Takhle hraje Kanada, hrozí velmoc Čechům. Nad jejími zvraty zůstává rozum stát

jzp jzp
28. 5. 2022 11:49
V semifinále mistrovství světa proti kolébce hokeje bude největší hvězdou na ledě David Pastrňák. Kanada však téměř celý tým přivezla z NHL a hlavně v posledních letech ukazuje, že si dokáže poradit v každé situaci. I v té zdánlivě bezvýchodné.
Kanaďané slaví postup do semifinále na mistrovství světa.
Kanaďané slaví postup do semifinále na mistrovství světa. | Foto: ČTK

Pokud Češi zopakují čtvrtfinálový výkon a budou po dvou třetinách vést 3:0, raději se zdržte předčasných oslav.

Kanada totiž už delší dobu předvádí comebacky, nad nimiž zůstává rozum stát. Naposledy šokovala v letošním čtvrtfinále Švédy. Přestože po dvou dějstvích prohrávala 0:3 a dvě minuty před třetí sirénou 1:3, dokázala vyhrát v prodloužení

"Takhle hraje Kanada - nikdy se nevzdáváme," líčil po zápase střelec vítězného gólu Drake Batherson. "Není to z historického pohledu nic nového. Nikdy jsme se nevzdali a vždycky se drželi své hry."

Kanaďané tak poslali domů silnou reprezentaci Tre kronor, přestože ve skupině nijak nezářili. Podlehli Švýcarsku a zcela senzačně i Dánsku.

Na minulém světovém šampionátu v Rize prošli skupinou ještě kostrbatěji. Vlastně mohli děkovat hokejovým bohům, že vůbec postoupili do play off. Po úvodních prohrách s Lotyšskem, USA a Německem byli na nule. Potom sice zabrali, ale protože na závěr skupiny prohráli s Finskem na nájezdy, museli doufat, že je někdo zachrání.

A to se stalo. Němci porazili Lotyše těsně 2:1 a poslali je na dovolenou. Remíza v základní hrací době by přitom oběma týmům zařídila čtvrtfinále a Kanadu vyšachovala.

Zámořská velmoc, která ve skupinové fázi neporazila žádného silného soupeře a prohrávala i s outsidery, v play off pookřála. Přehrála Rusko 2:1 v prodloužení (vyrovnala ve třetí třetině), Spojené státy 4:2 a ve finále Finsko 3:2 v prodloužení (na 2:2 srovnala v 53. minutě).

Na mistrovství světa 2019 na Slovensku Kanada skupinu vyhrála, ovšem ve čtvrtfinále proti Švýcarsku už jí lidé balili kufry. Pár vteřin před třetí sirénou totiž prohrávala 1:2.

Obránci Damonu Seversonovi se však navzdory četným blokům soupeře nakonec podařilo vypálit od modré čáry a ejhle - 0,4 sekundy před hrozícím koncem vyrovnal. V prodloužení pak rozhodl Mark Stone. Hokejová kolébka narazila až ve finále, kde jí zlato překvapivě vzali Finové.

Každopádně se potvrzuje, že s Kanadou je třeba počítat i ve chvíli, kdy je zralá na ručník.

"Comebacky máme v krvi," řekl útočník Max Comtois, který jako jediný ze současné sestavy pamatuje loňské stříbro. "V minulosti jsme odehráli spoustu zápasů, které jsme navzdory nepříznivému stavu dokázali vyhrát. Nikdy s námi nemůžete přestat počítat."

Že Kanada umí zabrat v pravou chvíli, dokazuje i to, že do semifinále světového šampionátu postoupila sedmkrát za sebou. Byla z toho tři zlata a dvě stříbra.

Co se týče play off, Česko kolébku hokeje naposledy pokořilo před 17 lety ve vídeňském finále. Od té doby třikrát padlo. Naposledy 1:5 v semifinále mistrovství světa 2019. Ano, v tom semifinále, do něhož Kanada málem nepostoupila.