Kanadští obhájci odhalí české slabiny. McDavidovi dám meltu, slibuje Šimek

Daniel Poláček Daniel Poláček
3. 5. 2016 12:06
0:2, 0:3, 0:3. Čeští hokejisté dnes chtějí ukončit střelecký zmar v pražské O2 areně. Zároveň touží po šesti letech porazit Kanadu. Generálka na mistrovství světa v Rusku rovněž odtajní finální nominaci, nedočkají se jí dva hráči ze současného kádru.
Ryan O'Reilly vs. Jan Kovář. Souboj z loňského MS se dnes určitě nebude opakovat, neboť český forvard už má nominaci jistou a nenastoupí.
Ryan O'Reilly vs. Jan Kovář. Souboj z loňského MS se dnes určitě nebude opakovat, neboť český forvard už má nominaci jistou a nenastoupí. | Foto: Milan Kammermayer

Praha – 0:2, 0:3, 0:3. Čeští hokejisté dnes chtějí ukončit střelecký zmar v pražské O2 areně. Zároveň touží po šesti letech porazit Kanadu. Generálka na mistrovství světa v Rusku rovněž odtajní finální nominaci.

Kouč Vladimír Vůjtek vezme do Moskvy 27 hráčů, což znamená, že po klání se zámořskou velmocí skončí dva nešťastníci.

Hokejisté na hraně sestavy mají poslední možnost zazářit, jelikož některé opory si odpočinou. Jde o Romana Červenku, Jana Kováře, Lukáše Kašpara, Michala Birnera, Jana Koláře a Michala Kempného.

Koho čeká boj o místo? Třeba útočníka Dominika Kubalíka, jenž naskočí do elitní lajny, nebo obránce Tomáše Voráčka, který si zahraje vedle Tomáše Kundrátka. Stále může vypadnout i Jiří Sekáč, pokud ho rozbolí hlava z nedávného otřesu mozku.

Hlavně se nebát zranění

Proti Kanaďanům, byť nerozehraným, však půjde i o velký zážitek. Hrát před zaplněnou O2 arenou s hvězdami zpoza oceánu, to mnozí ještě nezažili. "Je to výzva," říká asistent trenéra Jaroslav Špaček, přičemž svěřence nabádá, aby nebyli příliš opatrní: "Jakmile se budou šetřit a do soubojů půjdou na půl, většinou se zraní."

Česká reprezentace naposledy porazila Kanadu na nečekaně zlatém šampionátu v roce 2010. Od té doby utrpěla pět porážek. Hned dvakrát neuspěla loni, kdy v Praze nezastavila suverénní jízdu Crosbyho a spol. za titulem.

"Byli ve velkém klidu, moc nám puk nepůjčili, ale to vlastně nikomu na šampionátu," vzpomíná Martin Zaťovič. "Byly to těžké zápasy. Myslím si, že v úterý to bude podobné. Kvalitních hráčů mají tolik, že tým zase poskládají výborně."

Kanaďané v O2 areně a poté v Petrohradu opět představí mladý mančaft. Tentokrát o něco méně hvězdný, ale především v útoku nesmírně nebezpečný, což dokládá přítomnost Coreyho Perryho, Brada Marchanda nebo Connora McDavida.

"Hrozně moc se těším," neskrývá nadšení zadák Radim Šimek. "Když jsem viděl, co za hráče mají na soupisce… Člověk se proti nim může srovnat, jak na tom je a na čem musí ještě hodně zapracovat. Ale zase z nich nechci dělat bohy, jsou to taky lidi. Do zápasu půjdeme s tím, že ho chceme vyhrát."

Nastoupí oba brankáři

Liberecký obránce, který ještě před pár roky bojoval na farmě v Benátkách, zažije proti Kanadě premiéru. Poprvé zjistí, co na ledě umí třeba opěvovaný McDavid: "Když mu někde dám meltu, aby věděl, že nějaký Šimek existuje, tak to bude dobré. Spíš si ale dám bacha, aby mě nevykoupal."

Šimek patří ve 23 letech k předním bekům v extralize, do reprezentace, kde už dal gól, vyletěl i proto že dokáže podpořit útok. Stejně jako jeho oblíbenec P. K. Subban, který však v Montréalu sbírá body na podstatně vyšší úrovni. "Je to řízek, top obránce na světě. Já musím ještě hodně papat polívčičku, abych byl jako on," pokorně hlásí letošní chlouba Liberce.

Těžkou zkouškou projdou proti Kanadě i oba čeští brankáři, kteří divákům ukážou speciální masky pro šampionát. Pavel Francouz odchytá první půlku zápasu, Dominik Furch naskočí do druhé.

Generálka na vrchol sezony začíná dnes v 18:00. Klání můžete sledovat na ČT sport, ale i v naší online reportáži.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 3 hodinami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy