Kanada zničila Švýcary a vyhrála pražskou skupinu MS

10. 5. 2015 23:01
Hokejisté Kanady porazili na mistrovství světa Švýcarsko vysoko 7:2 a zajistili si prvenství v základní skupině A, takže na čtvrtfinále zůstanou v Praze.
Sidney Crosby v zápase proti Švýcarsku.
Sidney Crosby v zápase proti Švýcarsku. | Foto: Reuters

Praha - Hokejisté Kanady porazili na mistrovství světa Švýcarsko vysoko 7:2 a zajistili si prvenství v základní skupině A, takže na čtvrtfinále zůstanou v Praze. Po vlažném výkonu proti Francii (4:3) splnil zámořský celek normu minimálně šesti vstřelených branek, již popáté z dosavadních šesti vystoupení v české metropoli. Nejvíce se na tom podílel útočník Sean Couturier, který si připsal gól a dvě nahrávky.

Kanaďané udeřili již po 53 vteřinách, když za zády gólmana Berry doklepl puk snadno kanonýr Seguin a dal pátý gól na turnaji. Dobrou možnost k vyrovnání nezužitkoval Geering, ale v sedmé minutě nachytal Trachsler kanadského gólmana Smithe a pokusem z nulového úhlu vyrovnal.

Oba brankáři pak předvedli výtečné zákroky, zejména Smith si spravil reputaci, když vychytal samostatný únik Ambühla. Pouhých 18 vteřin před první přestávkou si Kanada vzala vedení zpět, když se mezi střelce zapsal parádní ranou z kruhu pro vhazování MacKinnon.

Od 28. minuty se začal favorit soupeři vzdalovat. Couturier se neukvapil se střelou, byť byl sám v dobré pozici, tak ji ještě vylepšil pro Ekblada a ten málem protrhl síť. Přesně po 39 odehraných minutách překonal v přesilovce Berru nadvakrát Eberle a ještě vteřinu před druhou sirénou úspěšně dorážel Eakin.

Do závěrečné třetiny měla Kanada hodně vlažný nástup a Švýcaři si připravili v rychlém sledu dvě vyložené příležitosti. Ty sice zůstaly nevyužity, ale ve 43. minutě dostal za Smithova záda kotouč se štěstím Brunner. Grossmannovo tečované nahození vzápětí zastavila tyč.

Závěr patřil Kanadě. V 53. minutě zvýšil na 6:2 Couturier. Pak si sice při přesilovce čtyři na tři Spezza vylámal zuby na Berrovi, ale v následné klasické početní výhodě pět na čtyři už úspěšně dorážel z úhlu Giroux a v 58. minutě uzavřel skóre.

Mistrovství světa v hokeji:

Skupina A (Praha):

Švýcarsko - Kanada 2:7 (1:2, 0:3, 1:2)

Branky a nahrávky: 7. Trachsler (Schäppi, Streit), 43. Brunner - 1. Seguin (Muzzin, Giroux), 20. MacKinnon (Spezza, Wiercioch), 28. Ekblad (Couturier, Eakin), 39. Eberle (Crosby, Burns), 40. Eakin (Couturier, Ekblad), 53. Couturier (Toffoli, Hamhuis), 58. Giroux (Burns, O'Reilly). Rozhodčí: Mayer (USA), Rönn - Puolakka (oba Fin.), Lhotský (ČR). Vyloučení: 8:6. Využití: 0:2. Diváci: 17.003.

Švýcarsko: Berra - Geering, Streit, Blum, Josi, Helbling, Grossmann - Fiala, Almond, Brunner - Bodenmann, Ambühl, Bieber - Hollenstein, Romy, Suri - Walker, Trachsler, Schäppi - Wieser. Trenér: Glen Hanlon.

Kanada: Smith - Burns, Hamhuis, Barrie, Muzzin, Wiercioch, Ekblad, Savard - Hall, Crosby, Eberle - Seguin, Giroux, O'Reilly - Spezza, Duchene, MacKinnon - Eakin, Couturier, Toffoli - Ennis. Trenér: Todd McLellan.

1. Kanada 6 6 0 0 0 39:13 18
2. Švédsko 6 3 2 0 1 30:17 13
3. ČR 6 4 0 1 1 25:17 13
4. Švýcarsko 6 2 0 3 1 11:16 9
5. Německo 6 2 0 0 4 9:21 6
6. Lotyšsko 6 0 2 0 4 9:22 4