šampionátu táhly reprezentaci první dva útoky, teď zazářil i třetí.
Čtvrtý zápas, čtvrté vítězství. Češi Norsko doslova převálcovali. Co předvedou proti Kazachstánu?
Čtvrtý zápas, čtvrté vítězství. Češi Norsko doslova převálcovali. Co předvedou proti Kazachstánu? | Foto: Reuters

Moskva (od našeho zpravodaje) – "Slabý soupeř neexistuje, nikdo už nedostává desítky," říkali kupříkladu čeští hokejisté, než se na mistrovství světa pustili do Norska. Kanonáda 7:0, při níž v závěrečné třetině dost zvolnili, je proto možná překvapila.

Výsledek však odpovídá průběhu klání, Češi místy připomínali nezastavitelnou mašinu. Proto se mnozí fanoušci ptají: "Potřebujeme vůbec posily z NHL?"

Přílet hráčů, kteří neuspěli v boji o Stanley Cup, není nereálný. Jenže kde najít volné místo v sestavě? Na startu šampionátu táhly reprezentaci první dva útoky, teď zazářil i třetí. Lukáš Kašpar, Robert Kousal a Tomáš Zohorna řídili potupu Norů čtyřmi góly a stouplo jim sebevědomí.

"Sílu mužstva to ještě zvedá," myslí si člen elitní lajny Roman Červenka.

"Věříme, že budou dál dávat góly," říká kouč Vladimír Vůjtek. "Před zápasem jsme si říkali, že by nám třetí nebo čtvrtá lajna měla pomoct s brankami."

Hvězdy NHL: Ano, nebo ne?

Gólové procitnutí třetí formace tedy přišlo vhod, Češi už našli devět útočníků, kteří skórovali alespoň jednou. Ačkoliv čtvrtá lajna stále mlčí, Richard Jarůšek v ní neúnavně pálí každý zápas. Proti Norům to zkusil třikrát. Jednou nastřelil tyčku a jindy pelášil sám na bránu, jenže bez kýženého efektu. "Zatím mu to tam prostě nepadá, tak doufejme, že se to obrátí," dodává Vůjtek.

Při dotazech na posily zpoza oceánu odpovídá opatrně: "Nechceme mužstvo nějak narušit. Také je otázka, jestli hráči přijedou, nemusí je pustit. To, že jsou volní, ještě nic neznamená."

Pokud ale vše klapne, je pravděpodobné, že nějaká zámořská opora dorazí. "Při zápasech, které tady ještě budou, přijdou nějaké šrámy. Čím je kádr širší, tím lépe," naznačuje Vůjtek.

Vychází i z posledních zkušeností. Při utkání s Lotyšskem skončil na ledě Tomáš Kundrátek, jehož obočí teď zdobí několik stehů. Do toho kvůli záhadnému zranění nedohrál David Pastrňák. Naposledy zamířil do šatny předčasně Robert Kousal, byť by měl být v pořádku.

Další nepříjemnosti můžou následovat, pohled na volné hokejisty ze zámoří je navíc lákavý. S Dallasem skončili vyhlášený šikula Aleš Hemský a urostlý dříč Radek Faksa. K dispozici naopak nejsou tvrdý bek Roman Polák a produktivní mladík Tomáš Hertl, kteří se San José postoupili dál. Vůjtek přitom původně myslel na jednoho obránce i útočníka, teď může vybírat jen z forvardů.

Hráči současného českého výběru si každopádně hledí svého, alespoň to tvrdí. "Nebavili jsme se o tom. Tyhle věci neřešíme. Co bude, to bude," říká Zohorna.

Pozor na Kanaďana s jamajskou krví

Jisté je, že dnes proti Kazachstánu nastoupí Češi s tím, co mají. Pokud vůbec nastane nějaká změna, tak nejspíš v brankovišti. Nabízí se, že den po další nule dostane Dominik Furch volno a mezi tyče vjede Pavel Francouz. Potvrzené však nic není.

Mužstvo vkročí do zápasu bez ranního rozbruslení, ale ví moc dobře, na co si dát pozor. Kazachstán, který má v Moskvě slušnou podporu fanoušků, spoléhá na senzační přesilovky (úspěšnost přes 41 procent) a útok kompletně složený ze Severoameričanů. Novou zemi můžou reprezentovat proto, že léta hrají v astanském Barysu.

"Tímhle možná chtějí překlenout nějaký čas, dokud si nevychovají vlastní kluky," myslí si Lukáš Kašpar, jenž za Astanu dřív nastupoval. "Mají v sobě hrdost, nechtějí padat do béčka a dostávat rychty."

Dres Kazachstánu ovšem působí lehce bizarně především na rodilém Kanaďanovi Nigelu Dawesovi, který má po otci také jamajské kořeny.

Útočník, jenž v newyorských Rangers okusil společnost Jaromíra Jágra, patří se statistikou 2+4 k nejproduktivnějším mužům šampionátu, ale hokejovou veřejnost upoutal především hereckým představením v duelu s Norskem. Pohleďte sami:

Co ze svého umu vytasí tentokrát, sledujte v našem online přenosu. Zápas s Kazachstánem začíná v 15:15.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 15 minutami

Post předsedy pražské ODS obhájil místostarosta Prahy 9 Portlík

Post předsedy pražské ODS obhájil místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík. Na regionálním sněmu pro něj hlasovalo všech 68 přítomných delegátů. Portlík byl jediným kandidátem a nominovalo jej 12 z 15 oblastních sdružení. Poprvé se stal předsedou pražských občanských demokratů v listopadu 2017, kdy ve funkci nahradil bývalého místostarostu Prahy 10 Filipa Humplíka. Delegáti dnes rovněž zvolili prvního místopředsedu a trojici místopředsedů.

"Vám slibuji dva roky zábavy a oponentům dva roky úzkosti," řekl Portlík po volbě. Ke zvolení mu pogratuloval předseda ODS Petr Fiala. Připomněl, že Portlík říkal, že pražská ODS je jednotná a konsolidovaná. "Ale že takto, to jsem netušil," řekl k volebnímu výsledku Fiala.

před 1 hodinou

Lékaři v USA transplantovali plíce kuřákovi elektronických cigaret

Lékaři v americkém Detroitu provedli oboustrannou transplantaci plic pacientovi trpícímu zatím neobjasněnou nedostatečností, která by mohla být následkem kouření elektronických cigaret. Oznámila to agentura AP. Pacient požádal lékaře, aby fotodokumentaci zákroku zveřejnili jako varování ostatním.

Elektronické cigarety se dostaly do centra pozornosti amerických zdravotníků letos v srpnu, kdy byl zaznamenán první případ úmrtí na závažné plicní onemocnění, způsobené pravděpodobně používáním elektronických cigaret. Podle zdravotnických statistik bylo chorobu od té doby postiženo 2000 Američanů.

Další zprávy